Temat: Atari 130 XE i SIO2SD sprawne inaczej

Kupiłem do swojego zmodowanego 130 XE SIO2SD. Sprzedawca twierdzi, że SIO2SD jest ok, tymczasem nie ładuje mi softu. Przez kilka dni prób momentami ładował i było to uzależnione od ułożenia kabla.

Znajomy elektronik sprawdził kabel i twierdzi, że kabel jest ok. Wynika z tego, że jednak problem tkwi w SIO2SD albo moim Atari. Poszukuję więc kogoś, kto umożliwi mi w Lublinie wypróbowanie tego SIO2SD na innym egzemplarzu ATARI, bądź swojego SIO2SD w moim komputerze.  Niestety nie mam już innej Atarynki, a znajomym żony zrobiły porządki ... Proszę kogoś łaskawego o pomoc.

Atari 800XL + Ultimate 1mb, Atari XE 65 + 1 mb + Mega Combo Reset + sio2sd, Atari 65XE jak fabryka dała, Atari 1040 STf, Atari 1040 STE 4 mb + gotek + Acsi2stm 3.0,  ZX Spectrum 128+, Sizif 512 + moduł dźwiękowy, Timex 2048, ZX Uno, C64C i G 1541 II + Ultimate II+, C+4, Amiga 500 rev. 8 + Wicher 8mb, Amiga 600 + 8 mb fat + gotek, Amiga 1200 + ACA 1230 + Pistorm32, Amstrad CPC 464 + ddi3 512 kb, coś tam jeszcze się znajdzie

2

Odp: Atari 130 XE i SIO2SD sprawne inaczej

misiek2 napisał/a:

Kupiłem do swojego zmodowanego 130 XE SIO2SD. Sprzedawca twierdzi, że SIO2SD jest ok, tymczasem nie ładuje mi softu. Przez kilka dni prób momentami ładował i było to uzależnione od ułożenia kabla.

Znajomy elektronik sprawdził kabel i twierdzi, że kabel jest ok. Wynika z tego, że jednak problem tkwi w SIO2SD albo moim Atari. Poszukuję więc kogoś, kto umożliwi mi w Lublinie wypróbowanie tego SIO2SD na innym egzemplarzu ATARI, bądź swojego SIO2SD w moim komputerze.  Niestety nie mam już innej Atarynki, a znajomym żony zrobiły porządki ... Proszę kogoś łaskawego o pomoc.

Napisz do mnie na priv -> sq7bft@gmail.com-  podam ci adres do wysyłki - w ciągu 7 dni będziesz miał zabawkę sprawdzoną i jeżeli będzie uszkodzona to naprawioną.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: Atari 130 XE i SIO2SD sprawne inaczej

Udało mi się przetestować zakupione sio2sd z innym egzemplarzem Atari, a dokładniej 65XE. W wyniku podłączenia interfejsu do innego komputera, sprzęt ożył. Wniosek jest taki, że problem sprzętowy leży po stronie mojego podrasowanego Atari 130XE. Znajomy przelutował mi złącze, nie pomogło. Zaznaczam, że poruszając wtyczką w gnieździe - sio2sd od czasu do czasu daje oznaki życia. Bywało, że atarynka łykała wszystko bez problemów. Cóż, sprzęt w najbliższym czasie przekażę do naprawy. Może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem? Selftest nie wykrywa błędów pamięci, ale nie przypuszczam, aby był miarodajny. Innych programów nie jestem w stanie wczytać. Jak ewentualnie można wczytać jakiś soft bez stacji, magnetofonu i innych. Myślałem o podłączeniu jakiegoś np. mp3 playera...

Atari 800XL + Ultimate 1mb, Atari XE 65 + 1 mb + Mega Combo Reset + sio2sd, Atari 65XE jak fabryka dała, Atari 1040 STf, Atari 1040 STE 4 mb + gotek + Acsi2stm 3.0,  ZX Spectrum 128+, Sizif 512 + moduł dźwiękowy, Timex 2048, ZX Uno, C64C i G 1541 II + Ultimate II+, C+4, Amiga 500 rev. 8 + Wicher 8mb, Amiga 600 + 8 mb fat + gotek, Amiga 1200 + ACA 1230 + Pistorm32, Amstrad CPC 464 + ddi3 512 kb, coś tam jeszcze się znajdzie

4

Odp: Atari 130 XE i SIO2SD sprawne inaczej

Skoro ozywa w zaleznosci od ulozenia kabla i przy ruszaniu wtyczka, to jest to problem zlacza i to nie po strnie lutow, a poniewaz dziala z inna maszyna, to wniosek jest prosty , gniazdo sie wyrobilo. Po stronie wtyczki sa blaszki i obawiam sie ze jak gniazdo nie jest ciasne (moze obudowa gniazda jest peknieta) to moze byc luz.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: Atari 130 XE i SIO2SD sprawne inaczej

Tak mogłoby się wydawać, jednak gniazdo nie jest pęknięte, wtyczka dobrze wchodzi, nie ma luzów. Mam 2 kable sio. W obydwu przypadkach jest jednakowo. Sprawdzałem blaszki we wtyczkach. Bardziej stawiałbym na jakiś zimny lut, uszkodzoną ścieżkę bądź bardziej coś skomplikowanego. Rozebrałem obudowę, przy poruszaniu wtyczką powstają na płycie komputera różne naprężenia, płyta lekko się porusza, mimo że w okolicach gniazda są 2 śrubki.

Ostatnio edytowany przez misiek2 (2012-02-12 14:48:02)

Atari 800XL + Ultimate 1mb, Atari XE 65 + 1 mb + Mega Combo Reset + sio2sd, Atari 65XE jak fabryka dała, Atari 1040 STf, Atari 1040 STE 4 mb + gotek + Acsi2stm 3.0,  ZX Spectrum 128+, Sizif 512 + moduł dźwiękowy, Timex 2048, ZX Uno, C64C i G 1541 II + Ultimate II+, C+4, Amiga 500 rev. 8 + Wicher 8mb, Amiga 600 + 8 mb fat + gotek, Amiga 1200 + ACA 1230 + Pistorm32, Amstrad CPC 464 + ddi3 512 kb, coś tam jeszcze się znajdzie

6

Odp: Atari 130 XE i SIO2SD sprawne inaczej

Jako, że sporo osób przegląda mój wątek, napiszę, co ustalił pewien człowiek, któremu zostawiłem sprzęt do testów. Jak wcześniej pisałem działanie sio2sd było uzależnione od ułożenia kabla. Było wiele teorii co powoduje taki stan rzeczy. Rozwiązanie jest banalne. Komputer zaczął działać prawidłowo po zdemontowaniu z wewnątrz komputera blachy / ekranu pomiędzy płytą a klawiaturą. Wniosek taki, że poruszając kablem pojawiały się momenty braku zwarcia pomiędzy ekranem a jakimiś elementami. Przypominam, że mój sprzęt jest rozbudowany i ma w sobie kilka dodatkowych elementów i połączeń. Zrobiło się tego na tyle dużo, że pojawiło się zwarcie. Sprzęt wg fachowca śmiga bez problemu. Jest zaskoczony nawet, że w porównaniu do jego sprzętu, ładuje dużo więcej softu. Jest to zrozumiałe zważywszy na to, że moje atari ma więcej ramu.

Atari 800XL + Ultimate 1mb, Atari XE 65 + 1 mb + Mega Combo Reset + sio2sd, Atari 65XE jak fabryka dała, Atari 1040 STf, Atari 1040 STE 4 mb + gotek + Acsi2stm 3.0,  ZX Spectrum 128+, Sizif 512 + moduł dźwiękowy, Timex 2048, ZX Uno, C64C i G 1541 II + Ultimate II+, C+4, Amiga 500 rev. 8 + Wicher 8mb, Amiga 600 + 8 mb fat + gotek, Amiga 1200 + ACA 1230 + Pistorm32, Amstrad CPC 464 + ddi3 512 kb, coś tam jeszcze się znajdzie