1

Temat: Nowa płyta XL/XE?

Takie (może lamerskie) pytanie mi się często nasuwa gdy czytam o wszystkich hardware modach do atarki i problemach z upchaniem wszystkiego w środku.

Czemu nikt nie przeprojektował płyty głównej XL/XE tak by zmieścić tam większość popularnych modów + jakieś złącza do pobrania wszystkich(?) potrzebnych sygnałów? Elementy oryginalne + SMD dałyby pewnie oszczędność miejsca a pewnie zaprojektować płytę pasującą do obudowy by się dało.

Co wy na to?

2

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Czemu? Z grubsza temu, że wymaga to zainwestowania mnóstwa czasu, pracy i pieniędzy, z trudnymi do określenia szansami na zwrócenie się przynajmniej tych ostatnich. Dodatkowo trzeba by znaleźć źródło nieprodukowanych już od dawna układów lub zamienić je na wierne odpowiedniki w programowalnej logice. Nad tym ostatnim pracuje już sporo tęgich głów, ale... "czy to jeszcze Atari"? :D
Obserwując dzieje dotychczas wyprodukowanych rozszerzeń, wróżę również niekończące się marudzenie, że takie i takie gniazdko jest złe, taki i taki feature jest zbędny, a takiego brakuje, a także wrzucenie przez 95% nabywców zakupionego sprzętu do szafy na wieczne zakurzenie. Motywujące, prawda?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

3

Odp: Nowa płyta XL/XE?

płytę ST/STE też ktoś mógł by w taki sam sposób przeprojektować

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: Nowa płyta XL/XE?

@epi układy zawsze można zdemontować z działającej płyty. Zresztą sprzedawać taką płytę zawsze można bez tych układów, które nie są dostępne łatwo. A złącza? Zostawić oryginalny - tak by pasowało do obudowy.

Ale prawda jest taka, że niestety byłoby marudzenie ze złączami i do tego jeszcze pozostaje właśnie ta część ekonomiczna.

5

Odp: Nowa płyta XL/XE?

W Spectrumach się coś takiego dzieje - a nawet więcej. Te nowe płyty projektowane za wschodnią granicą są niesamowite. A co do logiki układów - udało się przynajmniej w dwóch przypadkach. Pierwszy to VBXE czyli GTIA plus more i pozostający w fazie prototypu ale obiecujący Soundboard czyli POKEY plus more - z tego co było dane usłyszeć Candle'owi udało się znakomicie POKEY'a zemulować. Co zostało - ANTIC? Bo pozostałe układy nie niosą ze sobą niczego niespotykanego raczej.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Nowa płyta XL/XE?

ech, zawsze to samo

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Nowa płyta XL/XE?

wieczor napisał/a:

W Spectrumach się coś takiego dzieje - a nawet więcej. Te nowe płyty projektowane za wschodnią granicą są niesamowite. A co do logiki układów - udało się przynajmniej w dwóch przypadkach. Pierwszy to VBXE czyli GTIA plus more i pozostający w fazie prototypu ale obiecujący Soundboard czyli POKEY plus more - z tego co było dane usłyszeć Candle'owi udało się znakomicie POKEY'a zemulować. Co zostało - ANTIC? Bo pozostałe układy nie niosą ze sobą niczego niespotykanego raczej.

Powiniennes sie zainteresowac tematem o capture'owaniu struktury chipow atari na Atari Age.
O ile pamietam sa juz funkcjonalne (na poziomie bramek NMOS) schematy GTIA POKEYA i ANTICA.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

8

Odp: Nowa płyta XL/XE?

WOW! To jest zajebiste - mam na myśli new-mb. Takie maleństwo...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

9

Odp: Nowa płyta XL/XE?

To kiedy seryjna produkcja tego new-mb? ;)

10

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Właśnie, gdzie preorder :D

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

11

Odp: Nowa płyta XL/XE?

mozemy zrobic tak - wy sie zrzucicie na prototyp
a ja sie pobawie
inaczej to zostanie tylko projektem

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Ile? Może wspólnymi siłami udało by się zrzucić na prototyp?

