Odp: Wtyki SIO - nowe

moze inaczej czy wtyczka musi byc z plastyku ? moze sa tanie formy do szkla , porcelany itd ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

77

Odp: Wtyki SIO - nowe

Pytanie brzmi czy musi być z plastyku wymagającego wtryskarki. Ben Heck chyba używa frezarek do budowy swoich zabawek.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

78

Odp: Wtyki SIO - nowe

Ale frezować każdą wtyczkę z osobna to trochę czasochłonne i nie wiem czy opłacalne na większą skalę, moze kilka sztuk na własne potrzeby to tak ale więcej to wydaje mi się, że nie.

79

Odp: Wtyki SIO - nowe

No nie ręcznie przecież, komputerem.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

80

Odp: Wtyki SIO - nowe

Rozumiem, że komputerem, bez przesady, ręcznie to mnie chyba jednej wtyczki by się nie chciało. Ale to i tak czasochłonne będzie.

81

Odp: Wtyki SIO - nowe

gadanie jest tanie

przechodze na tumiwisizm

82

Odp: Wtyki SIO - nowe

maw napisał/a:

Kuba próbowałem już wczoraj, ale widzę, że całe ich www się zmieniło i gdy próbuję wchodzić przez stary link logowania to mam "404". Niestety nie mam kontaktu z ludźmi z tamtych czasów, a szczerze mówiąc nawet nie chciał bym mieć bo wstręt jeszcze mi pozostał. Miałem nadzieję, że ktoś z nas pracuje w firmie mającej kontakt z Molex-em - dawniej wystarczyło do "opiekuna handlowego" wysłać kilka zdjęć złącza i ogólne wymiary, żeby dostać próbkę katalogową.

Może miałbym kogoś kto dałby radę to sprawdzić (swego czasu dla amphenola jakieś złącza projektował, nie wykluczam że i z molexem mógł mieć coś wspólnego).
Zdjąć wymiary i cyknąć parę fotek mogę (o ile nie wyważam otwartych drzwi).

wieczor napisał/a:

Mi się wydaje, że ta forma do wtrysków jest z wysokogatunkowej stali i obrabiana w takich restrykcyjnych parametrach, aby bez zmiany kształtu i z zachowaniem jakości pozwolić na wypuszczanie wielotysięcznych serii kubek w kubek takich samych. I to ma sens. Musi trzymać parametry. Natomiast, jak ktoś potrzebuje 100 (słownie 100 lub nawet 300) egzemplarzy, to myślę że aluminiowa da radę.

Candle napisał/a:

to nie jest roket sajens, jasne, bedzie kosztowac, bo jakos nikt za darmo nie zrobi
i bedzie ze stali, bo musi wytrzymac cisnienie robocze i cala serie produkcyjna bez wielkich nadlewek, ale to nie musi byc zastawka serca

koszt typu 25k pln to tylko w polsce - dzieki temu dlugopisy mamy chinskie

Wiele tysięcy(drobnych elementów) to w ciągu zmiany potrafi z siebie wtryskarka wypluć.
Ciśnienie nie jest wysokie (choć dla niektórych tworzyw optymalne jest i tak ledwo ledwo poniżej "dizlowania"), za to formy są do siebie dosyć mocno dociśnięte (w takiej np. zabytkowej NB60 - która jest tak malutka że ledwo łyknęła by formę na wtyczkę z połówkami obudowy - jest to jak sama nazwa wskazuje okolica 60 ton...).
"Gładź" jest niezbędna - a i tak zdarza się że trzeba ją "psikadełkiem" wspomagać bo same eżektory to za mało(a niech tylko forma się zamknie na elemencie - szczególnie takim z blaszkami/stykami - który się przykleił, możemy być sporą kasę w plecy z powodu powstałej rysy...).
Żeby było śmieszniej, elementy pozornie chropowate (np. obudowy od serii XE) też są poniekąd gładkie (tyle że bardzo drobno pofalowane).

