76

Odp: awaria SIO2SD?

A ja mam dziwny przypadek, jedno SIO2SD właśnie przestało mi ładować binarki (COM, XEX, itp.), podczas gdy na pozór funkcjonuje zupełnie normalnie i ATR-y wczytuje. Binarki normalnie się podmontowują, ale przy próbie zbootowania pojawia się normalnie literka "k", ćwierć sekundy niby ładuje i stop :D Any ideas? Komp sprawny, z innym egzemplarzem SIO2SD bez problemu ładuje wszystko jak należy ;)

77

Odp: awaria SIO2SD?

Dobrym testem ATMELa jest jego przefirwarewanie. Wgraj 2.3 i zobacz co się dzieje. Potem wróć do 2.4 :o
Wykluczysz jego częściowy pad. Mnie też niby chodził, ale włożenie dobrych kart SD powodowało only komunikat "no Atari directory" i czerwona LED on. Po updacie firmware przeszło mu....

PS. dzienks za PW

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-08-05 17:29:49)

78

Odp: awaria SIO2SD?

Pajero: zanim przeczytałem Twoją poradę sam zrobiłem "upgrade firmware" z poziomu SIO2SD (z karty SD) - 2.4 powtórnie na 2.4 ;) . I co? Pomogło! SIO2SD nie przestanie zadziwiać. Ten "pad" niczym się innym nie objawiał tylko zaprzestaniem bootowania binarek :O Masakra ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2010-08-05 21:38:44)

79

Odp: awaria SIO2SD?

I dlatego w przemyśle nie lubimy atmela.

pomidor

80

Odp: awaria SIO2SD?

Ha! Kolejny do statystyk.

"Padłem" SIO2SD - ewidentnie zwalony program, bo normalnie ekran mam pusty, a przy K4 - Pisze coś w stylu "##SIO2SD setup" (przy czym krzaczki bywają różne) - i zwis.

Dla potwierdzenia tezy dot. stabilności zasilania:  Chwilę po "padzie" ATMegi odpadł mi kabelek 5V z wtyczki. Pewnie przerywał już wcześniej i stąd skutek.





...wie ktoś ja zaprogramować ATMegę z laptopa bez kupowania programatora na USB?  :rolleyes:

81

Odp: awaria SIO2SD?

electronu: skoro oficjalne fuse bity sa ustawione tak, zeby wylaczyc brown-out detection, no to sory ;) poza tym calosc jest zaprojektowana sam wiesz jak ;)

programator na usb mozna rowniez wystrugac, aczkolwiek zawiera on atmela, wiec sie kolo jakby zamyka  ;)

przechodze na tumiwisizm

82

Odp: awaria SIO2SD?

To ja też dla statystyk :) dodam że Piguła zaprogramował tę moją zwisłą Atmegę przekonfigurowując fuse bity i sio2sd odżyło. Tak więc naprawa udała się bezkosztowo. Na ile to pomoże zobaczymy, od naprawy nie używałem za dużo.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

83

Odp: awaria SIO2SD?

Jakiś wysyp chyba... Moje też padło właśnie. Efekt po włączeniu Atari:

http://kozminski.info/smietnik/20100905479.jpg

Oczywiście folder Atari jest, karta SD sprawna. Po naciśnięciu przycisku (np. K1):
http://kozminski.info/smietnik/20100905480.jpg

Co się zepsuło i ogólnie OCB?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

84

Odp: awaria SIO2SD?

na 99% wsad ;) Musisz ponownie zaprogramować Atmegę. Spróbuj czy da się to zrobić z poziomu SIO2SD jeszcze, jak nie, to pozostaje tylko przez programator...

85

Odp: awaria SIO2SD?

Takie mam głupie przeczucie, że to wszystko może być wina trzymania tych wynalazków bez obudów. A tu się kabelek porusza i poluzuje, a tu sobie ładunek z ręki skoczy... Trzeba by to chyba choćby taśmą owinąć alboco :D

86

Odp: awaria SIO2SD?

dely, a który miałeś firmware w momencie padu? Czy tu nie ma prawidłowości?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

87

Odp: awaria SIO2SD?

Update firmware nie mogę zrobić gdyż jeśli jest komunikat NO ATARI FOLDER to jest to niemożliwe.

Firmware miałem autorstwa Pajero.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

88

Odp: awaria SIO2SD?

Dely i reszta - wsad do wprogramowania na nowo.

No pady wsadu są najczęściej z winy manipulacji on/off (wg mnie problem podania +5V)

Firmware 2.6 ma inne fuse bit, może to coś pomoże: "C3" (High-Byte) and "3F" (Low Byte)


Moje wbudowane Sio2SD w Atari nie zalicza padaczki, ale wierze Wam. Bo nim zrobiłem se wyłącznik opisany wyżej, też coś takiego miałem (raz - ale było).

Ludki - zakup programatora na złącze LPT to 12zł - patrz Atariki
Nie tragedia. No ale zawsze kłopot.

PS. Przez chwilę zaistniał pomysł by wyrzucić z nowego wsadu możliwość jego upgradowania  z karty SD. Wtedy było by miejsce na np. RenameATR.
Ale to tylko przez chwilę - bo byście mieli ww. kłopot zafundowany na "dzień dobry"

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-09-05 21:17:32)

89

Odp: awaria SIO2SD?

pajero napisał/a:

Ludki - zakup programatora na złącze LPT to 12zł - patrz Atariki

Plus w moim przypadku jeszcze karta z LPT :) Czego to wina jest, że padają jak muchy - designu PCB, pecha czy czego innego?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

90

Odp: awaria SIO2SD?

Nie będę się wymądrzał i wysyłał Cię do kompa z LPT.
Obecnie pozostaje Ci takowy znaleźć i biorąc wsad 2.x zmienić mu fuse bit przed zaprogramowaniem.
To załatwi sprawę (odratowania i zabezpieczenia się na przyszłość), choć głowy uciąć se nie dam.

Czemu padają?
Bo fuse bit do wersji 2.5 (w sio2sd_all.bin) nie ma ich do końca najlepiej ustawionych.
Czego nie zrobisz (sio2sd.bin) poprzez upgradowanie z karty SD :(
I nie widzę tu winy autora, to wyszło "w praniu".
A że Jakub nie był od 2 lat obecny na scenie - nie mógł zareagować za wczasu.

Wszystkim zostaje przeprogramowanie. Na zlotach, u znajomego elektronika, w sklepach z elektroniką....
Podstawa to zmienienie fuse bit.

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-09-06 16:36:02)

91

Odp: awaria SIO2SD?

Czy programując tego nieszczęsnego atmelowego procka przez ISP powinno się mieć włączone zasilanie w SIO2SD, a tym samym mieć to podłączone do załączonej atarynki?

Dziś spróbuję się z tym zmierzyć, OMG...

92

Odp: awaria SIO2SD?

Należy doprowadzić 5V do Sio2SD bo tego potrzebuje Atmel i sam programator. Czyli
- podłączasz programator (jeśli stk200/300 to do portu LPT przy wyłączonym sprzęcie).
- łączysz to z pinami Sio2SD
- włączasz programator tudzież PC
- Sio2SD do Atarki i je odpalasz
- kalibrujesz programator jeśli tak potrzeba
- programujesz.

czytaj też tu: http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2SD … 2adu_ATMEL


PS. Nowy wsad eliminuje potrzebę odłączania Sio2SD od Atarki - kable Sio na żywca.
Co jest jednym z powodów padaczki.
Ostatnie testy w toku...

Ostatnio edytowany przez pajero (2010-09-22 17:14:15)

93

Odp: awaria SIO2SD?

Tak właśnie zrobiłem i echo. PonyProg (bo jego użyłem) w ogóle nie widzi atmelka.
Więc albo zła konfiguracja portu LPT w BIOSie (ale to raczej odpada, bo Pony generalnie widział port i port nie był ustawiony na SPP czy SSP, whatever), albo atmelek zimny trup...

Albo mój ręcznej roboty, jeszcze z czasów studenckich, przetestowany wielokrotnie i dotąd niezawodny, kabelek już nie jest niezawodny.
....albo... nie jest kompatybilny z stk200? Mój kabel ma raptem 3 rezystory, żadnego scalaka jak stk200.

PS. Nowy wsad eliminuje potrzebę odłączania Sio2SD od Atarki - kable Sio na żywca.
Co jest jednym z powodów padaczki.
Ostatnie testy w toku...

Huh? Kto odłączał i po co?

94

Odp: awaria SIO2SD?

Raczej brak kompatybilności, bo PonyProg robi kalibracje, jak się nie uda - nie dogada się z Atmelem.
Jak po LPT śmiga drukarka to i reszta.

A odłączanie Sio2SD - by wejść do trybu konfiguracji albo by na szybko odmapować wszystkie napędy bez utraty tegoż mapowania.

95

Odp: awaria SIO2SD?

A znasz jakieś inne programy?
Wiem, że tym moim kablem programowałem kiedyś atmela, tylko nie pamiętam, jakiego programu używałem... a to było dobre 7 lat temu ;)

96

Odp: awaria SIO2SD?

Nie trenowałem, ale ponoć AVR Dude

97

Odp: awaria SIO2SD?

Potwierdzam AVR Studio - ale w nim inaczej ustawia się poszczególne fuse bity.
Mogę tylko dodać, że od czasu stosowania ustawień które już podał Pajero - żadna osoba nie zgłosiła się do mnie z padniętym Atmelem.. a trochę czasu już upłynęło.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2010-09-27 20:04:33)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

98

Odp: awaria SIO2SD?

A ja potwierdzę podejrzenia zarówno  Jacques'a jak i albeerta, bo u mnie padaka sio2sd też nastąpiła przez niepewny styk, ale nie w gnieździe SIO Atari czy wtyczce tam wchodzącej, ale we wtyczce wpiętej w płytkę SIO2SD. Przez brak obudowy 2 przewody tam wpięte, mimo usztywnienia taśmą, narażone na częste dotykanie, zginanie i wykręcanie nadłamały się. Tak więc warto sprawić sobie jakąś obudowę i zapewnić pewne umocowanie kabla SIO w miejscu wejścia do obudowy tak, aby unieruchomić przewody w środku obudowy.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

99

Odp: awaria SIO2SD?

Na szczęście nowy wsad 3.x wyeliminował potrzebę majstrowania i samourywania się przez to wtyczki. Wszystko da się zrobić z poziomu przycisków lub programowo.... premiera na pewno w tym roku :D

100

Odp: awaria SIO2SD?

@mowny: no dokładnie tam mi się kabelek nadłamał, przy płytce.

Pytanie w eter: czy ktoś miał do czynienia z programatorami STK500? Spisuje się to jakoś (szczególnie te z allegro za 40 zeta)?