1,351

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Zerknąłem na stronę xBIOS. Sorry - już chyba wiem czemu się nie zrozumieliśmy.

Przez "AtariDOS FS" ja zrozumiałem system plików zgodny a ATARI DOS, a Ty miałeś na myśli swój moduł FS (który nazwałeś na stronie xBIOS "AtariDOS 2 FS")?

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2015-11-13 13:13:29)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

1,352

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

MyDOS / BiboDOS / TopDOS to jedna rodzina AtariDOS FS, pozwalaja na uzywanie katalogow czy wiecej wpisow w katalogu

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,353

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

W takim razie mi by to pasowało, żeby łatwo Rzygonia na carta przenieść.

1,354

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Tylko do tego, będziesz musiał dobrze napisanego Rzygonia stosującego CIO przerobić tak by chodził pod xBiosem (i tylko pod nim, bo wyklucza to CIO, chyba że całe I/O w grze zrobisz w dwóch wersjach i dasz użytkownikowi opcję wyboru).
I z rozwiązania zgodnego ze standardami będziesz miał ... w sumie nie wiadomo co. Zapomnij wtedy o SDX...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,355

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pecus jak zwykle w bledzie :-) ponizej filmik dla kumatych, poza zasiegiem Pecususia ale moze chociaz obrazki pooglada ;-)

http://www.youtube.com/watch?v=RwuxoJBiPss

przykladowa gra Sikora korzystajaca z CIO z powodzeniem dziala na xB :D

tak, ze kozystanie z przestarzalego, z masa ograniczen CIO jest jak najbardziej mozliwa ale duzo latwiej, szybciej i z dodatkowymi mozliwosciami korzystac bezposrednio z xB ... jak najlepsi

oczywiste, dobre i dziala

READY[]

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,356

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Czyli mgr_inz_rafal nie musi nic w kodzie gry zmieniać jeśli ma już napisane I/O przez CIO? Odpala pod xBiosem i voila :P i na carta bez problemów jednym ruchem przeniesie - no super!

A może jednak musi zaprogramowane już przez CIO procedury I/O przepisać pod xBiosa?

A jak przepisze procedury I/O na xBiosa to bedą działały przez CIO np. pod SDX?

Ostatnio edytowany przez Pecus (2015-11-13 20:52:44)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,357

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Musisz narysować obrazki dla XXL'a ;)

EDIT: jak że się cieszę, że wątek odżył. Sens życia powrócił ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-11-13 20:58:41)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,358

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Wiesz... i tak już piszę jak do mojego 7-mio letniego syna i nie używam trudniejszych zwrotów :P


Przypomina mi to ostatnią debatę prezydencką..

Pytanie: Czy wie pani z czego piecze się chleb?
Odpowiedź kandydatki: Wczoraj założyłam czerwone trzewiki i to najlepsze trzewiki są!

Ostatnio edytowany przez Pecus (2015-11-13 21:03:39)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,359

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Pecus napisał/a:

A może jednak musi zaprogramowane już przez CIO procedury I/O przepisać pod xBiosa?


Co to znowu za zalosna bzdure wyprodukowales :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,360

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:
Pecus napisał/a:

A może jednak musi zaprogramowane już przez CIO procedury I/O przepisać pod xBiosa?


Co to znowu za zalosna bzdure wyprodukowales :-)

Ustosunkujesz się kiedyś do meritum zamiast błędy pisarskie wytykać?  Procedury oczywiście nie są zaprogramowane przez CIO ale przez Rafała, a przez CIO się komunikują. Tak więc Rafał ma już oprogramowane wszystko przez CIO właśnie i co teraz? Przerabiać wszystko pod xBiosa? Po co? By zmniejszyć zgodność? Dodatkową robotę wykonywać..... to jest dopiero bzdura.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2015-11-13 21:10:45)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,361

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

ustosunkowalem sie :-) napisales zalosne p*.*. Twoj belkot tylko potwierdza ze nie zrozumiales co jest na filmiku.

nie zwracam uwagi na Twoje bledy pisarskie moze masz taka stylowke ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,362

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Ja tam nie rozumiem nagonki na sparta dos x. Nie używam i nie jest mi niezbędne do życia.
XXL robi sobie xbios, którego też nie używam. A że robi nową funkcjonalność to nic nam do tego - jego sprawa. A taki loader pod carta to w sumie fajna sprawa - robię sobie wszystko jako atr i ładuję pod carta nie znając się na tym. I nie muszę się martwić o tysiące configów dla sparty.
I tak, jestem zagorzałym tradycjonalistą który na co dzień używa MyDOSa i póki co nie zamierzam tego zmieniać.

Sikor umarł...

1,363

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Nie oglądam filmików. Ale zmusiłem się....
Ha, ha, ha, handler D: napisałeś.... ło matko. xBios miał nigdy nie być DOSem a się nim staje!
DOSem, obsługującym jeden filesystem (oczywiście zaraz dostanę odpowiedź, że obsłuży każdy filesystem do którego ma sterownik :P ) bez możliwości tworzenia plików.

Cudo!

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,364

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Sikor napisał/a:

I tak, jestem zagorzałym tradycjonalistą który na co dzień używa MyDOSa i póki co nie zamierzam tego zmieniać.

I dlatego xBios może jest dla Ciebie wygodny, bo nie masz potrzeby stosowania innych DOSów niż MyDOS i działasz na dyskietkach głownie.

Ale dobrze jest jak program/gra jest przenoszalny bez problemów między różnymi systemami plików, może pracować z HDD, itp.
I dobrze napisany program komunikujący się ze światem przez CIO zawsze będzie tak działał.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,365

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

No, używam głównie SIO2SD i to mi wystarcza. Nigdy nie pisałem, że XBIOS jest dla mnie wygodny, bo nie używam. Ale zrobienie wersji jako loader carta jest właściwym posunięciem - nie każdy chce coś mieć w wersji dyskietkowej/hd, część (głównie amerykanie) wolą mieć na cartridge-ach.

Sikor umarł...

1,366

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@Pecus zawsze mnie bawilo Twoje trolowanie bo ewidentnie widac ze nie masz pojecia o czym piszesz, a wyzej sie nawet do tego przyznajesz :D

level up :D

natomiast pomysl, zeby wymusic stosowanie funkcji xB zamiast przestarzalego CIO zeby latwo przenosic gry miedzy nosnikami (np. cart) KUSZACE :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,367

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

@xxl: Dżiżus, i znowu kolejny flamewar... Zrób proszę ten poradnik i tyle... :( Czyli jak to działa, jak to obsłużyć, jakie są ograniczenia dla programisty, jak wygenerować obrazy magazynków i tak dalej. Bo jeśli naprawdę masz obsługę systemu plików na karcie absolutnie zgodną z możliwościami/ograniczeniami AtariDOS FS, to jest to przełom i narzędzie dla programistów jakiego dotąd nie było. Jeśli nie, to nie wiem co jest grane... :(

1,368

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Oględnie, to sprawa wygląda tak że masz 50% szans, że pomysłowy programista uniemożliwi Ci korzystając z xBiosa ładowanie z urządzenia I/O np. co dopiero kupionego od Lotharka ;)

Dlaczego? - w sumie, bo tak, albo bo tak było wygodniej :D

Albo, dokup se SIO2SD. Wówczas na pewno zadziała.

@XXL - w sumie, to wiele nie trzeba - dziwi mnie ten upór. Na tej zasadzie i dla zasady możemy sobie przesyłać modemem 300kbps dane po analogowej linii telefonicznej. Wiesz, zabawa jest wyborna, pytanie tylko ile można mieć cierpliwości i po co.. rozumiem jeszcze tryb OS, tutaj jak nie ma wygibasów to działa. Tryb "SIO" wystrzeliłbym w kosmos. Po kiego to komu?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,369

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Ale o co chodzi? Przecież XXL - w tym przypadku - chce ułatwić przenoszenie oprogramowania (gier) na kartridże. Wkładam takiego carta do kompa, włączam i gram... Na co mi zgodność z SDX, FDD, HDD, SIO2SD, MyIDE, Ultimate, magnetofonem, modemem, XEP80 czy innym MicroPrintem?

1,370

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Z jednej strony ok, racja. Z drugiej zaś strony odnoszę wrażenie iż user i programista doświadcza niepotrzebnych komplikacji, bo można napisać soft tak by warstwa sprzętowa była całkowicie pomijalnym czynnikiem a to rozwiązanie wcale nie gwarantuje takich zależności ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

1,371

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

tak samo jak nie gwarantuje sparta. Ani żaden inny dos.

Sikor umarł...

1,372

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

I dlatego pisze się z użyciem wywołań ustandaryzowanego CIO i ma zadziałać pod każdym DOSem (programista nie musi wiedzieć jaki system plików ma "pod spodem").
Jak Ty Sikorku pisałeś swoją grę (z przykładu XbXL) to używałeś zapewne z BASICA: OPEN, CLOSE, GET, PUT itp i nie przejmowałeś się jaki DOS i jaki system plików masz na dyskietce (no może się przejmowałeś, ale nie miało to znaczenia ;) ). Tak napisany program, po skopiowaniu do podfolderu na dysk w formacie Sparty zadziała dokładnie tak samo. I o to w tym wszystkim chodzi.

A co do przeniesienia na Carta, to wystarczy tylko zrobić kawałek DOSa obsługujący Cart i tak samo napisany program zadziała i przy użyciu takiego systemu, na cartridgu.

No i połaczenie xBiosa z handlerem D: i sterownikiem carta (pewnie już w sumie nie tak mały kawałek kodu) jest takim DOSem Oczywiście różne sterowniki dla różnego sposobu bankowania.


Ech taki był "fajny" pomysł, a skończyło się na ułomnym DOSie... :P
Ale jeśli patrzeć na xBiosa jako na DOSa to jest jedna fajna sprawa - podział na 3 moduły, tyle, że pewnie jakby dokończyć ten projekt tak by mał wszystkie podstawowe funkcjonalności DOSa, to przekroczyłby zajętością pamięcie kilka innych DOSów, właśnie dlatego że jest modułowy.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2015-11-13 23:49:02)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

1,373

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

poziom belkotu ale punkty za zapal :-)

Pecus :-)
Oj, maluski, maluski, maluski, jako rekawicka
Alboli tyz jakoby, jakoby kawalecek smycka

xB dla CAR jest krotszy od wersji dla urzadzen SIO :-) pisze to tylko dla Ciebie bo kazdy kto choc troszke liznal programowania wie dlaczego.

a co do xB jako dos to sporo Ci umyka.. xB nie spelnia warunkow bycia dos :D wroc sie 50 stron wstecz juz o tym trolowales. i nie bede okrajal xB zeby mial podstawowe funkcje DOS, predzej dosy beda musialy podgonic zeby dorownac funkcjonalnosci xB :D
chcesz sie licytowac? dojdzie do konkretow i znowu znikniesz jak juz to drzewiej bywalo WIELOKROTNIE :)

caly swiat bawi sie na atari a tylko garstka mentalnie zatrzymala sie na etapie dos i mysli ze "pracuja" na atari :D

swiat poszedl do przodu :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

1,374

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

Dajcie po prostu znać, jak będzie można to rozwiązanie przetestować.

1,375

Odp: xBios - biblioteka IO dla gier ktore lubia przestrzen

xxl napisał/a:

swiat poszedl do przodu :D

Masz rację świat poszedł.... a Ty biedny zostałeś bez obsługi nowocześniejszych standardów.... przykre.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.