Temat: Max prąd ze złącza joystick-a.

Hejka!
Orientuje się ktoś jaki maksymalny prąd można pobrać z pojedyńczego portu joy-a w serii XL i XE? (a i pytanie co się stanie jak będę chciał przekroczyć tą wartość: spalę coś/nic się nie stanie, po prostu Atari więcej prądu nie zapoda).
Chodzi mi oczywiście o prąd z pin-u +5V.
Pozdro,
G.

Ostatnio edytowany przez gregorusp (2011-02-11 21:09:35)

2

Odp: Max prąd ze złącza joystick-a.

Do obu gniazd napięcie jest podawane przez jeden dławik 10uH. Jego wytrzymałość prądowa to około 500mA i tyle można z obu gniazd łącznie, bez obawy spalenia go, pociągnąć. To jednak zależy też od tego, jakiego zasilacza używasz i jakie rozszerzenia są zamontowane w komputerze. Jeśli żadnych nie ma, a zasilacz jest standardowy, to te 500mA uzyskasz, a może nawet i 700mA, ale wówczas dławik będzie się grzał bardziej niż ustawa przewiduje i kiedyś może przyjść czas, że się spali. Jeśli zrobisz zwarcie, standardowy zasilacz może dać nawet do 2A i dławik będzie się grzał bardzo. Jeśli potrwa to dłużej niż kilka (-naście?) sekund - spali się. Jeśli zasilacz będzie niestandardowy, o większej mocy (na przykład zasilacz od PC), to dławik spali się w oka mgnieniu (i dobrze, jeśli tylko on sam, a nie razem z jakąś ścieżką). Jeśli zasilacz jest standardowy, a w komputerze znajdują się liczne rozszerzenia i zasilacz pracuje "na styk", to może się okazać, że nie pociągniesz nawet 100mA, a jak będziesz koniecznie próbował, to komputer z powodu spadku napięcia zwiesi się lub wyłączy, ale nic więcej się nie stanie.

Ostatnio edytowany przez Simius (2011-02-12 08:10:19)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

3

Odp: Max prąd ze złącza joystick-a.

Oki - dzięki za odpowiedź :) (ten prąd mi wystarczy, obawiałem się, że gdzieś jest zabezpieczenie na np.: 50mA...)