1

Temat: napędy CA2001 i inne jej okolice

Mam dwie CA2001 - jedną kupiłem ostatnio bez zasilacza, ta jest czysta i ma "krótki" sterownik.
Druga ma "długi" sterownik i Toms Turbo plus przełącznik na oryginalny ROM. Niestety jakoś dawno temu "przypadkiem" rozregulowałem głowicę i pomimo tego, że na słuch prawie mi się udało wtedy ją dostroić, to teraz nie czyta dyskietek innych niż w SD, a chciałbym przegrać swoje zbiory na PC. I w sumie dlatego kupiłem tę drugą, która większość dyskietek czyta.

Wymyśliłem, że (ze względu na Turbo - czas kopiowania dyskietek) dołożyłbym do tej elektroniki z turbo napęd od tej "nowej" stacji. Tyle, że są one trochę różne.
Czy można to zrobić bezboleśnie? <-- To jest główne pytanie.
Czy raczej sobie darować i dołożyć do tej nowej Tygrysa (stąd moje pytania via PM do niektórych z Was, chociaż przyznaję, pomyliłem również nicki)?

A przy okazji, czy któryś z Was podjąłby się ustawienia tej głowicy - według pewnie tego opisu http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=6446 - bo nie mam dostępu do oscyloskopu, itd.?

Przy okazji: mam zeskanowaną instrukcję do Toms Turbo Drive - czy gdzieś to zamieścić?
Instrukcji samodzielnego montażu TTD nie znalazłem i chyba już się to nie uda.

To jeszcze dwa pytania przy okazji:
Czy jest jakiś kopier całodyskowy, który by pracował w Synchromeshu z zaprogramowaną CA?
I czy APE albo AspeQT pracuje w US i/lub Synchromeshu albo Turbo?

Ostatnio edytowany przez lemiel (2011-07-07 22:49:10)

2

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Zamiast tygrysa załóż RAM Supercharger - uzyskasz buforowanie (szybkość) plus dostęp do CPM. Opis - na stronie TRUBa.

Sikor umarł...

3

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Jak tregare się pojawi ponownie na AtariAge to spróbuję go zapytać dostępność jego płytek do RAM Superchargera, bo nie chcę na pająka.

A przy okazji Superchargera - czy może nowy indus.sys wykorzystuje zapewniane przez niego buforowanie ścieżek?

Ale to mi i tak nie rozwiązuje problemu kopiowania całodyskowego.
No chyba, że ręczne poprawienie np. track kopiera, żeby chodził w transmisji synchronicznej.
Czy tylko wystarczy OS z szybkim SIO - tym z patchami od Hiassofta?

A może ten wspomniany w Seriousie 02 "Tight formater i Tight disc copy z pakietu Bonus side '97" ?

Nie chciałbym odkrywać koła na nowo, ale może to właśnie robię?

A co do tygrysa - czy ktoś wie jak tam jest robione rozpoznawanie podniesionej dźwigni? Bo w opisie rozszerzenia nie ma słowa o czymś takim jak przełącznik jak w Tomsach?

4

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Tygrys nie ma przełącznika
Zrób w/g opisu i startuje.
Dźwignia do góry - Turbo, zgłosi się Menu
W dół - standard

5

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

To pewnie jak nie odczyta dyskietki to ładuje program do turbo.

Natomiast w instrukcji do wersji 1.1 - jest obszerniejsza no i w txt lepiej się czyta niż niespecjalny skan - pod koniec strony 5 jest wspomnienie o zmianie działania 4 przełącznika w dip switchu z tyłu - zezwalająca na możliwość zapisu na drugiej stronie dyskietki bez wycinania otworu.
W opisie na atarionline nie ma słowa o czynnościach w jego okolicy, a na schematach CA i LDW Jera jest odłączony.
A jak patrzę na płytkę to jest podłączony do nóżek 11 i 12 U14 (74LS02) i według schematu nóżki 15 WD2797 - akurat oglądam stację z WD 1772 i tu do nogi 13 jak się nie walnąłem.
Chyba nic nie trzeba dodatkowo przerabiać?

Może w weekend mi się uda tego tygrysa odpalić, eprom z 27256 mam już zaprogramowany z romami tygrysa, ca i toms turbo do przełączania za pomocą A13 i A14 (te cięte ścieżki też w sumie można na przełącznikach, żeby dalej mieć standard). Jeszcze tylko muszę sprawdzić czy nogę 20 opisaną jako CE/PGM mogę potraktować tak samo jak opisaną CE w 2764. Bo PGM podpięta jest do +5V a CE do masy (według schematu).

