Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

1. SCC.PRG jest raczej niepotrzebne
2. Jak zrobiłeś według opisu, to powinieneś mieć kilka narzędzi, w tym PING, które umożliwią sprawdzenie co się dzieje.
3. Idź kup router.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

77

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Adam Klobukowski napisał/a:

2. Jak zrobiłeś według opisu, to powinieneś mieć kilka narzędzi, w tym PING, które umożliwią sprawdzenie co się dzieje.

Tak, w katalogu Sting/Tools jest ping.prg

Kroll napisał/a:

zakladke addressing/Ethernet i wpisuje tutaj taka wartosc IP i maski jaka uzyskalem majac podlaczonego do sieci laptopa uzyskuja to poprzez ipconfig /all

Jeszcze w General/Ethernet musisz wybrać NE2000

Wygląda to tak:

http://hardware.atari.org/images/card.gif

Kroll napisał/a:

Jak teraz moge to w najprostszy sposob sprawdzic czy to dziala na razie nie mam routera takze musialem odlaczyc laptopa. probowalem wczoraj na szybcika np uruchomic Cab-a czy highwire ale nic nie dalo.

Olej CABa i Highwire dopóki ping nie zadziała :P A jak już urządzenia będą się ping'owały to ustawiłeś w CABie i Highwire odpowiedni network.ovl, nie? :)
Oczywiście rozumiem że w pliku route.tab jako gateway podałeś IP notebook'a i skoro chcesz na Falconie www to na notebooku włączyłeś udostępnianie połączenia lub zainstalowałeś jakieś proxy?
I dodatkowo, jeśli podłączasz się do notebooka, to ( tu moje filozofie, jeśli jakiś sieciowiec to wie na 100% to niech potwierdzi lub obali :) ) musisz podłączyć się przez skrosowany kabelek:
http://www.archonmagnus.com/mods/crossO … agram2.jpg
lub przez jakiegoś switcha który sam sobie skrosuje jeśli jest taka potrzeba :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-06-16 11:05:05)

78

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Do notebooka się nie podłączy, chyba że ma takiego z dwoma kartami sieciowymi, lub dołoży dodatkową na Express Card :)

Podstawowa zasada w kablówkach, to sklonowanie adresu MAC z karty sieciowej, która była zgłoszona do operatora, ponieważ tylko te karty zazwyczaj mają dostęp do sieci. Czyli Kroll musi wpisać w ustawieniach na Falconie MAC notebooka. Sprawdzenie poprawności połączenia najlepiej wykonać za pomocą ping ADRES.IP.DOWOLNEGO.SERWERA, jeśli ping działa, a strony nie, to w 99% przypadków jest to wina braku poprawnych wpisów dla serwerów DNS.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

79

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

A po wifi i później kablem do Falcon-a :P

80

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

dely napisał/a:

Do notebooka się nie podłączy, chyba że ma takiego z dwoma kartami sieciowymi, lub dołoży dodatkową na Express Card :)

Ja właśnie kiedyś przez dwie karty leciałem :)

dely napisał/a:

Czyli Kroll musi wpisać w ustawieniach na Falconie MAC notebooka

Tu nie jestem pewien czy Sting pozwala na takie cuda. Teoretycznie można wpisać MAC z palca o tu:
http://hardware.atari.org/images/card.gif
ale wydaje mi się że po restarcie Sting i tak "zczyta" MACa z karty i to podmieni. Lecz to znów moje filozofie :) więc tak naprawdę do sprawdzenia!

Ostatnio edytowany przez jury (2011-06-16 12:21:05)

81

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Dzieki za informacje dzisiaj wieczorkiem to sprawdze, wlasnie tak myslalem ze moze byc klopot z adresem MAC. a sytuacje ktora opisal Dely wlasnie calkowicie odzwierciedla moj dostep do netu. Wieczorkiem dam znac co i jak.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

82

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Kroll, kup sobie router i po kłopocie :)

83

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

jury napisał/a:

Kroll, kup sobie router i po kłopocie :)

Wiem juz mi ktos o tym wspominal, taki router pozwoli mi na to ze bede mogl miec siec po kablu zarowno na laptopie jak i na falconie
Tak pytam sie na przyszlosc a jak pozniej w takim wypadku ustala sie adresy i itp to pozwoliloby takze poprzez siec ustawic ftp na pececie i sciagac z niego wszystko co sie da ?

Sorki za banalne pytania ale z routerami to nie mialem za duzo do czynienia

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

84

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Kroll napisał/a:

Tak pytam sie na przyszlosc a jak pozniej w takim wypadku ustala sie adresy i itp to pozwoliloby takze poprzez siec ustawic ftp na pececie i sciagac z niego wszystko co sie da ?

Jak tak działam. Do routera mam wpięte PC i Falcona. Co się da to bezpośrednio drę z sieci przez highwire, a co się nie da to najpierw na PC i z PC FTPem na Falcona.

