1

Temat: SIDE - pytanie o SDX

Na początku nie bić :) Pytanie lamerskie ale chciałbym gdy przyjdzie do mnie SIDE założyć 1 lub 2 partycje 32MB SDX pod spartę by poznać ten system. A pytanie brzmi: do czego jako zielony użytkownik mogę wykorzystać partycję SDX? Co mogę w niej trzymać i z niej uruchamiać? Pliki muzyczne? Dema? Gry w jakimś formacie?

Instrukcję do sparty mam - ale chciałbym wiedzieć "po co"

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

2

Odp: SIDE - pytanie o SDX

To nie tyle jest pytanie o partycję SDX w Twoim przypadku, co w ogóle o wykorzystanie SDX. Także zadaj sobie pytanie czy chcesz np. tylko grać w gry, czy interesuje Cię "wciągnięcie się" w zaawansowanego DOSa, wykorzystanie jego potenjału, stworzenie sobie partycji systemowej z róznego rodzaju użytkami i korzystanie z niego. Generalnie coś jak MS-DOS na ATARI, tyle, że lepszy :)

3

Odp: SIDE - pytanie o SDX

To jest temat "Zabawa Atari jako komputerem" :] Jeśli się w ogóle używa jakichś programów użytkowych (typu: LW, SoftSynth, MAE, TBXL), Sparta X jest chyba jedynie słuszna. Mono napisał zestaw playerów do plików muzycznych (typu CMC, MPT itp.), Bober - dedykowaną wersję "Core Wars" http://sdx.atari8.info/index.php?show=en_addons zatem coś tam do zabawy się znajdzie.

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Właśnie o to chodzi. Bo typowo do gier najwygodniejszy będzie loader SIDE a w moim pytaniu chodziło - co SDX daje mi dodatkowo oraz jak wygodnie je wykorzystać.

Partycja SDX na karcie CF jest niewidoczna z poziomu win XP. W jaki więc sposób można wgrywać na nią dane? Stacja dysków, połączenie kablem z PC lub coś innego?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

5

Odp: SIDE - pytanie o SDX

drac030 zrobił playery do muzyki WAV/SX i filmów VX, xxl zrobił viewer do obrazków SCR z ZX Spectrum (dla VBXE), epi zrobił tipview do obrazków. Jest tipanim do animacji. Można też przecież używać narzędzi nie pisanych specjalnie dla SDX - sapemu, neotracker, mpt, tmc, ... Do niektórych narzędzi drac030 zrobił patche pozwalające na lepszą pracę z SDX.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

6

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Trzeba tez pamietac ze warto miec minimum 128 i wiecej ram. Ladowac mozna przez sio2pc chyba najwygodniej, , stacje dyskow, sio2sd.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

7

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Zaxońcu,
opisz mi proszę na moje maile wiadomości...
Jak już doszedłeś do siebie i jesteś on-line :P

Odp: SIDE - pytanie o SDX

conrad ,siedze nad tym samym. Kopiowanie z PC via SIO2PC ,Aspect,montujesz program pod D8:piszesz MENU, Copy, np4 RETURN.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2011-11-17 16:22:49)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

9

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Szybciej przez PCLink. SIO2BSD z zamontowanym katalogiem z plikami + PCLINK.SYS. COPY PCL: i śmiga z najwyższą możliwą prędkością między PC a Atari i nie ma ograniczenia na rozmiar ATRa.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

Odp: SIDE - pytanie o SDX

mono,z kąd to wziąć, lub odpalić, bo jestem zielony, a chcę się nauczyć?

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

11

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Stąd: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=3287

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-11-17 17:24:15)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

12

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Jeśli już o SDX i SIDE mowa ;)-

Nie wiem, czy temat dotyczy SIDE 1, czy 2 - aktualnie zamęczam wersję 2. Istnieje możliwość zmiksowania na jednej karcie FAT'a i APT. Pomijając szczególne przypadłości programu FDISK dla SIDE mam pytanie:

- Czy partycja FAT jest i będzie dostępna wyłącznie spod side_loadera? Pytam dlatego, że istnieje dla Sparta DOS X sterownik do obsługi FAT'a ten jednak z oczywistych względów wymaga, by urządzenie udostępniające "dysk" w tym formacie miał przyporządkowaną jakąś "literkę" napędu.

Do czego to pytanie i po co taka funkcjonalność? - Otóż do megaszybkiego przenoszenia danych PC->Atari (na początek)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Right: low-down on FAT and APT, etc. If you want to have a FAT partition on the HDD which you can use with the FAT16.SYS driver, the partition entry in the APT partition table needs to point to the FAT partition as described in the MBR of the hard disk. This is the only way the partition will be visible to the PC AND to the Atari, since the Atari PBI / soft driver doesn't look in the MBR for partitions: it looks in the MBR for the APT entry, which is a pointer to the APT partition table. What's needed is a facility to LINK an APT partition entry to one of the MBR FAT partitions. I've done this with a hex editor before and it worked well, but I need to code something up in FDISK. It's not the easiest proposition, however, since I bascially need to add an MBR partition table browser to the software. You'd then select "Create external FAT partition", browse entries in the MBR, and press enter when you find the one you want. The Atari and PC would then both see this entry as - say - drive D:, and you could load the FAT driver on the A8 read files from it. If you put the FAT driver on CAR, you could even make it the boot partition. :)

Really, I'd like to add to FDISK the ability to create more than one FAT area on the disk, and this means a mini MBR partition table editor. So it's a question of finding the opportunity to get it done. I realize the FAT/APT size selection is about the weakest area of the software, and this is partly (though not entirely) because of the need to be concise in the 8KB CAR: version of FDISK.

The XEX loader does its own FAT housekeeping, and (in the final version) will simply "register" FAT partition information with the PBI driver. This relieves the PBI BIOS of having to parse MBRs and extended partition entries. The XEX loader will (when mounting an ATR, for example), simply pass the cluster number of the ATR to the PBI BIOS, along with the number of the registered FAT partition (which the XEX loader previously registered) the ATR resides in.

14

Odp: SIDE - pytanie o SDX

FAT16.SYS?

gdzie to można znaleźć? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: SIDE - pytanie o SDX

Pin napisał/a:

FAT16.SYS?

gdzie to można znaleźć? ;)

Toolkit disk of SDX 4.46. :)

16

Odp: SIDE - pytanie o SDX

No to chodzi o sterownik Drac030. Dobra, to akurat mam i jest to jeszcze niedokończona wersja sterownika ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info