1

Temat: fajny temacik o starych kompach

W szczegolności o atari 800 i fakt o prockach.

......(wykonanie następnej instrukcji rozpoczynało się w końcowej fazie wykonania instrukcji bieżącej, dzięki czemu procesor nie miał pustych taktów, jak Z80).........

http://edu.i-lo.tarnow.pl/inf/prg/005_pmc1/0001.php

Ostatnio edytowany przez secon (2009-11-08 22:19:39)

2

Odp: fajny temacik o starych kompach

Przypomina mi się Maszyna W z Politechnik Śląskiej. Programowana mikrorozkazami w oszałamiającej pamięci wielkości kilkudziesięciu jednostek.
Ale dzięki niej wiem jak działa procesor od środka.

3

Odp: fajny temacik o starych kompach

Ale z tego fragmentu o Atari800 wynika że procek 6502 jest lepszy od Z80 który ma 3.5MHz.

Ostatnio edytowany przez secon (2009-11-09 07:43:26)

4

Odp: fajny temacik o starych kompach

Wydaje mi się, że 6502 z zegarem circa 2MHz będzie obiektywnie szybszy niz Z80 na 3.5MHz, gdyż Z80 ma długie i wolne rozkazy tam gdzie 6502 ma krótkie i szybkie. Może ktoś to pomierzył?

Nice shoes...

5

Odp: fajny temacik o starych kompach

Jest INNY. A z fragmentu wynika tyle, że megaherze nie świadczą o jakości procesora :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: fajny temacik o starych kompach

Nie chodzi tylko o długość rozkazów. Z80 jest tak zbudowany, że dostęp do pamięci jest realizowany co ileś tam cykli procesora (4?), więc choćby nawet rozkaz był jednobajtowy (zajmował jeden tzw. M-cykl), to i tak "swoje w kolejce musi odstać".

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

7

Odp: fajny temacik o starych kompach

cykli procesora? tj. cykli zegarowych czy maszynowych? czy jakich? :)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: fajny temacik o starych kompach

bardzo fajny artykul. dzieki.

---
z80 byl najlepszym procesorem dlatego montowali go w amigach, bo amiga to najlepszy komputer.

Ostatnio edytowany przez xxl (2009-11-09 14:19:56)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: fajny temacik o starych kompach

No ale to:

"Z uwagi na mniejszą ilość instrukcji programy dla 6502 były bardziej zwarte i krótsze niż programy dla Z80 oraz, co równie ważne, bardziej przejrzyste."

to już raczej nie jest prawda. Przejrzystość przejrzystością, ale kod Z80 jest chyba bardziej zwarty.

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: fajny temacik o starych kompach

jell: Zegarowych. Dlatego, pomimo że procesor był taktowany zegarem 3,5 (4) MHz, to 3,5 miliona jednobajtowych instrukcji nie wykonywało się sekundę, tylko dłużej.

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

11

Odp: fajny temacik o starych kompach

drac030 napisał/a:

No ale to:

"Z uwagi na mniejszą ilość instrukcji programy dla 6502 były bardziej zwarte i krótsze niż programy dla Z80 oraz, co równie ważne, bardziej przejrzyste."

to już raczej nie jest prawda. Przejrzystość przejrzystością, ale kod Z80 jest chyba bardziej zwarty.

No, to akurat rzeczywiście trochę nielogiczne, bo przecież im mniej instrukcji, tym bardziej trzeba się napracować, żeby osiągnąć cel. Gdyby mniejsza ilość instrukcji powodowała większą przejrzystość programu, to programy w takim Brainfucku byłyby ideałem przejrzystości ;)

PS. To mój pierwszy post na forum. Kiedyś (naprawdę dawno) coś tam napisałem na AA, teraz mam atarkę podpiętą pod projektor, ale przede wszystkim lurkam tu na te fascynujące dyskusje ;)

12

Odp: fajny temacik o starych kompach

Nie ma chyba źródeł bardziej przejrzystych niż te w whitespaces.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: fajny temacik o starych kompach

Część traktująca GOTO jako zły nawyk też jest mocno dyskusyjna...

Atari 8-bit: 2600, 2600Jr, 7800, 400, 600XL, 800XL, 65XE, 130XE, 800XE, XEGS
Atari 16-bit: 260ST, 512ST, 512ST+, 512STE, 1040STE, 1040STF, 1040STFM, MEGA1

14

Odp: fajny temacik o starych kompach

ten kto stwierdzil ze goto jest szkodliwe to byl chyba tworca Pascala :)
goto jest dobre(tm)

Nice shoes...

15

Odp: fajny temacik o starych kompach

Pewnie masz na myśli pismo Dijkstry o tym, jakie to goto jest złe i niedobre. Wirth pochwalił się Pascalem nieco później.

BTW:

Goto labels should be leftaligned in all caps and should include the programmer's name, home phone number, and credit card number.

Ostatnio edytowany przez epi (2009-11-10 21:31:02)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: fajny temacik o starych kompach

a w assemblerze nikt nie stosuje jmp, a we wspolczesnych procesorach, to w ogole go nie ma, co?

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: fajny temacik o starych kompach

Prawdziwi programisci niestety juz dawno wymarli.

Nice shoes...