85

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Kroll napisał/a:

a jak pozniej w takim wypadku ustala sie adresy i itp to pozwoliloby takze poprzez siec ustawic ftp na pececie

To proste, kup sobie dowolny router, który pozwala na wgranie alternatywnego softu, dzięki któremu będziesz miał łatwość w konfigurowaniu swojej sieci. Ze swojej strony polecam oprogramowanie dla routerów Tomato, kompatybilne z nim urządzenia to większość Linksysów z serii WRT54G i chyba niektóre Asusy.

Wtedy możesz sobie przypisać statyczne adresy IP dla notebooka, Falcona i nie będzie problemów z tym czy STiNG potrafi klonować czy nie - zrobi to za niego router, któremu wpiszesz MAC zgłoszony do operatora Internetu w Twojej kablówce.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

86

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Opcjonalnie D-Link DIR-300 + DD-WRT

87

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

tralala :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-06-17 13:52:27)

88

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Niestety ale sklonowac sie adresu MAC nie uda jak wstawilem adres fizyczny karty w notebooku to sting napisal MAC for Ethernet can not to set.
Czy ktos ma w tej chwili jeszcze jakis pomysl oczywiscie na razie bez routera ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

89

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Zgłosić adres MAC z NetUSBee do dostawcy internetu :]

Ostatnio edytowany przez jury (2011-06-16 19:47:05)

90

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

To akurat złe rozwiązanie, ponieważ jak znam życie, to zastąpią stary i nie będzie Internetu na notebooku :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

91

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Moze nie bedzie tak zle juz tak kiedys musialem zrobic tzn podac adres u dostawcy netu w domu u brata (inny operator) abym mogl korzystac z internetu jak przychodze do niego z laptopem

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

92

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

W ogóle powinni tego zabronić. Niby dlaczego wychodzą z założenia, że tylko jeden komputer ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

93

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

eee, bez routera to zapomnij. Też miałem po internet po MACu na jeden kąpóter. Z routerem (musi być z serwerem DNS) to jest prosta sprawa. Ustawiasz MAC adress w routerze na jedyny słuszny, żeby chwycił za neta i konfigurujesz sobie serwer DNS, no i wtedy adresy IP są przypisywane automatycznie, możesz też je przypisać ręcznie per maszyna czy coś tam. Innej opcji rozsądnej chyba nie ma.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

94

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

sqward napisał/a:

W ogóle powinni tego zabronić. Niby dlaczego wychodzą z założenia, że tylko jeden komputer ?

To jest biznes, bo możesz sobie u nich 'wykupić' dodatowy komputer lub ich router za dodatkową kapustę... Większość zwykłych ludzi się nie zna na sieciach i wybierze wariant 'wybulenia' u dostawcy netu, mimo tego że można sobie zarządzić we własnym zakresie..

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

95

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

saulot napisał/a:
sqward napisał/a:

W ogóle powinni tego zabronić. Niby dlaczego wychodzą z założenia, że tylko jeden komputer ?

To jest biznes, bo możesz sobie u nich 'wykupić' dodatowy komputer lub ich router za dodatkową kapustę... Większość zwykłych ludzi się nie zna na sieciach i wybierze wariant 'wybulenia' u dostawcy netu, mimo tego że można sobie zarządzić we własnym zakresie..

TO zalezy od samego dostawcy zobacze co mi powiedza u brata drugi adres MAC byl za friko

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

96

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Hmm? ja u siebie do netu ostatnio nawet zx48 podpialem, nie wiedzialem ze w PL dalej jest jak jest,

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Zaxon: a co, zrobiłeś SIF?

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

98

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

zaxon napisał/a:

Hmm? ja u siebie do netu ostatnio nawet zx48 podpialem, nie wiedzialem ze w PL dalej jest jak jest,

Bo nie jest :) Jak Kroll napisał, to zależy od dostawcy i chyba ci którzy tak robią są na wymarciu. Spokojnie, sieć w PL się powoli już ucywilizowała :)

Ostatnio edytowany przez jury (2011-06-17 13:20:48)

99

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

jury napisał/a:

Bo nie jest :) Jak Kroll napisał, to zależy od dostawcy i chyba ci którzy tak robią są na wymarciu. Spokojnie, sieć w PL się powoli już ucywilizowała :)

Otoz dostalem odpowiedz od dostawcy ze trzeba zresetowac modem na ok 30s po tym czasie odczyta on nowy adres MAC i siec powinna dzialac na falconie oczywiscie wracajac do laptopa znowu trzeba to zrobic ze tez czlowiek ma taka skleroze, juz tak kiedys robilem jak probowalem poprzez kabelek nullmodemowy podlaczyc siec korzystajac z kompa brata ze tak zalezy postapic.

Oczywiscie to bedzie rozwiazanie chwilowe bo potem zakonczy sie to kupnem routera zreszta tak mi poradzili

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

100

Odp: ST/e/Falcon030 i INTERNET? (Karty sieciowe Zaxona)

Z tego co słyszałem, kwestia MACa to jest kwestia bezpieczeństwa - chodzi o to żeby ktoś nie przypiął się do naszego kabla i nie poużywał naszego internetu na dziko. Ma to trochę sensu i nie jest aż tak uciążliwe, bo ludzie jednak rzadko zmieniają karty sieciowe.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio