51

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Nie no, tu hires wygląda jak należy. Gratulacje.

KMK
? HEX$(6670358)

52

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Łe, jedną kość to jeszcze mogę dodać. Tylko że w domku brak 74ls14 :(

53

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Brawo Panowie. Naprawdę ekstra.

A teraz do koszy, szukać wywalonych GTIA.

pomidor

54

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Brawo Jacek.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

55

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Pełen szacunek! :D

56

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

tak z ciekawosci - czy te "zwalone gtia" przypadkiem po tej modyfikacji przestaly sie nadmiernie grzac?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

57

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

te dobrze dzialajace gtia z tego co pamietam mialy tez jakies problemy z przejsciami jasnosci a na tym obrazku obraz jest idealny moze ten fix powienien (ze tak powiem) wejsc do standardu?

---
chodzi o ten pionowy pasek szerokosci pol lub 1/4 pixela miedzy 4 a 5 paskiem pionowym na przed przed ostatnim zdjeciu, natomiast po fixie chyba za male roznice sa miedzy luminancjami 0-2 ?

Ostatnio edytowany przez xxl (2010-04-16 09:56:30)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

58

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Powiem tak - po fiksie obraz wyglada niemal jak z vbxe...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

59

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Simius: Gratulacje! Jesteś wielki.

xxl: Paski między przejściami jasności w GR.9 to jeszcze inny problem. Jest on prawdopodobnie spowodowany przez układ CD4050, przez który przechodzą sygnały LUM0-LUM3, a wynika z niesymetrii czasów propagacji (a właściwie czasów przejścia Output Transition Time tTHL i tTLH). Być może rozwiązaniem jest zastąpienie go przez nowszy układ 74HC4050, który jest szybszy i ma bardziej symetryczne czasy przejścia.

Ostatnio edytowany przez pavros (2010-04-19 13:07:14)

60

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Grzać się trochę grzeje, ale nie tak bardzo, jak CPU. Pasków o najmniejszej luminancji nie widać, bo aparat nie dał rady złapać pełnej skali jasności. ZTCP w sprawnych GTIA był cienki pionowy prążek, ale między 8 i 9 paskiem.
W komputerze, z którego pochodzi zdjęcie, siedzi właśnie 74HC4050. I nie tylko, bo dodatkowo tranzystor wyjściowy jest wymieniony na BFR183 - daje kilka razy szybsze zbocza.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-16 12:17:06)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

61

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Dołączam się do gratulacji! Szacunek!

Panowie, możecie te wszystkie poprawki zebrać do kupy i umieścić w Atariki - lud będzie wdzięczny.

62

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Tak jak larek pisze, taką wersję "finalną" modyfikacji stworzyć. I ewentualnie także z informacją co zrobić przy sprawnym GTIA, jeśli faktycznie tam też coś polepsza?

63

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

no niech Wam będzie, gratulacje

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

64

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Dzięki, o tebe, za tę łaskę.

KMK
? HEX$(6670358)

65

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Dzięki za gratulacje. Sprawdziłem, że prążki pionowe między 4 a 5 i między 8 a 9 pasem szarości to nie wina CD4050. Występują tak samo w innym kompie z 74HC4050. Wszystko wskazuje, na to, że to jednak cecha GTIA.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

66

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Na 100% jest to cecha sprawnego GTIA. Niestety, nie znika w zmodyfikowanym układzie. Wzorcowe przebiegi poniżej - pokazują niezbędne do wyrównania szerokości pikseli wypełnienie sygnału OSC (przebieg fioletowy) i granice dopuszczalnego przesunięcia fazy sygnału zegarowego 74HCT175 (przebieg żółty).

http://img717.imageshack.us/img717/9877/badgtiamodificationtimi.jpg

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

67

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

OJACIE. Ale technologia panie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

68

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Ja się także przyłączam do gratulacji i czekam na ostateczny schemat z listą elementów - a już wypas by był, jakby było "łopatologicznie" co, do czego i z czym podłączyć.

___
Press play on tape...

69

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Ostateczny, kompletny schemat:
http://img641.imageshack.us/img641/1647/gtiabugfix2.jpg

Forma schematu wynika z idei przejściówki, czyli płytki zawierającej cały układ, podstawkę pod GTIA i złącze szpilkowe do wlutowania bądź wetknięcia w podstawkę po GTIA na płycie komputera. Projekt płytki (22x52mm) jest już gotowy, więc jest parę możliwości:

1. Każdy rzeźbi sobie układ na piechotę, według schematu.
2. Zbieramy zamówienia chętnych na płytki (jeśli się znajdą) i liczymy, ile będą kosztować. Jeśli koszt wypada akceptowalny, przyjmuję kasę i zamawiam u płytkarza. Każdy dostaje zamówione sztuki, lutuje sobie i z głowy. Ewentualnie w czynie społecznym mogę zmontować kilka sztuk dla dwuleworęcznych ;)
3. Zbieramy zamówienia chętnych na płytki i szukamy chętnego do zmontowania ich na gotowo (ja sam nie bardzo mam czas i ochotę montować większej liczby). Liczymy, ile będą kosztować razem z montażem, przekazuję mu zbiory Gerber/Excellon i on zbiera kasę, zamawia, montuje, uruchamia i wysyła.

Co robimy?

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-19 17:24:35)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

70

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

ile ma plytka na wysokosc?

przechodze na tumiwisizm

71

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

To zależy od wykonania. Licząc podstawkę w płycie komputera (4mm), grubość płytki (1.5mm), GTIA wlutowanego w płytkę (5.5mm), i szpilki wlutowane bez plastikowego dystansu - ok. 11 mm nad powierzchnię płyty. Najbardziej płasko (bez podstawki w płycie głównej) - ok. 8 mm. Najgrubiej - dwie podstawki i szpilki z 2,5mm dystansem - 16.5 mm. W razie konieczności płytkę można zrobić na laminacie 1mm lub nawet 0,6mm. Tylko byłaby trochę droższa.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-18 14:16:53)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

72

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

czy mozesz to zrobic tak, by bylo demontowalne i calkowita wysokosc ponad plyte nie wynosila wiecej niz 13mm?

przechodze na tumiwisizm

73

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Mogę. Jeśli zrobi się duże otwory na podstawkę typu Carrier, głęboko wpuszczaną w płytkę:
http://img219.imageshack.us/img219/4906/carrier.jpg
Wtedy z pinami bez dystansu powinna się zmieścić w 11 mm.

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-04-18 15:17:13)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

74

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

Ja bym się pisał na kilka sztuk. Tak wstępnie powiedzmy, że 3 szt. (zależy jaka wyjdzie cena)

75

Odp: Jak naprawić wadliwe GTIA.

o to mi chodzilo, zwykla precyzyjna tez wejdzie w wieksze otwory glebiej

przechodze na tumiwisizm