1

Temat: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Nowa wersja interfejsu KMK/JZ IDE właśnie się urodziła. Ciąża donoszona, poród o czasie i zgodnie z obietnicą - przed wiosną.  Aktualnie w fazie testów i przygotowania firmware. W porównaniu z poprzednią wersją posiada znacznie powiększone zasoby - 96kB ISP FLASH i 32kB RAM w bankach odpowiednio po 1,5kB i 0.5kB, przełączanych dwoma niezależnymi rejestrami. Przystosowany jest do obu serii - XL i XE. Dodatkowo moduł zawiera system operacyjny Sparta DOS X w wersji 512kB lub 1MB (ISP FLASH) i zegar czasu rzeczywistego (niezgodny z R-Time 8). Przelotki na cartridge w zamierzeniu miało nie być, ale ze względu na pojawienie się opozycji wobec takiego rozwiązania, trzeba ją było jednak dołożyć, co widać na zdjęciach:

http://img856.imageshack.us/img856/8156/dscf1080a.jpg
http://img810.imageshack.us/img810/5976/dscf1077a.jpg
http://img828.imageshack.us/img828/2448/dscf1076a.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/5498/dscf1074a.jpg

Koszt modułu będzie podany już niedługo, jak tylko otrzymam kalkulację montażu SMT. Wobec tego ze zbieraniem zamówień jeszcze się wstrzymam. Na razie naostrzcie sobie zęby. :)

Ostatnio edytowany przez Simius (2011-03-18 20:08:08)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

O qtwa!!!!! Słyszałem były przecieki, ale nie myślałem że aż tak szybko!

Czy będzie wersja inside????
Pi razy oko jaka cenka????

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-18 21:44:12)

3

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

ho ho pieknie wyglada jestem zainteresowany

pozdrawiam

Sniegowy

4

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

profeska

5

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simius napisał/a:

32kB RAM w bankach odpowiednio po 1,5kB i 0.5kB

Dotychczas było 2x (1,5+0,5kB). Good.


Ja szacuje 300-350zł, ciekawe o ile zaniżę :(

6

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Ale ze spartą...:)
z 2giej strony czy to ważne za ile??? :P

Ważne że jest coś tak zajebistego!!!
Prawdziwy interface ide dla atari 8bit.


Coś na co czekałem nie tylko ja...
I Drac-o030 dobrze o tym wie :P

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-18 23:45:30)

7

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

I rozumiem, że o kalibracji już nie będzie mowy.

Czyli przelotka + karta CF, i zasilacz od PC jest zbędny. To mnie pasi.

No podejrzewam, że na typowym zasilaczu (1A) to nie pojedzie.
Czy w zestawie można pomyśleć o zasilaczu >2.5A
Np. taki, do przeróbki wtyczka na DIN 7

8

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Jaki tam zegar ? Mam dla niego driver pod SDX zakodować ? :)

9

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

można prosić o ładne, wyraźne zdjęcie z góry?

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Gratuluje zapału!

Podziwiam prawdę mówiąc tą konstrukcję, zrobienie tego z takiej ilości układów TTL... masa zacięcia i długie godziny spędzone nad koncepcją :) routing PCB musiał być koszmarem :) Tym bardziej podziwiam... czy to jest druk 4-warstwowy? RTC nawet widać na fotkach (mały SO-8)... ma to jakieś podtrzymanie bateryjne?

pozdrawiam
Seban

11

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Wieści z party: SDX jest już sportowana i działa. Sterownika do RTC jeszcze nie ma.
Co do ceny, to biorąc pod uwagę, że na płytce są same TTLe i trochę pamięci, obstawiałbym mniej niż 200pln.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Kalibracji być nie powinno. Dotychczasowe testy nie wskazują na taką potrzebę. Nie będzie specjalnej wersji inside, bo i tak nie ma sposobu na uniknięcie lutowania, więc musi wystarczyć możliwość obcięcia wystających części płytki ze złączami kartridża/ECI i wmontowania zamiast gniazda PBI dwurzędowej listwy szpilkowej do taśmy, którą połączy się interfejs z komputerem.

@Trub
Zegar jest zrobiony na układzie V3021. Programowanie szeregowe bitem7 rejestru RTC znajdującego się pod adresem $D120. Ponieważ rejestr dostępny jest tylko wtedy, kiedy włączony jest interfejs IDE, dostęp do zegara w zamierzeniu ma następować przez specjalne rozkazy SIO (prawdopodobnie częściowo zgodne z APE Time). Z tego względu w zasadzie znajduje się to w kompetencjach Draco.

@Candle
Nie bardzo mam teraz czas na wyciąganie aparatu i wklejanie zdjęć. Jak chcesz się dowiedzieć czegoś konkretnego, to może spytaj wprost.

@Seban
Z projektowaniem PCB radzę sobie. Druk dwuwarstwowy wystarczył. Bateria do RTC będzie. Pasują typy 2032 i 1220 z dwoma wyprowadzeniami do druku. Na zdjęciu jeszcze nie zamontowana.

Cena raczej nie powinna przekroczyć 200PLN, ale dopóki nie znam kosztów montażu, nie ma co gdybać.

Ostatnio edytowany przez Simius (2011-03-21 06:33:41)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

13

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simus: a chcialem sobie to obejrzec, w sumie jakis kawalek schematu albo rzut z cad'a wraz z typami scalakow daly by mi pojecie o tym, jak calosc dziala
zdziwila mnie ilosc flaszy

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Hej!

Dzięki za informacje :) Jeżeli to druk dwustronny to tym bardziej dużo pracy włożyłeś aby to zroutować :) Moje pytanie nie było spowodowane zarzutem że źle projektujesz PCB, było wprost przeciwnie... płytka zrobiła na mnie wrażenie, zdziwiło mnie iż chciało Ci się tyle pracy wykonać (spora ilość układów, dużo ścieżek do routowania).  Ja z lenistwa pewnie bym wsadził jakieś CPLD :)

a mogę zapytać jeszcze to te 3 kości flash? Rozumiem iż te "flaszki" mają dawać ten 1Mbajt dla Sparty i tajemnicze 96kBajtów ISP FLASH (in system programming?) Dwie pamięci po 512KBytes i wychodzi 1Mbajt dla Sparta DOS X... dobrze rozumiem? Trzecia kość jest po to aby mieć te dodatkowe 96KBajtów? Rozumiem iż ta wielkość wynika z jakiegoś ograniczenia w adresowaniu? (1,5Kbajtowe banki?).

pozdrawiam
Sebastian

15

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

@Candle
Jeśli Ci to w czymś pomoże, to sobie obejrzyj. :)
http://img808.imageshack.us/img808/5589/dscf1102t.th.jpg

@Seban
Jak słusznie się domyśliłeś, dwie kości FLASH po 512kB zawierają Spartę, a trzecia BIOS interfejsu IDE. Teoretycznie można byłoby zastosować jedną 2MB i trzystanowe rejestry do przełączania banków, ale pamięci FLASH 5V o tej pojemności są trudniej dostępne i dość drogie. Poza tym, jeśli nie ma konieczności stosowania układów w rastrze 0,5mm, to tego unikam, bo zwykła wilgotność powietrza może wtedy sprawiać problemy, a problemów nie chcemy.
96kB wynika z wielkości obszaru adresowego przydzielonego dla nowego urządzenia (2kB - $D800...$DFFF), zarezerwowaniu górnej ćwiartki na pamięć RAM i zastosowania jako rejestru sterującego 6-bitowego flip-flopa 74HCT174.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Bios KMK to 1.5KB ROM + 0,5kB RAM na dane sektora (2kB masz w adresach $d800-$dFFF)

Jako, że 1.5kB to strasznie mało na sterownik New Device, KMKv.2 sklonowało se to do 2 banków.
No ale to jeszcze za mało, bo klonowanie nie jest w pełnym zakresie 1,5kb....


Simius - super, że się Ci chciało!

Edit - ups, się mi post pokrył z treścią....

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-03-19 21:56:33)

17

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simus: dzięki, pozostaje mi się w duchu uśmiechnąć ;) szczególnie gdy widzę pierwszy od lewej układ w drugim od góry rządku ttl'ek ;) a jak widzę ostatni układ z prawej strony w dolnym rogu płytki to mój uśmiech ma już pełne 360 stopni

pytanie: testowałeś to z kartami CF oraz dyskami typu microdrive? - cena dysku ata 2.5" coraz bardziej (niestety) zniechęca

przechodze na tumiwisizm

18

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Ciekaw jestem niezmiernie przyczyn twojego duchowego uśmiechu, a już szczególnie w odniesieniu do tych 360 stopni. Zechciałbyś zaspokoić moją ciekawość, jako ja zaspokoiłem Twoją? :)
Z kartami CF ani dyskami microdrive dotychczas nie testowaliśmy (chyba, że Drac030 miał okazję na Słowacji, ale na razie nic mi o tym nie wiadomo). Na razie nie było zbyt wiele czasu. Płytki prototypowe przyszły w poniedziałek wieczorem, a we środę Drac030 musiał mieć gotową, bo przed południem we czwartek jechał już na party.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

19

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simus: nic szczególnego - taki nastrój ;) - w v1 były sobie zworki, v2 mamy regres - są rezystory
potestujcie w dziwnych warunkach - w szczególności z dwoma urządzeniami IDE na szynie
dobrze że działa, ale niepokoji mnie ilość tych układów - porównując to do v1 chyba nie ma dużych zmian w samym interfejsie
układy serii act/ac są dostępne?
nie zrozum mnie źle - jest i to się liczy ;)

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Nie wykręcaj się, tylko pisz jasno i bez kłamstwa, co Cię w ten nastrój wpędza. :)
Rezystory zamiast zworek to moim zdaniem postęp, bo zworki zajmują więcej miejsca, a zwykle się ich wcale nie rusza. To można raz, od wielkiego dzwonu, przelutować sobie rezystor. Zmian w interfejsie, zmieniających w istotny sposób jego działanie, nie ma. Układy serii ACT/AC kupuję bez większych problemów.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

21

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Candle napisał/a:

...cena dysku ata 2.5" coraz bardziej (niestety) zniechęca

To moja szuflada zaczyna się robić coraz bardziej cenna :) :)

22

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simus - nie wykręcam się ;) sam uśmiech - stary dobry patent z fi2 na '123, uśmiech pełnoobrotowy - user friendly zworki
pytanie o dostępność układów - kody datowe na układach - 90, 91 i 94 rok
nie jest i nie było moim zamiarem mącić ;)

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Aha. Patent, jak patent. Z możliwości, jakie już kiedyś wyliczałem, jest to chyba najkorzystniejsze. Zworki już wyjaśniłem. Na daty na scalakach, mówiąc szczerze, nawet nie zwróciłem uwagi. Pewnie dystrybutor miał duże zapasy. Tak, czy owak, cały czas produkcja trwa i scalaki są na wyciągnięcie ręki.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

24

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

Simus,
to kiedy zbierasz kasę i wysyłasz "zabawkę" ???
Czeka sporo osób na kmk ide 2.0 :P

Ja też już czekam kilka lat, bo jak było kmk 1.0 :P
to oczywiście przegapiłem :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-03-20 13:34:10)

25

Odp: KMK/JZ IDE+ 2.0 już jest i działa.

A ja wrzucę kamyczek, teraz to by była pora na KMK/JZ SATA bo o dyski IDE coraz trudniej, a z CFkami po pierwsze słyszałem że mogą być problemy z kompatybilnością, a po drugie łatwo je zajeździć - prawda li to?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem