Temat: Kupowanie Atari 800 XL w wersji NTSC

Witam,
Chciałem rozpocząć kolejny nowy wątek jako "świeży" kolekcjoner pudełkowych wspomnień z dzieciństwa ;-)

Od kilku miesięcy kolekcjonuję kartridże pudełkowe na Atari. Większość moim dotychczasowych zakupów to pudełka z kartami w wersji NTSC z tej prostej przyczyny, że gier w wersji PAL jest mniej (pudełkowych, nowych zafoliowanych).

Po zakupie pierwszych zafoliowanych gier przyszedł czas na zakup mojego pierwszego komputera którego posiadałem Atari 800XL. Po przeczytaniu artykułu AKIRY na jego portalu scenial o kupowaniu nowego Atari 800 XL doszedłem do wniosku , że też chciałbym zostać posiadaczem nowego Atari 800 XL - mieć przyjemność otworzenia pudełka, zerwania foli, no i być tym który pierwszy używa tego sprzętu (bezcenne).:cool:

Niestety dostanie nowiuśkiego Atari 800 XL w pudełku w wersji PAL, ofoliowanego, z jakiegoś magazynu sklepowego graniczy z cudem. Więc pozostaje zakup w wersji NTSC.
Mam w związku z tym kilka pytać do Was, starszych stażem kolekcjonerów właśnie o wersję NTSC (USA).
"Usa Standard Power Supply (110 V) and Ntsc Video Out" - taki jest opis sprzętu, który chciałbym kupić.

Pierwszym problemem jest zasilacz do komputera (problem wtyczki  do prądu ???).
Czy da się to podłączyć do naszego gniazdka w Polsce (ta wersja Atari ma zasilacz 110 V) a u nas przecież jest 220V? Jakąś przejściówkę się kupuje? Czy może kupuje się w takim przypadku zasilacz na allegro do wersji PAL i tak rozwiązuje się problem?

Kolejny problem to podłączenie komputera do telewizora. Niestety  mam stary telewizor (chyba z 10 letni) z wejściem antenowym i tzw. euro

Jaki kabel kupić (nie wchodzi w rachubę zrobienie go samemu, jestem informatykiem ale nie elektronikiem) aby podłączyć
komputer do TV ? Czy na takim TV (na pewno PAL) da się podłączyć ATARI w wersji NTSC? (w menu TV nie znalazłem opcji NTSC - czy to znaczyć że trzeba kupić nowy TV - jaki polecacie model aby otrzymać dobry obraz  z Atari?)
Posiadam jeszcze mój monitor 1084S z Amigi (na pewno wersja PAL z Niemiec).
Czy do tego monitora bez problemu podłączę Atari 800 XL w wersji NTSC? Jakąś przejściówkę trzeba kupić? Ktoś z Was używa takiego monitora?

Na koniec pytanie do osób które kolekcjonują gry na kartridżach - problem uruchamiania gier w różnych wersjach PAL/NTSC, tu jest opis:
http://www.atarimania.com/faq-atari-400 … ri_16.html
ale mi raczej chodzi o "praktyczne" przypadki - jeżeli je znacie, konkretnych gier w wersji kartridż (odpada tu przecież problem zabezpieczeń opisany w punkcie 5)

Problem 1)
Czy gra kupiona w wersji PAL będzie chodziła na Atari w wersji NTSC?

Problem 2)
Czy gra kupiona w wersji NTSC będzie chodziła na Atari wersji PAL?

Proszę o Wasze opinie , rady, etc.

Ostatnio edytowany przez gizmomagic (2011-07-16 14:16:48)

2

Odp: Kupowanie Atari 800 XL w wersji NTSC

Gra z PAL w większości przypadków będzie chodzić na NTSC, tak jak gra z NTSC będzie chodzić na PAL - o ile sama w sobie nie posiada wykrywania, czy uruchomiła się we właściwym systemie ( http://atarionline.pl/v01/index.php?sub … ct=nowinki ). Kwestią jest wysokość ekranu (ilość linii) i szybkość taktowania, przez co niektóre gry na "niewłaściwym" systemie nie da się przejść (np. Chimera). Inny jest też sposób interpretowania składowych sygnału w NTSC, co powoduje, że gry pisane specjalnie pod NTSC np. nabiorą "kolorów" w GR.8 (np. Nebulus).

Aby podłączyć atari NTSC do sieci wystarczy mieć zasilacz z +5V= na wyjściu (czyli np. taki z PAL-owskiego atari 220V) lub też szarpnąć się na konwerter 220->110 np. http://www.cyfronika.com.pl/trafa3.htm

Co do odświeżania - niektóre "nie za stare" TV kineskopowe miały możliwość regulacji odchylania pionowego potencjometrem w zakresie +10...-10Hz co wystarczało by ekran z NTSC przestał "biegać". Problemem jest jednak wspomniana inna interpretacja składowych - obraz z NTSC na PAL bez konwertera jest pozbawiony kolorów (monochromatyczny?). Nie wiem jak jest w przypadku S-VIDEO, gdzie sygnały luminacji i chrominacji są puszczone osobno - nie sprawdzałem, teoretycznie kolor powinien być.

I jeszcze taka ciekawostka: http://www.google.com/url?sa=t&sour … M_ysP_oVRw

Ostatnio edytowany przez maw (2011-07-16 21:01:53)

___
Press play on tape...

3

Odp: Kupowanie Atari 800 XL w wersji NTSC

Moim postem chciałem wywołać użytkowników wersji NTSC do podzielenia się wrażeniami i nic nie chciałem sugerować, ale widzę, że poza "maw" nikt się nie wypowiada :(

Więc może przytoczę pewien link, który celowo nie zamieściłem na początku:
http://atariki.krap.pl/index.php/NTSC_vs_PAL
Tu jest jedno stwierdzenie (niestety nie jest optymistyczne, dlatego prosiłem o podzielenie się użytkowników wersji NTSC wrażeniami):
"Grywalność

Wszystkie wspomniane różnice mają wpływ na jakość gier. Poza skrajnymi przypadkami, jak "Elektra Glide", uruchomienie gry na nieodpowiednim systemie zmienia jakość grafiki, albo spowalnia/przyspiesza rozgrywkę, zmieniając jej poziom trudności. Daje to efekt niezgodny z zamierzeniami autorów, co może mieć znaczenie dla purystów chcących odbierać wrażenia z gry jak najbardziej bliskie oryginalnemu zamysłowi."

Może jednak ktoś z Was ma Atari 800 XL w wersji NTSC i podzieli się "wrażeniami" i "obserwacjami"?
Pozostaje problem podłączenia do TV (jak pisałem mój odbiornik nie ma przełącznika na NTSC) - jaki polecacie nowy telewizor do kupienia który się sprawdził?

No i może ktoś jeszcze z Was posiada monitor z Commodora 1084 S i używa go do Atari w wersji NTSC?

4

Odp: Kupowanie Atari 800 XL w wersji NTSC

Ten tekst z Atariki to mój. Prostą konsekwencją różnicy w częstotliwości odświeżania pionowego między NTSC i PAL jest to, że gra chodzi szybciej/wolniej/czasem coś się tam sypie. Zatem w sporą część europejskich gier na NTSC-owskiej maszynie sobie nie pograsz. Ale skoro piszesz, że interesują cię tylko gry na kartridżach, to problemu nie ma - bo 99,99% produktów na kartridżach (tj. z wyjątkiem włoszczyzny z Lindasoft i samoróbek z europejskimi grami sprzedawanych np. przez Video61) pochodzi z USA.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2011-07-19 18:11:32)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari