1

Temat: Prędkość CT6x

Szanowni posiadacze CT6x, mam małe pytanko :)
Czy udało się komuś przekroczyć barierę 100MHz z CT ?
Bo ja na 2 procesorach 060, maksymalnie mogę dać 95MHz, już nawet tyci powyżej,
Falcon zaczyna szaleć, tzn. jest mało stabilny :)
A jak się czytuje niektórych posiadaczy CT, to widać że można dużo więcej, np 108MHz

http://bbs.dhs.nu/ct60/index.php?request=10975

Nie miał bym nic przeciwko takim dodatkowym 13MHz mocy 68060'tki :) więc wszelakie
pomysły chętnie widziane.

2

Odp: Prędkość CT6x

A szynę masz podbitą?Bo może w tym problem - w falconie, z tego co słyszałem, bezpiecznie można ją podbić do 25MHz, co daję wzrost liniowy o około 1/3 w przepustowości. Oczywiście, liniowo tego czynić się nie powinno, ale właśnie te parę MHz może to dać...

Sikor umarł...

3

Odp: Prędkość CT6x

tak, szyna swoją drogą, ja jeszcze nie mam jej podbitej, choć mocno szukam PhantomS'a ( bo tylko to rozwiązanie mnie interesuje )
ale ostatecznie to właśnie bym chciał mieć podbitą szynę do 25MHz i CT63 na 108MHz, myślę że wtedy będę fruwał :)

Odp: Prędkość CT6x

060 w CT6x działa niezależnie od prędkości szyny falcona.

Do tego potrzebna jest ostatnia wersja 060, o ile dobrze pamiętam maska J. Mam taką, ale niestety pamięć którą mam (SD-RAM) nie wyrabia.

Przy czym mówię o pełnej wersji 060 z nominalną prędkością 66MHz. Jest jeszcze okrojona wersja (bez MMU bodaj) z nominalną prędkością 75MHz, ale nie mam pojęcia jak się kręci.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2010-04-10 16:58:16)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Prędkość CT6x

hmm, a jaki masz objaw z tą niewyrabiającą pamięcią ?
może to o to chodzi, więc jakbym poszukał lepszej pamięci to będzie lepiej :)

6

Odp: Prędkość CT6x

Moja chodzi stabilnie na 100Mhz, dalej mi się już nie chciało fatygować. Spróbuj z inną pamięcią. Pozatym to jest spory overclock, więc dużo zależy od szczęścia, czyli od konkretnego egzemplaża procka.


PS. przypomniało mi się, że mam jeszcze drugą kartę w polsce, ale nie pamiętam na ile chodzi. Może Makgajwer się wypowie :)

Ostatnio edytowany przez sqward (2010-04-10 19:14:08)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

7

Odp: Prędkość CT6x

ha, chyba jakiś postęp :) spróbowałem jedno CT z inną pamięcią, a dokładniej nie taką jaką rekomenduje Czuba ( 133MHz, CL 3 ) i narazie po 1,5 godzinie zabawy z prędkością 107MHz, wygląda wszystko na stabilne. Probowałem póki co kilka demek, Quake ( fruwa przy tej prędkości! ), Highwire 060, Atari800, Ace Tracker i wszystko działa dobrze a niekiedy szybciej, i o to chodziło, mam swoje dodatkowe 12MHz mocy 68060tki :)
No to teraz jeszcze muszę podbić szynę na 25MHz, hehe.

edit:
echh, zbyt przedwczesny optymizm :(
niestety po około 2 h od praktycznie w pełni stabilnego działania, zaczęły się dziać cuda ( nie czary,hehe ), zmniejszam prędkość 060 i testujemy dalej :)

Ostatnio edytowany przez jury (2010-04-11 17:26:53)

8

Odp: Prędkość CT6x

MacGyver dojechał do 80MHz, dalej nie bawił się ;)  Raz, że skok z 80MHz do np. 90 czy 100 to nie jest aż tak znaczący, żeby realnie można było to wykorzystać, poza jakimś benchmarkiem, a po drugie CT to zbyt unikatowa zabawka, żeby sobie pozwolić na zabawę typu: zjara się, to kupię w Biedronce następną. Podbicie szyny dałoby pewnie lepszego kopa dla wydajności Falcona, ale osobiście w swoim Falconie bym tego nie zrobił ;)

Realnie Falcon z CT60(63) popędzanym 75MHz z TT RAM-em 128MB to i tak zarąbisty kop dla tej maszyny - demka (np. TBL) chodzą płynnie, odtwarzanie MP3 z DSP to i tak obciążenie rzędu 8% czasu CPU, więc kręcenie do 100MHz wiele nie da - to i tak będzie wciąż zbyt mało, żeby płynnie oglądać DivXy, więc kręcenie do 100MHz to tak w zasadzie sztuka dla sztuki ;)

9

Odp: Prędkość CT6x

Dla przykładu, na Atari800 numen na maszynie podkręconej na 80MHz w pierwszym efekcie ( tym 3D ) działa z prędkością od 75 do 85% prędkości oryginału, na maszynie @95MHz ten sam efekt działa z prędkością 85 do 95%, jest różnica!, nie ? :)
Na 108MHz pewnie było by to już prawie 100% małego Atari, hehe.
Quake przy 80MHz a 95 to też niesamowicie spora różnica.
Mac, ja więc i tak będę walczył o każde 10MHz  68060tki, koniec i kropka :)
a co do oglądania DivX'ów to się zgodzę, ale ja nie o to walczę :)