Temat: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

Witam

Chciałem się Was poradzić w sprawie naprawy ZX Spectrum. Wiem, że na forum mamy wielu elektroników i kolekcjonerów klasyki komputerowej i nie myślę tu tylko o Atari.
No więc zakupiłem na Allegro ZX Spectruma do mojej kolekcji. W opisie aukcji było, że może być uszkodzony tak więc wiedziałem, że łatwo nie będzie. Tego co jednak zobaczyłem na płycie głównej się nie spodziewałem.
Zresztą popatrzcie sami:
fotka1
fotka2
fotka3
fotka4

Nie wiem czy widać to dokładnie na zdjęciach ale mamy tu takie kwiatki jak zastosowanie diody zamiast jednego z kondensatorów od sprzęgających przy pamięci, brak kondensatorów np.: C61, czy wreszcie kondensator w miejscu diody D18 w zasilaniu.

Może to jakaś przeróbka, o której nie słyszałem do tej pory, a może ktoś wylutował niektóre elementy i po prostu wlutował je z powrotem w losowe miejsca? Jak sądzicie?

Maciek

2

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

Hmm, plyta w wersji 3b, chyba mam w schowku, pokope jutro,jak znajde to pokaze orginal , co na pewno nie powinno byc to te diody i kondensatory philipsa ale biorac pod uwage z czego Spectrumy byly montowane to moze tez byc firmowy upgrade.

Ogolnie jak sie teraz ten zx zachowywuje?

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

3

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

gottrek napisał/a:

mamy tu takie kwiatki jak zastosowanie diody zamiast jednego z kondensatorów od sprzęgających przy pamięci

To nie dioda lecz kondensator w obudowie szklanej. Stosowano takie także w Atari 8bit

gottrek napisał/a:

brak kondensatorów np.: C61, czy wreszcie kondensator w miejscu diody D18 w zasilaniu.

Powinno być OK. To tylko drobne różnice między wersjami.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

Dzięki za podpowiedzi.
No więc tak. Nie mogę znaleźć na telewizorze obrazu ze spektruma.
Zmierzyłem napięcia no i mamy:
4,16V zamiast  5V
-4,8V zamiast -5V
10,6V zamiast 12V

Może uszkodzony jest 7805 ale gdzieś mam zwarcie chodź żaden układ nie jest gorący. Wymienię chyba ten regulator na wszelki wypadek.
Jeżeli chodzi o resztę napięć to chyba będą leżały dwa tranzystory, które przeważnie wymieniają w takich przypadkach czyli TR3 i TR4 w przetwornicy.
Jutro postaram się zrobić zakupy.
Coś jeszcze proponujecie?

5

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

a gdzie masz zamair kupic ww ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

gottrek: co masz na ekranie?
edit: muszę zacząć czytać ze zrozumieniem ;)
Jaki masz zasilacz? wygląda na zbyt słaby. Pod obciążeniem (na gnieździe zasilającym) powinno być ok 10V stałe.

Edit A gdzie jest radiator od 7805??? Nien grzeje się???
Po założeniu radiatora szukaj obrazu na UHF kanał 36.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-04-01 21:10:46)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

7

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

@lotharek: te tranzystory TR3 i TR4 trudno będzie kupić oryginalne bo chyba już ich nie produkują. Szukałem po necie zamienników i mam kilka typów. Zobaczę co znajdę w okolicznych sklepach.

@jer:7805 grzeje się najbardziej. Radiator oczywiście zakładam pod układ. Co do zasilacza to jutro wypróbuję coś większego.

Dam znać jutro co słychać na polu walki:)

8

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

Następny dzień walki.
Wykonałem w Spectrumie moda composite video. Dzięki temu ominąłem modulator. Composit puszczony do tunera TV (telewizor nie daje zupełnie żadnego obrazu) daje to:
http://www.youtube.com/watch?v=54wicQxCPoU

Taki obraz mam nawet po wyjęciu układu ULA i ROMu. Coś się tu wzbudza czy jaki czort? Może coś w układzie video jest uszkodzone?
Poza tym zauważyłem że z głośniczka na płycie słychać cichy warkot.
Macie jakieś pomysły?

PS.
Tranzystorów TR3 i TR4 nie dostałem w sklepie. Mam tylko 7805. Jeszcze go nie wymieniałem. Jak odłączyłem od płyty nogę wyjściową tego wlutowanego 7805 to daje ładne 5V. Chyba jest dobry, a może i tak warto go wymienić?

Ostatnio edytowany przez gottrek (2010-04-02 15:39:22)

9

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

Po pierwsze , sprawdz zasilacz na plytce spectrum , 12 volt, 12 volt, 5 volt, -5,volt, -12 volt. tu masz schemat.
ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sincl … matics.gif

Sprawdz napiecia na pamieciach w lewym dolnym rogu plyty, 9 nogi +5v,  1nogi  -5v, 8 nogi +12,
Skoro napiecie na stabilizatorze ci spada po podlaczeniu masz gdzies zwarcie, najprawdopodobniej na wewnetrznym zasilaczu. Trzeba pomierzyc ,dopiero potem mozna gdybac.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

10

Odp: Przerobiona czy popsuta płyta główna w ZX Spectrum

Witam

Kolejny dzień walki.
Wyjaśniła się sprawa za małego napięcia 5V. Miałem jakiś zasilacz do bani ze słabą filtracją (grzał się lekko pierwszy elektrolit na płycie głównej zaraz na wejściu 9V). Mam już nowy, lepszy zasilacz i napięcia są ok:
+5,1V
-4,9V
+11,8V

No ale teraz mam kompletny brak obrazu. I na TV i na tunerze TV w PC nic. Żadnej różnicy czy włączę czy wyłączę spektruma.
Aktualnie mam w planie wymienić LM1889N, oraz tranzystory wizji czyli TR1 i TR2. Części już są w drodze do mnie.
Odciąłem od IC25 zasilanie. Według instrukcji serwisowej wyłącza to górny obszar pamięci co umożliwia zawężenie obszaru poszukiwań.
Wyjaśniła się też sprawa tych elementów nie na miejscu. Czyli np.: wlutowanej diody w miejsce rezystora w zasilaczu. Otóż ktoś upgredował płytę 3B do wersji 5. Wszystko się zgadza na płycie ze schematem z wersji 5.
Niestety nie mam dostępu do innego spektruma więc nie sprawdzę scalaków w innym egzemplarzu.

Proszę, macie może jeszcze jakieś pomysły?   

Maciek

Ostatnio edytowany przez gottrek (2010-04-07 16:32:45)