1

Temat: RGB Falcon

Walczę właśnie z trybem RGB i Falconem. Objaw mam mniej więcej taki, że mam obraz po RGB, lecz nie wiem dlaczego wygląda, jak by miał synchronizację nie 50hz tylko 60hz. Na wyjściu video widzę piny 18 (M1), 19 (M0) - służą one do przełączania trybów wyświetlania. Jak należy tego użyć - bo, jest rozpiska która nie precyzuje do czego należy "zwierać" sygnały, by wymusić działanie określonego trybu.

Od działania tego kabla zależy, czy na party w Krakowie będzie Falcon na bigscreenie, czy nie. Temat dotyczy w zasadzie dem, z którymi w trybie VGA bez dopału bywa różnie - lub też nie działają wcale :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: RGB Falcon

czekaj, bo nie rozumiem, dem tylko na RGB chyba nie było za wiele, choć mogę się mylić :)
co prawda jest takie jedno i można uznać je za wystarczająco powalające aby odpalić RGB :)
SONOLUMINESZENZ :)))))))

3

Odp: RGB Falcon

@pin: bo pewnie w NVRAM-ie jest ustawione NTSC? M0 i M1 służą nie do przełączania trybów wyświetlania, tylko mówią Falconowi, jaki monitor jest podpięty (VGA, RGB, ST Mono albo TV).

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: RGB Falcon

Tak jak pisze draco, to chyba coś w NVRAMIE.

jury: dem na rgb jest cała masa, w zasadzie wszystkie z lat 90 wymagają trybu 15Khz.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: RGB Falcon

Sqward - dokładnie o to chodzi. Większość jest na 15khz RGB i dlatego jest to aż tak konieczne. Ustawienie NVRAM ... gdzie to to ugryźć?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: RGB Falcon

Pin napisał/a:

Sqward - dokładnie o to chodzi. Większość jest na 15khz RGB i dlatego jest to aż tak konieczne. Ustawienie NVRAM ... gdzie to to ugryźć?

To chyba jesli dobrze pamietam w CPX sie ustawia NVRAM-u

pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: RGB Falcon

... pytam, bo mieliśmy tylko projektor do podglądu - a kasza po RGB i moim kablu na lodówce była nader uciążliwa. Mowa o lodówce, bo był to jedyny biały przedmiot w kuchni :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: RGB Falcon

Do grzebania w NV-RAM-ie jest, jak pisze Kroll, moduł CPX, albo program dostarczany przez Atari Corp. na dyskietce systemowej (SETUP.APP bodaj, czy jakoś takoś), ... chyba że mi się już myli, bo dawno Falconam na oczy nie widział. Ale myli mi się najwyżej z jakimś innym programem służącym do tego samego :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2010-04-06 23:10:16)

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: RGB Falcon

... nie wiem, czy nie będziemy odpalali tego dopiero na party, bo do czwartku w kołchozie rozkładam obóz i czasu raczej będzie mało... :)

Wczoraj próbowałem jeszcze poprzez demodulator podłączyć Falcona na relacji W-CZ. -> tuner -> kompozyt, lecz jakość obrazu nie upoważniała do praktycznego zastosowania ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: RGB Falcon

Saulot kiedyś pisał o jakiejś magicznej kombinacji klawiszy, która resetuje nvram.

tutaj jest też jakiś tool do ustawiania nvramu:

http://www.atarimusic.net/index.php/war … -nvram-129

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: RGB Falcon

Pin, spróbuj BOOTCONF.PRG http://rapidshare.com/files/372984032/BOOTCONF.ZIP.html
Wszystko są tam w jednym panelu więc jest mniej klikania :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: RGB Falcon

Ja, jak pewnie wiecie ;-) walczę o tryb RGB na moim Falconie od dłuższego czasu. Z tego co udało mi się ustalić dzięki również Waszej pomocy, to "1" jest automatycznie bez podłączenia wtyczki do gniazda (napięcie 5V), natomiast aby uzyskać "0" należy zewrzeć MO lub M1 z dowolnym pinem GND.
Niestety, u mnie wygląda, jakby composite nie funkcjonował właściwie. Do zmiany ustawień polecam Bootconf.prg, aczkolwiek przy zmianie z NTSC na PAL nie zanotowałem żadnej zmiany.
Jak uda się - prosze o info o Twoim rozwiązaniu.

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

13

Odp: RGB Falcon

bart: może po prostu wymusiłeś tryby VGA - wtedy sygnał z compositea będzie "dziwny" i niezależny od PAL/NTSC

BOOTCONF czasem potrafi ustawić ciekawy tryb, że np. znaczek Atari z ekranu startowego wyświetla się co drugą linię (w trybie RGB), jak się nieodpowiednie ustawienia wybierze :)

14

Odp: RGB Falcon

Jury: Candyman z Cream (Niemcy) już dobrych parę lat temu napisał "patcha" który odpala Sonolumineszenz na VGA :)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

15

Odp: RGB Falcon

@grey
STOKROTNE dzięki za info, bo mimo dem nowej ery :) ( CT63 ) to Sonolumineszenz'a uwielbiam, a jako że do swojego Falcon'a mam monitor VGA, to moje uwielbiane demo widziałem jedynie na demoscenet.tv, teraz wreszcie zobaczę w realu, jupi :)