276

Odp: Vbxe 2

Wow! Animate it , animate! :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

277

Odp: Vbxe 2

Zoomer is the next experiment on the way.

278

Odp: Vbxe 2

A ja mam pytanie:
Czy jest jakiś elektronik z okolic Warszawy, który chciałby zainstalować VBXE2 w mojej 65XE?

279

Odp: Vbxe 2

George, jesli nikogo nie znajdziesz, pisz na priva - odrazu uprzedzam ze czasu mam tyle, ile mam i niewiele w tej sprawie moge zrobic...

przechodze na tumiwisizm

280

Odp: Vbxe 2

Source code for interlaced pic loader http://users.tpg.com.au/rybags/Atari/ivb2.asm

It's for AtAsm.

Or, you can just use the loader code, but it will have my title text in it:
http://users.tpg.com.au/rybags/Atari/ivb2.65o

To use the loader code, create a file as follows:

1.  File ivb2.65o at start.  File has the necessary binary header for load address already.

2.  Append an init segment (2e2,2e3) with init address $5800

3.  Create a data segment of 768 bytes that loads at $7000-72FF.  Palette data is loaded into PAL1, should be stored as byte sequence of RGB,RGB.. etc - 256 entries covering colour 0-255.

3.  Create an init segment with INIT address $5803 - loader program has code to setup VBXE bitmap and load palette data into registers.

4.  Next up, the picture data.  The loader program clears enough VBXE RAM such that smaller pics will display OK, although won't be centred.
Since we're dealing with interlace, potentially the picture can be 320x480 bytes.
The picture data should be split into data segments of exactly 4K which are loaded to $8000-8FFF.  Each segment should be followed by an INIT segment which calls $5806.
Routine at $5806 increments VBXE bank so the picture loads sequentially.  Last segment of picture can be truncated without problems.

5. After picture data, an INIT segment to $5809.  This sets up interlace.

6.  Finally, RUN segment.  This can be your own program, e.g. to play music etc.  If you just want static pic, use $580C (endless loop).

281

Odp: Vbxe 2

Mam kłopot z instalacją VBXE2. Mój komp to 130XE, 1 MB (schemat Pasia), internal SDX 4.41, QMEG 4,04 oraz simplestereo oraz io-board. Chcę się upewnić czy wszystko zrobiłem (rdzeń tak jak mi Candle przysłał VBXE2).

1. Kabel VBXE2 -> Euroscart (monitor LCD-TV z pełnym RGB, działa na Amidze). To w końcu tam trzeba podłączyć pełny sygnał composite do pinu 20, czy CSYNC (w paczce dla VBXE dla monitorów a la 1084s jest CSYNC a dla SCART,  że composite - który podłączyć i co to za różnica zależnie od odbiornika)?
2. Co powinienem widzieć na wyjściu VBXE2 po włączeniu kompa? Cokolwiek? Od razu, ewentualnie po jakim czasie? Bo jak bym nie kombinował, to nie widać było tam nic na moim LCD-TV, a duży telewizor Smasunga wyświetlał jedynie to co na PIN20
3. Dioda AVR ma cały czas świecić?
4. Jak już wspomniałem, mam 1 MB, simplestereo (czyli 2x pokey + covox, domyślnie na D280 z tego co pamiętam), QMEG 4,04 oraz int. SDX 4.41. Co mam podłączyć do PIN8 w VBXE: D600, czy D700?

Obecnie mam czerwony ekran na normalny wyjściu S-video przy: QMEG ON SDX ON, Stereo ON a na VBXE2 ciemna noc. Reszta sygnałów, jak EXTSEL, itp. podłączone raczej ok, kwarc również, bo wcześniej komp mi wstawał po wlutowaniu kwarca na płytkę VBXE2 (tzn. działał normalnie, jakby VBXE2 nie było).

W miarę możliwości, poproszę o odpowiedzi punkt po punkcie ;)

282

Odp: Vbxe 2

Z ostatniej chwili... Docisnąłem płytkę simplestereo i komp wstaje. Jest obraz z VBXE2, w środkowej i dolnej części dobry, jednak górą trochę szarpie go i cały jest jakby przesunięty w dół...


Samsung LCD-TV 17" - EUROSCART:
http://img163.imageshack.us/img163/3156/vbxe2001small.jpg


Za to jak podłączam do TV Samsung 37" przez EUROSCART (też ma pełne RGB, bo hula mi na nim Amiga), to w ogóle nie wyświetla RGB z VBXE2, jedynie composite z PIN20 eurozłącza... Dziwne.
Pomocy! ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-01-09 10:18:53)

283

Odp: Vbxe 2

Sprawdź obwód switcha RGB.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

284

Odp: Vbxe 2

Obwód switcha RGB? Połączenie RGB CTRL z VBXE2 do EURO-SCART, czy coś na płytce VBXE2?

285

Odp: Vbxe 2

Cały obwód, może zbyt małe jest napięcie przełaczające, lub przerwa w obwodzie...

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

286

Odp: Vbxe 2

napiecie przelaczajace bylo ustalone na jakies 1.5V
vbxe2 nie ma "switcha RGB" bo RGB wstaje nie po 6.5s ale po 0.cos s

dioda AVR swieci, jesli AVR skonfiguruje FPGA
FPGA swieci, jesli pracuje BLITTER

jesli ci zrywa synca to tutaj bym zacza szukac
niestety atarki nie lubia sie z niektorymi TV, a bylo nie bylo VBXE (ktorakolwiek wersja) nie generuje wlasnych sygnalow synchronizacji, ale wykozystuje do tego celu prawdziwe GTIA

fcj z AtariAge zaaplikowal sobie kondensator 10uF oraz rezystor 1k w szereg z CSYNC i tak zmodyfikowany CSYNC uzywa do sterowania TV
dziala to o tyle, ze obraz mu przestal znikac (pisal w temacie vbxe2 na aage), ale ma jakis klopotek ze stabilnoscia takiego synca przy hi-resie (tj 640x costam)

sproboj wyjsc od tego, byc moze zmiejszajac pojemnosc

ja niestety mam w domu tylko philipsa, lg i thomsona i na tych lcd dziala
z crt w ogole nie ma problemow... :(

przechodze na tumiwisizm

287

Odp: Vbxe 2

DOUBLECHECKED: we wtyczce EURO mam wszystko OK (R, G, B, podłączone wszystkie masy oraz RGB CTRL) jak na rozpisce, z tym, że teraz odłączyłem composite z PIN20 EURO, ale nic to oczywiście nie zmieniło, dalej obraz wygląda jak na screenie powyżej. Pomierzyłem RGBCTRL z VBXE2 przy podłączeniu do monitora, jest OK, bo ok. 1,70V.

A jak to w końcu powinno być dla EUROSCART: do PIN20 podłączyć composite (jak na rysunku kabelka), CSYNC (np. z rezystorem i kondensatorem jak powyżej wspomniałeś lub bez niczego) czy LUMĘ i czy ten sygnał w ogóle jest potrzebny gdy chce się widzieć obraz RGB? Bo zgłupiałem jak zobaczyłem na rozpisce kabla do Commodore/Philipsa że CSYNC a dla EURO z kolei "composite video e.g. from standard monitor jack"... WTF? ;) Zarówno mój TV LCD oraz monitor LCD-TV  bez problemu współpracują przez RGB w EURO z Amigą, więc coś musi być nie halo, ciężko uwierzyć  by oba odbiorniki były wybredne aż tak :/ Poza tym ten LCD-TV na którym co prawda wyświetla się, ale ten poszarpany obraz BEZ PROBLEMU współpracuje ze 130XE poprzez composite lub S-video.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-01-09 13:37:25)

288

Odp: Vbxe 2

Co cóż... Odpaliłem właśnie Falcon_480i.xex i obraz widnieje, ale oczywiście połamany. Ewidentnie zatem jest problem z synchronizacją - sam sobie odpowiedziałem na pytanie czy trzeba coś podłączać do PIN20 ;) Teraz tylko pytanie: jak podłączyć, żeby było dobrze...

289

Odp: Vbxe 2

amiga generuje sliczny standardowy sygnal synchronizacji, a atari generuje po prostu impuls
czy masz stabliny obraz na tym tv ze zwyklego wyjscia monitorowego atari?

przechodze na tumiwisizm

290

Odp: Vbxe 2

Tak, na monitorze Samsung LCD-TV 17", który ma wejścia VGA, composite, s-video oraz EURO mam stabilny obraz z Atarki z composite oraz s-video

291

Odp: Vbxe 2

Piszę pod pod postem, żeby było widać nowy, gdyż pomoc niezbędnie potrzebna.
Jak bym nie cudował z CSYNCIEM pod PIN20 EURO - przez kondensator z rezystorem 1K, sam CSYNC, composite, luma, czy w ogóle nie podłączając tam nic, obraz z mojego VBXE2 wygląda tak (osoby będące w stanie pomóc uprzejmie proszę o obejrzenie):

http://img263.imageshack.us/flvplayer.swf?f=Mvbxe2

292

Odp: Vbxe 2

skoro masz stabilny obraz po s-video to podlacz pod pin 20 lume i powinno byc ok

przechodze na tumiwisizm

293

Odp: Vbxe 2

Candle napisał/a:

amiga generuje sliczny standardowy sygnal synchronizacji, a atari generuje po prostu impuls

A jak powinien wyglądać śliczny sygnał? 1:1 ?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

294

Odp: Vbxe 2

http://www.national.com/ds/LM/LM1881.pdf strona 6, wykres b

przechodze na tumiwisizm

295

Odp: Vbxe 2

Podłączyłem LUMĘ bezpośrednio z L9 do PIN20 w EURO. Obraz cały czas jak na zamieszczonym filmiku, czyli tragedia :/ Czy aby na pewno można wykluczyć usterkę mojego egzemplarza VBXE2?

296

Odp: Vbxe 2

tak, vbxe nie generuje synchro
dla pewnosci mozesz sprobowac podlaczyc komputer pod jakis telewizor poprzedniej generacji (tj CRT)

update:

odpal sobie jeden z Rybags'owych przykladow trybu 480i - jesli to jest wyswietlane stabilnie, to coz.. zostaje nowy tv

na jednym z filipsow jakie mam obraz z atarki jest powielony i przesuniety o jakas tam losowa ilosc linii dopuki nie odpale takiego trybu
oczywiscie tv nie jest w stanie sie zsynchronizowac do standardowego (bez przeplotu) trybu atari
to jest bardzo tani filip 23" na skalerze genesisa uzywanym rowniez w monitorach 17-19", filip drozszy (26") na ciekawszym genesisie juz takiego problemu nie mial

update2:

acha
i nie podlaczaj NA RAZ atari do wejscia RGB i CVBS/S-VIDEO, bo sobie zafundujesz wycieczke do sklepu po CD4050

Ostatnio edytowany przez Candle (2010-01-10 13:27:07)

przechodze na tumiwisizm

297

Odp: Vbxe 2

Tak wygląda wyświetlanie obrazka 480i Rybagsa (ten sam problem, nie jest stabilnie) http://img12.imageshack.us/flvplayer.swf?f=Mvbxe2480i.

Jakie wnioski?

298

Odp: Vbxe 2

nadal masz podlaczone composite/s-video i rgb na raz...

przechodze na tumiwisizm

299

Odp: Vbxe 2

To nie kumam... Jak na raz? Mam odłączyć CSYNC z PIN20 EUR i zostawić we wtyczce tylko R, G, B oraz RGB CTRL? Nic innego podłączonego nie mam.

300

Odp: Vbxe 2

jej
nie
po prostu nie podpinaj 2 kabli do atarki na raz, bo to sie zle skonczy - w tym zlym poziomem sygnalu csync

to tylko obserwacja z tego filmu ktory pokazales, byc moze bledna

dalej - jesli masz tylko taka mozliwosc sprawdz na jakims innym tv - chocby sasiada - moze cud sie zdazyl i ma crt

po prostu wykluczmy sprzet, jesli bedzie to foch twojego tv, no to coz, bedziemy myslec nad jakims remedium, aczkolwiek ciezko jest myslec o remedium, nie majac przed soba problemu

przechodze na tumiwisizm