13

Odp: Nowa płyta XL/XE?

sporo, wychodzi jakies 215zl netto za plytke prototypowa przy 4 sztukach
300zl netto/plytka przy sztuce
plytki byly by z testem elektrycznym, tak zeby bylo przynajmniej wiadomo, ze nie ma tam problemow z jakoscia samego pcb

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Jak za takie atari to prawie to bardzo dobra cena - ja bym tego w SF co prawda nie pakował bo mam inny pomysł na obudowę, samą obudowę zresztą też. Co prawda mieściłoby się do niej i zwykłe atari i taki był mój plan, ale po pierwsze, kupować znowu atarkę, rozszerzać ją, masakrować oryginalną obudowę... Tu by było prościej -fajnie że wyprowadziłeś gniazda jako headery - to uprości sprawę. (To niebieskie duże "scsi" to jak mniemam jest pbi tudzież cart?)

Jedno pytanie - bo przyznam się że nie śledziłem wątków. Jak wygląda obecnie (i jak wyglądałby w tym wypadku) kontakt vbxe z monitorem co nie łapie 15kHz? Bo to jest ostatnie zagadnienie co mi zostało do rozwiązania.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2012-02-20 17:51:09)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Nowa płyta XL/XE?

taki był plan
wielkość oryginalna nie wchodziła w rachubę, bo zwyczajnie poszedłbym z torbami
to był taki kompromis no i form-factor jest taki sam dla sf314 jak dla xc-11
przy odrobinie chęci powstanie xf314, to oraz dysk w obudowie po stosownym modemie lub slmc-804 czyniąc z tego bardzo przyjemna dla oka wieżyczkę

przechodze na tumiwisizm

16

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Czyli jak dobrze rozumiem potrzebne conajmniej około 1100zł na 4 sztuki płyt prototypowych. a w rzeczywistości ile płyt potrzebne jest aby np zbudować minimum prototyp jeden i go testować - w końcu domyślam się, że mając 4 płyty łatwiej to testować itp.
Czy duże koszty nie mnie oceniać - gdybym miał w tej chwili 1000zł to bym odrazu wyłożył ale niestety spore koszty mi się zrobiły w tej chwili (ubezpieczenie pojazdów).
Ciekawe ilu by się chętnych zebrało aby np dorzucić się i zbudować prototyp? Chociaż znając marudne podejście to mało bo - tak jak już zostało napisane - każdy by chciał coś innego.

17

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Dobra panowie, bo nie ma co się tentegować w tańcu.

+100 zł.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

18

Odp: Nowa płyta XL/XE?

OK
+100zł

Tylko pytanie przy jakiej kwocie Candle zabiera się za próby?

19

Odp: Nowa płyta XL/XE?

nie zupelnie
te 3 z 4 plyt poszly by do betatesterow
a betateser to nie jest osoba ktora zna sie na sprzecie, tylko ktora ma czas go uzywac
mi wystarcza 1 plytka do testow, z tym, ze najpierw musze uruchomic incognito

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Jeżeli potrzeba tych 3 beta testerów to ile na głowe takiego betatestera przypadałoby bardziej dokładnie wydatku? 3 osoby pewnie by się znalazły - dely jak widać zainteresowany, ja też, gdyby znaleźć 3 osobę to w ten sposób można by się złożyć na te 4 egzemplarze. Cena płyty + części - jaki to byłby koszt?

Ostatnio edytowany przez pawel (2012-02-20 20:25:23)

21

Odp: Nowa płyta XL/XE?

jesli nie przeszkadza ze kase dopiero po 5tym kwietnia przeleje, to deklaruje sie tu na dobrowolna wplate 1k pln, ktore chetnie dam za bycie betatesterem.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Ja się też dokładam, pod warunkiem przeniesienia topic-u do Fabryki 8bit ;)

MM: done.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

23

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Również się dołożę. 100 na pewno może więcej.

24

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Witam

Dokladam 150 zl od siebie

pozdrawiam

Sniegowy

25

Odp: Nowa płyta XL/XE?

Ja bym się chętnie dołożył ale najwcześniej w kwietniu :( - dam znak. Wyrażam natomiast z góry chęć nabycia finalnego egzemplarza

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem