51

Odp: SpartaDOS X 4.44

No niestety pole manewru mam niewielkie (tylko ten egzemplarz flash-a) a  Atarka (130XE) oprócz INTSDX i 4x OS ma jeszcze VBXE, Simplestereo oraz 1 MB RAM... Więcej grzechów nie pamiętam ;)

Trub, Lotherek, help? ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-06-07 22:47:52)

52

Odp: SpartaDOS X 4.44

Pin napisał/a:

Draco, ja nawet na grochu mogę klęczeć, ale zróbcie coś z tymi programami do fleszowania, bo ani SIC'a ani Sparty w IDE+ nie jestem w stanie ruszyć

Raduj się, albowiem flaszer już flaszuje z dysku o sektorach 512-bajtowych :)

KMK
? HEX$(6670358)

53

Odp: SpartaDOS X 4.44

Jacques, spróbuj sflaszować poprzednią wersję 4.43 albo 4.42 i napisz czy zadziałało.

54

Odp: SpartaDOS X 4.44

Próbowałem 4.43, też nie działało. Spróbuję dziś wieczorem z 4.42. Wyjęcie i włożenie flasha z powrotem do podstawki też nic nie dało. Co ciekawe, przeważnie wywala się na BANK0, czasem przechodzi i dopiero error daje na BANK1.

55

Odp: SpartaDOS X 4.44

Jeżeli flashowanie nie działa w żadnej z wersji spróbuj jeszcze poodłączać wszystko co się da (np. pamięć ext.). Gdy i to nie pomoże wołaj Lotharka ;)

Tutaj był rozwiązany podobny problem: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=7946

Ostatnio edytowany przez trub (2011-06-08 08:04:04)

56

Odp: SpartaDOS X 4.44

Normalny ATR dla 4.42 niestety nie daje rady. Spróbowałem także wersję Pajero ("LOOP",  czyli wersja, która próbuje flashować w pętli) i o ile z pierwszym bankiem po chwili się udaje, tak już z drugim leci i leci i ciągle failure. Kość jest rozpoznawana poprawnie.

(Atarka (130XE, kości 1bit), oprócz INTSDX i 4x OS ma jeszcze VBXE, Simplestereo oraz 1 MB RAM)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-06-08 18:35:39)

57

Odp: SpartaDOS X 4.44

... dobra, sprawę rename rozwiązałem ;) - otóż, jeśli pliki, którym to oto zamierzamy zmienić nazwę są zabezpieczone przed zapisem, to oczywistym jest że jakakolwiek zmiana ich zawartości / nazwy nie jest możliwa bez usunięcia atrybutu "+p". Pytanie tylko jest takie, dlaczego SDX reaguje w tej sytuacji wywalając "file not found - 170", a nie czymś w rodzaju Error 144 - odpowiedź systemu jest iście myląca;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-09 18:38:52)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

58

Odp: SpartaDOS X 4.44

144 byłoby nawet bardziej mylące :P

Zgadza się, może to powinien być inny błąd, ale nie bardzo widzę, jaki. Np. przy próbie otwarcia do zapisu pliku, który ma +P, pojawia się błąd 151 - ale to jest zgodne z logiką tego, co się dzieje, bo otwarcie pliku do zwykłego zapisu (tryb 8, a nie 9 czy 12) powoduje jego skasowanie, a więc ewentualną niemożność tego sygnalizuje się właśnie tak ("file exists").

Niestety przy RENAME 151 sygnalizuje co innego, mianowicie fakt, że w katalogu istnieje już plik o podanej nazwie docelowej. Natomiast 170 jest tu akurat zgodny z logiką działania tej funkcji, bo pliki źródłowe wyszukiwane są po nazwie i atrybutach. Jeśli zadane kryteria się nie zgadzają (np. nazwa się zgadza, ale atrybuty nie), to mamy "file not found".

Generalnie rekomendowałbym częstsze korzystanie z DIR /A albo włączenie kolorowania katalogu pod VBXE :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-06-10 21:41:30)

KMK
? HEX$(6670358)

59

Odp: SpartaDOS X 4.44

... a da się włączyć kolorowanie katalogu na SDX 4.42 z 25-12-2008?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

60

Odp: SpartaDOS X 4.44

Nie, dopiero 4.43 to ma.

KMK
? HEX$(6670358)

61

Odp: SpartaDOS X 4.44

realizuje to SPARTA.SYS?, czy istnieje możliwość zainstalowania sterownika z późniejszej wersji systemu do starszej?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

62

Odp: SpartaDOS X 4.44

Realizuje to COMMAND.COM. Ale on Ci nie pójdzie na 4.42 (będzie "Symbol not defined" i to parę razy).

KMK
? HEX$(6670358)

63

Odp: SpartaDOS X 4.44

... ze sio zfleszowałem sic'a programując tam SDX 4.44. W jaki sposób można ustawić DIR, by ten kolorował wpisy katalogu?

