Temat: Dobra przejściówka COM-USB

Witam

Do celów nie-atarowskich potrzebne jest jak najlepsza (czyli jak najwięcej sygnałów) przejściówka COM-USB (jedna sprawdzona nie działa). Co możecie polecić?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Używałem takich zrobionych na bazie Prolific2303 i nie polecam. Po jakimś czasie potrafi generować kilkumilisekundowe sygnały na linii TxD. Obecnie dzięki kolegom z foruma namierzyłem rzecz bazowaną na FT232. Kupiłem ten i jestem z niego zadowolony, bo nie wprowadza zakłóceń do transmitowanego sygnału.
Używam tego głównie do komunikacji po RS-485 przez konwerter 232-485 na linuxie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Nie wiem, czy istnieje jakakolwiek "dobra" przejściówka tego rodzaju - bo o kimkolwiek słyszałem tak spotkałem się wyłącznie z narzekaniem :)

Czy istnieją na "rynku" laptoki z replikatorem portów i com'em na pokładzie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Znajomy, który "bawi" się zawodowo w obrabiarki numeryczne kupował specjalnie kartę RS232 na PCMCIA  (czyli People Cant Memorize Computer Industry Acronyms:)) do tych spraw. Nawet nie chciał karty PCI Express bo twierdził, że starsze jest lepsze.

5

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Pinek,

np. do t61
http://allegro.pl/item891810691_stacja_ … 4_bcm.html
Używam w kołchodzie i jestem zadowolony.

Muszę sobie jeszcze taką wersję sprawić do domowego y530

Ostatnio edytowany przez AS... (2010-02-01 15:31:54)

6

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Przejściówki na Prolificu i te od FTDI Chipa to delikatnie mówiąc kiszka w porównaniu z Moxą np. UPort 1110 http://www.moxa.com/product/UPort_1110.htm (cena ok. 160 zł netto). Stosuję do wymiany danych w przedziwnych systemach automatyki przemysłowej. Nigdy mnie nie zawiodła, czego nie mogę powiedzieć o wspomnianych na początku chipach. Jak będziesz zainteresowany dam Ci namiar na firmę która to sprzedaje. Zgodnie z manualem posiada następujące sygnały: TxD, RxD, RTS, CTS, DTR, DSR, DCD.
Co do "siania" przez Prolific 2303 to w tej materii nigdy nie zauważyłem problemu (sprawdzone na analizatorze logicznym i cyfrowym oscyloskopie).

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2010-02-01 17:07:40)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

7

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

@gRzEnIu: W moim egzemplarzu (pl2303) objaw następował po (podaję orientacyjnie, bo nie pamiętam dokładnie) 50ms transmisji. Wyglądało to tak, jakby układ się zresetował i zaczął pracę na nowo (pomijając potencjalne błędy konstrukcyjne - po reset linia TxD powinna pozostać w stanie wysokim, żeby nie sygnalizować startu transmisji). Przy krótkich ramkach i długich przestojach na magistrali nie zauważysz tego (dlatego przez długi czas używałem tego w prototypach, które oprogramowuję), ale już np. z komunikacją SIO2PC się to chrzani ciągle. W FT232 jak dotąd takich numerów nie zauważyłem. Jeśli możesz podaj namiar na swój konwerter - niezawodne narzędzia zawsze warto mieć.

Ostatnio edytowany przez mono (2010-02-01 17:08:56)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

8

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

prolificow nie polecam - sam takiej teraz uzywam
polecam ftdi - mialem z nimi zawsze znacznie mniej problemow (i wykazywaly sie znacznie lepsza tolerancja na roznice napiec)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Był już taki temat. Pracowałem na domowej roboty konwerterze usb-rs485 na czipie ftdi i hulało bez problemów na 1mbit. Jeśli chodzi o prolific to słyszałem nie tylko problemach z hardwarem, ale również o sterownikach sypiących bsod-ami. Sam jednak nie miałem do czynienia.

Ostatnio edytowany przez epi (2010-02-01 19:17:39)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

10

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Ja mam dwie jedną na Prolificu, a drugą na FTDI. Obie działają dobrze, ale mniej problemów jest z FTDI. W Windows 7 sterowniki się od razu instalują same i działa. Sterowniki do Prolifica sprawiają problemy. Te ze strony producenta u mnie nie chcą działać. Musiałem szukać w internecie, takich, które działały. Dziwne, że tak jest, bo nie byłem jedyną osobą, która miała taki problem. Strasznie teraz żałuję, że kupiłem tylko jedną taką na FTDI, bo trafiłem je na allegro za 13zł za sztukę, a jest naprawę bardzo dobrze zrobiona, dużo lepiej niż ta na Prolificu, która mnie kosztowała 45zł. Może jeszcze napiszę tylko tyle, że obie działają wyśmienicie przy transmisji danych z Amigą ze sprzętową kontrolą przepływu, i obie działają źle z programatorem do PICów JDMv.2.

11

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Ja używam rs/a do komunikacji z urządzeniami na stacjach bt
,problem komu rozwiązał adapter RS232-COM EXPRESS CARD, miałem wcześniej 2 adptery usb->rs232  i z każdym był jakiś problem,
pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez guma (2010-02-01 21:14:33)

12

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

guma: masz na mysli stacje bazowe bts ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

13

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

grzeniu: w rzeczy samej..

14

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Adam Klobukowski napisał/a:

Do celów nie-atarowskich potrzebne jest jak najlepsza (czyli jak najwięcej sygnałów) przejściówka COM-USB (jedna sprawdzona nie działa). Co możecie polecić?

To zależy do czego. Np. do centralek telefonicznych Platan praktycznie sprawdza się tylko przejściówka od ich producenta. Prolific nie nadaje się w zasadzie do niczego, nawet do tego do czego go stosują :) - FTDI (ten co go polecali) jest chyba niezły, ale też niekoniecznie poradzi sobie z softem pisanym do pracy z rozwiązaniami bezpośrednimi. Najlepiej zainwestować w kartę PCI/PCIE/PCMCIA/EC - tylko żeby się nie okazało, że ta EC działa jako USB. :D

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

15

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Ja używam Sweex'a - działa jako terminal MikroTika, współpracuje z programatorami

Takich dwóch jak nas trzech to niema ani jednego.

16

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

co do prolifica - uzywam obecnie od podpinania przez konsole rs232 na home routerkach - i w miare dziala. zdecydowanie jednak mialem mniej problemow przy ftdi.
generalnie z ftdi nie mialem nawet problemow przy czestym zmienianiu parametrow transmisji, tak wiec nie zdziwilbym sie gdyby mi jako sio2pc zadzialal...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Jell, ftdi ft232 dziala znakomicie jako sio2pc przeciez,


126 kilo na ft usb jako sio2pc, http://www.youtube.com/watch?v=7PbJBK8tWjU

Ostatnio edytowany przez zaxon (2010-02-04 15:37:30)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

18

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

zaxon: no ktos tu kiedys plakal ze gora w 19200...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

19

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Jellonek,  http://www.youtube.com/watch?v=7PbJBK8tWjU z ft232RL,


a jak tanie przejciowki, hmm bralem pare od nich http://www.sparkfun.com/commerce/produc … cts_id=718 , plus tego FTDI to to ze wszystkie sygnaly obsluguje,

Ostatnio edytowany przez zaxon (2010-02-04 15:44:43)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

20

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

zaxon, chcesz powiedziec ze uzyskales stabilne 126kbaud z pokeya bez zadnych modyfikacji atari?

21

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

nie wiem, na razie testuje i filmuje, ale za przeproszeniem mi czapka spadla, laduje szybciej niz myide ,dlatego nagrywam filmiki, atarka testowa to gole 65 xe i candla ioboard

drugi test, kolony zaladowane ponizej 15 sekund, http://www.youtube.com/watch?v=Vn6HaT5-H_0

Ostatnio edytowany przez zaxon (2010-02-04 15:49:22)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

22

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

a, ioboard. to zmienia postac rzeczy.

Bo o ile mi wiadomo to na golej  atarce POKEY konczy 'stabilnie' pracowac przy jakichs 100-110kbaud.
Zdaje mi sie ze wystarczy zmienic w atari ktorys kondensator w torze sio zeby to zachowanie naprawic.
Byc moze ioboard to robi. Ktos moze mi tu naswietlic temat?

23

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

Mikey, temat na inny watek,  tu o przejsciowkach mowa,  prolific  uzywa tylko in out z coma , FT ma pelnego coma, do tego w ograniczonym stopmniu go mozna oprogramowac wewnetrznie,

No konczy, u mnie troche sie wywala przy 126, ale i tak idzie jak demon.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

24

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

zaxon - ioboard pracuje w innym trybie niz "normalnie" przejsciowki
tj. tez "da sie" z poziomu pieca sterowac trybami - ale przy zwyklej emulacji rs232 (tj. zwyklych /dev/ttyUSB...) - juz tak ladnie nie jest...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: Dobra przejściówka COM-USB

zaxon: testujesz na ape czy aspeqt ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...