26

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

@qbahusak, instrukcję studiowałem cały dzień w pracy przed zrobieniem upgradu :)
Na jednym SIO2SD cała procedura upgradu przebiegła prawidłowo i mogę go używać (i dlatego mam już pierwsze uwagi :P )
Niestety drugie SIO2SD uparło się i nie chce działać z 3.0. Atmel jest upgradowany raczej prawidłowo, bo wyciągnięty z niedziałającego SIO2SD i włożony do innego, działa dobrze! Być może (a jak znam życie, to pewnie tak jest) tylko ja mam taki problem. FW 3.0 jest rewolucyjne i bardzo się z tego cieszę. Szkoda tylko, że w tym jednym przypadku nie chce działać...


-------edit:

Już po wszystkim. Oto co zrobiłem:
0. w Atari mam zamontowane sio2sd wersja 2 płytki bez wyświetlacza - tak, żeby było wiadomo o co chodzi...
1. dołożyłem opornik 4,7k - nic nie pomogło.
2. zmieniłem kondensator C12 na 10uF i dołożyłem opornik 100ohm - nie pomogło
3. wywaliłem całą płytkę sio2sd i dałem całkiem nowe sio2sd również z płytką w wersji 2 - to samo!
4. wywaliłem to nowe sio2sd i dałem również nowe, ale z płytką w wersji 1 - i co? I cholera to samo!
5. wmontowałem pierwotne sio2sd, zrobiłem downgrade do wersji 2.5, usunąłem plik konfiguracyjny z karty, jak zalecił Qbahusak i cieszę się wersją 2.5
6. w zewnętrznym sio2sd FW 3.0 działa doskonale, więc...
7. ...przyjrzałem się szczególnie temu egzemplarzowi sio2sd. To było pierwsze, które kupiłem. Później kupiłem jeszcze kilka sztuk robionych zarówno na starych i nowych wersjach płytek. Na wszystkich tych późniejszych jest montowany trochę inny element oznaczony na schemacie jako IC2. Nie wiem, czy to jest ważne i to jest przyczyną całego zamieszania, ale na oko to jedyna różnica między tą działającą płytką, a tymi niedziałającymi...


Wygląda na to, że FW 3.0 nie jest dla mnie :(

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-06 15:32:17)

27

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Acid posiada wersje 2 (z 74xx245 jako IC4) i jemu na kablu (na zewnątrz) działa!


larek napisał/a:

3. wywaliłem całą płytkę sio2sd i dałem całkiem nowe sio2sd również z płytką w wersji 2 - to samo!
4. wywaliłem to nowe sio2sd i dałem również nowe, ale z płytką w wersji 1 - i co? I cholera to samo!

Jeśli żadna wersja płytek nie działa wewnątrz, a wersja 1 ze wsadem 3.0RC podłączona przez kabel chodzi.....

- sprawdź, czy wersja 2 podłączona przez kabel ruszy..... a to by oznaczało błędne podłączenie wewnątrz.

Inna sprawa, że może będzie trzeba zrobić opcje w SETUPie dla transmisji
- standard SIO (zgodne z wsadem 2.5)
- fast SIO (zgodne z 3.0RC)
Ale to chyba nie oto chodzi, acz od przybytku głowa nie boli.

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-07 19:06:43)

28

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

xxl napisał/a:

na stronie brak opisu komendy $24 i $25.... oby to bylo to o czym mysle :)

$24/$25 - odczytaj/zapisz paczkę danych, do $308 i jednocześnie $30A wpisujesz długość danych (0=256b i to jest max. długości). By zmienić offset używasz komend $23 i by odczytać położenie offsetu - $22.

Opis ze zródłem w ASM znajduje się w TestS2S - jeszcze zastopowana przez Acida - chce uzupełnić komentarze...

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-06 18:43:35)

29

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

- sprawdź, czy wersja 2 podłączona przez kabel ruszy..... a to by oznaczało błędne podłączenie wewnątrz.

Tak. Mam jeszcze taki zamiar, ale dopiero jak dokupię przyciski :)
Oczywiście biorę pod uwagę,  że coś źle podłączam w tym wewnętrzym ustrojstwie, no ale z 2.5 działa bez problemu, więc cóż bym mógł źle podłączyć? Przecież tam jest tylko pięć kabelków... Dam znać, jak będę miałe te mikrostyki.
A jak sądzicie, czy rodzaj stabilizatora może mieć na to wpływ? Jak już wcześniej pisałem, w tym działającym sio2sd mam zamontowany taki wielki (na zdjęciu poniżej z lewej), a w tych wszystkich niedziałających jest taki malutki (na zdjęciu z prawej):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/17/Voltage_Regulator.png/150px-Voltage_Regulator.png
(na fotce są stabilizatory 5V, a nie 3,3V, ale chodzi mi tylko o wygląd)

30

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Ja mam mały i działa.


larek napisał/a:

Oczywiście biorę pod uwagę,  że coś źle podłączam w tym wewnętrzym ustrojstwie, no ale z 2.5 działa bez problemu, więc cóż bym mógł źle podłączyć?

Czasami na wyjściach są kondki lub oporniki, może coś pomijasz...choć wątpię by to robiło taki problem.

A przyciski możesz zasymulować zwierając ścieżki śrubokrętem.... choć to mało wygodne :)

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-06 19:29:25)

31

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Ok. Zdobyłem przyciski i zamontowałem. SIO2SD, które podłączone wewnątrz atarki nie chciało działać, podłączone przez kabelek z zewnątrz... też nie działa. Jest dokładnie to samo! Jakieś inne propozycje?
Sorry, wiem, że tak na odległość to wróżenie z fusów, ale trochę mnie wkurza, że mam kilka sztuk sio2sd, w których jest coś zrypane i z FW 3.0 nie chcą działać, a z 2.5 działają normalnie :(

32

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Do Kierownika: Bardzo przepraszam, że piszę post pod postem, ale jest to na tyle ważna informacja, iż uważałem, że należy ją oddzielić od wcześniejszych i specjalnie zaakcentować. Mam nadzieję, że Kierownik przymknie na to oko ;)   Dziękuję.
------------------------

Panowie Twórcy oprogramowania FW 3.0 SIO2SD!

Jestem wielbicielem i fanem SIO2SD odkąd tylko zakupiłem pierwszy egzemplarz tego urządzenia. Gdzie się tylko da zachwalam SIO2SD i namawiam do korzystania z niego. Jak zapewne większość użytkowników SIO2SD czekałem na najnowszą wersję oprogramowania. Wydaje mi się, że wiem ile czasu i pracy trzeba poświęcić na przygotowanie nowego wsadu, konfiguratora i przetestowanie tego wszystkiego. W skrócie: ogrom i zatrzęsienie. Trochę się obawiam, bo nie jestem pewien, czy mogę ponarzekać i jak to moje narzekanie zostanie odebrane. Mam nadzieję, że spokojnie :)
Z powyższych postów wiecie, że mam problemy z moimi (liczba mnoga) SIO2SD. Tylko jedno mi działa z nowym oprogramowaniem. Pozostałe odmówiły posłuszeństwa. Poświęciłem trochę czasu na zabawę z lutownicą i... w końcu doszedłem do rozwiązania problemu! Tak! Niech to będzie mój wkład w rozwój SIO2SD! No dobrze, żartuję ;) Dla porządku dodam jeszcze, że dla świętego spokoju, oprócz powyżej już opisanych zabiegów, wymieniłem kwarc (nic nie pomogło) i stabilizator (też nic nie pomogło). Zrobiłem chyba wszystko, co mogłem zrobić, a przy okazji spaprałem sobie SIO2SD, bo moje umiejętności posługiwania się lutownicą nie są wybitne. Poza tym jaka płytka przetrwa po raz n-ty lutowanie i wylutowywanie tych samych elementów? SIO2SD nie zostało uszkodzone, ale już nie wygląda na takie, jakie otrzymałem z fabryki :D
Do rzeczy!
Jedną z wielkich zalet SIO2SD było to, że można je używać w wersji pełnej, czyli z LCD oraz bez LCD. To drugie rozwiązanie bardzo sobie chwaliłem, bo wbudowane do wnętrza Atari wraz z oprogramowaniem w wersji 2.5 spisywało się rewelacyjne. Nowe możliwości FW 3.0 dają jeszcze więcej radości w użytkowaniu SIO2SD. Szkoda, że - mam nadzieję, iż tylko na razie - nie mnie! Cały czas myślałem, że to ja robię jakiś błąd. Nie przyszło mi do głowy, że rozwiązanie mojego problemu jest proste, ale trochę zaskakujące...

Uwaga!

SIO2SD z FW 3.0 nie działa bez LCD!!! :(

Trochę mną zatrzęsło! Wybaczcie. Nie winię nikogo, bo w końcu to wersja 3.0RC. Mam tylko nadzieję, że problem zostanie usunięty i niedługo będziemy mieć oprogramowanie działające zarówno z LCD jak i bez.

Mam jeszcze pewne uwagi dotyczące innych zagadnień. Wrzucę je również tutaj, żeby wszystko było w jednym miejscu. Być może część zarzutów będzie chybiona i wynikają tylko z mojej nieznajomości do końca nowej wersji.

1.
W poprzedniej wersji oprogramowania oraz przy pracy SIO2SD bez LCD:

Jeżeli np. gra zajmowała 2 dyskietki, to wystarczyło je podmapować pod napędy D1 i D2 oraz w chwili, gdy program poprosił o zmianę dyskietek wcisnąć SHIFT+K3 w SIO2Sd i w ten oto prosty sposób następowała zamiana w mapowaniu napędów. Jak chcieliśmy wrócić do pierwszej dyskietki, to ponownie SHIFT+K3 i sprawa załatwiona.

W wersji 3.0 (pomijam, że na razie nie działa bez LCD):

Zlikwidowano swapowanie napędów i w to miejsce wprowadzono dyski wirtualne. Rozumiem sens tego, ale jednocześnie utraciliśmy prostotę, która była wcześniej. Teraz należy ustawić pierwszą dyskietkę pod V1, drugą pod V2, a gdy przyjdzie moment zmiany dyskietek, to musimy: 1-wejść w tryb dysków wirtualnych, czyli wciskamy SHIFT+K3, 2. następnie K2 i 3.ponownie SHIFT+K3. I gdy nie mamy LCD, to wszystko trzeba zrobić w ciemno! A jak się pomylimy, to w zasadzie jest "game over". Równie dobrze będzie nie korzystać w tym przypadku z dysków wirtualnych i mapować również w ciemno kolejny plik pod D1 (wystarczy wtedy wcisnąć K2 i następnie K4). Wszystko jest fajnie dopóki nie zrobimy błędu i nie wciśniemy tego co nie powinniśmy, albo będzie nam się wydawać, że wcisnęliśmy...

Jeśli jest tak, jak napisałem wyżej i faktycznie zlikwidowano prostą zamianę mapowania dysków, to jest to moim zdaniem krok wstecz. Oczywiście, gdy mamy LCD to tego problemu nie mamy, ale ja jestem inny ;) i używam SIO2SD bez LCD.

2.
Dotychczas:
Jeśli potrzebowaliśmy wejść do konfiguratora (a to często się zdarzało), to wystarczyło uruchomić Atari w wciśniętym przyciskiem SHIFT w SIO2SD (Setup SIO2SD umożliwiał włączenie takiej opcji, bo standardem było wczytywanie konfiguratora przy braku karty SD). Prosta sprawa - naciskamy SHIFT, włączamy Atari i mamy konfigurator.

Obecnie:
Teraz już nie jest to takie proste. Najpierw musimy włączyć Atari (przy okazji zacznie nam się coś wczytywać, jeżeli mamy to podpięte pod D1), robimy dwuklik SHIFT-tem i teraz konsternacja, co zrobić, żeby znów wymusić bootowanie komputera? Trzeba spróbować wcisnąć Reset. Jak podziała, to wczyta nam się konfigurator. Jak nie, to... no właśnie, co? Jak nam się włączył Seltest, to pół biedy, jak Basic, to przechodzimy do Selftestu i też z głowy. Mając QMEG-a sprawa jest mniej skomplikowana. Ale nie tędy droga! Wcześniej był prościej!
Ktoś napisze, że można konfiguratora podpiąć pod dysk wirtualny (V1-V4) i przy włączaniu Atari trzymać wciśnięty odpowiedni klawisz K1-K4. Tak, to jest dobre rozwiązanie! Pod warunkiem, że włączamy Atari! Szybkie wybieranie nie działa, gdy wymuszamy w inny sposób bootowanie Atari. Jeżeli np. mając QMEG-a wciśniemy Shift+Reset (w Atari), to komputer wykona bootowanie, ale żaden z wirtualnych dysków nie zostanie odczytany choćbyśmy nie wiem, jak długo trzymali wciśnięty K1-K4. To koniecznie trzeba zmienić. Wcześniej konfigurator był dostępny przy trzymaniu SHIFT podczas bootowania Atari i było bez znaczenia, czy było to włączenie zasilania, czy też Cold reset.

3.
Dotychczas:
"Biegamy" sobie po katalogach, wybieramy grą, podczepiamy ją pod D1, wciskamy klawisz "X" i gra się wczytuje. Proste, choć mogło być prostsze, ale o tym za chwilę.

Teraz:
"Biegamy" po katalogach, wybieramy grę, podpinamy pod D1, wciskamy "X" i... wyskakuje jakieś "Y/N". No dobrze, wciskamy "Y", następuje jakiś zapis (domniemywam, że coś w pliku konfiguracyjnym) i dopiero zaczyna się ładować gra. Niby nic takiego, ale denerwujące.

Moja propozycja:
"Biegamy" sobie po katalogach, wybieramy grą, wciskamy "RETURN" i gra się zaczyna wczytywać! Uważam, że konfigurator mógłby założyć, że skoro wcisnąłem RETURN na jakimś pliku, to znaczy, że chcę go uruchomić, więc powinien go zamontować pod D1 i uruchomić loader. Bardzo Was proszę wprowadźcie takie uruchamianie programów!
W wersji 2.5 denerwowało mnie to, że wciśnięcie RETURN na pliku XEX lub ATR powodowało ponowny odczyt katalogu. W 3.0 na szczęście tego nie ma. Funkcjonalność klawisza "X" możecie sobie zostawić. Niech coś tam sobie zapisuje, niech się pyta Y or N, ale dla mnie wygodniej byłoby uruchamiać gry poprzez proste wskazanie pliku i wciśnięcie RETURN. Bez ręcznego podpinania pod D1! Proszę :)

To na razie byłoby tyle :)
Jeszcze raz przepraszam, jeżeli moje powyższe uwagi wynikają tylko z nieznajomości obsługi wersji 3.0. W takim przypadku oczekuję reprymendy i oczywiście wskazania poprawnego rozwiązania moich problemów :)

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-08 22:44:18)

33

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

No faktycznie sprawa dla użytkowników "bezLCDowych" widać się skomplikowała... Sam mam jedno SIO2SD z LCD oraz dwa bez LCD (wewnętrzne w 800XL oraz zewnętrzne w obudowie od SF-354), także fajnie byłoby gdyby nadal dało się ich w miarę wygodnie używać ;)

34

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Jeszcze jedno. Teraz zauważyłem. Uruchamiał ktoś pod nowym FW plikową wersję Bomb Jack'a? Problem jest taki, że w konfiguratorze po odszukaniu pliku z grą i wciśnięciu "1" i "X" (oraz niestety "Y") gra zaczyna się ładować, ale nie uruchamia. Jedynym sposobem na uruchomienie gry jest po podmapowaniu wyłączenie komputera i jego ponowne włączenie. Wtedy już gra ładnie się wczyta i uruchomi. W wersji 2.5 takiego problemu nie ma. Po wybraniu pliku z grą (w konfiguratorze) wciskamy "1" i "X" i gra się wczytuje i uruchamia.

Nie jest to jakiś wielki problem. Tylko sygnalizuję :)

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-08 19:17:56)

35

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Ogólnie bardzo dziękujemy za trud wykrycia błędu.
Wszak trudno nam przetestować wszystko. Pamiętajmy o mianie RC - nic nie robimy przeciwko Wam, chcieliśmy dobrze a wyszło jak zawsze (cytuje słowa exPremiera).

larek napisał/a:

SIO2SD z FW 3.0 nie działa bez LCD!!! :(

NIE było to zamierzeniem - poprawimy

larek napisał/a:

1. zlikwidowano swapowanie napędów

Virtualne dają większe możliwości i z nich nie zrezygnujemy w zamian za swapowanie D1-D2
Swapowanie może być oprócz Virtualnych.
Miejsce na kod - to powinno się zmieścić jeszcze.

Jakimi klawiszami robić swapowanie - bo to jest problem. Jakieś sugestie?

larek napisał/a:

Jeśli potrzebowaliśmy wejść do konfiguratora (a to często się zdarzało), to wystarczyło uruchomić Atari w wciśniętym przyciskiem SHIFT w SIO2SD

Sorry - ale czasy off/on atarka by coś zBootować powinny się skończyć przed 2000n.e.

Jeśli trudnością jest wciśnięcie DBL- Shift oraz
1. Atari OS wpisanie pod"
- Basic: B. Return i Reset
- Dos: Run E477 i Return
2. QMEG - Tab (cold) i ESC

to ja wymiękam. Przecież to równie łatwe a zdrowsze dla sprzętu. No chyba, że ja coś przeoczyłem - to proszę o wyjaśnienia, uczyć się od innych - bezcenne.

larek napisał/a:

Dotychczas:
"Biegamy" sobie po katalogach, wybieramy grą, podczepiamy ją pod D1, wciskamy klawisz "X" i gra się wczytuje. Proste, choć mogło być prostsze, ale o tym za chwilę.
Teraz:
"Biegamy" po katalogach, wybieramy grę, podpinamy pod D1, wciskamy "X" i... wyskakuje jakieś "Y/N". No dobrze, wciskamy "Y", następuje jakiś zapis (domniemywam, że coś w pliku konfiguracyjnym) i dopiero zaczyna się ładować gra.

Wyjaśnienie - ten zapis po "Y"es to zapamiętania ulubionych/ostatnio używanych.

Mając QMEGa robiłem tak
1. Na wybranym pliku dosable wciskałem "1" - podmapowanie pod D1.
2. Select+Reset
3. DBL+Shift (Sio2SD)
4. Tab (cold) i ESC

Jakoś nie pomyślałem o AtariOS'owcach.
Dobra - to trzeba zmienić.

Dociśnięcie "Y" bym pozostawił.
A może dać (no właśnie - jaka kombinacja klawiszy?) jako podmapowanie pliku pod D1 i jednoczesne wykonanie skoku na $E477.
Tylko, że S2S nie wejdzie w tryb loadera (DBL+Shift)
TO muszę obgadać w Acidem - nowa komenda dla S2S ?


BARDZO dziękuję za wyjaśnienia.
Poród okazał się trudny - ale im boleśniejszy tym bardziej się kocha ;)

Mi ostatnio padł atarek z SDX i sam nie mogę potestować. Czekam na SIC cart....
PS. Bomb Jack plikowa - potestuje.....

DZIENKS LAREK


=============

Update:

Bomb Jack - pobrany z innej strony mocy
1. Podmapowałem pod D1.
2. Wciskam X i Y
3. Pod
- QMEGiem nie ma problemów
- AtariOS
    - jeśli uruchomi się SIO2SD SIMPLE TURBO - wybór Start lub Select - po wczytaniu winiety gry jest zwis
    - jeśli będziemy wciskać OPTION - czyli off BASIC - wszystko poleci OK.

Wnioski
- należy wyłączać BASIC, bo BOOT w AtariOS bez OPTION oznacza włączony Basic !!!!
- musimy bardziej potestować SIO2SD SIMPLE TURBO (ładowanie nowego IRQ by mieć szybką transmisje - START = $100, SELECT = $600 ..... a to się nie wszystkim grą podoba), widać zabrakło START+OPTION, SELECT+OPTION.... tudzież rezygnacji z szybkiego IRQ - to trzeba dorobić.

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-08 22:28:34)

36

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

Ogólnie bardzo dziękujemy za trud wykrycia błędu.

Jakoś tak samo wyszło w praniu ;)

Pamiętajmy o mianie RC - nic nie robimy przeciwko Wam

Całkowicie zrozumiałe. Byłem zły tylko na "sytuację", a nie na kogoś konkretnego :)


Virtualne dają większe możliwości i z nich nie zrezygnujemy w zamian za swapowanie D1-D2
Swapowanie może być oprócz Virtualnych.
Miejsce na kod - to powinno się zmieścić jeszcze.
Jakimi klawiszami robić swapowanie - bo to jest problem. Jakieś sugestie?

Pomysł na dyski wirtualne też mi się podoba i wcale nie chę ich likwidować. Jednak proste swapowanie D1-D2 jest potrzebne. Jakie klawisze? Tu może być problem. Może wrócić do starego SHIFT+K3, a wejście w tryb dysków wirtualnych zrobić w inny sposób? Mógł by być bardziej skomplikowany, bo i tak wykorzystywano by go przy pracy z LCD.

Sorry - ale czasy off/on atarka by coś zBootować powinny się skończyć przed 2000n.e.
Jeśli trudnością jest wciśnięcie DBL- Shift oraz
1. Atari OS wpisanie pod"
- Basic: B. Return i Reset
- Dos: Run E477 i Return
2. QMEG - Tab (cold) i ESC

Skoro (słusznie - też tak myślę) uważasz, że czasy "off/on" to historia, to szkoda, że w przypadku "szybkiego wybierania" w FW3.0 TRZEBA wyłączyć Atari i je włączyć, bo inaczej żadnego z wirtualnych dysków nie uruchomisz! Taki mały brak konsekwencji.

Do tej pory system Atari podobał mi się również z tej strony, że w porównaniu do innych komputerów uruchomienie gry (czy też innego programu) nie musiało być inicjowane poprzez wprowadzanie komend np. w Basicu (ZX Spectrum, Amstrad, również C64), bo to była dla mnie taka amatorszczyzna. Atari się włączało z wciśniętym Option (+ ew. Start) i program się wczytywał. Prostota i elegancja. FW 3.0 trochę łamie ten dobry wizerunek (być może tylko w moich oczach), bo wymaga kombinowania i dodatkowego klepania w klawisze. Niepotrzebnie. Oczywiście DBL-SHIFT powinien pozostać, bo już przy włączonym Atari daje prosty dostęp do Setup-u i konfiguratora. Ale przy wyłączonym Atari już nie jest tak ładnie.

Jak zrobicie "szybkie wybieranie", które będzie działać przy zimnym starcie (a nie tylko przy off/on), to będzie OK.

Mając QMEGa robiłem tak
1. Na wybranym pliku dosable wciskałem "1" - podmapowanie pod D1.
2. Select+Reset
3. DBL+Shift (Sio2SD)
4. Tab (cold) i ESC

No właśnie, trochę dużo tego wciskania.

Jakoś nie pomyślałem o AtariOS'owcach.
Dobra - to trzeba zmienić.

Dociśnięcie "Y" bym pozostawił.
A może dać (no właśnie - jaka kombinacja klawiszy?) jako podmapowanie pliku pod D1 i jednoczesne wykonanie skoku na $E477.
Tylko, że S2S nie wejdzie w tryb loadera (DBL+Shift)
TO muszę obgadać w Acidem - nowa komenda dla S2S ?

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale przecież teraz jest  tak (i w 2.5 też było), że wskazujemy plik, klawiszem "1" montujemy go w D1, klawiszem "X" uruchamiamy. W 3.0 doszło jeszcze to nieszczęsne "Y". Niech tak zostanie. Dodajcie jedynie uruchomienie pliku poprzez klawisz "RETURN". Wyglądałoby to tak:
- latamy po katalogach
- wybieramy plik
- zatwierdzamy go klawisze RETURN, co powoduje jego uruchomienie (konfigurator wykona za nas operację podmapowania pliku pod D1, a następnie go uruchomi - dokładnie tak, jak się to działo po wciśnięciu klawisza "X"). Czy nie da się zaprogramować w konfiguratorze wykonania sekwencji dwóch komend, które wywołane byłyby jednym klawiszem - RETURN? Nie znam się na tym, ale chyba nie ma potrzeby robienia nowej komendy dla S2S. Wciskamy RETURN na wskazanym pliku, a program najpierw montuje plik w D1, a później wywołuje loader albo robi skok na $E477 w zależności od rodzaju pliku, który wybraliśmy (XEX czy ATR).

Poród okazał się trudny - ale im boleśniejszy tym bardziej się kocha ;)

Trudny? Eee... nie jest  tak źle. FW 3.0 to ogromny krok do przodu. Drobny błąd z LCD do usunięcia, kilka małych poprawek i będzie super.

37

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

larek napisał/a:

Pomysł na dyski wirtualne też mi się podoba i wcale nie chę ich likwidować. Jednak proste swapowanie D1-D2 jest potrzebne. Jakie klawisze? Tu może być problem. Może wrócić do starego SHIFT+K3, a wejście w tryb dysków wirtualnych zrobić w inny sposób? Mógł by być bardziej skomplikowany, bo i tak wykorzystywano by go przy pracy z LCD.

Pamiętaj, że prócz Ciebie tylko Jacquez nie ma LCD - tak wybraliście wbudowując je do Atarki. Standardem jest obecność wyświetlacza. I nie możemy stawiać "całej reszty" przed Wami - by im było trudniej. Acz to nie oznacza, że nie chcemy wnieść poprawek ułatwiających Wam życie.
Zaproponuj klawiszologię lub schemat działania nie burzący obecnego ładu...

Ja ten temat zostawiam na później - najpierw obgadamy to z ACIDem.

larek napisał/a:

Skoro (słusznie - też tak myślę) uważasz, że czasy "off/on" to historia, to szkoda, że w przypadku "szybkiego wybierania" w FW3.0 TRZEBA wyłączyć Atari i je włączyć, bo inaczej żadnego z wirtualnych dysków nie uruchomisz!

MYLISZ SIĘ!
Co ma piernik do wiatraka?
Zakrywasz Virtualnym jakiś dysk D1-D15 i postępujesz identycznie jak z BOOTowaniem niezakrytego napędu.
Tu nie ma różnicy.
A co rozumiesz, jako "szybkie wybieranie" - ja o takim czymś pisałem?

larek napisał/a:

Atari się włączało z wciśniętym Option (+ ew. Start) i program się wczytywał. Prostota i elegancja. FW 3.0 trochę łamie ten dobry wizerunek (być może tylko w moich oczach), bo wymaga kombinowania i dodatkowego klepania w klawisze. Niepotrzebnie.

Nie podoba Ci się off/on. Ale klepania też nie lubisz. Brakuje Ci zimnego resetu w AtariOS. Przejdż na QMEG i klepanie zniknie.

larek napisał/a:

Oczywiście DBL-SHIFT powinien pozostać, bo już przy włączonym Atari daje prosty dostęp do Setup-u i konfiguratora. Ale przy wyłączonym Atari już nie jest tak ładnie.

Ty na pewno nie lubisz off/on?
Widzisz, ja włączam Atari o ~21:00 a wyłączam około 1:00. Dzięki QMEGowi gram, piszę, koduję i wszystko mi chodzi. I brak bawienia się przełącznikiem off/on. I zapewniam Cię - niczego ekstra nie muszę klepać :)

larek napisał/a:

Jak zrobicie "szybkie wybieranie", które będzie działać przy zimnym starcie (a nie tylko przy off/on), to będzie OK.

"szybkie wybieranie" = wczytanie Configuratora?
Przecież jest.

Miałeś- wciskanie Shift + Cold Start
Jest Dbl+Shift a potem Cold Start

O co chodzi?

larek napisał/a:
pajero napisał/a:

Mając QMEGa robiłem tak
1. Na wybranym pliku dosable wciskałem "1" - podmapowanie pod D1.
2. Select+Reset
3. DBL+Shift (Sio2SD)
4. Tab (cold) i ESC

No właśnie, trochę dużo tego wciskania.

Tyle samo co ze wsadem 2.5
Gdzie Ty widzisz różnice?

larek napisał/a:

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, ale przecież teraz jest  tak (i w 2.5 też było), że wskazujemy plik, klawiszem "1" montujemy go w D1, klawiszem "X" uruchamiamy.

Klawisz X to skok do $e477 (cold start)
Mogę wyrzucić z X ten zapis, bo jest klawisz Shift+Ctrl+S.
Ale patrz niżej....

larek napisał/a:

W 3.0 doszło jeszcze to nieszczęsne "Y". Niech tak zostanie. Dodajcie jedynie uruchomienie pliku poprzez klawisz "RETURN". Wyglądałoby to tak:
- latamy po katalogach
- wybieramy plik
- zatwierdzamy go klawisze RETURN, co powoduje jego uruchomienie (konfigurator wykona za nas operację podmapowania pliku pod D1, a następnie go uruchomi - dokładnie tak, jak się to działo po wciśnięciu klawisza "X"). Czy nie da się zaprogramować w konfiguratorze wykonania sekwencji dwóch komend, które wywołane byłyby jednym klawiszem - RETURN? Nie znam się na tym, ale chyba nie ma potrzeby robienia nowej komendy dla S2S. Wciskamy RETURN na wskazanym pliku, a program najpierw montuje plik w D1, a później wywołuje loader albo robi skok na $E477 w zależności od rodzaju pliku, który wybraliśmy (XEX czy ATR).

NIE.
RETURN ma tylko wchodzić/ wychodzić z katalogów.
A nie pamiętasz już sytuacji z 2.5, jak wciśnięcie na pliku powodowało nowe odczytanie katalogu - to z pomyłki, acz było upierdliwe. Chcesz przez pomyłkę sę zmieniać D1 i bootować?

Co innego, np. Shift+Ctrl+Enter.

Musisz mi wyjaśnić kiedy trzeba off/on by coś zadziałało z 3.0RC - bo mnie to nurtuje. Jak pisałem - nie mam z tym problemów.... cały czas Atarka ON i to też pod AtariOS.

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-08 23:20:58)

38

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

w1k napisał/a:

but i have problems.. try copy from sio2sd to diskette with "my copier" in APE WARP (MyDOS 4.53) Utilities Disk.ATR

Proszę dołączyć do odpowiedzi soft do testów = Disk.ATR.
Ja działam z APE i nie było problemów. Musi chodzić o jakieś specyficzne zachowanie, bez przykładu nie ruszę.

39

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Here is the file

Post's attachments

APE WARP (MyDOS 4.53) Utilities Disk.ATR 90.02 kb, liczba pobrań: 3 (od 2011-04-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

40

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

A co rozumiesz, jako "szybkie wybieranie" - ja o takim czymś pisałem?

Każecie mi czytać instrukcję, odwiedzać stronę projektu... I ja to robię. A tu wychodzi, że sami nie czytacie tego, co napisaliście :P
Oto fragment zaczerpnięty stąd: http://sio2sd-dev.gucio.pl/wiki/KeyboardDoc_pl
opis_sio2sd

Żeby nie wypaść na ignoranta, to posłużyłem się terminologią zaczerpiniętą ze strony projektu. Sądziełm, że wszyscy będą wiedzieć o co mi chodzi :)

Pamiętaj, że prócz Ciebie tylko Jacquez nie ma LCD - tak wybraliście wbudowując je do Atarki. Standardem jest obecność wyświetlacza. I nie możemy stawiać "całej reszty" przed Wami - by im było trudniej. Acz to nie oznacza, że nie chcemy wnieść poprawek ułatwiających Wam życie.
Zaproponuj klawiszologię lub schemat działania nie burzący obecnego ładu...

Ja ten temat zostawiam na później - najpierw obgadamy to z ACIDem.

Być może jeszcze ktoś ma, ale oczywiście cały czas pamiętam, że to był mój wybór. Jednak jakoś inni userzy nie wypowiadają się w tym temacie. Nie rozstrzygajmy sprawy na ich korzyść lub niekorzyść, skoro nie znamy ich zdania. Faktycznie temat możemy zostawić na później, bo nie jest aż tak bardzo istotny.

Nie podoba Ci się off/on. Ale klepania też nie lubisz.

Tak właśnie jest, bo jedno drugiego nie wyklucza.

Brakuje Ci zimnego resetu w AtariOS. Przejdż na QMEG i klepanie zniknie.

Chyba się nie do końca rozumiemy. Na razie nie ciągnę tego wątku :). A przy okazji - mam QMEGa.

"szybkie wybieranie" = wczytanie Configuratora?
Przecież jest.

Miałeś- wciskanie Shift + Cold Start
Jest Dbl+Shift a potem Cold Start

O co chodzi?

"Szybkie wybieranie" to nie tylko wczytanie konfiguratora, ale dowolnego pliku wsadzonego jako V0-V3. W tej chwili działa tylko przy off/on atarki, a nie działa przy Cold Start.


larek napisał/a:

Dodajcie jedynie uruchomienie pliku poprzez klawisz "RETURN"

pajero napisał/a:

NIE.
RETURN ma tylko wchodzić/ wychodzić z katalogów.
A nie pamiętasz już sytuacji z 2.5, jak wciśnięcie na pliku powodowało nowe odczytanie katalogu - to z pomyłki, acz było upierdliwe. Chcesz przez pomyłkę sę zmieniać D1 i bootować?

Ale ta pomyłka w moim przypadku była wynikiem tego, że intuicyjnie klawiszem RETURN chciałem uruchomić wskazany plik! A odczytywał się ponownie katalog, co przy jego czasami ogromej wielkości było bardzo denerwujące (przy małej też). Fajnie, że to zostało zlikwidowane, ale szkoda, że nie wprowadzono naturalnego z punktu widzenia użytkownika (no dobrze: tylko mnie) uruchamiania pliku.  W Windows (i innych systemach pewnie też) dwuklikiem otwierasz katalog i również takim samym dwuklikiem uruchamiasz aplikację. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, bardzo intuicyjne. Nie komplikujmy sobie zabawy z Atari :)

Musisz mi wyjaśnić kiedy trzeba off/on by coś zadziałało z 3.0RC - bo mnie to nurtuje.

Wyjaśnione na początku.

---

Mam wrażenie, że dyskusja zbacza trochę na ciemną stronę mocy ;)
Nie chcę, żebyśmy dyskutowali o swoich upodobaniach, bo pewnie co user, to będzie inaczej. Nie ma sensu.

W uproszczeniu - bardzo proszę o wprowadzenie następujacych zmian (jeżeli to nie będzie problemem):
1. Działanie SIO2SD bez LCD.
2. Możliwość "szybkiego wybierania", czyli bootowania atarki z dysków wirtualnych V0-V3 również przy wykonywaniu Cold Reset, a nie tylko przy off/on.
Z góry dziękuję.

Z pozostałymi niedogodnościami sobie poradzę, bo w zasadzie każdy może sobie teraz konfigurator napisać sam :D


---------------
update:

Tak mi teraz przyszło do głowy.

pajero napisał/a:

Zaproponuj klawiszologię lub schemat działania nie burzący obecnego ładu...

Dobrze wiesz, że w zasadzie każda kombinacja klawiszy została już wykorzystana, więc trudno jest cokolwiek zaproponować. Ale skoro w tej chwili pojedyncze naciśnięcie przycisku SHIFT nic "nie robi", to może by się dało wprowadzić takie coś:
- ustawiamy sobie w D1-D4 naszą grę wielodyskową (nawet do 4 dyskietek)
...jak gra zapyta o kolejną dyskietkę, to:
- wciskamy i PUSZCZAMY przycisk SHIFT
- wciskamy przycisk K1-K4, co powoduje zamianę napędu D1 z wybranym przez przycisk

Albo (może nawet lepiej)  z wykorzystaniem wirtualnych napędów:
- ustawiamy sobie w V0-V3 naszą grę wielodyskową (nawet do 4 dyskietek)
... jak gra zapyta o kolejną dyskietkę, to:
- wciskamy i PUSZCZAMY przycisk SHIFT
- wciskamy przycisk K1-K4, co powoduje podmapowanie pod D1 jednego ze wskazanych przyciskiem dysków wirtualnych

Da się tak?

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-09 09:39:33)

41

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

larek napisał/a:
pajero napisał/a:

A co rozumiesz, jako "szybkie wybieranie"

Żeby nie wypaść na ignoranta, to posłużyłem się terminologią zaczerpiniętą ze strony projektu. Sądziełm, że wszyscy będą wiedzieć o co mi chodzi :)

Aaaa, to pisał ACID - nie skojarzyłem - mea culpa.
On to dodał do kodu - ja zupełnie nie używam i zapomniałem o tym.

Być może jeszcze ktoś ma, ale oczywiście cały czas pamiętam, że to był mój wybór. Jednak jakoś inni userzy nie wypowiadają się w tym temacie. Nie rozstrzygajmy sprawy na ich korzyść lub niekorzyść, skoro nie znamy ich zdania. Faktycznie temat możemy zostawić na później, bo nie jest aż tak bardzo istotny.

I jest inne rozwiązanie, ale muszę to obgadać z ACIDem - chodzi oto, że można wszystko pogodzić :)

"Szybkie wybieranie" to nie tylko wczytanie konfiguratora, ale dowolnego pliku wsadzonego jako V0-V3. W tej chwili działa tylko przy off/on atarki, a nie działa przy Cold Start.

Tak, tak, sformułowanie skojarzone. Czyli pod K1-K4 przy starcie nie widzi nic innego niż D1-D4, choć może tam być coś zakryte przez V1-V99 czy Configurator.
Do poprawki.


larek napisał/a:

W uproszczeniu - bardzo proszę o wprowadzenie następujacych zmian (jeżeli to nie będzie problemem):
1. Działanie SIO2SD bez LCD.
2. Możliwość "szybkiego wybierania", czyli bootowania atarki z dysków wirtualnych V0-V3 również przy wykonywaniu Cold Reset, a nie tylko przy off/on.

Ad1 OK
Ad2 jest coś innego, acz muszę to technicznie obgadać

Z pozostałymi niedogodnościami sobie poradzę, bo w zasadzie każdy może sobie teraz konfigurator napisać sam :D

Nie tylko Configurator - ale i cokolwiek innego.

42

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

larek napisał/a:

2. Możliwość "szybkiego wybierania", czyli bootowania atarki z dysków wirtualnych V0-V3 również przy wykonywaniu Cold Reset, a nie tylko przy off/on.

Przekaże sprawę....Po rozmowie z ACIDem i K.Husakiem....

1. Faktycznie muli bez LCD, błąd w kodzie już wyłapany :)

2. S2S uruchomiony z SHIFT wchodzi w tryb Configurator Mode - czyli ja tu czegoś nie rozumiem - TO DZIAŁA
     Czy przy ColdStart i wciśniętym Shift ma być ten tryb? Dbl-Shift przecież to załatwia, a nie wymusza od usera ciągłego wciskania Shift

3. Także S2S uruchomiony z K1 do K4 przepina do D1<V1 do D1<V4 - czyli założenia w Manualu zostały spełnione.
   CZYLI TO TEŻ DZIAŁA !
   Może Cię myli fakt, że to nie jest chwilowe przepięcie - one pozostają, a sam LCD jest w trybie Virtual Mode!

4. Swapowanie można dodać - będzie tak:
   a) Shift+K3 i jesteś z Virtual Mode
     I teraz dwie wersje
        ONE:  K3 i będzie swap D1-D2
        TWO:  K3 robi ROL D1-D4   a K4 robi ROR D4-D1
     Które lepsze?
    b) Shift+K3 by wyjść z Virtual Mode

5. Ctrl+Shift+Return w Configuratorze podepnie pod D1 i robi skok do E477


To chyba wszystko....
UPDATE  - JEST NOWY WSAD   RC2  na stronie projektu!!!


1. Poprawiona obsługa bez LCD.
2. Dodana opcja "swap" (K3 w trybie vdisk - czyli raz SHIFT+K3, a potem wciskamy już sobie tylko K3 gdy chcemy zmienić dyskietki)
3. Dodana opcja "rol4" (K4 w trybie vdisk - D1<D2<D3<D4<D1)
4. Dodana opcja "ror4" (SHIFT+K4 w trybie vdisk - D1>D2>D3>D4>D1)

Jak przez K4 zmienimy na np. D1>D3  to następne K3 będzie robiło taki swap a nie D1>D2 !!!

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-09 14:43:01)

43

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Ja przepraszam, że prawdopodobnie zadam pytanie z wielkiej żopy.

Może najpierw wyjaśnię, w jaki sposób używam SIO2SD (chwała Jakubowi po wsze czasy). Używam tylko SDX i mam podpięte ZAWSZE te samy ATR-y na D1, D5, D6, D7 i D8 i w tych napędach mam wszystko, co mi jest potrzebne do szczęścia na Atari (napędy 2,3,4 są zarezerwowane dla fizycznych stacji dysków). Jeśli chcę wgrać nowy soft to wkładam sobie kartę SD do PC i wrzucam oprogramowanie do ATR o nazwie Transfer.atr, który jest zawsze podpięty pod D8. Nigdy w życiu nie używałem żadnego konfiguratora, podejrzewam że nawet go na oczy nie widziałem :) Okazyjnie odpalając jakieś dyskietki korzystałem z S2S autorstwa Truba (chwała mu wielka!).

A teraz wspomniane głupie pytanie. Co się zmieniło dla mnie w SIO2SD 3.0? Doczytałem się, że można tworzyć nowe ATR. To wszystko, z czego mogę się cieszyć? Wielkie podziękowania za wsparcie i kolejne wersje firmware!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

44

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

here is video about problem with copying..

cant read some sectors - "?" symbol and freeze at 100 sector.

http://www.youtube.com/watch?v=Lnj1YV9zBTY

Ostatnio edytowany przez w1k (2011-04-09 14:57:17)

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

45

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

UPDATE  - JEST NOWY WSAD   RC2  na stronie projektu!!!

No proszę, olimpijskie tempo! Dziękuję. Z testami muszę poczekać, aż wrócę z pracy, albo w gorszym przypadku do wtorku :(

1. Faktycznie muli bez LCD, błąd w kodzie już wyłapany :)
--
1. Poprawiona obsługa bez LCD.

Jeszcze raz dziękuję. To było najważniejsze!

2. S2S uruchomiony z SHIFT wchodzi w tryb Configurator Mode - czyli ja tu czegoś nie rozumiem - TO DZIAŁA

Nie chodzi o tryb "Configrator Mode", czyli po staremu SETUP (tak to zrozumiałem), tylko o uruchomienie konfiguratora (programu SIO2SD.XEX), ale mniejsza z tym, bo jeżeli "szybkie wybieranie" będzie się uruchamiać również podczas Cold Reset, to będzie OK. Zapomnij o tym Shift-cie ;) Nie ma co sobie zawracać głowy.

3. Także S2S uruchomiony z K1 do K4 przepina do D1<V1 do D1<V4 - czyli założenia w Manualu zostały spełnione.
   CZYLI TO TEŻ DZIAŁA !

Rany Julek... To, że podczas uruchomienia (POWER ON) to działa, to wiemy. Ale tryb "szybkiego wybierania" nie działa, gdy wykonamy tylko Cold Reset. Nigdzie nie mówiłem, że w instrukcji jest, że to ma działać, a nie działa. Mówiłem tylko, że skoro nie lubisz robić "off/on" (ja też nie lubię), to w FW3.0 jest niekonsekwentnie wprowadzona KONIECZNOŚĆ zrobienia pstryku wyłącznikiem, bo inaczej "szybkie wybieranie" nie działa. Reasumując - "szybkie wybieranie" moim zdaniem powinno również działać przy wykonaniu zimnego startu, a nie tylko podczas włączania komputera.
Wydaje mi się, że mnie rozumiesz, a chwilę później już sam nie wiem, czy tak jest...

4. Swapowanie można dodać - będzie tak:
   a) Shift+K3 i jesteś z Virtual Mode
     I teraz dwie wersje
        ONE:  K3 i będzie swap D1-D2
        TWO:  K3 robi ROL D1-D4   a K4 robi ROR D4-D1
     Które lepsze?
    b) Shift+K3 by wyjść z Virtual Mode

Piękna sprawa. Rozumiem, że to już zostało wprowadzone, więc pytanie "które lepsze?" nie jest aktualne.

5. Ctrl+Shift+Return w Configuratorze podepnie pod D1 i robi skok do E477

Dobre i to. Wolałbym tylko RETURN. Trudno. I tak jestem wdzięczny i dziękuję.
PS.
Ciekawe, czy byłoby fajnie, gdyby M$ wprowadził w Windzie(tm) konieczność wciśnięcia i trzymania klawisza Ctrl+F9 w chwili, gdy klikamy na plik, żeby go uruchomić :PBardzo dziękuję, że wzięliście pod uwagę te kilka moich spostrzeżeń :)
Czekam jedynie na te "szybkie wybieranie" z cold resetem i już będzie git ;)

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-09 15:42:43)

46

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

@w1k -  zajmuje się Twoimi uwagami, proszę o cierpliwość !

dely napisał/a:

Jeśli chcę wgrać nowy soft to wkładam sobie kartę SD do PC

Mamy szybszą transmisje by wczytać katalogi, wyszukiwanie po masce określonego pliku itp, by już przekładać karty nie trzeba było. Wiadomo, że zawsze na grzybie będzie łatwiej. Acz teraz na Atarce stało się to praktyczniejsze.


larek napisał/a:

Nie chodzi o tryb "Configrator Mode", czyli po staremu SETUP (tak to zrozumiałem), tylko o uruchomienie konfiguratora (programu SIO2SD.XEX), ale mniejsza z tym, bo jeżeli "szybkie wybieranie" będzie się uruchamiać również podczas Cold Reset, to będzie OK. Zapomnij o tym Shift-cie ;) Nie ma co sobie zawracać głowy.

Stary Tryb Konfiguracji we wsadzie 2.5 to teraz SETUP.
Konfigurator (Sio2SD.XEX) ze wsadu 2.5 to obecnie Configurator (też Sio2SD.XEX)

Nam się myliło, to i pewnie Wam.

Czyli Configurator Mode oznacza, że S2S czeka na ColdStart by wczytać plik/atr o nazwie Sio2SD.XEX.


3. Także S2S uruchomiony z K1 do K4 przepina do D1<V1 do D1<V4 - czyli założenia w Manualu zostały spełnione.
   CZYLI TO TEŻ DZIAŁA !

Rany Julek... To, że podczas uruchomienia (POWER ON) to działa, to wiemy. Ale tryb "szybkiego wybierania" nie działa, gdy wykonamy tylko Cold Reset. Nigdzie nie mówiłem, że w instrukcji jest, że to ma działać, a nie działa. Mówiłem tylko, że skoro nie lubisz robić "off/on" (ja też nie lubię), to w FW3.0 jest niekonsekwentnie wprowadzona KONIECZNOŚĆ zrobienia pstryku wyłącznikiem, bo inaczej "szybkie wybieranie" nie działa. Reasumując - "szybkie wybieranie" moim zdaniem powinno również działać przy wykonaniu zimnego startu, a nie tylko podczas włączania komputera.

Szybkie wybieranie klawiszem K1-K4 z przemienieniem na D1<Vx  x=1-4  tylko podczas uruchamiania S2S.

Nie podczas ColdStart. Są problemy techniczne i daliśmy pokój temu
Dlaczego - a wciśnij sobie K1 i zrób ColdStart
Wg Szybkiego wybierania winno przejść na D1<V1 a zimny start wymusić odczyt z V1
No ale skąd u licha Sio2SD ma wiedzieć, że ty za chwile zrobisz w Atarce ColdStart, a nie chcesz zmienić napęd o jeden więcej (D1-D2-D3 itd).
S2S nie jest duchem świętym.
Musiałbyś się wstrzelić z wciśnięciem K1 na czas przerwania IRQ w kompie, gdy odpytuje się Atarek Sio2SD o dane sektora 1 (wtedy S2S domyśliłby się po co wciskasz K1). A to trwa bardzo krótko - bo transmisja S2S=Atari została przyspieszona 3x. Praktycznie - było to nie wykonalne (właściwie losowe).


5. Ctrl+Shift+Return w Configuratorze podepnie pod D1 i robi skok do E477


Dobre i to. Wolałbym tylko RETURN. Trudno. I tak jestem wdzięczny i dziękuję.
PS.
Ciekawe, czy byłoby fajnie, gdyby M$ wprowadził w Windzie(tm) konieczność wciśnięcia i trzymania klawisza Ctrl+F9 w chwili, gdy klikamy na plik, żeby go uruchomić :P

Wsad 2.5 - RETURN na pliku = nowy odczyt katalogu.
Czy zdarzały Ci się takie pomyłki?
To dlaczego we 3.0 nie będziesz się mylił - i se przez przypadek wmontujesz pod D1 plik i zbootujesz OS?

Czy może po Return na pliku dawać mam Y/N?

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-09 19:50:34)

47

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

I sobie upgradowałem do 3.0RC2 :)
Wreszcie SIO2SD wbudowane do Atari zaczęło działać. Szacunek Panowie!

Dokładnie sobie wszystko przetestuję dopiero za kilka dni niestety. Teraz sprawdziłem m.in. na szybko swapowanie. Jest miodzio!

pajero napisał/a:

Szybkie wybieranie klawiszem K1-K4 z przemienieniem na D1<Vx  x=1-4  tylko podczas uruchamiania S2S.

Nie podczas ColdStart. Są problemy techniczne i daliśmy pokój temu
Dlaczego - a wciśnij sobie K1 i zrób ColdStart
Wg Szybkiego wybierania winno przejść na D1<V1 a zimny start wymusić odczyt z V1
No ale skąd u licha Sio2SD ma wiedzieć, że ty za chwile zrobisz w Atarce ColdStart, a nie chcesz zmienić napęd o jeden więcej (D1-D2-D3 itd).
S2S nie jest duchem świętym.

Argument z duchem świętym przemawia do mnie. Rozumiem w czym jest problem, żeby to funkcjonowało odpowiednio. Pozostaje pstrykanie wyłącznikiem :)

pajero napisał/a:

Wsad 2.5 - RETURN na pliku = nowy odczyt katalogu.
Czy zdarzały Ci się takie pomyłki?
To dlaczego we 3.0 nie będziesz się mylił - i se przez przypadek wmontujesz pod D1 plik i zbootujesz OS?

Odpowiadałem już na to pytanie. Ba, nawet pierwszy poruszyłem problem z "niechcianym" odczytem katalogu przy wciśnięciu RETURN na pliku w FW2.5, o tu w poście #32:

larek napisał/a:

W wersji 2.5 denerwowało mnie to, że wciśnięcie RETURN na pliku XEX lub ATR powodowało ponowny odczyt katalogu. W 3.0 na szczęście tego nie ma.

A dokładna odpowiedź jest tu (post #40):

larek napisał/a:

Dodajcie jedynie uruchomienie pliku poprzez klawisz "RETURN"

pajero napisał/a:

NIE.
RETURN ma tylko wchodzić/ wychodzić z katalogów.
A nie pamiętasz już sytuacji z 2.5, jak wciśnięcie na pliku powodowało nowe odczytanie katalogu - to z pomyłki, acz było upierdliwe. Chcesz przez pomyłkę sę zmieniać D1 i bootować?

larek napisał/a:

Ale ta pomyłka w moim przypadku była wynikiem tego, że intuicyjnie klawiszem RETURN chciałem uruchomić wskazany plik! A odczytywał się ponownie katalog, co przy jego czasami ogromej wielkości było bardzo denerwujące (przy małej też). Fajnie, że to zostało zlikwidowane, ale szkoda, że nie wprowadzono naturalnego z punktu widzenia użytkownika (no dobrze: tylko mnie) uruchamiania pliku.

Ale spokojnie mogę odpowiedzieć jeszcze raz :)
Otóż nie, nie będę się mylił w 3.0, bo to wciskanie RETURN na pliku było pomyłką tylko w 2.5, gdyż nie wiedzieć dlaczego w 2.5 przypisano takie dziwne działanie klawiszowi RETURN. Naciśnięcie RETURN na pliku powinno go uruchomić, bo to jest logiczne i bardzo intuicyjne.
Z innej strony - zastanówmy się dlaczego w 2.5 wciskaliśmy RETURN na pliku? Ja to robiłem, bo chciałem go uruchomić... I to była faktycznie pomyłka, bo program się nie uruchamiał, tylko zaczynał się od nowa wczytywać katalog. Zgroza! Gdy RETURN będzie uruchamiało plik, to nie będzie to pomyłką. W innych przypadkach nie zdarzyło mi wciskać RETURN na zaznaczonym pliku.

pajero napisał/a:

Czy może po Return na pliku dawać mam Y/N?

Nie! Żadnych takich. Już wolę Ctrl+Shift+Return.
A dałoby się zrobić "2xRETURN" na pliku -> skok do $E477? Jak się nie da, to Ctr+Shift+Return będzie OK... ale samo RETURN byłoby jeszcze lepsze :P


I jeszcze jedna uwaga, choć już pisałeś o tym, że jest problem z niektórymi grami, wiec tylko zasygnalizuję, że hit ostatnich lat, czyli gra Yoomp! ma problem z wczytaniem się. Raz mi się to udało, ale sam już nie wiem dlaczego, bo więcej razy tego nie mogłem powtórzyć.---
Generalnie 3.0 to bardzo dobra robota! CZAPKI Z GŁÓW I SZACUNEK.

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-09 22:54:02)

48

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

w1k napisał/a:

here is video about problem with copying..

cant read some sectors - '?' symbol and freeze at 100 sector.

http://www.youtube.com/watch?v=Lnj1YV9zBTY

But...
QMEG 4.04 or 5RC at this ATR - press R (for copy all sector to RamDisc), not problem.
Also, anothers  program copy-sectors = not problem.

We test more....


S2S nie jest duchem świętym.

Argument z duchem świętym przemawia do mnie. Rozumiem w czym jest problem, żeby to funkcjonowało odpowiednio. Pozostaje pstrykanie wyłącznikiem :)

A czy comeback SWAP nie pomógł?
Bo pod QMEGiem to masz "firmowo" SWAPowanie napędów D1< D2-D8.

Bo jakoś nie rozumiem potrzeby nawet pod AtariOS off/on - jeśli atarek nie zawisł.
Tu właśnie potrzebuje wyjaśnienia - a do czego Ci te Szybkie wybieranie?


larek napisał/a:

A dałoby się zrobić "2xRETURN" na pliku -> skok do $E477? Jak się nie da, to Ctr+Shift+Return będzie OK... ale samo RETURN byłoby jeszcze lepsze :P

2xReturn = ciekawe, ciekawe :)

larek napisał/a:

...gra Yoomp! ma problem z wczytaniem się

Yoomp mi się wczytuje, ale już v.1.1 nie - bo wymaga kompa z NTSC (poczytaj readme).
Dawaj linka do gry lub załącz ją - inaczej niczego mądrego nie wyłapie.

49

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

A czy comeback SWAP nie pomógł?
Bo pod QMEGiem to masz "firmowo" SWAPowanie napędów D1< D2-D8.

Przywrócenie swapowania dużo uprościło. Qmeg ma firmowe swapowanie, ale spróbuj go użyć, gdy nie możesz przerwać już uruchomionego programu, a tak najczęściej jest przy grach wielodyskowych. SIO2SD z LCD jest w takim przypadku niezastapione, ale bez LCD już bez możliwości wykonania podmiany dyskietek za pomoca przycisków się nie obejdzie. Swapowanie było potrzebne i bardzo dobrze, że zostało przywrócone

pajero napisał/a:

Bo jakoś nie rozumiem potrzeby nawet pod AtariOS off/on - jeśli atarek nie zawisł.

Nie bardzo rozumiem pytanie, bo przecież ja też bym chciał unikać off/on. Mechanizm "szybkiego wybierania", który został wprowadzony do FW3.0 jednak w ten sposób działa i z tego, co napisałeś, nie będzie inaczej.

pajero napisał/a:

Tu właśnie potrzebuje wyjaśnienia - a do czego Ci te Szybkie wybieranie?

Odpowiem mało przewrotnie: żeby szybko wybierać wcześniej podmapowane pd V1-V4 pliki :D  Przy konieczności robienia off/on trochę to mija się z celem.

larek napisał/a:

...gra Yoomp! ma problem z wczytaniem się

pajero napisał/a:

Yoomp mi się wczytuje, ale już v.1.1 nie - bo wymaga kompa z NTSC (poczytaj readme).
Dawaj linka do gry lub załącz ją - inaczej niczego mądrego nie wyłapie.

Jakie NTSC? Wersja 1.1 jest poprawioną wersją 1.0 z dołożoną w przypadku pliku ATR wersją NTSC (program rozpoznaje z jakim kompem ma do czynienie i ładuje odpowiednią wersję do pamięci). Wersje XEX Yoomp!-a 1.1 są osobne dla PAL i NTSC. I to wersja PAL nie chce się wczytywać, a nie żadne NTSC. A plik masz tu: http://yoomp.atari.pl/download.htm
W FW2.5 też był problem z wczytaniem (autorzy gry zrobili jakiś nietypowy loader) i trzeba było przed wczytaniem Yoomp!-a w QMEG-u przełączyć na odczyt w NORMAL. Wtedy gra się pięknie ładowała. W FW3.0 to nie pomaga, bo od razu uruchamia się SIMPLE TURBO i chyba to jest powodem konfliktów. Czy da się to jakoś wyłączyć na stałe?


----------
update:

1.
-po odczytaniu dowolnego katalogu wyświetla się na ekranie jego zawartość (normalne)
-wciskam klawisz TAB i znów następuje odczyt katalogu, ale pliki są dopisywane do listy, która już jest na ekranie. Mamy teraz podwójne wpisy!
-jak jeszcze raz naciśniemy TAB to znów nastepuje dopisanie tych samych plików do listy! I mamy już potrójne wpisy
-licznik plików również jest zwiększany, co jest mylące, bo przecież w tym katalogu nie ma aż tyle plików.

Błąd czy tak ma być?


2.
-jak zatrzymać listowanie pliku pomocy? Coś mi Ctrl+1 nie chciało działać.


-----------
update2:

Trochę mnie zaczyna męczyć opcja śledzenia ostatniego wpisu podczas odczytu katalogu. Wiem, że można to wyłączyć (Caps), ale po ponownym włączeniu kompa jest to samo. Po odczytaniu całego katalogu mamy listę plików na ekranie z wybranym ostatnim plikiem. To takie trochę postawione na głowie. Wolabym mieć przed oczami pierwszy wpis z katalogu, a nie ostatni. Można się jeszcze bawić w odczyt katalogu od końca (Shift+Return), ale wtedy mamy pliki "z dołu do góry"... Czy da się jakoś wyłączyć to śledzenie na stałe? Albo zrobienie tego trybu na "off" defaultowo?

Tak sobie marudzę ;)

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-10 11:10:55)

50

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

Mamy szybszą transmisje by wczytać katalogi, wyszukiwanie po masce określonego pliku itp, by już przekładać karty nie trzeba było. Wiadomo, że zawsze na grzybie będzie łatwiej. Acz teraz na Atarce stało się to praktyczniejsze.

No ale jakoś na tę kartę trzeba wgrać. Nie mam SIO2PC. Poza tym nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie co mi daje wsad 3.0. Dzięki.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.