101

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

... czy do zegara RT zintegrowanego z interface'm istnieje działający sterownik dla Sparta DOS X?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

102

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simius napisał/a:

Na Φ2 występowały krótkie, kilkunasto-nanosekundowe szpilki, indukowane w długim przewodzie podającym niebuforowaną wersję tego sygnału do płytki ze Spartą i OS ROM. Przewód skróciłem, przelutowałem na sygnał buforowany, a na wszelki wypadek, gdyby autorowi rozszerzenia chodziło o uniknięcie opóźnienia wprowadzanego przez bufor, zmieniłem go z serii LS na szybką serię F. Szpilki zniknęły i zniknęły zarazem problemy z dyskiem. Podłączanie się do niebuforowanego Φ2 to nie jest najlepszy pomysł i, jeśli można, lepiej tego unikać.

W takim razie podejrzewam, że ten problem może występować w przypadku Atari z rozszerzeniami Lotharka - mam nadzieje, że to czyta.

Jacek - zrób proszę testy polegające na skopiowaniu (np. COPY *.* /R) mocno zapełnionych partycji z jednej na drugą - właśnie przy takich manewrach występowały błędy typu bad sector itp.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

103

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

dely napisał/a:

W takim razie podejrzewam, że ten problem może występować w przypadku Atari z rozszerzeniami Lotharka - mam nadzieje, że to czyta.

Na szczęście poprawka jest prosta jak konstrukcja cepa.

Jacek - zrób proszę testy polegające na skopiowaniu (np. COPY *.* /R) mocno zapełnionych partycji z jednej na drugą - właśnie przy takich manewrach występowały błędy typu bad sector itp.

Właśnie takie testy posłużyły mi za bazę.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

104

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

wieczor napisał/a:

Proszę natychmiast popsuć komputer Dely'ego z powrotem! Albo Ty zapłacisz te miliony, które miał zgarnąć :D

Nie potrafię. W życiu nie popsułem żadnej Atarki. I żeby mi tak ręka uschła, jeślibym kiedyś spróbował. To już wolę zapłacić te miliony. ;)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

105

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simius napisał/a:

To nie jest to samo. Niewłaściwość łączenia styków złoconych z cynowanymi nie wynika z różnicy ich potencjałów elektrochemicznych, tylko z korozji ciernej. Elektrokorozji nie ma się co obawiać, bo w suchym środowisku nie występuje. Chyba, że ktoś używa Atarki na morzu. :) Podejrzewam, że sama firma Atari w ogóle się tym nie przejmowała. W serii XL złącze kartridża było z całą pewnością złocone. Nie wiem, jakie pokrycie mają styki w oryginalnych kartridżach, ale jeśli są złocone, to jakoś nie powstrzymało to firmy przed zastosowaniem złącza kartridża w serii XE z innym pokryciem. Jeśli zaś styki w kartridżach są cynowane, to zignorowano korozję cierną na styku złota i cyny w serii XL. Osobną kwestią jest ustalenie, czy aby na pewno styki w XE są niklowane, bo przeglądając katalogi złącz krawędziowych widzę tylko dwa rodzaje powłok - albo złoto, albo cyna. Skąd wiadomo, że w XE styki są niklowane? To informacja z jakiegoś poważnego źródła?
Jest jeszcze inna sprawa - styki PBI w XL są cynowane, a złącza krawędziowe z pokryciem z cyny, choć w ogóle w naturze występują, to są praktycznie niedostępne. Wobec tego siłą rzeczy trzeba będzie użyć gniazd złoconych i pogodzić się z niekorzystnymi zjawiskami na stykach.


Elektrokorozja nawet przy zwykłej(40%-60%) wilgotności powietrza jest problemem (są nawet baterie używające najzwyklejszego powietrza w roli... elektrolitu).

Spytałem się o radę jednego znajomego któren od kilku dekad siedzi w takich i podobnych sprawach (bodaj któreś z Amphenol-owskich złącz to jego projekt ;)).

W ramach odpowiedzi wysłał dwie tabelki (przy czem twierdzi że osobiście woli starszą jako że: "lepiej chwyta za oko!") i radę żeby nie iść w złoto.


http://images37.fotosik.pl/710/31ddced5d15a8b42m.jpg

http://images47.fotosik.pl/756/1906ccbd71d8ccb7m.jpg

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2011-03-26 22:01:57)

wszystkie trzy strony świata

106

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

No to mamy problem, ponieważ różnica potencjałów elektrochemicznych między niklem a cyną jest większa niż między niklem a złotem. I jak to teraz rozwiążemy?
Oto zalecenia AMP-a w odniesieniu do złotych styków. Nie ma nawet śladu ostrzeżenia przed niklem:
http://www.tycoelectronics.com/document … rulrep.pdf
Wciąż aktualne pozostaje pytanie - jakim metalem powleczone są styki w złączu cart/eci w serii XE i skąd to wiadomo?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

107

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Mnie to tam rybka, bo wycofałem sie z zakupu seryjnego "międzymordzia" i zdecydowałem na jeden z prototypów (więc tabelki wrzuciłem niejako pro forma ;)).


Choć rzecz jasna ciekawy jestem z czego w XE te styki są zrobione.


ps. jaka jest pewność że w XL były złocone a nie wykonane np. z jakiegoś żółtawego stopu (dajmy na to niektóre brązy są w takich zastosowaniach wręcz idealne).
Pytam się bo XLkę miał tylko jeden znajomy i nigdy za bardzo się jej nie przyglądałem.

wszystkie trzy strony świata

108

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Jako ze z kasa kiepawo mozna zamowic samą płytke i liczyc na to ze w przyszlosci bedzie mozliwosc zlozenia jej przez ciebie... za dodatkową opłatą ? ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

109

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

W razie czego mógłbym część/całość założyć - w przyszłości jakoś byśmy się rozliczyli.

wszystkie trzy strony świata

110

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Przeczytalem uwagi P. Jacka dot. o2.

ciekawe jest jednak to, iz dzieje sie to tylko w kompie DELYego - moja sparta jest jakby sprawa wtorna - na moim kompie to KMKa dzialala. Skad taka roznica w propagacji sygnalu o2 ? Producent 6502 ?

Ostatnio edytowany przez lotharek (2011-03-28 08:50:02)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

111

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Trudno mi powiedzieć. W tym akurat egzemplarzu jest to procesor UMC 6502I. Zresztą mniejsza o to. W tej chwili pracuję nad wycięciem tego typu śmieci w samym interfejsie, żeby nie było problemu z innymi, podobnie zmontowanymi rozszerzeniami, więc Dely jeszcze chwilkę na swój komputer poczeka.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

112

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Komp Innuendo ma int_sdx ? Draco ?

ps.P. Jacku - a moja sprawa rachunku ?

Ostatnio edytowany przez lotharek (2011-03-28 14:14:08)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

113

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Pracuję nad tym, ale nie wszystko na raz.
Komputer Innuendo ma (przynajmniej na razie) tylko VBXE.

Ostatnio edytowany przez Simius (2011-03-28 21:51:40)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

114

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

wnioskuje z tego, ze NIE TYLKO sdx moze byc problemem zeby KMK poprawnie dzialala ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

115

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Niezupełnie tak. To nie sama SDX sprawiała problemy, tylko długość i położenie kabla doprowadzającego sygnał Φ2. To akurat sprawdziłem dokładnie wczoraj wieczorem, przywracając na ten czas stan poprzedni. Jeśli przewód przechodził wzdłuż i tuż obok ścieżki zasilającej - wtedy (ale tylko kiedy dysk poruszał głowicami) pojawiały się zakłócenia. Po odsunięciu od tej ścieżki wszystko się uspokajało. Zresztą znalazły się na to środki zaradcze i z innymi komputerami, w których występuje podobny montaż, będzie działało. Z komputerem Innuendo to w ogóle była drobnostka i nie ma się czym przejmować, bo nie ma prawa się powtórzyć.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

116

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Czyli mozna wysylac wplate za prototyp?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

117

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Jeszcze chwila, bo muszę najpierw zmontować. Miałem to zrobić wcześniej, ale w związku z powyższym byłem trochę zajęty.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

118

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

A co ma piernik do wiatraka?

