26

Odp: dyskietki 5,25"

Bartoszu spokojnie ;) Tak zostałem zakręcony że już niczego nie byłem pewien :) Jak 5.25" HD to reflektuję jak najbardziej, szczegóły może na priv dogadamy? ;)

Seban

27

Odp: dyskietki 5,25"

A tak z innej beczki...skoro można do ST podpiąć PeCetowe 1.44MB, to czemu nie podpiąć 1.2MB ? Look'n'feel też będzie niezły.

28

Odp: dyskietki 5,25"

jak najbardziej można, swego czasu miałem do ST stację 720K 5.52"... nie wiem czy były stacje HD 5.25" do ST... ale skoro da się podłączyć 3.5"HD to pewnie 5.25 również.

29

Odp: dyskietki 5,25"

Obsługa 1.2M jest inna niż 1.44M. Natomiast 1.2M z powodzeniem może służyć jako 720K po odłączeniu sterowania prędkością obrotową dyskietki. Jeżeli komuś się będzie chciało pogrzebać w TOSie to może zaimplementować obsługę 1.2M. Można też spróbować ustawić wyższą prędkość (360RPM) na stałe i sformatować dyskietkę 5.25" HD na 1.44M. Może się uda...
Zajrzyjcie tu: http://www.pcguide.com/ref/fdd/formatSummary-c.html

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

30

Odp: dyskietki 5,25"

Jer: skoro już jesteśmy w temacie napędów, znasz może napęd NEC FD1157C? Według specyfikacji może pracować w dwóch trybach 1,2M i 720k (przełącza się elektronicznie). Nie miałem go w ręku, ale zastanawiam się, czy by nie poszedł z XF551 albo Karin Maxi.

31

Odp: dyskietki 5,25"

Poszedł by, tylko musisz zablokować obroty na 300RPM. Po prostu odciąć jeden z przewodów między elektroniką napędu a płytką silnika obracającego dyskietkę. W napędzie 360/720k jest tych przewodów 4, w 1.2M jest ich 5.
Poszczególne przewody mają przeznaczenie:

+12V
+5V
GND
Start/Stop
Fast/slow

Kolejność jest różna w zależności od producenta, to trzeba wybadać. Trzeba odciąć fast/slow. Zdekodowanie przeznaczenia przewodów nie jest trudne, bo zasilające (+5V,+12V i GND) mają połączenie z gniazdem zasilania. Zostają tylko dwa.
Po odlutowaniu ich od płytki silnika podajesz masę na jeden punkt lub drugi (napęd powinien być zasilony i styki złącza do taśmy 34-pinowej 10,12 i 16 zwarte z masą (są to wszystkie styki nieparzyste)). Ja mam do tego celu stare złącze taśmowe ze zwartymi tymi pinami.
Jeżeli podanie masy na jeden z punktów spowoduje ruszenie silnika - ten jest start/stop. Zwierasz go z masą żeby silnik się kręcił i podajesz masę lub 5V na ten drugi. Obroty silnika będą się zmieniać. Podaj na stałe ten poziom, przy którym będą obroty wolniejsze.
Teraz trzeba odlutować punkt start/stop od masy i podlutować do niego odpowiadający mu przewód. koniec przewodu fast/slow zaizoluj. Gotowe.
Może jeszcze zajść konieczność odpowiedniego ustawienia zworek na płytce elektroniki stacji - to trzeba pokombinować już samemu.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-12-03 13:55:56)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

32

Odp: dyskietki 5,25"

,

Ostatnio edytowany przez guma (2009-12-03 14:46:42)

33

Odp: dyskietki 5,25"

@jer: a czy taki napęd zmienia prąd zapisu w głowicy w zależności od włożonej dyskietki? DD/HD? O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie). Pewnie kontroler lub soft mogą to ustawić jeżeli się o to w ogóle dba w przypadku takich napędów. Zadaję być może głupie pytania, ale po prostu nigdy nie miałem okazji zgłębić tematyki z tego zakresu a przyznam iż temat jest dla mnie interesujący :)

Ostatnio edytowany przez seban (2009-12-03 15:18:40)

34

Odp: dyskietki 5,25"

co prawda nie do mnie pytanie, ale wydaje mi sie ze w napedach 5.25 majacych pracowac jako HD, prad jest od razu ustawiony na sztywno dla HD, a jak wlozysz dysk DD to przeciez wiekszy prad nie szkodzi. Inaczej w odwrotna strone (ale o tym juz pisalimy)  Reszte zrobi soft.

35

Odp: dyskietki 5,25"

Cóż, ja też specjalnie się nie zagłębiałem w działanie napędu 1.2M. Kontroler musi umieć go obsłużyć, inaczej będzie to napęd 720k. Blokowanie sterowania prędkością może wcale nie być potrzebne - ale to trzeba wypraktykować.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

36

Odp: dyskietki 5,25"

właśnie nie byłem pewien czy coś się stanie dyskietce DD jak się ją potraktuje silniejszym prądem zapisu :) Skoro jednak nic się nie dzieje to reszta chyba jest jasna.

dzięki Mikey, dzięki Jer!

Ostatnio edytowany przez seban (2009-12-03 15:34:22)

37

Odp: dyskietki 5,25"

Ja równiez dziękuję :) No to mamy światełko w tunelu - wiele padniętych stacji może odzyskać życie, bo napędy 1,2M są jeszcze do kupienia i nawet na eBayu można nówki znaleźć.

38

Odp: dyskietki 5,25"

ciekawą sprawą było by takie COMBO

http://allegro.pl/item839685916_naped_d … combo.html

Ostatnio edytowany przez guma (2009-12-03 16:34:41)

39

Odp: dyskietki 5,25"

fajna rozkmina :) do nowej stacji w sam raz :)

40

Odp: dyskietki 5,25"

seban: przeciez to czy dysk jest dd, hd, czy ed w przypadku 3,5" rozpoznajesz po otworze (jego braku, badz umiejscowieniu - ed maja albo szerszy, albo przesuniety - nie pamietam)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

41

Odp: dyskietki 5,25"

fajnie,  ale my mowimy o dyskach 5.25

42

Odp: dyskietki 5,25"

@jell: mikey ma rację, przeczytaj jeszcze raz mój post #33:

seban napisał/a:

O ile w przypadku 3.5" to mieli do rozpoznania typu dyskietki wycięcie w jej obudowie i micro-switch w napędzie to chyba taka akcja w przypadku 5.25 nie jest możliwa (w sensie wykrycia typu dyskietki mechanicznie)

Ostatnio edytowany przez seban (2009-12-03 20:27:11)

43

Odp: dyskietki 5,25"

ta... wychodza braki w umiejetnosci czytania ze zrozumieniem...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

44

Odp: dyskietki 5,25"

To teraz z innej beczki bom nieświadom, (20lat czekałem na moment zakupu stacji do XL-XE)
Mam kilkanaście dyskietek z grami itd. Niektóre się niewczytują.

1-Czym mogę je sformatować aby ponownie coś na nie nagrać?
2-Czym mogę skopiować jakąś grę na inną dyskietkę? (np. z kasety)

dzieki

45

Odp: dyskietki 5,25"

1. Stacją dysków pod DOSem.
2. Programem kopiującym lub DOSem.
Przed kopiowaniem powinieneś sformatować dyskietkę i najlepiej założyć na niej initializer, np. Micro-Dos, Chaos lub inny. Nie wszystkie gry uruchomią się z DOSa, a spod inicjalizera ogromna większość się uruchomi.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

46

Odp: dyskietki 5,25"

Mam jakis dosXL tym?