Formy(czy bardziej kokile) aluminiowe są czasem do wyrobu wtyków używane(na jednym z wydziałów takie mieliśmy), tyle że są ręcznie składane i zalewane (o użyciu nylonu można zapomnieć...).

Koszta - te wszędzie są podobne (choć fakt faktem, dla mojego byłego pracodawcy kilkanaście miesięcy wstecz bardziej się opłacało wysłać kilka wtryskarek razem z formami do filii w Bydgoszczy, niż załatwć to wszystko na miejscu w Polsce ;)).



ps. gdyby nieco uprościć ten wtyk (np. otwory okrągłe zamiast prostokątnych), to można by zaszaleć z miękkimi formami z silikonu zalewanymi np. epidianem.
Oczywiście wykonane byłyby tylko zaczątki otworów (później pod wueskę trza by było to na chwilkę wrzucić).

wszystkie trzy strony świata

Odp: Wtyki SIO - nowe

wtyki sio z okrągłymi otworami istnieja

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

84

Odp: Wtyki SIO - nowe

A nie są zalewane, tak jak proponował Lt_Bri wyżej? A Jurek chce we wtyczkach montować małe płytki, więc całość nie może być zalewana, chyba że tylko "frontowy" blok z samymi stykami, a na to mała puszka, coś jak typowa wtyczka DB9 itp.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-05-11 22:54:01)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

85

Odp: Wtyki SIO - nowe

chłopaki, a może sami coś wykombinujemy?
może Irek N. mógłby nam zrobić formę - http://www.1024.pl/

86

Odp: Wtyki SIO - nowe

A co Ci sugeruje, ze bedzie tanszy? :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

87

Odp: Wtyki SIO - nowe

bo może to stary atarowiec?

88

Odp: Wtyki SIO - nowe

nie, to na pewno stary komodziarz...

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

89

Odp: Wtyki SIO - nowe

Wierzcie mi, że Irek ma w domu zwykłe PC i Apple....wiem, bo zdarza mi się u niego bywać. Za to frezarke ma fajną i robi różne nietypowe rozwiązania.

90

Odp: Wtyki SIO - nowe

4 strony lania wody w temacie prostym jak trzonek od halabardy, coraz tu zdziwniej i zdziwniej (c) Lewis Carroll

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

91

Odp: Wtyki SIO - nowe

Na początku lat 90 ub.w. Polsce ktoś robił wtyczki SIO. Były nędznie wykonane, ale działały. Wcześniej robione były z kostki textolitowej z wklejonymi na distal stykami od d-sub. A w 86, jak robiłem swój pierwszy magnetofon, to wtyczkę zrobiłem z kawałka złącza od samolotu MIG-21 i szpachlówki chemoutwardzalnej. A teraz są kłopoty??? A ile tysięcy tego trzeba?

Ostatnio edytowany przez jer (2012-05-13 09:45:03)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Wtyki SIO - nowe

jer: a gdzie dzisiaj znaleźć MIGa-21??? ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

93

Odp: Wtyki SIO - nowe

W co większej wsi na pomniku...

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

Odp: Wtyki SIO - nowe

Tam już złotniki wszystko co było warte wybrania wybrały. Może da się coś zrobić z T-34, on chyba bardziej popularny ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

95

Odp: Wtyki SIO - nowe

może pomysł nie jest całkiem z gatunku "zdupy" i trzeba by zapytać gdzie trzeba. Wojsko w swych magazynach ma kupe artefaktów, które prędzej czy później skarzą na śmietnik.

gep/lamers^dial

96

Odp: Wtyki SIO - nowe

Dawno, dawno temu zrobiłem wtyk SIO z jakiegoś złącza, chyba ruskiego i chyba wojskowego. Teraz już nie pamiętam skąd to miałem i w jakim urządzeniu to było. Złącze miało 3 rzędy styków i było za długie, więc musiałem je przyciąć na wymiar. Wygląda to tak:

Ostatnio edytowany przez marekk (2012-05-14 16:54:57)

Post's attachments

DSC05958m.jpg 671.63 kb, liczba pobrań: 2 (od 2012-05-14) 

DSC05959m.jpg 648.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Jeśli ktoś myśli, że na emeryturze będzie miał dużo czasu na hobby, to bardzo się myli.

