Temat: Jakie ustawienia jumperów scsi?

Mam dysk Seagate ST15150N i nowy dylemat - jak ustawić zworki? Czy są jakieś ogólne zasady? Komputerek to MEGA STE 4/40 z dyskiem ST157N.
Zworki są takie http://www.atariage.com/forums/index.ph … _id=128799
i tu już gość nawet coś poustawiał, ale on ma chyba configuracje dwa dyski na raz, a ja chcę obecny dysk wymienić / mieć podłączony tylko jeden .
Strona 48 tego pdf-a http://www.seagate.com/support/disc/man … 28880d.pdf co nieco opisuje.
Czy ktoś się w tym orientuje?
Na mój rozumek: na J4 parity disable i na J01 1&2 zgodnie z opisem tu http://www.resoo.org/docs/_hardware/th99/h/txt/3956.txt.

Ale to wszystko moje zgadywanie...
BTW: Czy można rozwalić HD/kontroler/ST poprzez złe ustawienia czy po prostu nie pójdzie albo pójdzie ale będzie się coś pitolić?

Proszę o pomoc....

/l\tari

2

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

Witam,

Otoz dokladnie mam taki sam dysk ktory w chwili obecnej lezy nie uzywany, ale swego czasu z powodzenie go uzywalem w falconie i moge opisac CI moje doswiadczenie i konfiguracje ja na jumperze J04 nie mam zadnej zworki a to oznacza ze jest ustawione na SCSI ID0 oraz nie ma termiancji gdyz uzywalem go jako pierwsze urzadzenie na scsi, czyli jesli chcesz to bym tylko zalozyl zworke na terminacji urzadzenie jesli to jest jedyne urzadzenie scsii podlaczone do kompa.
NIe wiem jakie ID ma kontroler scsii w STE bo w falconie to jest ostatnie czyli ID7 a w TT ID1

Z tego co wiem to raczej nei mozna uszkodzic kontrolera czy dysku, po prostu bedzie praktycznie nie widoczny w systemie

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

3

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

Zworkami nie rozwalisz dysku, nie będzie widziany lub będzie słabo współpracował, u mnie działał ze sterownikiem Adaptec, jeśli to ten co był mój :)
Zworki wyglądają na dobrze dobrane. No może pozostaje kwestia termintorów i zasilania terminacji.
Zacznij od "Term. power from SCSI bus" i "Enable drive terminator"

4

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

No dobra bez parity oczywiście nawet go nie widzi... Próbowałem wszelkich kombinacji z terminacją i lipa tzn. "Cannot format. Check connections..." pod AHDI.
Może to teraz kwestia softu. Gdzieś znalazłem wątek żeby odpalić scsi tools - mam w wersji 6.52 - zobacze.

Jeślil nie pódzie to sprawdze inny soft: CBHD, Cecile, HD Driver, ADSCSI choć nie wiem czy jest sens sprawdzać inne poza HD Driver-em...

Dobranoc...

/l\tari

5

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

dynamike2010 napisał/a:

Jeślil nie pódzie to sprawdze inny soft: CBHD, Cecile, HD Driver, ADSCSI choć nie wiem czy jest sens sprawdzać inne poza HD Driver-em...

Dobranoc...

Zdecydowanie, radze sprawdzac pod Hddriverem, ja co prawdqa na falconie uzywalem go ale nie mialem zadnych klopotow, a jesli nie masz zadnej zworki to jak on sie zachowuje.
Ale patrzac na specyfikacje kompa to MSTE ma ACSI a nie pelne SCSI jak alcon stad faktycznie moze sie zachowywac inaczej,ale tu musza sie wypowiedz CI ktorzy uzywaja MegaSTE.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

6

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

dziś będę walczył z tym tematem. Wlasnie dostalem dyska od BartoszP i wieczorek poswiecam na hobby. Jak coś uda mi sie zainstalić podziele się na forum. Mam potrzebny soft wiec tylko potrzebny mi jest wolny czas, wolny monitor i zimne piwo. Hmm normalnie dejavu jak przy instalacji Fedory na blaszaku;) STay tune bedzie walka;)

bzzzz...bzzzzz..... o wgrało się !!!!

7

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

No więc tak - jedyny soft, który się w ogóle wziął za formatowanie i nie powiedział #$%!^@#$ to HDDriver 6 i SCSITools 6.52. Niestety problem polega na tym, że gdy już zaczyna formatować (czyżby?) to nie widze żadnego paska postępu - czy tak jest każym sofcie? Trudno powiedzieć ile mam czekać - jaki może być czas formatowania 1 GB (dysku 4 GB)?

I druga sprawa - czy jeśli jednak ustawienia terminacji nie są ok to czy nie powinien zwrócić od razu jakiegoś błędu?

BTW: Dysk się zgłosił jako ID0 na ACSI i programy poprawnie rozpoznają, że jest większy niż 2^21 itp. znaczy, że można z niego wycisnąć max 1 GB.

Ciekawe czy DEMO HDDriver-a 8 będzie inteligentnijesze i powie coś więcej...

/l\tari

8

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

Jednak więcej cierpliwości potrzeba...

Po 70 minutach patrzenia (no dobra, googlałem w międzyczasie...) na kursorek pszczółki wreszcie pojawił się jakiś pasek postępu! Zdaje się, że to sektor-test. Co on w międzyczasie robił to jest dla mnie mega tejmnica :) Sektortest ma pasek postępu a formatowanie nie ma :/

Eksajtment wzrasta gdyż zdaje się, że to potrwa kolejne 50-100 minut - extra :)

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-09-10 10:55:52)

/l\tari

9

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

OK, wszystko bangla. Chodzi na "enable driver termination" - jeden jumper styknął, ale chyba i bez niego też chodzi.
Partycje na razie po wariacku od C do P :D:D każda po 70MB.

Dzięki chłopaki i pozdro dla BartoszP za odpalenie dysku ze swojej kolekcji!

/l\tari

10

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

A tak przy okazji i na przyszłość, na Atari nie wykonuje się formatowania. Ten format co wykonałeś to było formatowanie niskiego poziomu. Wystarczy że zrobisz partycjonowanie i zainstalowanie sterownika. To wszystko :)

11

Odp: Jakie ustawienia jumperów scsi?

Bez formatowania nie było możliwości utworzenia partycji - przynajmniej pod scsi tools 6.52 i hd driver-em. Z czego to wynika nie wiem. Na PC od kąd mam (z 20 pare lat) nie pamiętam, żebym formatował dysk, poza opcją quick format, także też mnie trochę to zdziwiło. Wyrzucał komunikat, że coś tam sektor 0, a nie miałem netu więc nie mogłem wyguglać co szprecha.

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2011-10-19 16:59:46)

/l\tari