451

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

No dobra, z punktu widzenia użytkownika (szarego :P ), na tę chwilę stwierdzam, że to bez sensu...
Jest tyle wspaniałych i efektownych gier: Bomb Jack, Commando, Yoomp, Ridiculous Reality, itp. itd. i wszystkie one odpalają się w ultraspeedzie pod SIO (+QMEG), działają spod partycji SDX na SIDE, z SIDE Loadera, MicroSpartaDOS Pecusia... Nawet xxl-owe konwersje działają jak te w/w i to się nazywa wygoda i kompatybilność.
A tu teraz powstają (po)twory, który nie bootują się z dowolnego Dx pod qmegiem, w dodatku ładują się w normalu (19200) z SIO2PC...
W imię czego? Żeby zrobić z ATARI na siłę Commodore i pokazać, że możemy zagrać muzyczkę w trakcie wczytywania (celowo spowolnionego, żeby grała dłużej)?
Twórcy ATARI przewidzieli różnego rodzaju urządzenia peryferyjne, te prawdziwie DOBRE gry uruchamiają się na wszystkim jak leci. To po to pojawiają się plikówki, żeby było wygodnie i działało wszędzie a tu odwracanie trendu w fatalnym stylu (niekompatybilność + powolność) dla zyskania odrobiny pamięci? xxl powinien chyba kupić sobie C64 :( Konwersje były naprawdę git (głównie Knight Lore i JSW VBXE), ale to w co zabrnąłeś to jakaś paranoja, ech.

Tym bardziej, że obecny użytkownik ATARI to nie taki z roku 1985, tylko mnóstwo dobrego sprzętu poszło i ciągle idzie w świat (nie wspominając o PL) i człowiek mający urządzenia typu SIO2SD, SIO2PC, SIDE, IDEPLUS, KMK, dodatkowy RAM, QMEGa jak ma coś specjalnie podmontowywać pod SIO-we D1 żeby się zabootowało a potem uruchomiło w 19200 pozostaje mocno zdemotywowany.
"Nie idźcie tą drogą" ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-07 09:59:40)

452

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

A tu teraz powstają (po)twory, który nie ładują się z dowolnego Dx pod qmegiem

nieprawda, laduja sie zdowolnego dn: http://youtu.be/-XNB4hqy8yE


Jacques napisał/a:

W imię czego? Żeby zrobić z ATARI na siłę Commodore

???

Jacques napisał/a:

te prawdziwie DOBRE gry uruchamiają się na wszystkim jak leci.

nieprawda, ze wymienie 3: The Eidolon, Koronis Rift, Rescue on Fractalus rozumiem ze to w.Ciebie nie sa "prawdziwie dobre" gry :-)

Jacques napisał/a:

xxl powinien chyba kupić sobie C64

mam

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

453

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Poprawiłem "nie  ładują się z dowolnego Dx"  na "nie bootują się" :P
Tak, wiem, że jest/tworzy się lista gier chodzących tylko po SIO, ale to MNIEJSZOŚĆ, jak rozumiem chcesz tę MNIEJSZOŚĆ POWIĘKSZYĆ.
I tak, robisz z ATARI C64, żeby pod pretekstem wyciśnięcia ostatków RAMu (gdzie wśród ogromnej większości użytkowników RAM nie jest problemem) zagrać muzyczkę przy transmisji SIO 19200. Komoda jak się patrzy, 1541 bez turbo.

Gdzie i Mazezam i Cybernoid pewnie bez wyciskania w takim stylu by się obeszły. Potestowałem, posmakowałem, pas ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-07 10:04:19)

454

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

Poprawiłem "nie  ładują się z dowolnego Dx"  na "nie bootują się"

i nie bedzie bootowal sie pod qmegiem z innego, xbios nie potrzebuje OS do dzialania.


Jacques napisał/a:

Komoda jak się patrzy, 1541 bez turbo.

komoda bez turbo nie wyciaga tyle :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

455

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Tak, wiem, chodziło o "ducha porównania" a nie bit/sek. dokładności.

456

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Tak sie kończy karmienie trola. Trol sie nawciągał i teraz robi własny show. Niech robi, wyszaleje się, wystrzela amunicje i pójdzie odpocząć.

gep/lamers^dial

457

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Jacques napisał/a:

Twórcy ATARI przewidzieli różnego rodzaju urządzenia peryferyjne,

Co więcej - Twórcy Atari przewidzieli WSZYSTKIE urządzenia, które tylko można sobie wymarzyć, implementując mechanizm New Device eony informatyczne przed Plug and Play, USB itp. Xxl wymyślił coś zupełnie nowego, co jest #bessęsu w trzecim tysiącleciu (i w następnych również).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

458

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl nie wymysla urzadzen :) Tworcy Atari oprocz "wszystkich urzadzen" przewidzieli tez - implementujac mechanizm ktory pozwala zdjac okowy DOSa - nadejscie xBIOSa. i widza, ze to jest DOBRE.

a xxl? jest tylko pieknie uksztaltowanym narzedziem w ich rekach.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

459

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

o widzę powstała sekta, zmień zatem status na nadsekciarz.... dobra pośmialiśmy się, ale to samouwielbienie to takie trochę słabe jest...

reasumując nie ma sensu żyć tym tematem dalej, umrze śmiercia naturalną bo już widze las rąk...

Ostatnio edytowany przez gepard (2013-01-07 15:48:44)

gep/lamers^dial

460

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

tabletki z suszonej żaby, albo już nie ma nadziei

przechodze na tumiwisizm

461

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

bez sensu to są sterowniki do urządzeń zajmujące wielokrotność sterownika SIO, kiedyś może zrozumiecie jak jakiś "czarodziej" zaserwuje wam nowe urządzenie którego sterownik zajmie 4kb, 8kb a może 48kb pamięci RAM, wtedy będziecie stukać po głowie

jeśli dla SIO ładuje się N-ta liczba oprogramowania, to dla nowego urządzenia którego sterownik będzie dłuższy od SIO będzie to liczba N-X, więc trzymajcie elektroników za JAJA aby ich radosna twórczość trzymała się standardów nie tylko tych poziomu elektroniki ale i softu

ślepo łykacie cokolwiek Wam zaserwują

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

462

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Tebe, jesli piszesz o NEWDEV to bredzisz.  Specyfikacja jasno okresla ile pamieci ram atari moze byc zajete przez ROM urzadzenia PBI. (czyli ten twoj 'sterownik')

Ogólnie to dojrzałem do pewnej opinii którą chcę się podzielić i którą mam nadzieje ktoś weźmie sobie do serca...

Otóż, Xbios to twór XXLa na potrzeby gier pisanych przez niego (no, głównie - na razie nie słyszałem o kimś używającym Xb) I to w zasadzie szczególnych gier -  calodyskow(?) które potrzebują (jak wskazuje tytuł wątku - PRZESTRZENI) I tutaj jakby decyzja o tym co i jak ma być zrobione należy autonomicznie do XXLa. Skoro chce być leniwy i olewać system i promować swoje rozwiązanie - wolno mu i nam w zasadzie od tego wara.

Cała jatka (z mojego punktu widzenia) bierze się stąd że reszta nas odczuwa to jako jakieś zagrożenie. Ale czy jest ku temu racjonalny powód?
Jak na razie paru użytkowników którzy podeszli do tematu bez uprzedzen - na zasadzie 'a, sprawdze. co mi tam' - wydaje sie byc rozczarowanych.
Czy naprawde jest jakas gra ktora jest tylko na xb i NAPRAWDE nie mozecie bez niej zyc? Nie ma. I dokladnie tak będzie. Tak jak z nielegalami - programy z nielegalami ktore sa do niczego sie po prostu kasuje - te ktore sa przydatne - poprawia/patchuje. Mysle ze swobodnie, jesli komus NAPRAWDE bedzie zalezalo, to sobie spaczuje. A tymczasem mamy pare marnych gierek, ktorych nawet nie odpalilbym z HD jesli by nie byly z xbiosem.

Proponuje wiec przestac jątrzyc w tym watku (ja obiecuje juz sie nie wypowiadac) bo tak naprawde o to chodzi xxl. Szum, i umiejetne (naprawde, jestem pod wrazeniem) trollowanie, sympatycznego i kumatego skadinad czlowieka. Robi nas jak płemieł :) A szum jest niepotrzebny, kontrowersje tylko napedzaja mlyn :) a wynikajace z dyskusji wnioski przeradzaja sie w promocje xbios :) (vide topic o grach niedzialajacych z hdd - ide o zaklad ze beda ich wersje z xbios do sciagniecia niedlugo)

Takze tyle ode mnie w tym topiku. Sajonara (czy jaktotam)
M.

Ostatnio edytowany przez syscall (2013-01-07 18:57:12)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

463

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

XXL - Ty nie marnuj czasu na tro... ok, na stukanie pierdół na AA.
Pisz ten loader.

Mnie wystarczy SIO w UltraSpeed do 16MB (struktura MyDos) z dostępem plikowy - a soft (znaczy xBios) niech się martwi co i jak zapodać.

Daję Ci jeszcze czas do 1.04 bo potem użyję software konkurencji....

464

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

nieprawda, ze wymienie 3: The Eidolon, Koronis Rift, Rescue on Fractalus rozumiem ze to w.Ciebie nie sa "prawdziwie dobre" gry :-)

* Eidolon działa z HDD (PBI) :P
* Rescue on Fractalus działa z HDD (PBI) :P
* Koronis Rift - sądzę, że pójdzie do przeróbki i też zadziała.

Oczywiście są to wersje plikowe. Zostały przygotowane dlatego, że był tego sens - gry są dobre ;)-

@XXL - może zrzucimy Ci się na Ultimate? - to nie będziesz się musiał gnieść w "przestrzeni" 64kB ram :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

465

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pinek, możesz mi podrzucić mi swoje plikówki Rescue on Fractalus i Eidolona?

grzybson/SSG^NG

466

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Eidolona też poproszę :) Rescue... jest u Fandala.

467

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Tu http://drac030.krap.pl/eidolon_file_version.zip

File version by simius :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2013-01-07 21:33:46)

KMK
? HEX$(6670358)

468

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

syscall napisał/a:

Tebe, jesli piszesz o NEWDEV to bredzisz.  Specyfikacja jasno okresla ile pamieci ram atari moze byc zajete przez ROM urzadzenia PBI. (czyli ten twoj 'sterownik')

nieprawda. specyfikacja moze mowic ile ma zajac w przestrzeni adresowej atari. natomiasty pamieci stronicowanej moze miec ile chce i jakiej chce. co wiecej to wcale nie musi byc pamiec - to moze rownie dobrze byc super hiper mega strownik o mocy wspolczesnego komputrona - ta idee z powodzeniem rozwija Nosty z jego Tomaszem-8.


syscall napisał/a:

(vide topic o grach niedzialajacych z hdd - ide o zaklad ze beda ich wersje z xbios do sciagniecia niedlugo)

ale po co? przeciez te gry wysmienicie dzialaja na standardowym atari ze standardowego urzadzenia. nic nie trzeba zmieniac.


a wracajac do tematu...

@Jacques: Zespol Projektowy Sekcja Polnoc przygotowal kompilacje xBIOS ktora rowniez z QMEGa bedzie sie bootowac z dowolnego drive czym zamyka Twoj tiket. do pobrania http://atari.pl/xbios.atr


Pin napisał/a:

@XXL - może zrzucimy Ci się na Ultimate? - to nie będziesz się musiał gnieść w "przestrzeni" 64kB ram

??? ale ja zrobie to samo z xBIOS bez instalacji rozszerzenia.

> Mnie wystarczy SIO w UltraSpeed do 16MB (struktura MyDos) z dostępem plikowy - a soft (znaczy xBios) niech się martwi co i jak zapodać. Daję Ci jeszcze czas do 1.04 bo potem użyję software konkurencji....

to mam juz dawno :p, ale zaczynam sie bac. zmieniam odrzywki i rzezbie.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

469

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@XXL - czyli utrzymujesz, że z pamięcią 64kB zrobisz dokładnie to samo, co na 1088kB. I w tym miejscu zasadniczo muszę przestać cokolwiek pisać, bo będziemy się z tego śmiać przez kilka tygodni :P - ROTFL.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

470

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

utrzymuje ze nie chce rozszerzenia ktore blokuje to czego powstanie projektanci atari przewidzieli - MapRAM

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

471

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

wiaderko wiadomych tabletek dla tego pana, ale szybciutko ;)
chociaz, chyba juz nie ma dla niego nadziei ;)

przechodze na tumiwisizm

472

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Eh mialem nie pisac ale takiej manipulacji wypowiedzia nie zniose :)

xxl napisał/a:

natomiasty pamieci stronicowanej moze miec ile chce i jakiej chce.

A ja napisałem że jest inaczej? Gdzie?

Przeczytaj może  jeszcze raz co napisał tebe i jeszcze raz moja odpowiedz. Tebemu wyraznie chodziło o RAM.

tebe napisał/a:

kiedyś może zrozumiecie jak jakiś "czarodziej" zaserwuje wam nowe urządzenie którego sterownik zajmie 4kb, 8kb a może 48kb pamięci RAM, wtedy będziecie stukać po głowie

Stwierdzam ze smutkiem, ze z porzadnego czlowieka stales sie przypadkiem klinicznym.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

473

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

to czego powstanie projektanci atari przewidzieli - MapRAM

Jestem chyba nierozumnym degeneratem jeśli chodzi o hardware Atari - to niby MapRAM projektnaci przewidzieli, ale dodatkowego RAMu nie?

Czyli 130XE to Ci przewidujący projektanci zrobili wbrew sobie? A my głupi im uwierzyliśmy i dokładamy jeszcze więcej, skoro niby otworzyli nam furtkę (pokazali nam drogę via portb?)

Ostatnio edytowany przez grzybson (2013-01-07 23:30:06)

grzybson/SSG^NG

474

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

czyli taki sterownik zajmuje 2kb powyzej $d800 a zeby dzialal wymaga DOS 8 kb od $0000-$2000 albo inny ze 3 kb pod memlo i 32kb w 2 bankach pamieci rozszerzonej.

a wogole co to za bzdura z urzadzeniem "D" przeciez system operacyjny BOOTuje z urzadzenia "1" ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

475

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

czyli taki sterownik zajmuje 2kb powyzej $d800 a zeby dzialal wymaga DOS 8 kb od $0000-$2000 albo inny ze 3 kb pod memlo i 32kb w 2 bankach pamieci rozszerzonej.

:) - co to za brednie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info