97

Odp: Wtyki SIO - nowe

Panowie.
Zrobiłem eksperyment z zamiarem, że się zwróci :)

Mam 25 sztuk - można zakupić komplet: obudowa, 8 pinów (i tak za dużo, bo inaczej ciężko się wtyka), odgiętka, za 20 złociszy lub samą kostkę za 15. Wysyłka niech będzie 5 zł poleconym.

Technologia SLS, młotkiem się nie da rozbić, nie rozwarstwia się, jest to ten sam poliamid, co stosowany w białych plastikowych wózkach transportowych o nośności 500 kg

Wtyki mają wewnętrzną średnicę 2 mm, oraz przewężenie na końcu o średnicy (?) 1 mm.

Przetestowałem na moich Atarkach - jest wporzo.

Proszę o info, kto jest zainteresowany, inaczej sprzedam na allegro.
wtyczka_sio_rezerwacja@cmoki.pl (adres tymczasowy na potrzeby wątku) - jeśli dasz info na pm-kę - możesz nie zostać zaksięgowany w odpowiednim czasie i klops!

Czas kompletacji i wysłania - do 10 dni roboczych od złożenia chęci i wpłaty pieniążków.

Jak komuś nie będzie opowiadało, przyjmuję zwroty, oraz zwracam za przesyłkę zwrotną :)

Fotki: (zaloguj się, aby je zobaczyć)
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=692http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=693http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=694

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2012-05-16 12:02:26)

Post's attachments

2012-05-15 22.13.18.jpg 115.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2012-05-15 22.33.04.jpg 115.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2012-05-15 22.33.46.jpg 92.21 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

98

Odp: Wtyki SIO - nowe

Heh, a jak ostatnio czytalem na "popularnym portalu" ze juz za chwileczke, juz za momencik kazdy bedzie mogl sobie zrobic co tylko zechce za pomocą drukarki 3D, to pekalem ze smiechu nad glupotą pseudodziennikarza :P
A tu prosze, taka niespodzianka :)

Swoją drogą myslalem ze to droga zabawa, takie drukowanie...

99

Odp: Wtyki SIO - nowe

Zostały 24 sztuki.

Wtyczki naprawdę można kupować w ciemno - są dość ładne i bardzo wytrzymałe (piszę, aby przełamać obawy, że "rozpadnie się to w palcach")

Metoda SLS - Selektywne spiekanie laserem (czy spienianie) - to nic innego, jak nakładanie warstwy proszku poliamidowego, a następnie stopienie laserem plastiku tam, gdzie trzeba, i tak warstwa po warstwie. Naprawdę, jest to mocne, dokładne.
Zamieszczam zdjęcie makro - jednak wiedzcie, że w makro wszystko jest taaaakie wieeelkie - w rzeczywistości te widoczne szczegóły nie są widoczne gołym okiem; dokładność wydruku to 0.1 milimetra, w tym przypadku aż nadto.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2012-05-16 09:31:14)

Post's attachments

2012-05-16 09.42.38.jpg 77.7 kb, liczba pobrań: 1 (od 2012-05-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

100

Odp: Wtyki SIO - nowe

Mógłbyś zamieścić zdjęcie efektu pierdyknięcia w to młotkiem pięciokilowym, dziękuję.


PS: Żarcik :) Gdzie się robi tak? Jakie są ceny i ew możliwości wykonania większych detali? To się łatwo obrabia w sensie szlifuje/poleruje? Bo wyglada trochę jak styropian :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem