26

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Seban, Grzegorz_29_, dziękuję.

Warto było sprawdzić. Atari800-a8cas wczytuje poprawnie wszystkie pliki także z WAV-ów nieoczyszczonych (nie sprawdzałem, ale Altirra też powinna, bo jest oparta na właściwie tym samym algorytmie). Tzn. wszystkie z wyjątkiem Banku Danych, bo ten zawiera zakłócenie w sygnale pilotującym (w oczyszczonym pliku jest to na pozycji 11,883 - 11,922 s). (Dziwię się że Altirra sobie z tym zakłóceniem radzi - w końcu ten sam algorytm. Będę musiał pogrzebać w jej źródłach.)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

27

Odp: Turbo SPEEDER 1400

No właśnie altirra zupełnie nie chciała czytać tych nie oczyszczonych plików, dlatego zacząłem eksperymentować z filtrowaniem. Tak przesterowany sygnał zupełnie nie chciał działać nagrany nawet z niższym poziomem na kasetę, próba wczytania tego na XC12 czy XC11 nie była możliwa.

Co do uszkodzenia tonu pilotującego to się nim nie przejmowałem ponieważ OS atari chyba czeka dobre 15 sek zanim zacznie cokolwiek sprawdzać na SERIN.

pozdrawiam
Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2011-08-05 21:20:22)

28

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Tylko 8-9 sekund. Zatem Atari800-a8cas wykłada się niejako prawidłowo.

EDIT: Swoją drogą sprytnie to wymyślili. Zapewne wszystkie kasety firmy Atari miały rozbiegówkę nie dłuższą niż 8 sekund oraz sygnał pilotujący nagrany od samego początku taśmy, więc jedyne co użytkownik musiał zrobić to przewinąć taśmę do początku strony aby rozpocząć odczyt. Żadnego wyszukiwania początku sygnału na słuch itp.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2011-08-05 21:30:09)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

29

Odp: Turbo SPEEDER 1400

To mi pamięć już szwankuje... ubzdurałem sobie iż to jest około 15 sekund. W takim razie nie wiem czemu pod Altirrą działa. Natomiast tak jak pisałem wcześniej nie działają nie odfiltrowane pliki :)

wygląda to tak:
http://dl.dropbox.com/u/44199/spd1400_fail.png

i emulator robi crash :)

30

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Podrzucę jeszcze jedno nagranie trzech niestety ostatnich programów jakie posiadam w tym systemie.
plik WAV można pobrać z tąd:  http://www.megaupload.com/?d=5HAPC3BG
Pozdrawiam Grzegorz.

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

31

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Jak tylko nastąpi merge A8CAS z oficjalnym Atari800, ten ostatni będzie wreszcie miał jakąś przewagę nad Altirrą :-P

EDIT: Grzegorz_29_, wszystko ładnie się wczytuje pod Atari800-a8cas.

Ostatnio edytowany przez Krótki (2011-08-05 22:29:11)

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

32

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Hej!

@Grzegorz: Dwa ostanie pliki WAVE o niższym poziomie udało się wczytać pod Altirrą również ;) O ile rozumiem mechanizm powstawania wyższych harmonicznych nie wiem skąd się biorą zakłócenia w dolnej części pasma. Mam jedno pytanie zgrywałeś z niższym poziomem czy po zgraniu z wyższym poziomem obniżyłeś amplitudę sygnału już w programie do obróbki sampli?

@Krótki: może warto zainteresować Phareon-a (autora Altirra) twoją biblioteką i wsparciem w tymże emulatorze dla plików A8CAS? ;) To byłoby idealne :)

Krótki napisał/a:

EDIT: Swoją drogą sprytnie to wymyślili. Zapewne wszystkie kasety firmy Atari miały rozbiegówkę nie dłuższą niż 8 sekund oraz sygnał pilotujący nagrany od samego początku taśmy, więc jedyne co użytkownik musiał zrobić to przewinąć taśmę do początku strony aby rozpocząć odczyt. Żadnego wyszukiwania początku sygnału na słuch itp.

Jak już stałem się mistrzem obsługi magnetofonu w normalu to mnie to dobijało :) Ale wpadłem na pewien pomysł. wiedziałem mniej więcej gdzie zaczyna się pierwszy rekord ustawiałem taśmę na sekundę przed nim, potem OPTION+START i zamiast RETURN wciskałem BREAK :) To powodowało iż procedura BOOT pomijała bezczynne czekanie i od razu wykonywała się procedura odczytu :) Nie musiałem czekać koszmarnych 20 sek pilota zanim zacznie się wczytywanie :)

Ostatnio edytowany przez seban (2011-08-05 23:22:33)

33

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Phaeron kilka razy już wspominał, że nie interesuje go włączanie cudzego kodu do Altirry. Zresztą już mu ktoś podrzucał na bloga linka. Poza tym, API liba8cas wciąż nie traktuję jako finalnego - np. obsługa hardware'owych turbo będzie wymagała jego zmiany.

Świetna sztuczka z tym Breakiem - ja wciskałem go tylko przy CLOAD i tam nie działo się nic ciekawego, nie przyszło mi nigdy do głowy próbować przy boocie.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

34

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Seban – Te dwa ostatnie nagrania przegrywałem z niższym poziomem głośności i nic więcej z tym nie robiłem. Zgrywałem te kasety za pomocą Cassette Digitiser & Player (żona sobie kupiła na stronie Tchibo) podłączone do USB.

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

35

Odp: Turbo SPEEDER 1400

@Grzegorz: dzięki za info. Czyli jest szansa że to jest tak nagrane na oryginale, ale pierwszy raz sie spotykam z czymś takim. Chodzi mi o częstotliwości składowe niższe niż dwie częstotliwości występujące w sygnale FSK generowanym przez JIL :) Dzięki raz jeszcze za informacje. Zaraz potnę na kawałki (oddzielne programy) i wrzucę tutaj linki na forum linki.

pozdrawiam
Seban

36

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Seban napisał/a:

@Grzegorz: dzięki za info.

Nie ma za co. A tu: http://www.tchibo.pl/Dygitalizator-kase … 21269.html można podejrzeć czym zgrywałem.
Dodaje jeszcze zeskanowane dwie oładki z tych kaset
http://images45.fotosik.pl/1021/b1b13af28771bac2m.jpg

http://images40.fotosik.pl/1011/8f274548c79c2304m.jpg

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

37

Odp: Turbo SPEEDER 1400

seban napisał/a:

Stream danych wygląda na jeden długi rekord z przerwami w niektórych miejscach. Nie patrzyłem na kod programu kopiującego jednak wygląda na to iż przerwy są po INIT-ach. Jako ciekawostkę można zobaczyć iż loader tego systemu aby zdekodować stream wejściowy nie korzysta z odczytu SERIN, a sam składa bit bo bicie cały stream analizując cały czas 4 bit SKSTAT ;)

Jeżeli komuś będzie się chciało zanalizować całą procedurę, to byłbym wdzięczny za przypomnienie :).
Dodam, że prawie na pewno funkcjonowało również anty do tego.

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Uzywajac te turbo stracilel sporo softu
problem : po kilku miesiacach odczyt kaset byl msja " impossible "

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

39

Odp: Turbo SPEEDER 1400

@Bitman: musiałeś mieć jakiegoś pecha :) te kasety które po latach odczytał Grzegorz w pełni udało się odtworzyć bez jakiegoś specjalnego wysiłku :)

40

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Zgrałem kilka kawałków z kasety. Jeden z nich (nie znalazłem kasety z grami, a RAG się jeszcze nie odezwał, czy są u niego z moim XCA12) jest w turbo, chyba w Blizzardzie. Ale nie mam pewności. Nie umiem go wczytać w Altirrze. W A800 od Krótkiego (z kwietnia build z SF) też. Bo robi mi się tylko ekran w odcieniu czerwieni.
Czy któryś z Was może sprawdzić czy jest dobry i co to?
http://blanty.net/atari/p1.wav (1,6 MB)
http://blanty.net/atari/p1.cas (15 kB)

