Temat: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Witajcie
Temat często poruszany i chodź przewertowałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi, znalazłem po rozstrzeliwane odpowiedzi nie do końca odpowiadające na nurtujące mnie pytania. Chciałbym w jednym temacie zamknąć sprawę monitorów LCD do Atari.
A oto moje pytania, dotyczą one modelu 1040STE :

1) Czy takie połączenie w ogóle jest możliwe ? (Jeżeli tak przejdź do punktu 2)
2), Jakie warunki techniczne powinien taki monitor spełniać ?
3) Jak dokonać podłączenia. Jeżeli będzie potrzebne jakieś urządzenie lub przejściówka napisz, jaka konkretnie lub wstaw link.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

2

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

a sam kabelek nie wystarczy ?

na allegro czesto sie pojawia, ale teraz nie widze

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Każdy monitor LCD przeznaczony do pracy z grzybem będzie ci działał, bo tak naprawdę monitory atari to nic innego jak tylko zwykłe VGA z inną wtyczką. Monsoft kiedyś na swej stronie miał coś takiego (ale strony już nie ma) Mam gdzieś jej beckup i jeśli nikt do wieczora nie podrzuci na forum ci tego to zacznę szukać

Żyję bo Bóg tak chciał.

4

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

http://img220.imageshack.us/img220/5879/stvga223ms.gif
lub
http://img220.imageshack.us/img220/410/stvga219ay.gif

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2005-12-10 10:04:15)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

No to gRzEnIu już załatwił Ci schemat, a mnie to że znów nie będę robił porządku na dyskach

Żyję bo Bóg tak chciał.

6

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Z tym, że przytoczone tu informacje dotyczą tylko i wyłącznie możliwości wykorzystania monitora VGA jako monitora mono do rozdzielczości ST High o czym nikt nie wspomniał :P

Ostatnio edytowany przez macgyver (2005-12-10 10:26:29)

7

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

ejjj, to po co ten przełącznik mono/color na pierwszym? ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

8

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Jest kilka monitorow, ktore obsluguja wszystkie tryby STka jak na przyklad niesmiertelny NEC 3D wtedy za pomoca przelacznika dajesz znac kompiutrowi z czego korzystac bedziesz. Jesli koniecznie chcesz podpinac pod LCD to jest jeszcze jedno rozwiazanie, VGA puszczasz przez LCDka, a tryby ST medium i low przez tuner TV lub konwerter, w ktory z tego co pamietam macqyver sie zaopatrzyl i polecal :)

ślamk!

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Ja mam pytanie: po co ten tranzystor i ta dioda? Ja kiedys zrobilem taki kabelek z samych kabli i dzialal...

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Adam:"Ja mam pytanie: po co ten tranzystor i ta dioda? Ja kiedys zrobilem taki kabelek z samych kabli i dzialal...
" ... trudno powiedzieć - to pewnie maniacy elektroniki lubią mieć coś więcej elementów by ich wiedza była jeszcxze bardziej tajemniczą! By nie być gołosłownym sprawdź schemat jednoukładowego SIO2PC. Sam scalak działa równie poprawnie  jak i z kondziolkami i diodkami. By nikt nie powiedział, że jestem cynikiem elektronicznym mam SIO2PC dwuukładowy.

Żyję bo Bóg tak chciał.

11

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Wrzuce też swoje dwa grosze do tematu.
Zmontowałem sobie przejściówke ST/VGA bez żadnych dodatkowych elektronicznych "smieci" po drodze i działa doskonale z róznymi monitorami .
Podpinałem do tego z dobrym skutkiem zarówno monitor LCD Belinea 15" , jak i projektor Toshiba . Efekt wizualny atarowskiego desktopu o wymiarach 2 na 1 metra wyświetlony na ścianie robi wrażenie :)

12

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

przy rozdzielczosci 320x200 - rzeczywiscie musi robic wrazenie...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Tryb HI-RES w ST to 640x400 i tylko ten chodzi na monitorach VGA - a nie 320x200

14

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

poczytaj dokladniej...

podpowiem: nie tylko ten try chozi na monitorach VGA...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

a mi sie wydaje ze tylko tryb 640x400 pracuje na monitorac vga, aby miec jakis inny tryb na monitorach vga to trzeba jakies scandubbler'y czy cus takiego ( a czegos takiego na ST nie ma ), ale moge sie mylic ...

16

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Zależy od monitora, są takie, co łapią 15 kHz, o czym zresztą już powyżej była mowa.

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

dobry multisync powinien zlapac rzeczone 15kHz
przy zwyklym - tanim - nie ma co podchodzi...

ale lcd - inna sprawa...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

a jaki to jest zwykly tani? znam niezwykle za 15k papieru ktore i tak nie obsluza takiego trybu
najsmieszniejsza sprawa jest z lcd - i tak i tak zwykle w srodku jest framebuffer dla calego ekranu, a czestotliwosc to tylko kwestia oprogramowania w srodku takiego cuda... no i co? ano nic, pelna dokumentacja do jakiegokolwiek skalera genesisa czy pixelworksa ktore mogly by cos zaprezentowac pozniej na matrycy (i wygladalo by to sensownie) jest dostepna... po podpisaniu kupy papierkow i wykupieniu odpowiednich zezwolen

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Podczepię się tutaj z pytaniem odnośnie TT-tki. Czy każdy LCD sobie poradzi z trybami ST-low i ST-medium. W TT-tce nie ma problemu częstotliwości, ale chciałem się upewnić. Czy ktoś ma LCD przy TT ?

Było miło :) Do widzenia.

20

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

artik-wroc: podłączałem moje TT do TV LCD Samsunga 37" przez wejście VGA. Wszystkie tryby absoutnie bez zarzutu! :) Z wiadomych powodów TT-high nie testowane ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-05-28 18:41:27)

21

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Ostatnio używam sharpa lc19d1E-bk (LCD TV 19")  przez złącze scart, jedyna wada tego modelu jest taka, że nie łapie sygnału mono (70hz). Używam go i z mega ste i falconem. 
Bardzo dobra alternatywa dla standardowego monitora rgb (jeżeli nie najlepsza w tej chwili), nie tylko dla Atari. 
Co ciekawe większe wersje tego modelu już podobno nie trzymają tak dobrze parametrów.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

22

Odp: Atari i LCD - KOMPENDIUM

Witam. Nie będę zakładał nowego tematu, ponieważ rzecz dotyczy również Atari i TV LCD.
Chcę zmienić zarówno TV CRT jak i monitor (już ledwo świeci) PC.
Z braku miejsca chciałbym kupić TV/Monitor LCD (ok. 22 cale) i podłączyć:
1. PC poprzez DVI, lub HDMI, mam kartę Geforce 9400GT.
2. Atari Mega STE, we wszystkich rozdzielczościach (potrzebny będzie DSub, aby uzyskać wysoką rozdzielczość ST prawda?)
3. Małe Atari przez złącze monitorowe (czytałem, że występują jakieś problemy z RGB)
4. C64 jak wyżej.
5. Amigę klasyczną (bez dodatków)
Chciałbym podłączyć to wszystko do jednego TV i nie bawić się w przekładanie kabli.
Najważniejsze aby wszystko działało poprawnie tj. obraz był możliwie najlepszej jakości.

Czy możecie mi polecić jakiś model spełniający powyższe wymagania?

Ostatnio edytowany przez zawor___ (2010-05-14 23:22:53)

old computers yeah!!!