26

Odp: O ramie do STE kolejny raz

No ale przecież Ci napisałem, że TOS sam nic nie wykryje, trzeba do tego osobnego softu. Co jeszcze potrzebujesz wiedzieć ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

Odp: O ramie do STE kolejny raz

Leniuk: FastRAM (czy też TT-Ram jak my to tu nazywamy), ma to do siebie że nie zaczyna się od 0, bo tam siedzi zazwyczaj oryginalny RAM. Przy przerabianiu ST, musisz jednak wziąć pod uwagę, że komputer ten nigdy nie był pomyślany aby mieć więcej niż 4MB RAMu, tak więc przeróbka może wymagać dziwnych rozwiązań, no i nigdy nie można nazwać tego czegoś FAST-RAMem, analogicznie to byłby raczej SLOW-RAM.

Ja nie znam się na wszystkich procesorach, napisałem to co wiem o m68k.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

28

Odp: O ramie do STE kolejny raz

Zdaje sobie doskonale sprawę, że dostęp do tej pamięci może być wstrzymany w momencie kiedy któryś z układów będzie chciał się komunikować poprzez szynę. Chciałem nawet osobno na procku to umieścić, ale niestety mam blittera. Co do porównania z amiga to nie do końca tak. Po pierwsze pamięć chip/slow chodziła tam z dużo mniejsza prędkością (chyba 2mhz- nie pamiętam dobrze), po drugie w st blokowany jest dostęp do pamięci tylko jak układy wyspecjalizowane chcą z nią gadać. W amidze pamięć slow miała więcej możliwości być zatrzymaną. Nigdy tę nie nazwałem ST-ramu fastem.Koś ma nazwę tego programu do ustawienia większej wartości pamięci? Bo rejestr ff8001 tak nie bardzo przewiduje 12MB :) Poda jakimi rejestrami Falkon i TT przechowują swoje informacje  o ramie?

Ostatnio edytowany przez leniuk (2011-07-22 09:39:36)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

Odp: O ramie do STE kolejny raz

leniuk: programiku brak. Wszystko jest do znalezienia w Atari Hardware Registers List.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

30

Odp: O ramie do STE kolejny raz

Nie ma żadnego rejestru do ustawiania wiecej niż 4MB pamięci. Jeśli tego nie rozumiesz to mam obawy, że nie wiesz co robisz.
Skoro sam musisz zbudować kontroler pamięci dram (lepiej to zrobić na sram?) no to i sam wiesz najlepiej jak on działa ?
W tosie (od gemdos 0.19) jest funkcja do dodania do systemowego poola dodatkowej pamięci. Po dodaniu do systemu TOS będzie traktał tę pamięć jako TT ram. Nie potrafiłem znaleść, który TOS ma gemdosa 0.19, ale obawiam się, że może to być dopiero 2.06.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

31

Odp: O ramie do STE kolejny raz

Ale jak znajduje ten ram  Falkon i TT? TOS 2.06 już siedzi mi w STE :) Ale i tak używam MagiC.

Ostatnio edytowany przez leniuk (2011-07-22 23:18:38)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

32

Odp: O ramie do STE kolejny raz

TT i Falcon mają inny hardware i inne (nowsze) wersje TOS-u.  Więc co to za różnica jak TT i falcon znajdują ram ? TT ma fabrycznie przewidziany TT ram pod jakimśtam adresem, więc TOS sobie sprawdza, czy pamięć tam jest i ją podpina do systemu. Falcon nie ma żadnego rejestru. To karta wie ile tej pamięci ma i odpowiednio kontroluje kontroler pamięci.
TOS przy starci sprawdza ile tej pamięci jest i odpowiednio konfuguruje menadżera pamięci.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.