Przecie wplata jest glownie po to aby odciázyc Twój budzet - w zadnym wypadku nie zobowiázuje Cié do natychmiastowej wysylki ;)

wszystkie trzy strony świata

119

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Dokladnie a wole wczesniej wplacic  chociaz za prototyp, zreszta jak dla mnie moze byc i w "proszku" heheh, bede mial jeszcze wiecej radochy.Simius Draco mowil ci o krawedziowkach? Jak cos to sluze pomoca.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

120

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Skoro tak stawiacie sprawę, to nie będę oponował. Lt-Bri jest w kraju, więc jak rozumiem, wystarczy numer konta. Tobie, Zaxon, pewnie potrzeba adresu do PayPal? ;)
Draco wspominał mi o krawędziówkach, tylko że masz dłuższe i trzeba by je przycinać. Gdyby nie udało mi się kupić prawidłowych długości, to się zgłoszę. W każdym razie dziękuję za ofertę. Na razie udało mi się zdobyć trochę 50-ek. Nówki sztuki nie śmigane. Te, co na obrazkach. Trzydziestki będę próbował ściągać ze Stanów.
BTW, dużo tego masz?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

121

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Nie, nie paypal, nr konta w Pl bardziej. Zreszta za prototyp pojdzie gotowka w kopercie z zaleglym scalakiem.

Krawedziowki mam takie http://www.maplin.co.uk/2.54mm-0.1-inch … ector-1414 , jakies 14 w domu i kolo 100 zamowione,  ciac trzeba, uzywam ich do ZX Spectrum ,tam na szczescie jest jeszcze blokada i mozna ciac bo i tak inaczej nie wejda na plyte , no a w atarce wiadomo,
Jak cos to mam pewne znizki w mouser, farnell i digikey

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

122

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

zaxon napisał/a:

Nie, nie paypal, nr konta w Pl bardziej. Zreszta za prototyp pojdzie gotowka w kopercie z zaleglym scalakiem.

Miło, że pamiętasz. Choć z pieniędzmi w kopercie różnie bywa. Pamiętam, co kiedyś mówił "Pod Egidą" znany artysta  kabaretowy, Jan Pietrzak: "Dostałem z Ameryki List Otwarty. Wuj pisze, że przesyła dwadzieścia dolarów." :)
Na poczcie Jej Królewskiej Wysokości nie ma takich problemów?

Krawedziowki mam takie http://www.maplin.co.uk/2.54mm-0.1-inch … ector-1414 , jakies 14 w domu i kolo 100 zamowione,  ciac trzeba, uzywam ich do ZX Spectrum ,tam na szczescie jest jeszcze blokada i mozna ciac bo i tak inaczej nie wejda na plyte , no a w atarce wiadomo Jak cos to mam pewne znizki w mouser, farnell i digikey

Dobrze wiedzieć.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

123

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simius napisał/a:

Lt-Bri jest w kraju, więc jak rozumiem, wystarczy numer konta. Tobie, Zaxon, pewnie potrzeba adresu do PayPal? ;)

Niestety - jeszcze przez kilkanaście godzin w tym samym kraju co Zaxon (dokładniej jakieś kilkadziesiąt kilometrów na północ od Niego).

Ale zdecydowanie preferuję PayPal (to mój ulubiony sposób na wyprowadzanie zaskórniaków ;)).

wszystkie trzy strony świata

124

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Adres poszedł na PM

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

125

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Dely, Twój komputer już jest do oddania. Jak Ci go dostarczyć?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.