1

Temat: Problem z bootowaniem w trybie 030

Witam wszystkich,

Mam takie pyta dotyczace uzytkownikow falcona z CT60 ale byc moze takze zwyklych. Otoz nie wiem dlaczego ale od pewnego czasu mam klopot z botowaniem falcona w trybie 030 z dysku. WSzystkie dysky widzi doskonale jesli pracuje w trybie 060 bootuje sie bez klopotow ktos to widzial na zlocie w Glucholazach to wie ale dlaczego jesli przelacze sie w tryb 030 to nie widzi w ogole sterownika HD jak i zadnego dysku. DOpiero jak juz jestem w tosie to jesli uruchomie z dyskietki to jest OK.

Czy ktos wie co moze byc przyczyna takiego zachowania ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

2

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

Może masz dysk, który działa z nowym TOS-em, ale stary TOS 4.04 nie umie go znaleźć albo odczytać?

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

drac030 napisał/a:

Może masz dysk, który działa z nowym TOS-em, ale stary TOS 4.04 nie umie go znaleźć albo odczytać?

TO napewno nie jest problem z nowym TOS-em bo takiego nie uzywam nie upgradowalem jeszcze CT60 to sie stalo chyba jakos po party w Krakowie wczesniej w tej samej konfiguracji wszystko dzialalo nie bardzo wiem co moglo sie stac ?

Pozdrawiam
Piotrek

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

4

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

Mógł Ci paść nvram... ct60 ma możliwość używania flasha zamiast pamięci zegarka więc może to o to chodzi ?
Czy komp trzyma CI czas i datę ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

sqward napisał/a:

Mógł Ci paść nvram... ct60 ma możliwość używania flasha zamiast pamięci zegarka więc może to o to chodzi ?
Czy komp trzyma CI czas i datę ?

Pamietam ze po zainstalowaniu CT63 zawsze mialem klopot ze komp nie trzymal mi daty i czasu

A jak teraz to mozna sprawdzic czy NVram jest padniety czy dobry czy z botowac go z dyskietki razem z Xcontrolem i odpowiednimi CPX ?

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

6

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

Kroll napisał/a:
sqward napisał/a:

Mógł Ci paść nvram... ct60 ma możliwość używania flasha zamiast pamięci zegarka więc może to o to chodzi ?
Czy komp trzyma CI czas i datę ?

Pamietam ze po zainstalowaniu CT63 zawsze mialem klopot ze komp nie trzymal mi daty i czasu

A jak teraz to mozna sprawdzic czy NVram jest padniety czy dobry czy z botowac go z dyskietki razem z Xcontrolem i odpowiednimi CPX ?

TO raczej nie moze byc klopot z NVRamem bo probowalem zainstalowac ICDBoot-a i  sie odpala z dysku, co prawda mam teraz klopot zeby wrocic do HDDrivera :(
CO teraz zrobic bo nie chce czycic partycji startowej

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

7

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

Nie wiem, dziwne. Hddrivera instaluje się całkiem prosto. Najpierw odpal kompa z ALT-em z dyskietki, potem odpal hddriver.prg z dyskietki hddrivera, potem w hdutil.app zainstaluj  hddrivera. Proste . Jeśli CI nie trzyma daty to masz padniętą baterię, czyli nvram nie działa.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

A odpowiednia kość DS12887+ (kompatybilna z oryginałem) jest do kupienia w TME za ok. 40zł

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

kroll: kup sobie od razu z podstawką i wlutuj. Wymiana jest prosta. Tutaj dokumentacja zdjęciowa z mojej wymiany: http://nokturnal.pl/mg/main.php?g2_itemId=437. I nie zabiłem falcona :D. I Dallasa i podstawkę, jak wspomniał jer, kupiłem w TME.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

10

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

Kroll: Jeżeli układ jest naprawdę padnięty (czytaj: nie będziesz go wlutowywał gdzie indziej) a boisz się przegrzać płytę, to proponuję obcążkami poodcinać nóżki i wyciągać pod odsysaczem każdą osobno.

___
Press play on tape...

11

Odp: Problem z bootowaniem w trybie 030

druga opcja, rozprucie układu i podłączenie alternatywnego zasilania w postaci baterii 5V (do dostania u zegarmistrza). Przydałaby się też kołyska na taką baterię(w TME na pewno mają). Ale już lepiej wymienić cały układ, raz na 20 lat chyba można...

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl