Temat: Super Video - better picture quality

Znalazłem na sieci info o przeróbce Super Video czy ktos już może ją sobie robił ???
http://www.fonck.nl/atari/#super_video
http://www.wolfpup.net/atari/sv130-1.html
bo po skrinach widac zdecydowana poprawe w obrazie :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: Super Video - better picture quality

Wyglada jak podbicie kontrastu i kolorow...  Trza by zobaczyc w naturze.

Ale ja zwrocilem na tej stronie uwage na interfejs IDE o podejrzanie prostej budowie (3 uklady 74xx) w porownaniu z SIO2IDE... Zaraz sie wczytam w to dokladniej.

3

Odp: Super Video - better picture quality

nom bedzie trzeba jutro sprawdzic to w  praktyce :) co do tego intefejsu IDE to też mi wpadl w oko   :D
i to chyba jest cartridg tylko ze w wersji wbudowywanej do wnetrza Atarki http://home.wanadoo.nl/mr.atari/hardware-info.htm

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Super Video - better picture quality

Robilem to kiedys do mojej XLki.
Poprawia stabilizacje sygnalu chrominacji. Bardzo ladny i ostry obraz sie robi.

5

Odp: Super Video - better picture quality

Hmm. A nie da sie wyregulowac tak w monitorze + pokretlo od kolorow wewnatrz kompa?

6

Odp: Super Video - better picture quality

nie da, mam to zrobione, co przyjdzie vidol to marudzi ze mam inny obraz niz na firmowym atari - w 320x192 nie ma atrifacting'u... (wyjscie luma/chroma)

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Super Video - better picture quality

no i wymienilem sobie te rezystorki i kondensatorki koszt jakieś 1,5 zł ale aż tak dużej różnicy w obrazie przez wyjscie monitorowe nie moge ujrzeć :(....

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: Super Video - better picture quality

Niektóre z jego pomysłow sam już jakiś czas temu zastosowałem np.
wewnętrzny SIO2PC z własnym złączem DB9

9

Odp: Super Video - better picture quality

Mysle ze lepiej jest wskoczyc (jezeli ktos ma taka mozliwosc) z wyjscia tv na kabelek wyjscie monitorowe->euro w tv, roznica jest kolosalna i w dzwieku i w obrazie.

bits received: 001000100010110000100010

10

Odp: Super Video - better picture quality

Można by zrobić przejście na SCART (euro)  Podpiąć sygnał CSYNC (synchronizacja) wychodzący prosto z GTIA, wejście takie jest w SCART, a z sygnału CHROMA wydzielić składowe RGB one też są w SCART i mamy gotowe !
Proste nie ????

11

Odp: Super Video - better picture quality

A może jeszcze lepiej ! Wydzielić z sygnału CSYNC synchronizację pionową i poziomą i podłączamy to do monitora VGA. :)

12

Odp: Super Video - better picture quality

I odświeżanie 100Hz i zasmażka!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Super Video - better picture quality

A może jeszcze lepiej ! Wydzielić z sygnału CSYNC synchronizację pionową i poziomą i podłączamy to do monitora VGA. :)

A znasz monitor VGA, ktory bedzie pracowal z synchronizacja 15,6 kHz ?

14

Odp: Super Video - better picture quality

Ja nie widzę problemu. Skoro pracuje w wyższych to powinien na niższych tez pracować :D
(Gorzej ma się sprawa w drugą stronę ale o tym to nie tutaj)
Po za tym czy wszystko musicie brać dosłownie ? :D :D

Chociaż, czemu nie....
Może jutro ktoś napisze "Podłączyłem VGA do Atarynki..." :)

15

Odp: Super Video - better picture quality

Skoro pracuje w wyższych to powinien na niższych tez pracować

Dolna granica czestotliwosci synchronizacji poziomej to ok. 30 kHz dla monitorow VGA. Aby pociagnal nizsze czestotliwosci, to trzebaby bylo "przestroic" - ten manewr przejdzie tylko w wypadku starych, analogowych monitorow, z nowszymi z OSD bylby wiekszy problem - one maja parametry "wmurowane" w procesor.

Mozna jeszcze pomyslec o amogowskim Scan_Dublerze - on wlasnie dziala na tej zasadzie ze podbija dwukrotnie czestotliowosc, ale jest to z lekka kosztowne.

16

Odp: Super Video - better picture quality

macgyver: nec multisync II, nec 2D, nec 3DS, nec 4PG, nec XP37 - ten ostatni ma 37 cali...
sync od 15 do 48khz
lapie sie na wszystkie tryby falconowe... chyba...
ale do malego atari sie nadal nie nadaje - chyba ze ktos chce mono
jesli chcecie color, to trzeba zdekodowac sygnal chroma
co do "przestrajania"... nie zupelnie sie da... cewka odchylania w monitorze jest zupelnie inna od telewizorowej, monitory multisync (prawdziwe multisync) kozystaly z telewizorowej cewki
zaden monitor nie ma wbudowane w procesor jakie ma czestotliwosci obslugiwac
od tego masz procesror odchylania i wyznacza sie tam gorna i dolna granice czestotliwosci jaka ma podawac pozniej na tranzystor lini.. tylko ze sam tranzystor nie wytrzyma...
jesli jednak bys chcial "przestrajac" monitor wybierz sobie cos co ma rodzielony uklad generacji EHT i odchylania
bedziesz mial prosciej

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: Super Video - better picture quality

Atarka sama z siebie nie ma żadnych artefaktów...
one się robią przy łączeniu sygnału chroma+lumina w composite video.
Więc wystarczy te sygnały wyciągnąć oddzielnie. Więc nie wiem, po co jakieś super video? Polecam mój artyku w Syzygy.

18

Odp: Super Video - better picture quality

nope, powstaja dopiero przy ich rozdzielaniu...
jesli masz dekoder pal zrealizowany jako 3d comb filter to nie ma prawie zadnych artefaktow - oczywiscie powstana gdy grafika bedzie skomplikowana i niepowtarzalna miedzy klatkami - wtedy 3d przelaczy sie automatycznie na 2d i pojawia sie przeklamania w niektorych miejscach, ale przy statycznym obrazie jaki zwykle generuje komputer (nawet jak cos tam sie rusza - chodzi o to zeby sie caly ekran zmienial) fitr 3d sobie z takim dekodowaniem radzi
niestety filtry 3d wystepuja tylko w sprzecie z gornej polki, hdtv...
reszcie zostaje szklana lub scalona linia opozniajaca i odejmowanie sygnalu dwoch sasiednich lini od siebie - uzyskiwanie w ten sposob sygnalu luminacji (sygnal chrominacji w dwoch sasiednich liniach ma rozne znaki - po odjeciu sie znosza - prawie.. prawie pochodzi z tad ze mogly byc nie identyczne, ale taka byla cena za upchanie sie w okreslonym pasmie/kanal i zachowaniu zgodnosci z sygnalem telewizji monochromatycznej)

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: Super Video - better picture quality

Candle - za mądrze gadasz jak dla mnie. Chylę czoła ;). Zacznij pisać do Seriousa.

20

Odp: Super Video - better picture quality

Tzn. Jurgi chcial powiedziec, ze bez wzgl. na to co wyswietlasz na ekranie, artefaktow na monitorze moze nie byc. Ale moze to wlasnie odpowiedziales, bo ja tez nie rozumiem ;)

21

Odp: Super Video - better picture quality

"RGB Video to SCART TV"
http://www.howell1964.freeserve.co.uk/A … _Video.htm

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: Super Video - better picture quality

Jak tam spec nie jestem, ale raczej nie powstają przy rozdzielaniu. Czemu? Bo są na C=64 są dużo mniejsze - na tym samym TV. Tzn powstają po stronie kompa, a nie odbiornika. Jasne?

Vasco: teraz Ty mówisz niejasno! Nie rozumiem.

23

Odp: Super Video - better picture quality

a tu przerobka dla XEGS'a ;]
http://www94.pair.com/jsoper/xegs_svid.html
http://www94.pair.com/jsoper/xegs_svid2.html

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: Super Video - better picture quality

Czy ktoś może polecić stronę, na której opisana jest przeróbka Supervideo XL dla 800XL (PAL)?
Chodzi mi o konkretne DOBRE i SPRAWDZONE rozwiązanie, bo googlając jest tego sporo odmian (supervideo 2.0, 2.1, 2.1a), na AtariAge także w pewnym wątku jest radosna twórczość i do końca nie wiadomo jak do tego ostatecznie podejść, żeby na pewno było dobrze a nie "bo mi się wydaje, że jak damy rezystor taki zamiast takiego...", itp... ;)

Chodzi mi o wskazanie jednoznacznej i najlepszej modyfikacji dla 800XL (PAL). (oczywiście pomijając dorobienie LUMA/CHROMA, czyli s-video, bo to jest raczej jednoznaczna modyfikacja, bez różnych "wariacji na temat").

P.S.
I jeszcze: jakie są podstawowe efekty tego usprawnienia dla starusieńkiego 800XL PAL (płyta bez Freddiego), jest szansa, by obraz stał się bardziej wyraźny, chociaż na tyle co w XE?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2008-09-17 21:24:34)

25

Odp: Super Video - better picture quality

zakupiłem Video To VGA Converter "V2V PRO" firmy Geniatech aby podłaczyć Atari pod monitor VGA, i co? i obraz lata jak łopata, zachowuje się tak jakby nie mógł złapać synchronizacji, obraz podłączany przez wyjście monitorowe Atari, na TV wszystko jest OK, a jak ten sam sygnał podłącze pod V2V to szarpie (żródło sygnału ustawione na PAL50)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C