1

Temat: Problem z botowaniem F030

Mam problem z botowaniem od pewnego czasu. Wymieniłem NVRAM tak jak pisaliście poniżej zegar chodzi już poprawnie ale żeby uruchomić twardziela musze odpalić sterownik z dyskietki.
Czy ktoś ma jakieś pomysły jak to rozwiązać?
A może ktoś miał ten sam problem.

2

Odp: Problem z botowaniem F030

Jakiego sterownika HD używasz ?, domniemam że HDDRIVER.
Jeśli tak to czy najpierw partycjonujesz dysk a potem go formatujesz ? ( jak to się zwykle odbywa na PC ) bo ja miałem taki objaw jak robiłem to w tej właśnie kolejności.
Rozwiązaniem w moim przypadku było wyłącznie spartycjonowanie dysku i tyle, żadnego formatowania, formatowanie w HDDriverze jest formatowaniem niskopoziomowym.
A, przy okazji, jak wymieniłeś NVRAM ? bo też się przymierzam ( już chyba od roku :D ) do tego i najlepszą metodą wydaje mi się sposób ze strony saulota.

Ostatnio edytowany przez jury (2010-10-08 19:53:50)

3

Odp: Problem z botowaniem F030

Ja używam HUSHI najpierw formatowałem dysk a potem utworzyłem partycje. Do tego urzywałem programu SCSITOOL.
Bo mam tylko dysk zewnętrzny SCSI. Zawsze działał

4

Odp: Problem z botowaniem F030

arkswi napisał/a:

Ja używam HUSHI najpierw formatowałem dysk a potem utworzyłem partycje. Do tego urzywałem programu SCSITOOL.
Bo mam tylko dysk zewnętrzny SCSI. Zawsze działał

Ja tez uzywam dyskow SCSI nawet dwoch ale zawsze jeszcze mialem IDe wtej chwili mam 2 IDE i z jednego z nich bootoje system ale uzywam HDDRIVERa jest zdecydowanie najlepszy do tego typu rzeczy.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

5

Odp: Problem z botowaniem F030

No to tak jakby falcon nie widzial ze masz podpiety HDD. Raczej sprzetowe uszkodzenie to nie jest (chyba) bo dziala jak odpalasz z dyskeitki sterownik. Moze tez byc dysk uwalony, a dokladnie bootsector i wtedy dysk bedzie dzialal, ale nie bedzie dyskiem bootowalnym.  Poeksperymentuj z innymi sterownikami a moze z innym dyskiem.
Ja mialem Falcona z 3 dyskami (na poczatku z 1 SCSI) ale raczej nie mialem klopotow z botowaniem, a nie raz udalo mi sie maieszac w NVRAM'ie i musialem resetowac go to ustawien standardowych

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2010-10-09 10:37:06)

6

Odp: Problem z botowaniem F030

Co do innych sterowników, to z darmowych najlepszym chyba będzie ICD Pro.

7

Odp: Problem z botowaniem F030

a nie raz udalo mi sie maieszac w NVRAM'ie i musialem resetowac go to ustawien standardowych


Jak przywracałeś te ustawienia standardowe może to podobny problem bo właśnie wymieniłem NVRAM

8

Odp: Problem z botowaniem F030

arkswi: spróbój kombosa przy bootowaniu: Lewy Alt+Control+Prawy Shift+Undo . A jak nie pomoże to jest  RESETNVR.PRG

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

9

Odp: Problem z botowaniem F030

W NVRAMie coś było po resecie otwiera sie tak jak wcześniej przed wymianą niestety dalej nie bootuje.
Lampka dysku sie zapala ale nie bootuje

10

Odp: Problem z botowaniem F030

A ten dysk kiedykolwiek działał ? Istniały dyski, z których falcon się nie potrafił zabootować.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

11

Odp: Problem z botowaniem F030

Mi to jest ciezko co kolwiek teraz powiedziec albo sprawdziec bo falcona sprzedalem jakies 8 lat temu przed wyjazdem do usa, ale moze zajdziesz kogos lokalnie kto ma flacona i sprawdzisz swoj dysk czy dziala. To by bylo chba jedno z lepszych zowiazan. Albo kup moze konverter IDE2CF i jakas karte CF (chyba kingston najleprzy) i sporoj sie z niej bootowac.

12

Odp: Problem z botowaniem F030

ICD PRO zadziałał teraz już startuje z dysku SCSI
Dostałem dysk 2,5 IDE 120GB ale z tego co pamiętam maksymalnie można zamontować 80GB
Czy ktoś wie czy da się go podpiąć?
A jeśli tak jak go uruchomić?

13

Odp: Problem z botowaniem F030

Najnowszy Hddriver chyba już obsługuje terrabajtowe dyski. Gorzej z samym tosem. Chyba jedyne wyjście to ext2 pod mintem. Ewentualnie fat32 pod magiciem, ale wiadomo, ze wstyd magica używać ;)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

14

Odp: Problem z botowaniem F030

podpiąć to go napewno podepniesz, uruchomić też napewno uruchomisz, choć większe ilości przestrzeni dyskowych zobaczysz tylko chyba pod HDDriver'em, a najważniejsze jakiego systemu operacyjnego używasz, bo jak zwykłego TOSa, to i tak zobaczysz jakieś parę giga, dopiero MiNT lub MagiC będą w stanie obsłużyć więcej.
Co do ICD Pro, to u mnie widział chyba tylko 6GB z dysku 80GB więc nie poszalejesz :)