1

Temat: Jaki dysk SCSI do SH204

Czy jest szansa że taki dysk:

http://allegro.pl/nowy-dysk-scsi-fujits … 75213.html

"FUJITSU
MODEL M2934QAU
4.3GB SCSI
68PIN"

Będzie działał z SH204 który wg Atariki ma jakieś SCSI? Przegryzłem się nieco przez HDDriver i raczej rzeczywiście staruszek padł - po formacie pokazuje to 20MB to 1024kilo a przy dzieleniu na partycje szprecha coś i efektów brak.

I w związku z tym drugie pytanie: czy mógłby ktoś wskazać gdzie znaleźć angielskojęzyczną wersję HDDriver? Mam 3 i wszystkie po niemiecku - a przy tym języku nawet google tłumacz wymięka i pisze mi bzdury. Bo chyba [głupie pytanie] niemiecki TOS na to nie wpływa?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

HDDriver jest wewnętrznie wielojęzykowy, i pokazuje język zależny od wersji językowej TOSu na której jest odpalony, tak więc niemiecki TOS na to (pośrednio) wpływa. Jeśli dobrze pamiętam, jest to sprawdzane poprzez cookie _AKP (o ile w danym TOSie jest cookie jar - w starszych domyślnie nie było, ale można założyć). Odpowiednia modyfikacja tego cookie, powinna zmienić język w hddriverze.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

conrad napisał/a:

I w związku z tym drugie pytanie: czy mógłby ktoś wskazać gdzie znaleźć angielskojęzyczną wersję HDDriver? Mam 3 i wszystkie po niemiecku - a przy tym języku nawet google tłumacz wymięka i pisze mi bzdury. Bo chyba [głupie pytanie] niemiecki TOS na to nie wpływa?

W wersji 7.8 Hddrivera (w starszych i nowszych pewnie też) przy włączaniu Hddrutil.app przytrzymaj klawisz Alternate i wtedy program powinien się włączyć w języku angielskim.

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2011-07-09 09:54:13)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

4

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

conrad napisał/a:

Będzie działał z SH204 który wg Atariki ma jakieś SCSI?

SH 204 NIE MA żadnego SCSI, już ktoś za Ciebie go rozkręcił:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 54#p130454

A co do wpisów w atariki to bez jaj, to jest tak samo wiarygodne źródło jak wikipedia, większość informacji się zgadza ale nigdy nie masz pełnej pewności. Natomiast jako że SH204 najpierw z dysku MFM robi "przelotkę" na SCSI a dopiero ze SCSI na ACSI to masz szczęście i pewnie bez problemu możesz tam wstawić dysk SCSI. I proszę przestań powielać bzdury że SH204 ma dysk SCSI :P

5

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

jury napisał/a:
conrad napisał/a:

Będzie działał z SH204 który wg Atariki ma jakieś SCSI?

SH 204 NIE MA żadnego SCSI, już ktoś za Ciebie go rozkręcił:

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 54#p130454

A co do wpisów w atariki to bez jaj, to jest tak samo wiarygodne źródło jak wikipedia, większość informacji się zgadza ale nigdy nie masz pełnej pewności. Natomiast jako że SH204 najpierw z dysku MFM robi "przelotkę" na SCSI a dopiero ze SCSI na ACSI to masz szczęście i pewnie bez problemu możesz tam wstawić dysk SCSI. I proszę przestań powielać bzdury że SH204 ma dysk SCSI :P

Czyli jakby nie patrzeć napisałem prawdę że SH204 "ma jakieś SCSI" ;) Bo nie napisałem że teraz w nim siedzi dysk 20MB SCSI :) Ale dzięki za potwierdzenie - zaszaleję i kupię tego czterogigowca.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

6

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

conrad napisał/a:

Ale dzięki za potwierdzenie - zaszaleję i kupię tego czterogigowca.

Nie zobaczysz więcej niż 1GB, więc szukaj coś mniejszego to będzie taniej :) Na STka jest niewiele rozwiązań sprzętowych ( chodzi o te adaptery konwertujące na ACSI ) które widzą więcej. Ten w SH raczej nie zobaczy, ale jak ktoś ma więcej danych na ten temat to niech się podzieli. Pamiętam że więcej niż 1GB na pewno widziały Link 97 ( 96 być może też ) Link II oraz Satan'y różnej maści ;) O innych nie wiem.

Ostatnio edytowany przez jury (2011-07-09 15:19:23)

7

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

a jesli zrobie 4 partycje po 1 giga?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

8

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

Nic z tego, to te adaptery są "blokadą". A do tego na ST nie założysz partycji wielkości 1GB. Wszystko zależy od wersji TOS, ale nawet przy TOSie 2.06 max na partycję to ( chyba ) 512 MB choć może i nawet tylko 256. Ale jak pisałem, nie wiem czy adapter w SH też ma tą "blokadę" ( jednak raczej jestem na 97% pewien że tak ) więc jak go kupisz to daj znać czy poszło więcej niż 1GB to wtedy sobie update'a w głowie walnę :D

Edit:
Eee, dopiero teraz zauważyłem że zalinkowałeś dysk 68 pin'ów, więc będziesz potrzebował "przelotke" z 68 na 50. Więc lepiej polecam zakup dysku 50 pin'ow to wtedy nie trzeba kombinować.

Ostatnio edytowany przez jury (2011-07-09 15:50:33)

9

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

jury napisał/a:

Pamiętam że więcej niż 1GB na pewno widziały Link 97 ( 96 być może też ) Link II oraz Satan'y różnej maści

Zwykły Satan+Hddriver niestety też nie zobaczy więcej niż 1GB. Jest to spowodowane jakimś błędem, o którym jest napisane na stronie Jookiego:

cards with size >1GB show wrong size in HDDRIVER and therefore they can't be accessed completely (this is caused by larger sector size in cards >1 GB - normal cards have sector of 512 Bytes, but 2GB cards have 1kB sectors and 4GB cards have 2kB sectors)

Ultrasatan natomiast zobaczy więcej niż 1GB, tylko trzeba zaznaczyć odpowiednią opcję w Hddriverze.

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

10

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

Dzięki za zwrócenie uwagi na ilość pinów - czyli ten byłby w sam raz:

http://allegro.pl/nowy-dysk-scsi-ibm-06 … 75174.html

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

11

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

Jest jeszcze jeden wałek z dyskami SCSI. Dysk musi mieć możliwość załączenia parzystości (parity). No i ten SCSI co masz w dysku - jak to jest np. AdSCSI od ICD to poleci, ale są takie proste adaptery ACSI - SCSI co mają problem z dyskami większymi od 40MB (taki adapter jest np. w SupraDrive)

12

Odp: Jaki dysk SCSI do SH204

Przegryzam się przez temat na zagranicznych forach. Jeśli się jednak okaże iż archaiczny sterownik w SH204 nie potrafi obsługiwać dysków większych niż 40-50MB wówczas sobie daruję kombinowanie z klasycznym HDD i pójdę szybciej w stronę satana/ultrasatana którego po prostu zamontuję w pancerną obudowę SH204 :) Będzie klasycznie z zewnątrz i XXIw wewnątrz. Bo wizualnie ten krążownik mi się podoba - ma w sobie lekki powiew starożytności.

Edit

Chociaż wg tego:

http://stason.org/TULARC/pc/hard-drives … -FAST.html

jest szansa że by poszedł. O ile 1GB nie będzie problemem.

Ostatnio edytowany przez conrad (2011-07-11 09:27:40)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.