... dobra, dzięki za info na priv :) -

set dircolors=col1,col2,col3,col4 ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-12 22:04:54)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

64

Odp: SpartaDOS X 4.44

Mam problem z odpalaniem gier.
np. draconus.com, zybex.com, animal party.xex itd
Przy zwykłym odpaleniu jak i poprzez polecenie x dostaje komunikat:
179 Memory conflict
Niezależnie czy odpalam z kompa o pamięci 64kB i 128kB
Config.sys próbowałem ustawiać na różne sposoby i nic nie pomaga.

Widziałem, że na filmie prezentującym możliwiści IDE Plus 2.0 nie było z tym problemów.
A może jest jakiś loader do gier o którym nic nie wiem.

Interesuje mnie także skąd ściągnąć program sv jak i sam film Contra.

65

Odp: SpartaDOS X 4.44

"Config.sys próbowałem ustawiać na różne sposoby i nic nie pomaga."
Podaj te różne sposoby to sie ustali problem :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

66

Odp: SpartaDOS X 4.44

Jako loader dla SDX polecam MSDOS (poszukaj na forum). Działa z IDE Plus, stacjami dysków i ich emulatorami (sio2ide, sio2sd).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

67

Odp: SpartaDOS X 4.44

Jak koledzy radzą, przy problemach podanie zawartości CONFIG.SYS to podstawa, a do gierek najlepiej użyć loadera (MSDOS 4.6 albo SDLOAD).

A filmiki są tutaj: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=7909

KMK
? HEX$(6670358)

68

Odp: SpartaDOS X 4.44

A mój problem z flashowaniem intSDX nie rozwiązany, pisałem prv do Lotharka, ale na razie cisza ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-06-14 10:40:12)

69

Odp: SpartaDOS X 4.44

"WYGODNA" podstawa dla pamięci powyżej 64k (i jedynie słuszna) to np.:

USE BANKED
DEVICE SPARTA
DEVICE SIO
DEVICE QUICKED
SET PATH=CAR:;:
SET PROMPT=$L$P>

Zapisz sobie CONFIG.SYS w takiej postaci i sprawdź, czy 179 - M.C. nadal będzie występował.

.. najważniejszą część stanowi: USE BANKED, oraz lektura instrukcji obsługi SDX ;) (powiedział ten, co zawsze je czyta :P )... hihihi

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-14 15:36:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

70

Odp: SpartaDOS X 4.44

Z racji tego, że intSDX mi się nie flashuje, skorzystałem na próbę z 4.44 na SIC! cartcie.
Oczywiście mam spreparowanego bootowalnego ATR-a SDX z moim własnym config.sys, itp.
Pytanie: dlaczego przy próbie bootowania tegoż ATR-a na SDX 4.44 i z włączonym QMEG 4.04 występuje permanentne "BOOT ERROR" (to samo pod Altirrą jak i prawdziwym XE)? Po przełączeniu na ATARI OS, ATR bootuje się już zupełnie normalnie.
SDX 4.44 gryzie się z QMEG OS 4.04?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-06-14 18:09:03)

71

Odp: SpartaDOS X 4.44

Tak. Rozwiązanie INIDOS.SYS, było 1000x na forum.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

72

Odp: SpartaDOS X 4.44

Używam INIDOS.SYS przecież i do 4.42 nie było problemu. Teraz 4.44 i jest BOOT ERROR. Masz na myśli nową wersję inidos.sys jakąś?

EDIT:

Zresztą przecież napisałem, że pod ATARI OS moja "systemowa" dyskietka SDX się bootuje, problem jest z QMEG-iem, co nie występowało pod 4.42.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2011-06-14 19:19:44)

73

Odp: SpartaDOS X 4.44

Też mam problem z nową SDX taki:

1. jeśli mam SDX 4.42, to po każdym zimnym resecie nie ma problemu - system wstaje przy pomocy INIDOS.SYS, lecz jeśli:

... 2. Odłączę trwale wewętrzne SDX 4.42 i podłączę SIC!'a z 4.44 to: po każdym zimnym resecie SDX 4.44 nie wstaje z INIDOS.SYS.

Z IDE+ o tyle nie ma problemu, iż można SDX bez problemu włączyć z poziomu BIOS'a interface'u. Lecz co z posiadaczami wcześniejszej wersji kontrolera? ;)-

Reasumując.... DRACO?????? :).

EDIT:

Testowałem też boota z bootmenu DracOS dla 65c816 i skutek jest taki, że partycja zainicjowana poprzez SDload, czy inny init wstanie, lecz SDX 4.44 ze "starego inidos'a nie wstanie po coldreset.

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-14 20:06:12)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

74

Odp: SpartaDOS X 4.44

A wzięliście aktualną wersję INIDOS.SYS z Toolkita?

KMK
? HEX$(6670358)

75

Odp: SpartaDOS X 4.44

.. Draco - a czy wszystkie nowości można znaleźć na twoim sajcie? :)

.... "Dyskietka systemowa do interfejsu, w formacie ATR (strona A dla MyDOS-a, strona B dla SpartaDOS-a) - wersja z 19.I.2011." :P

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-06-14 20:08:38)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info