1

Temat: Cartridge + DOS pytanie

Moglby ktos mi w miare lopatologicznie wytlumaczyc jak zrobic, zeby program uruchamial sie z cartridga ale mogl wykonywac operacje na plikach korzystajac z DOS'a akurat znajdujacego sie w D1:?

Inaczej mowiac: jak zbootowac komputer z dowolnego DOS'a i nastepnie oddac sterowanie do cartridga?

Wiem ze jest to mozliwe - tak musi dzialac np ATARIARTIST dolaczany na cartridgu do tabletu graficznego.

dzieki za pomoc

2

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Masz tutaj: http://atariki.krap.pl/index.php/Cartri … i%C4%99ci)

Sikor umarł...

3

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Dzieki Sikor, rzeczywiscie zacmilo mnie. Dziala.
Nie pomyslalem ze to az tak proste :)

4

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Polecam się ;)

Sikor umarł...

5

Odp: Cartridge + DOS pytanie

A to jeszcze pozwole sobie kolejne pytanie wynikajace z poprzedniego :)

Wzialem sobie na probe przykladowy obraz carta 16kB Math Encounter.rom z Atarimanii. Kiedy ustawilem mu bit D0 naglowka odpowiedzialny za BOOT dyskietki, "wlozylem go" do Atari w emulatorze i podmapowalem pod D1:MyDOS453 to zadzialalo pieknie: zaladowal sie DOS, po czym odpalila sie gra.

Ale kiedy tak zmodyfikowana gre odpalilem bez podmapowanego DOSU, to otrzymalem:
BOOT ERROR
BOOT ERROR
BOOT ERROR
...
:(

Tymczasem cartridge Action! jakos sobie radzi z tym problemem! Czyli: jesli w D1 jest DOS, to zostaje zaladowany i nastepnie startuje edytor Action!. A jesli stacja D1: jest pusta, to startuje od razu Action!. Nie ma BOOT ERROR na ekranie.
Jak to jest zrobione?

=========
EDITED:
Sorry, napisalem bzdure bo zrobilem blad w tescie.
Tzn objawy byly takie jak opisalem wyzej, kiedy w oknie przypisywania dyskietki do D1: w emulcu wybralem "No Disk". Kiedy wybralem "Off", gra probuje bootowac dyskietke, po czym sie jednak odpala.

Nie wiem jaka jest roznica miedzy "No disk" a "Off" w AtariWin800 ale widocznie jakas istotna jest.

Ostatnio edytowany przez nosty (2010-02-22 11:10:52)

6

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Wydaje mi się, że był artek w którymś serious-ie. Poza tym zajrzyj tam: http://krap.pl/mirrorz/atari/www2.asw.cz/acarts2.htm - niestety, nie znam się na programowaniu cartów. A co mówi ostatnie sześć bajtów w Action!?
========
Upsss... Był edit w międzyczasie ;) W każdym razie tamten link może być przydatny dla Ciebie ;)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2010-02-22 11:17:37)

Sikor umarł...

7

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Sikor napisał/a:

A co mówi ostatnie sześć bajtów w Action!?

A to juz jest zagadka, bo koncowka carta Action! jest bez sensu. Sprawdzalem kilka wersji.
Jest chyba taka mozliwosc, jesli cart Action! jest specyficznie zbudowany, tzn pomieszane sa linie adresowe. I to co widzimy w obrazie ROM'u na koncu to wcale nie sa koncowe bajty obszaru pamieci carta widzianej z punktu widzenia Atari.

8

Odp: Cartridge + DOS pytanie

nosty napisał/a:

Nie wiem jaka jest roznica miedzy "No disk" a "Off" w AtariWin800 ale widocznie jakas istotna jest.

No Disk to stacja włączona, ale bez dyskietki. Na prawdziwym sprzęcie jak zostawisz włączoną stację bez dyskietki to też będziesz dostawał boot errory do końca świata.

nosty napisał/a:

A to juz jest zagadka, bo koncowka carta Action! jest bez sensu. Sprawdzalem kilka wersji.

+---------------------------------------------------------------------------+
| Type 15: OSS 'M091' 16 KB cartridge                                       |
+---------------------------------------------------------------------------+

This is the simpler one of OSS schemes. It uses only A0 and A3 address
lines:
A3=0, A0=0 - $A000-$AFFF: bank 1, $B000-$BFFF: bank 0
A3=0, A0=1 - $A000-$AFFF: bank 3, $B000-$BFFF: bank 0
A3=1, A0=0 - disable cartridge
A3=1, A0=1 - $A000-$AFFF: bank 2, $B000-$BFFF: bank 0

Zatem ostatnie bajty leżą na końcu banku 0, czyli pod offsetem 0ffa-0fff.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2010-02-22 11:48:49)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

9

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Nosty :) - to DOS nie może być załadowany z dowolnego urządzenia, lecz tylko i wyłącznie z D1:? :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Cartridge + DOS pytanie

moment
ale jak sie podlaczy pusta stacje do atarki to zobaczy sie jedynie boot error az do usranej...

wiec o so chozi?

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Candle napisał/a:

moment
ale jak sie podlaczy pusta stacje do atarki to zobaczy sie jedynie boot error az do usranej...

wiec o so chozi?

Chodzi o to, ze ja moge od reki opisac czym sie rozni ameryjanski cartrdige Pitfall II od wersji australijskiej, ale stacji dyskow uzywam od wielkiego dzowna (w "starych czasach" mialem tylko magnetofon).
Dlatego zadalem serie glupich pytan.

To moze jeszcze jedno ;)

Zalozmy ze mam cartridge, ktory ma ustawiony w naglowku bit zezwalajacy na boot z dyskietki. Niezaleznie czy DOS sie zaladuje, czy tez nie (jesli stacja bedzie wylaczona), sterowanie zostanie oddane do cartridga.
Jak z poziomu kodu w cartridgu najlatwiej sprawdzic czy DOS sie zaladowal, a jesli tak, to jaki to DOS?

Dzieki za cierpliwosc ;)

12

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Jeżeli stacja jest wyłączona, to boot z niej się nie uda i sterowanie wraca do carta. Przy działającej stacji system czeka, jak to już koledzy byli łaskawie zauważyć, "do usr***nej" aż się załaduje.

A sprawdzenie dosu raczej standardowe: chyba każdy dos ładuje się pod $700, więc pod $701 będziesz miał najczęściej $3 (3 sektory boot), pod $700 'S' = Sparta. Możesz sprawdzić obecność 'D" w Hatabs (choćby dlatego, że niekoniecznie dos się musiał załadować, prawda?). Szczegóły w Atariki. Tylko pamiętaj, że dobrze napisanemu programowi powinno być wszystko jedno jaki ma dos... Bo wiesz, zawsze może powstać jakiś nowy ;)

13

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Dzieki Vasco,
Robie rozeznanie w sprawie wydania na cartridgu programu, ktoremu nie jest wszystko jedno pod jakim dosem pracuje. Ma rozne konfiguracje dla roznych dosów...
Jakos to sobie poskladam w calosc.

14

Odp: Cartridge + DOS pytanie

A do sprawdzenia że DOS się załadował, to nie wystarczy sprawdzić flagi BOOT? ($09) ?

Ostatnio edytowany przez Krótki (2010-02-23 09:15:05)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

15

Odp: Cartridge + DOS pytanie

chyba nie bo (jesli dobrze pamietam bo os nie interesuje sie juz od daaawna) to sygnalizowany jest tam kazdy poprawny boot nie koniecznie dosa.

chcialbym zapytac ktorych funkcji dosa potrzebujesz i czy na pewno potrzebujesz dosa do operacji i/o ze stacja?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

16

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Ja nic nie potrzebuje ;)
Ale jak pisalem - program, ktory chce przeniesc na cartridga pracuje pod dosem (i umozliwa uzytkownikowi chyba wszystkie standardowe operacje na plikach). I ten program ma rozne konfiguracje dla roznych dos'ow.
Stad moje zainteresowanie jak wykryc, ktory DOS jest zaladowany.

17

Odp: Cartridge + DOS pytanie

nosty, napisz wprost - chodzi o to zeby TLW dzialal - moim skromnym zdaniem - wepchaj na jednego cart'a SDX'a
jesli corina nie da rady, znam cos co rade da :P

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: Cartridge + DOS pytanie

No to nie tajemnica, ze chodzi o TLW - jest watek na AAge. Ale chcialem wiedzy ogolnej, na przyszlosc.
Nie chce/nie moge teraz uzyc do tego Coriny. Nie moge tez wepchac SDX'a. Z tego co pamietam, to sprzedaz tego DOS'a wymaga zgody tworcow?
Poza tym TLW ma dzialac z roznymi DOS'ami. Nie kazdy jest fanem Sparty.

W tej chwili mam taki roboczy pomysl: "zwykly" cart, ktory ma ustawioną flage zezwalajaca na bootowanie DOS'a z dyskietki. Initializer na cartridgu wykrywa czy DOS zostal zbootowany i uruchamia TLW z odpowiednia konfiguracja. Jesli initializer wykryje brak dosa to laduje dosa z cartridga (ale nie SDX) i na tym dosie TLW.
Wiem ze to sie da zrobic i zbieram wiedze.

19

Odp: Cartridge + DOS pytanie

mysle ze DLT nie bedzie mial wielkich oporow jesli chodzi o taka promocje
a problem mialbys zalatwiony doglebnie - przez urzadzenie CAR:

(edit - a sprawdzalem jak sie swieta trojce pisze! sprawdzalem! :) )

Ostatnio edytowany przez Candle (2010-02-23 13:21:56)

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Cartridge + DOS pytanie

a co za różnica jaki cart - chyba wystarczy najprostszy kawałek FLASH/EPROM, Corina byłaby chyba zbyt przerośniętym rozwiązaniem, wydaje mi się iż do tego typu program spokojnie może się uruchomić z jakiegoś mocno prostego carta. Nie rozumiem też zależności programu od DOS-a... co za różnica? Co przeszkadza programowi w działaniu z różnymi DOS-ami?

No i tak jak wspomniał Candle, jego FlashCart + Sparta Inside + rozmowy z DLT... załatwiła by chyba wszystkie problemy od reki.

Ostatnio edytowany przez seban (2010-02-23 13:40:51)

21

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Candle: problem w tym ze DLT tez ma nie jasna sytuacje jesli chodzi o prawa do sparty, tak wiec sprzedaz sprzetu ok, ale pozostaje problem z zalaczeniem softu...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Sluchajcie, ja chcialem porady technicznej: jak latwo rozpoznac, ktory DOS siedzi w pamieci.
Dostalem kierunek od Vasco, ale widze ze wiedza jest rozproszona. To chociaz jak rozpoznac na 100% ze wogole jakikolwiek DOS jest na pewno zaladowany?

Nie wiem dlaczego dla The Last Word jest wazny rodza DOSu, jeszcze pogadam z autorem. Ale jak sobie sciagniecie dyskietke to stwierdzicie, ze sa tam rozne pliki SYS, dla roznych DOS'ow (a konkretnie jeden dla Sparty, jeden dla kilku DOS'ow i jeden dla "innych dosow").

Sprawa jest zlozona, autor programu ma swoje pomysly i wymagania, ja mam swoje ograniczenia. Na razie nie wnikam w szczegoly tylko robie wstepne rozpoznanie zeby wiedziec czy wogole podjac sie tego wydania i na jakich warunkach. Takze za porady typu "wez sobie nowy cartridge i wladuj tam sparte" chwilowo dziekuje.

23

Odp: Cartridge + DOS pytanie

Tak naprawdę czy załadował się DOS możesz sprawdzić tak jak pisał VASCO przez przejrzenie wpisów w HTABS i stwierdzenie czy jest tam obecne urządzenie "D". To chyba najbardziej właściwa metoda. Może czegoś nie wiem ale wydaje mi się iż wszystko powinno działać nie zależnie od DOS-a... ale być może autor TLW wykorzystuje jakieś specyficzne właściwości konkretnych DOS-ów... tego nie wiem. W sumie pewnie dało by się zrobić wersję Sparta i reszta.  Ale wracając do tematu... jak masz "D" w HTABS to szukaj sygnatur konkretnego DOS-a pod $700... to wydaje się być sensowne rozwiązanie. Zapytaj autora TLW czy MEMLO ma dla niego znaczenie, może on ma na sztywno jakieś założenia ustalone.