1

Temat: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Dżem dobry.
Mam kilka może prostych i głupich pytań, nie znam się na tym więc proszę się nie śmiać :)
Ct60 na pewno będę upychał w oryginalnej obudowie falcon-a.

1.Ct60 włącza się jak komputer w std. atx,  rozumiem że wyprowadzam sobie 2kabelki i do tego przełącznik?
(widziałem odpalanie ct60 u Piter-a na nóż do papieru :P )
2.Tak samo w przełączaniem Falcon-a w zwykły Tryb 030 2kabelki i przełącznik? Bo normalnie robi się to zworką???
3.Muszę podłączyć zasilanie od flopa (które jest przylutowane do płyty falcon-a) do ct60, czy mogę rozdzielić ten kabel tak abym mógł podłączyć i flop-a
4.Pamięć, pamiętam że Adam K pisał kiedyś o pamięci typu cl2 133mhz, czytałem w necie że może być z tym jazda ct60 potrzebuje 133mhz cl2 ? czy dobrze kojarzę??
Jeśli tak to taka pamięć mi wystaczy: http://allegro.pl/fabrycznie-nowe-kings … 67907.html
5.Czy ct60 trzeba w jakiś sposób konfigurować instalować pacze/sterowniki i inne takie jak w przypadku ct2b?
6.W sieci szukałem zdjęć z umieszczonym ct60 w oryginalnej obudowie falcon-a i słabo mi to poszło, może znacie jakąś fajną stronkę z taką modyfikacją flaka?? Chciałbym zobaczyć jak ktoś wyprowadził przełaczniki/włączniki itd. itp.


p.s.
ct2b jest zdecydowanie za trudne dla mnie:P CHociaż taki doom to na nim nie chodzi ale zapierd*

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-14 09:30:38)

2

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

1. Tak
2. Tak
3. Ja tak nie próbowałem, lepiej nie kombinuj :) i pod flopa podepnij pod zwykłe zasilenie flop'owe z atx'a
4. Nie musi być cl2 133mhz, co prawda jest najbardziej polecane, ale ja na jednym CT63 działam z innym i wszystko lata bez problemu. Ogólnie te CTki które mam działają tak że jak dam pamięć z parametrami których nie lubią, to się po prostu nie uruchomią i krzykną że złe parametry. Ta pamięć zalinkowana wygląda OK
5. Konfiguracja na pewno się przyda, robisz to w cpx'ie, choć na standardowych ustawieniach i tak polecisz. No chyba że dostaniesz CT6x z wyłączonym cache'm to wtedy gry i dema będą działać 2/3 klatki na sekundę. Pozostałe parametry to już szmery, bajery, trąbki, rowery :D Co do patch'y, to prawie że nic nie trzeba patch'ować :) oczywiście niektóre trzeba, ale wszystkie najbardziej potrzebne patch'e masz w paczce z TOSem do CT6x.
6. Nie znam :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-03-14 09:39:02)

3

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

dzięki

Jeszcze jedno czy fpu które będzie włożone w plytę od Falcon-a będzie działał w trybie 030???
Pytam się bo w ct2b nie działa, działa tylko fpu które jest włożone w turbo, ale zarówno w trybie ct2b jak i zwykłym 030

Oraz czy zwykłem dema i gry działają w trybie 060 ?? Np. taki hmm czy dreamdimension ?

I to chyba koniec moich dziwnych pytań :P

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-14 09:58:14)

4

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Co do gier to nie wiem, nie próbowałem bo na F030 nie ma chyba ani jednej gry która by była w stanie mnie przyciągnąć na dłużej niż 2 minuty :P Chyba jedyną która by była w stanie jest Running ale i tak nie mam monitora RGB.
Odnośnie dem, to chyba ogólnie będzie problem, bo tu w grę wchodzą zapewne timing'i i takie tam. Hmmm, jeśli dobrze pamiętam nie działa w trybie 060, tego drugiego co wymieniłeś nie znam.
A odnośnie FPU to niech mądrzejsi się wypowiadają :) choć mi się wydaje że odpowiedź brzmi: Tak.

5

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

As: kup sobie PicoPSU i będziesz miał rozwiązaną sprawę zasilacza. Używanie normalnego zasilacza "full size" powinno być zakazane w przypadku ct60 (Kroll: niniejszym zakazuje Ci! ;) )

Ostatnio edytowany przez sqward (2011-03-14 11:11:06)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

A jakiej mocy na być picopsu???

7

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

obojętne. falcon z ct60 potrzebuje coś rzędu 25W...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Oo to mały picopsu wystarczy:)
Szkoda że nie można używać ct60 z normalnym falconowym zasilaczem :(

9

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

normalny by się nie wyrobił. pozatym ct60 jest za duże i by się to wszyskto razem nie zmieściło.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

As: no słyszałem, że ponoć już działa.
Napisz coś. Zdjęcia jakieś wrzuć, czy co.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

11

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Yerz,
jak zawsze coś nie tak :P

Nie zrobię zdjęć bo Piterowi wypożyczyłem aparat :P Ale postaram się z tym uporać :)
I wtedy zrobię zdjęcia bo wiem w końcu czy mam ct60 czy ct63 ??

Po odpaleniu się falcona-a mam możluwość do wyboru 3systemy z jakich ma wystartować:
tos, magic, linux.

Mam też w tym ct jakieś ustrojstwo które pozwala programowa zmieniać częstotliwość procesor-a..

Kroll obstawia że jest to ct63 :)
rev.6  ct60
bios 1.03c
i do wczoraj nigdy nie byo włączane nófka funkiel sztuka :)

Dół mojego falcon-a to clab mk1, bo do falcon-a z ct2b nie da się wpakować ct6x i szkoda wylutować ct2b dla takiej operacji.
(chociaż warjaci na atariforum.com dają za ct2b 200-250 ojro)


Deratylyzation to zajebiste demko.
Ale demka które są portowane z amigi mi haczą(zapewne cache o którym pisal to kiedyś Jury, oczywiście nie wiem jak je właczyć, ale Kroll i Jury będę kierować mną wieczorem) mam jeszcze oczywiście trylion innych problemów, ale muszę się zebrać i zrobić zdjęcia, bo clab jakoś dziwnie wspólpracuje z moim tv lcd w trybie rgb 50hz, jak mam możliwość wyboru 60hz to jest super i nie ma śmieci na ekranie. W falconie z ct2b nie było takiego problemu.

Ale chyba założę oddzielny wątek i zrobię zdjęcia lcd jak syfi po rgb 50hz (wyłaczałem /właczałem w tv, cyfrowe redukcje szumów i inne cuda jakie tam dawali)...

*kolega Cieplik z którym dokonałem zamiany na falcon-a z ct2b już trochę opanował ct2b i pojawiły mu się ikonki w Tosie w trybie ct2b, mi tego nie udało się zrobić przez 3miesiące, czyli widać jak cienki jestem w temacie falcon-a..

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-31 10:34:09)

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Cienki, a zwłaszcza za uszami ;)

Cache możesz włączyć/wyłączyć w CPXie od CT60. Sam też kiedyś popełniłem takie coś jak CT60Tools (http://www.atari.sk/download/ct60tools.lzh) które służy do manewrowania cache.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Dzisiaj wieczorem będę znowu odkrywał swoją niewiedzę w temacie turbo do falcon-a...
dzięki za linka, przyda się ..

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-31 09:40:03)

14

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Adam Klobukowski napisał/a:

Cienki, a zwłaszcza za uszami ;)

Cache możesz włączyć/wyłączyć w CPXie od CT60. Sam też kiedyś popełniłem takie coś jak CT60Tools (http://www.atari.sk/download/ct60tools.lzh) które służy do manewrowania cache.

Mało wiesz o zabijaniu :P

Po tych cyfrach konfiguracyjnych u ASa obstawiam że ma CT63 które przy zapisie konfiguracji w CPXie krzyknie "unknown flash device" więc będzie musiał zaktualizować firmware. Ja straciłem przez to pół roku, nim ktoś na dhs.nu mi napisał że muszę downgrade'ować firmware abym mógł zapisać parametry w CPX'ie. Teraz już nie trzeba downgrade'u, bo nowe firmware'y to poprawiły. Ale nikt mi "unknown flash device" nie był w stanie przez pół roku pomóc, nawet sam pan autor CTka :)

edit.
AS, gdybyś miał jakąś masakrę z nowymi firmware'ami do CT, to Patrice Mandin w kwietniu 2009 puścił przerobiony tos 1.03c który tylko poprawia to cholerne "unknown flash device". Nie mogę teraz znaleźć jakiegoś linka, ale ta wersja na pewno ten problem rozwiązywała, choć 1.04 pewnie też jest już OK.

Ostatnio edytowany przez jury (2011-03-31 10:38:49)

15

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Ojojoj...

Dzisiaj jak dorwę swój aparat z powrotem to zrobię zdjęcia i będzie pewnie wiadomo co w końcu mam..
I jeszcze znowu trzeba coś paczować...
Qrde a miałem nadzięję że nie będę musiał znowu walczyć z ct...

Ale super że jest tutaj parę osób które wiedzą o czym piszę.