Zgrywam z magnetofonu Sony do Audacity przez wyjście słuchawkowe podłączone do karty audio na USB (mniej więcej taka http://www.speedlink.com/?p=2&cat=1 … amp;paus=1 na alledrogo podobne są po 10 zł), tylko AGC trzeba było wyłączyć i idzie cudnie.

41

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Altirra nie obsługuje sprzętowych turbo, A8CAS i Atari800-a8cas właściwie też nie (to co tam jest to tylko eksperyment). Można natomiast przerobić taśmę na CAS programem a8cas-util.pl - oto wyniki: plik CAS, plik HEX.

Zbiór nazywa się PUZZLE zawiera pierwsze sto parę bajtów Puzzli z TA 2/91 - tak jakby ktoś przepisał (i to z błędami) kilka pierwszych linijek i zgrał je Zgrywusem.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

42

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Krótki napisał/a:

Atari800-a8cas właściwie też nie (to co tam jest to tylko eksperyment)

Ale ten eksperyment znakomicie działa np. z Atari Hard Turbo, udało mi się taśmy od kolegi Rodecicka zgrać, więcej niebawem w wątku o AHT :) Zrysowałem schemat interface i zmiany w magnetofonie i zdumpowałem wszystko co się dało z tych kaset. Więcej niebawem w wątku o Atari Hard Turbo :)

Ostatnio edytowany przez seban (2011-08-19 10:03:19)

43

Odp: Turbo SPEEDER 1400

To już raczej radzę Ci ściągnąć z Gita najnowsze liba8cas i atari800-a8cas - dzięki temu będziesz mógł konwertować taśmy turbo do CAS przy użyciu a8cas-util.pl i ładować je w emulatorze - daje to efekt dużo lepszy niż ładowanie bezpośrednio w emulatorze WAV-ów turbo.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

44

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Krótki dzięki za ten kawał pracy który wykonałeś bo sprawdza mi się doskonale i dzięki temu mogę wszystko szybciej na emulatorze wykonać, gdyby nie to nie wiem czy chciałoby mi się wszystko mozolnie sprawdzać na prawdziwym atari, a tak 36 gier w AHT i tools do tego systemu udało się szybko zgrać, podzielić i zweryfikować na emulatorze z Twoim patch-em :) Dzięki raz jeszcze! :)

45

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Dzięki. Czyli nie jest najgorzej i jest szansa, że będzie ok z resztą plików.
Bo te błędy to nie efekt złego odczytania taśmy?


A toolsów FUJI użyć, ok.

A te emulatory nawet po podłączeniu karta z np. KOSem od Blizzarda i ładowaniem T:* też nie zadziałają? Bo tak próbowałem, albo wczytać do kopiera z karta od Blizzarda.

To jeszcze jedno pytanie, bo nie do końca jeszcze jestem pewien - jeśli będę miał plik w Turbo ROM - jest prawdopodobne, że też takie będą, bo nie pamiętam w czym zapisywane były taśmy kolegi, bo mój magnetofon z Blizzardem to czytał - to też się powinny skonwertować, bo zapis turbo jest "z grubsza" jednakowy?

Ostatnio edytowany przez lemiel (2011-08-19 10:29:25)

46

Odp: Turbo SPEEDER 1400

lemiel napisał/a:

Bo te błędy to nie efekt złego odczytania taśmy?

Nie. Suma kontrolna się zgadza, ewidentnie dane były błędne przy zapisie.

Natomiast drugi (ostatni) blok danych jest ucięty w połowie - jest za krótki, brakuje sumy kontrolnej - jakby podczas zapisu ktoś się rozmyślił i nacisnął Reset. Toteż pliku i tak nie da się wczytać.


lemiel napisał/a:

A te emulatory nawet po podłączeniu karta z np. KOSem od Blizzarda i ładowaniem T:* też nie zadziałają?

Altirra ani inne "oficjalne" emulatory sprzętowych turbo nie obsługują w'ogle. Atari800 "od Krótkiego" tj. z obsługą liba8cas "potrafi" odczytać (nie zapisywać) taśmy turbo ale tylko z WAV, przy czym rzadko kiedy to działa.

Dopiero jak ściągniesz sobie najnowsze źródełka Atari800-a8cas i liba8cas z repozytorium i samemu skompilujesz, będziesz dysponował wersją emulatora potrafiącą wczytać pliki CAS/HEX wytworzone programem a8cas-util.pl (a program ten robi to właściwie bezbłędnie). Tej wersji nie opublikowałem celowo, bo parę rzeczy tam jest popsutych, a nie mam czasu tego naprawić.

Krótko mówiąc, ładowanie z kartridżem działa, ale lepiej z CAS-ów niż z WAV-ów.

lemiel napisał/a:

- jeśli będę miał plik w Turbo ROM - jest prawdopodobne, że też takie będą, bo nie pamiętam w czym zapisywane były taśmy kolegi, bo mój magnetofon z Blizzardem to czytał - to też się powinny skonwertować, bo zapis turbo jest "z grubsza" jednakowy?

Skrypt FUJI'ego obsługuje Turbo ROM. Atari800-a8cas jeszcze nie, więc albo musisz mieć loader do Blizzarda obsługujący nagrania w formacie Turbo ROM (bo emulator Blizzarda obsługuje), albo może da się coś wykombinować w konfiguracji emulatora (ustawić Turbo type na Manual itd.) Daj znać jakby co.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

47

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Krótki napisał/a:

Skrypt FUJI'ego obsługuje Turbo ROM. Atari800-a8cas jeszcze nie, więc albo musisz mieć loader do Blizzarda obsługujący nagrania w formacie Turbo ROM (bo emulator Blizzarda obsługuje), albo może da się coś wykombinować w konfiguracji emulatora (ustawić Turbo type na Manual itd.) Daj znać jakby co.

Turbo Rom też już pisałem o tym... http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=5652

Ten turbo ROM był w magnetofonie PM4401A. Mam parę kaset jak odkopie się z bieżących spraw, sprawdzę. Płytkę interface rozrysowałem ale jest sporo modyfikacji w PCB magnetofonu. Kasetę jaką mam chyba z grami zapisanymi z tym systemie. Zgram co mam i udostępnię.

48

Odp: Turbo SPEEDER 1400

LOL. Bawię się tasiemką w tym formacie od kilku miesięcy (tyle że mało intensywnie). Właśnie się chciałem podzielić z Krótkim, a on mi daje link do tego wątku XD.

W załączniku tasiemka (gry) przekonwertowana do formatu HEX, u mnie działa w całości na atari800-a8cas. Niestety na format CAS ani a8cas-convert, ani a8cas-util.pl nie potrafi jej w tej chwili przekonwertować (mój tool jest trochę przekombinowany i bardzo długie bloki 'fsk ' produkuje niekompatybilne ze standardem, a co jest nie tak z a8cas-convert - nie wiem).

(Kod loadera i szczegóły formatu zapisu mam zamiar analizować wkrótce).

Post's attachments

Atari-HIT 53.zip 428.51 kb, liczba pobrań: 16 (od 2011-08-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

49

Odp: Turbo SPEEDER 1400

Hej!

Jedno szybkie pytanie... czemu nazwałeś to Atari-Hit? ;) Kod chyba praktycznie identyczny z tym z Turbo-Speeder-1400.

pozdrawiam
Seban

50

Odp: Turbo SPEEDER 1400

A dlatego (właściwie powninno być "Atar-Hit"):

Atar-Hit 53 image