Temat: sytem (TOS..) ATRI STE

hmmm. tak sie zastanawiam jak sprawa wyglada w Atari STE z systemem, czy trzeba wymieniac w niej system, czy sa jakies inne takie w stylu QMEGA na malej atarce bo gdzies tam wyczytalem ze jest wersja 2.06PL czy ona jest najlepsza dla tego modelu czy napszyklad zastosowac dwa systemy stary i nowy na przelaczniku.
Apropo jaki eprom trzeba zastosowac bo te systemy chyba troche wiekesze niz na malym atari(27c020/2000/2001????) czy mozna zrobic tak jak na atarce wgrac do wiekszego epromu dwa systemy???(27c040/4000/4001???) czy ktos cos wie posiada jakies schematy(ciekawe i proste ;)
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

27c010 x2
2000 i 20001 sa 16 bitowe (dip40) - pasuja do amigi, ale nie do atari
cala zmiana ( jesli masz tam teraz orginalne romy atari) polega na przelaczeniu 2 jumperow wedle schematu atari ste dostepnego na stornie soboli
sa inne systemy - najbardziej kuszacym jest eh.. skleroza :)
procz tego o ktory mi chodzi jest kaos, pewnie jeszcze jakies
moja rada - zainstaluj tos'a 2.06 i zapomnij
jak chcesz moge ci wyslac bin'y dla obu ukladow

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

albo doloz sobie do 2.06, tos-a 1.62, na wypadek jakby jakas starsza gra (np. IK+) nie chciala dzialac.

4

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Jesli masz STE z np 4MB ram (ale nie koniecznie) mozesz uzyc programu seltos. Wgrywa on dowolny system do ram. zmniejsza to ilosc wolnego ramu ale jest proste i skuteczne.

5

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

to wszystko zalezy od zastosowan. jak zainstalujesz tos'a 2.06 i bedziesz chcial odpalic 1.62 to go nie uruchomisz ( seltos jest przygotowany tylko do tos'ow 1.0 1.04 2.06). zreszta seltos nie dzialal mi wlasnie z IK+.

6

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

27c010 x2
2000 i 20001 sa 16 bitowe (dip40) - pasuja do amigi, ale nie do atari
cala zmiana ( jesli masz tam teraz orginalne romy atari) polega na przelaczeniu 2 jumperow wedle schematu atari ste dostepnego na stornie soboli
sa inne systemy - najbardziej kuszacym jest eh.. skleroza :)
procz tego o ktory mi chodzi jest kaos, pewnie jeszcze jakies
moja rada - zainstaluj tos'a 2.06 i zapomnij
jak chcesz moge ci wyslac bin'y dla obu ukladow

hmmm. problem w tym ze Atarki jeszcze niemam (kase mam) i szukam w gazetkach i Allegro ;) narazie posiadam tylko kontroler do dysku(elektronika) - Atari Profile 80 - tak bynajmniej gostek mówił co odniego kupywalem ....
Co do tych epromów 27c010 przecież miesci 128Kb a te systemy maja po 256kB ??? albo sie myle i jakbys mógł to przeslij mi te biny.
I jezeli dobrze cie rozumuje na plycie atari sa dwa miejsca na sytem ?? i przelacza sie jumperkiem ...bym prosil o jkais dokladniejszy opis ;) moze byc na maila.
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

na plycie STE (nie ST!!!) masz dwie podstawki pod system
siedza w nich rom'y w obudowach dip 28 z tosem 1.62
montujesz tam 27c010 (dip 32) z tos'em 2.06 (2 kosci po 128k)
dokladnie obok nich W102 W103 i W104
W104 i W102 - jumpery w pozycji 1-2
W103 pusta
w przypadku atari ST sytuacja przedstawia sie gorzej.. znacznie gorzej...

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

........
2000 i 20001 sa 16 bitowe (dip40) - pasuja do amigi, ale nie do atari........

napisales ze 2000 i 2001 sa dip 40 hmm wedlug mojego programu od programatora sa one dip32.. a dip40 to:27C1024 (27C210), 27C2048 (27C2002), 27C4096 (27C4002),


wiecej info:
w samym programie:
http://mpu51.tripod.com/eprom/prog_doswin/epr097i_p.zip
i tu:
http://mpu51.tripod.com/eprom/eprom.html

[ Dodano: 29.11.2004 17:50:18 ]
jakby ktos chcial sobie zmienic tosa na 2.06 w swoim st(e)ku to tu moze tanio kupic epromki ;)
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=36134374

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

gdzies tam wyczytalem ze jest wersja 2.06PL czy ona jest najlepsza dla tego modelu

Też słyszałem o wersji polskiej. Polecam jednak wersję amerykańską. Mapowanie klawiatury w tej wersji zgodne z obecnym standardem grzybowym (wesja angielska jest pokopana, a niemiecka i inne jeszcze bardzie pos... ;) ).

Co do montażu dwóch wersji. Spotkałem Atari ST, gdzie TOS przełączało się resetem z tyłu obudowy. Jeśli chciałeś zresetować kompa w ten sposób i zostać przy dotychczasowej wersji TOS-u, musiałeś użyć tego klawisza dwa razy. Jest też wersja (zaobserwowane w Atari STe), gdzie TOS-y "wymienia" się przełącznikiem.

TOS 2.06 jest ostanią wersją TOS-u działąjącą na ST(e). Obsługuje przetworniki D/A i Blittera. Wersje 3.x i 4.x przeznaczone są dla 68030.

[ Dodano: 30.11.2004 00:16:42 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Przy czym wersja 3.0x to jest to samo co 2.0x (czyli 2.06 = 3.06), ale 3.0x jest skompilowane pod 68030, a 2.0x pod 68000 ...

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Przy czym wersja 3.0x to jest to samo co 2.0x (czyli 2.06 = 3.06), ale 3.0x jest skompilowane pod 68030, a 2.0x pod 68000 ...

no, powiedzmy, że tylko takie różnice ;)  Pokaż mi 2.06 z obsługą koprocesora ;) Kilka innych różnic też się znajdzie, ale mniej istotnych ;)
Poza tym - tos 3+ ma 512KB (dla ciekawych - w 4 epromach), a nie 256KB ;)
Co do przełączania TOSu - pomyślcie, jakiś przerzutnik (jak w epromach na malucha) i voila!!!

Sikor umarł...

12

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

No jeszcze są różnice w obsłudze przerwań (68030 buduje "długie" ramki stosu, 68000 nie); poza tym czy TT TOS ma jakąś specjalną "obsługę" koprocesora? Koproc na STE jest podpięty w trybie I/O a na TT w trybie koprocesora, bo w 68000 nie ma czegoś takiego, jak tryb koprocesora, a w 68030 jest.

Generalnie TOS 2.0x i 3.0x to jest to samo, te same błędy, te same poprawki, ten sam BIOS, ten sam GEMDOS, ten sam GEM ...

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

to moze draco czas napisac jakis lepszy dla st(e) ?? ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

ja gdzieś widziałem programik który z którejś wersji Magica robił image do wyalenia w kostce :-D to dopiero czad :-D

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

15

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Sqward, wypal sobie. Będzie czad, jak ci dysk C: poleci - a przy stabilności MagiC-a poleci na pewno - i stracisz drivery do VDI. Wtedy bez wymiany EPROM-u z powrotem na TOS komputera nie uruchomisz  :mrgreen:

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

No, no. MagiC wywalał mi sie niejednokrotnie, ale zawsze kończyło się to jako "System angehalten" i nigdy niczego mi na dysku nie uszkodził.

Już nie histeryzuj. ;)

[ Dodano: 30.11.2004 20:47:41 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

17

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Skasuj sobie drivery VDI z katalogu C:Magic, to zobaczysz, o czym tu mowa.

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Nie pisałem o konsekwencji wywalania driverów, a o tyleż irytujących, co nieszkodliwych zwisach MagiCa. Czytaj ze zrozumieniem.

[ Dodano: 30.11.2004 22:20:52 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

19

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

To ty czytaj ze zrozumieniem  8O  Chyba, że musisz się napić, żeby ogarnąć treść trzech zdań, to sobie golnij i przeczytaj jeszcze raz  :mrgreen:

Wyjaśniam: MagiC bez driverów VDI nie rusza, daje na ekranie SCREEN-TREIBER NICHT GEFUNDEN, SYSTEM ANGEHALTEN, czy jakoś podobnie i jedyne co można zrobić to reboota. Oczywiście z identycznym efektem.

Przeto wpalenie MagiC-a w ROM-ie i zastąpienie nim TOS-u, a potem przypadkowa utrata driverów VDI - czy to z winy systemu czy własnej, to jest wyjątkowo skuteczna droga do tego, żeby komputer w życiu nie wstał bez włożenia z powrotem EPROM-u z TOS-em, albo przynajmniej bez kopnięcia się z samym dyskiem do kogoś, kto miał więcej rozumu i MagiC-a sobie do ROM-u nie wrzucał. Capito?  :twisted:

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Będzie czad, jak ci dysk C: poleci - a przy stabilności MagiC-a poleci na pewno - i stracisz drivery do VDI.

MagiC nigdy jeszcze niczego mi nie skasował. Nie widzę więc powodu, dla którego nagle miałby wywalić drivery do VDI (czy jakiekolwiek inne). Nie wiem, czemu czepiasz się tych driverów, jak pijany płotu. Nie pij tyle, to Ci się umyśl rozjaśni.

[ Dodano: 30.11.2004 23:02:46 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

21

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Podzielam opinie Lizarda. Mi rowniez nic nigdy nie zwialo z dysku dzieki MagiCowi... no moze on sam ze wzgledu na stabilnosc ale to z innej beczki :)

ślamk!

22

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

Toście obaj mało widzieli  :D  MagiC kryje w sobie wiele niespodzianek, oprócz banalnej kaszy na dysku (albowiem wyraz "skasować" niekoniecznie oznacza czyściutkie usunięcie) zdarzają się np. samosortujące się - alfabetycznie - katalogi AUTO.

Innymi słowy, system ten nie od parady nosi swoją nazwę.

Lizard, nie upieraj się, bo i tak nie uwierzę, że nie wiesz, co jest zasadniczą treścią zacytowanego przez ciebie zdania  :rolleyes:  Objaśniam: stanowi ono komentarz do postu Sqwarda, w którym to poście onże nadmienił, iż znany mu jest program, dzięki któremu mozna MagiC-a wypalić w ROM-ie.

Owszem, można, ale dowodzi to głupoty, gdyż utrata (przypadkowa czy nie) driverów VDI powoduje, że system po prostu nie wstaje. Wcale. Żadnym cudem. Ogarniasz następstwo informacji zawartych w tym zdaniu?

PS. A program WBDAEMON.PRG - dołączony do MagiCa przez producenta - znasz? To sobie go zainstaluj i podziwiaj, co potrafi MagiC z dyskiem wyprawiać.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: sytem (TOS..) ATRI STE

no i znow macie okazje upgrade'owac sowje Atari STE do wersji 2.06 za 5 zł :) (bo potrzebne sa dwie kostki) http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41959019   oczywiscie trza miec jeszcze programator :) hehe

"wszystko się kiedyś kończy......."