16

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Nie pękaj :) , po prostu od pewnej serii CT63 Czuba zmienił flash'a, ale firmware który z nią był załączany ( 1.03c ) niestety nie chciał zapisywać do tego nowego flasha. Ja musiałem robić downgrade do 0.98 lub 0.99. Jakoś Czuba pewnie tylko sprawdzał czy CT63 po zejściu z taśmy się uruchamia, a nie sprawdzał czy zmiana ustawień działa :) Bywa :D
Poza tym to naprawdę plug'n'play :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-03-31 10:42:58)

17

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Nie pękam :P
qrde znowu nauczę się czegoś nowego :)

Czyli qrde już wiem co mnie czeka, Jury łatwo się robi downgrade do 0.98 lub 0.99 ???
I przedewszystkim jak to zrobić???

Czyli mam ct63???
jeśli tak to czym się rózni ct60 od ct63???
Czy ct63 wszystkie są 100mhz??? Mój po włączeniu pokazuje 66.666mhz (jaka ładana cyfra!)

18

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

AS... napisał/a:

jeśli tak to czym się rózni ct60 od ct63???
Czy ct63 wszystkie są 100mhz??? Mój po włączeniu pokazuje 66.666mhz (jaka ładana cyfra!)

różnice masz tu:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 778#p96778

co do 100MHz to wszystko zależy od konkretnego już procesora 68060. Jeśli masz rev.6 to 90 MHz poleci na BANK, próbuj więcej, najwyżej będziesz musiał zmniejszyć. Rekordzista ( bodaj ) Didier lata na 108MHz. U mnie obydwie 060 chodzą stabilnie do 95MHz

edit:

AS... napisał/a:

Czyli qrde już wiem co mnie czeka, Jury łatwo się robi downgrade do 0.98 lub 0.99 ???

co do dawngrade to może najpierw sprubuj upgrade :) czyli jak wcześniej pisałem 1.04. Jeśli on nie zadziała to szukaj 1.03c spatchowanego przez Patrice Mandina, a jeśli to nie zadziała to dopiero wtedy zostaje Tobie starocie typu 0.9x
Ja musiałem to downgrad'ować bo wtedy nie było Patricowego 1.03c i 1.04. Teraz jest już lepiej więc 0.9x tylko jako ostateczność :)
A robi się to prosto, odpalasz program do wgrywania firmware'u ( nie pamiętam nazwy, ale jest w paczce plików z danym tosem do CTków ) wskazujesz obraz tos'u i wciskasz przycisk Program ( czy cuś w tym stylu )

Ostatnio edytowany przez jury (2011-03-31 12:05:51)

19

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

tak mam rev.6

dzięki za odpowiedź!
- wieczorem zacznę zabawę...
oraz zrobię zdjęcia :P

Na razie nie chcę nic podkręcać, bo rozumiem żeby było 95mhz gwarantowane to muszę podkręcić procesor?

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-31 12:17:44)

20

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Nie. 060 rev.6 jest na tyle fajnym 66MHz'towym procesorem że już wychodząc z taśmy gwarantuje że można ją bez najmniejszych problemów potraktować kwarcem 90MHz'owym. Z Ct63 lub CT60 posiadającym moduł CTCM ( bo bez tego modułu musisz wymianiać kwarc ) zmiana częstotliwości z jaką taktujesz 060 jest sprowadzona do suwaka który ustawiasz w CPXie, wciskasz przycisk OK i po restarcie maszyny procesor 060 w CT6x jest taktowany MHzcami jakie mu ustawiasz w tym CPX'ie :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-03-31 12:28:34)

21

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Ooo to w moim ct60 jest ctcm czyli jak już się uporam z flashowaniem, to będę musiał spróbować w takim quaku jak duża jest różnica między 66mhz a 90mhz i czy działa to stabilnie...
Tak samo w demkach...

Zaczyna mi się znowu podobać ct60 :P
Super wiadomość!

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-31 12:39:09)

22

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

W quake JEST WIELKA różnica między 66 a 95 :)

23

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Mimo iż od wielu lat nie grałem w gry chyba czas najwyższy wrócić do quaka i duka :P
A demka działają szybciej na 90mhz???

24

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Ja nie zauważyłem różnicy w demach. Hmm, choć z drugiej strony jak się nad tym mocniej zastanowię, to chyba nigdy nie sprawdzałem jak latają dema na standardzie ( 66 ) i na podkręconym CT :) Ale quake na 66 mnie denerwował :) zresztą jakby się dało CT podkręcić na jakieś ze 120 to bym w niego grał na 120 :) quake MUSI fruwać!!! :D

Ostatnio edytowany przez jury (2011-03-31 13:05:36)

25

Odp: Ct60 kilka dziwnych pytań..

Czy to 66MHz czy 90MHz to najsłabszym elementem jest i tak szyna z "dolnym obszarem adresowym", gdzie siedzi pamięć ekranu - więc niekoniecznie dowalenie 2 razy szybszego zegara da 2 razy lepszego FPS-a.