1

Temat: Diagnoza POKEY.

Witam szanowne grono.
Swego czasu zbudowałem SIO2PC oparte na Max232. Wszystko grało bardzo dobrze. Oczywiście zachowałem wszelkie środki ostrożności aby nie uwalić POKEY-a. Przez pewien czas musiałem odłożyć atari na bok. Wczoraj pod długim czasie odpaliłem biedne atari, i jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że nie da rady wczytać czegokolwiek przez SIO2PC.  Atari nie widzi wirtualnej stacji dyskietek. W programie ASPEQT wyświetla kilkukrotnie w polu logów - prędkość  transmisji.
Moje podejrzenia padły na nieszczęsnego POKEY-a.

Stąd też moje pytanie. Czy w domowych warunkach jest możliwość jakaś zdiagnozowania czy to aby na pewno POKEY uległ uszkodzeniu ? Zapewne najlepszy byłby oscyloskop no ale nie ma łatwo zdobyć takie rzeczy :)

Jeszce jedno. Czy wesrja APE 3.0.6 jest tylko pełna czy może istnieje również darmowa wersja. Nie ukrywam że przydałaby mi się ta wersja pod windowsa 7. Używanie wirtualnych maszyn z XP nie jest zbyt komfortowe.

Ostatnio edytowany przez SQT (2011-09-12 18:15:04)

2

Odp: Diagnoza POKEY.

Sprawdź tryb dostępu do RS232 - czy RI czy RD (jakoś tak), ustaw w PC bezpośredni dostęp do RS232 (odpowiedni dla Twojego interfejsu) i zobacz wtedy.

Sikor umarł...

3

Odp: Diagnoza POKEY.

Spotkaj się z kimś, kto Ci wypożyczy atarkę i/lub sprawdzi SIO2PC.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

4

Odp: Diagnoza POKEY.

Pomyśl tak na logikę. Ile razy upgrejdowałeś system w atari? A ile razy w tym samym czasie w PC?

I masz odpowiedź.

5

Odp: Diagnoza POKEY.

SQT napisał/a:

Zapewne najlepszy byłby oscyloskop no ale nie ma łatwo zdobyć takie rzeczy

Zdobyć łatwo, kupić też łatwo, ale zarobić na to, to już trudno :) Pomijam aspekt jak chcesz oscyloskopem sprawdzić pokeya.

6

Odp: Diagnoza POKEY.

Do sprawdzenia wystarczy sam woltomierz i magnetofon. Po włączeniu komputera sprawdź napięcie na pinie 10 SIO. Mierz między pinami górnego rzędu:  2 od lewej (-) i 5 od lewej (+).
Jeżeli masz magnetofon , to sprawdź zapis i odczyt prostego programu w Basicu. Jeśli OK, to nie POKEY.
Sprawdź obecność sygnału COMMAND.  W Basicu wpisz POKE 54019,52. Na pinie 4 od lewej w dolnym rzędzie powinien być stan niski (ok 0 - 0,1V). Teraz wpisz wpisz POKE 54019,60 - powinien być stan wysoki (4 - 5V). Jeśli nie - podejrzana jest PIA.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Diagnoza POKEY.

Apropos APE - ja wiem, że to nie APE i nie jest tak wypasiony soft (i nie sprawdzałem jak działa pod Vistą/7), ale zawsze z SIO2PC używałem tego:

http://www.retrobits.net/atari/atari810.shtml

Nawet współpracuje z systemami turbo ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2011-09-13 06:35:51)

8

Odp: Diagnoza POKEY.

Niestety magneta nie posiadam - poszedł razem z poprzednim Atari w zestawie. A gdybym próbował mierzyć napięcie między masą a Data Output podczas zapisu na kasetę np. csave ? Command działa pokazuje takie napięcie jak podałeś @jer.

9

Odp: Diagnoza POKEY.

-pokaz logi z aspeqt (print screen)
-odpal sio2pc na innym kompie....

"wszystko się kiedyś kończy......."

10

Odp: Diagnoza POKEY.

Właściwie to nie ma nic ciekawego w logach. ewentualnie spróbuję zrobić jeszcze jedno sio2pc

Post's attachments

atari.png 83.23 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

11

Odp: Diagnoza POKEY.

Hej!

Jesteś pewnien czy aby twoje wersja SIO2PC ma linię command popiętą do DSR (tak pokazuje screen-shot). Przestaw może synchronizację na linię RI.