6

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Wstawiłem wczoraj Tygrysa do CA. Żeby to było przełączalne na standard na powrót i ładnie wyglądało, to ze 4 godziny mi to zajęło.
Podoba mi się działanie w US. US Sector Copy 4 działa w końcu szybko.
Nie wiem, czy indus.sys ze Sparty X 4.44 ją programuje do transmisji synchronicznej, czy nie, bo odpala się w US.
Trochę jakby późno odczytuje gęstość dyskietki.
Natomiast nie wiem czy to normalne - czytaj wada rozwiązania, ale jak włączę turbo, nie ważne czy przez Select czy Start, to nie czyta mi dyskietek w pojedynczej gęstości z całodyskowymi grami. Znaczy się czyta, ale po odczytaniu kilku początkowych sektorów jest czarny ekran i nic więcej. Np. Lasermania.
A przed rozpoczęciem wczytywania - chyba to to opóźnione odczytywanie gęstości - pojawia się pojedynczy Boot Error na ekranie.
Czy może to jest problem z niekontaktującym Option naciskanym przy starcie i Basic jest włączony?
Na więcej prób nie miałem czasu, a dziś padam z nóg.

7

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Najzabawniejsze jest to, że po zamontowaniu Tygrysa do tej nowej, skręceniu jej, poustawianiu sprzętu na biurku po remoncie, podpięciu sio2usb, przy próbach z APE przestała czytać dyskietki. Za to zaczęła je czytać ta dotychczasowa z Toms Turbo. Na dodatek przed wyczyszczeniem jej głowicy i nasmarowaniu prowadnic na nowo. Ale tej znowu ProSystem nie widzi przez ten super interfejs od Stevena. Chyba do niej też dorobię jeszcze Tygrysa, będzie więcej przełączników.
Jak mi się uda dojechać do Głuchołaz w sobotę, to wezmę ze sobą ten sprzęt i kilka dyskietek, żeby porównać.
(Aż mnie korci deassemblowanie romu Tomsa i dodanie tam UltraSpeed - chyba, że dałoby się stację zaprogramować na obsługę US przez dodatkową procedurę, chociaż to mniej wygodne. Pomijając to, że bardzo słabo u mnie z kodowaniem.)

8

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Zamontowałem w swojej CA2001 dziś tygrysa.
Udało się bez cięcia sciezek.
Zamiast tego nalezy wylutowac układ i wstawić w podstawke( pozniej mozna wrocic do poprzedniej wersji jak cos) lub wylutowac i odgiąć 2 i 4 noge w 7402 (2 łączymy z 3) a 4 idzie do "kanapki" którą wsadzamy zamiast oryginalnej epromki.
Fotki:
http://stryker.pigwa.net/atari/tygrys_turbo/tygrys1.jpg
http://stryker.pigwa.net/atari/tygrys_turbo/tygrys2.jpg
Jak są chetni moge wystawić kanapke na alledrogo ;-)

Ostatnio edytowany przez stryker (2011-12-29 12:35:33)

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Pomysł niezły. Ale dla mnie łatwiej zaingerować w płytę niż wylutować - nie mam aż tak dobrej lutownicy.
Może zrobię kiedyś foto mojej wersji.

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Zamontowałem Tygrysa w CA ale niestety nie jestem zadowolony. Ekran "firmowy" się pokazuje ale wgrać nic nie potrafie.Pib,bip i boot error.Na jednenej z dyskietek mam dosa w turbo, odczytał jeden sektor. Aby było śmieszniej ,początkowo reagował na położenie dżwigni, teraz w każdym położeni mam turbo. Może powinienem poprzecinać ścieżki ?
Lamiel ,proszę opisz montaż lub pokaż zdjęcia. Napisz coś więcej.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

11

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

A nie pęknął Ci ten plastik co przyciska zamek jak się przekręca dźwignię - na to wygląda.

Spróbuję zrobić foty. Ale nie obiecuję, że będą na już.

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Plastik jest ok, wczoraj poczytałem instr.nr 1, i zacząłem od  formatowania "fastformaterem ". Formatuje  od 0 - 39 i przy 00 staje i " pib bip ". To chyba wina stacji lub dyskietki. Na innej  stacji  tym programem się nie da bo sprawdza czy  Tygrys jest zainstalowany. Dzisiaj znowu się pobawię. Nurtuje mnie jedno pytanie , czy nie lepiej by było wykonać wersję z przeciętymi ścieżkami ???

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

TYGRYS hula! Wymieniłem napęd i poszło. Kopiuje, formatuje itd! Super zabawa. :)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

14

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Skąd wziąłeś napęd?

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Napęd wziąłem z LWD którą mam w rezerwie, niesprawną. Mam pytanie, wiesz może gdzie w CA ma być podłączona dioda z prawego górnego rogu panelu przedniego ?

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2012-02-28 09:11:13)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

16

Odp: napędy CA2001 i inne jej okolice

Może sie mylę ale ona chyba nie była podłączona nigdy.