Temat: Pytanie od nowicjusza

Witam
Nazywam się Kamil, rocznik 88,  wychowałem sięna C64, ale niedawno odkryłem urok Atari na emulatorze, jako że emulator nigdy niezastąpi prawdziwej maszyny, postanowiłem zaopatrzyć się w Atari 800XL, najlepiej z zestawem do zgrywania z PC,miałbym kilka pytań i proszę o pomoc:
1. Lepiej kupić Atari ze stacją dysków, czy z portem SD?
2. Czy fanowskie wersje gier, jak np. Jet Set Willy i Bomb Jack będą działały na oryginalnym Atari?

2

Odp: Pytanie od nowicjusza

Witamy.
ad 1. Jeśli masz w domu dyskietki na atari (5 1/4") i chcesz je odczytać, to bez stacji się nie obejdzie (albo starego napędu 360k do PC - wtedy mógłbyś odczytać dyski na PC). Jeśli jednak jesteś świeży i chcesz ściągać gry/programy z sieci i odpalać na żywym Atari, to opcje są dwie: a) SIO2SD - wtedy ściągnięte gry zgrywasz pecetem na kartę SD, wyjmujesz, wkładasz do SIO2SD i odpalasz na Atari, b) SIO2PC (kabelek podłączany do portu COM + ewentualnie przelotka COM2USB koniecznie z układem FT232 - Prolific 2303 mocno niepolecany, ale też od biedy będzie działał, choć kosztuje to sporo nerwów) + program APE/AspeQt/SIO2BSD zależnie od posiadanego OSa na pece. Ściągasz grę przez net, pakujesz do programu i bootujesz Atari - pecet pracuje wtedy, jako stacja dysków do Atari.
2. Na gołym Atari będzie działać wiele gier z dostępnych w sieci katalogów. Na pewno nie będą działać wersje wymagające dodatkowych rozszerzeń jak VBXE (karta graficzna do Atari mocno rozszerzająca jego możliwości), stereo (drugi układ dźwiękowy - produkcja będzie działać, ale dźwięk będzie monofoniczny), COVOX (4kanałowy DAC - produkcja będzie działać, ale w ogóle nie będzie dźwięku), rozszerzenie pamięci 130KB (130XE), 320KB (Compy Shop lub Rambo), 1MB (produkcja nie zadziała).
Jeśli chodzi o JSW to są 2 dostępne wersje: a) poprawiona konwersja z ZX Spectrum przez xxl'a dla Atari 64K - ta zadziała na gołym sprzęcie, b) podkolorowana dla VBXE też przez xxl'a - prawdopodobnie zadziała, ale nie będzie dodatkowych kolorów. BombJack na cartridge zadziała Ci z gołym Atari, bo pamięć na na carcie, wersja plikowa zaś wymaga rozszerzenia do 320K minimum. Dla VBXE jest jeszcze podkolorowana Misja - ta też raczej nie pokaże dodatkowych kolorów bez VBXE.
Jeśli chciałbyś odpalać na swoim Atari wszystko co jest dostępne, to rozszerzenia w jakie warto się zaopatrzyć to:
1. 1MB RAM,
2. VBXE,
3. Stereo (2 POKEY),
4. kabelek SIO2PC + przelotka COM2USB FT232RL lub SIO2SD,
5. kilka joysticków :D
opcjonalnie (bardziej zaawansowane działania):
6. COVOX (4 kanałowy DAC 8-bit - w zasadzie gry z niego nie korzystają, raczej dema czy programy muzyczne jak NEO tracker)
7. IO board (wtedy nie potrzebujesz SIO2PC, tylko łączysz kablem usb Atari z pecetem),
8. AKI (jeśli klawiatura Atari słabo działa możesz podłączyć klawiaturę od pc),
9. przelotka do myszki Amiga/Atari ST na Atari (niektóre gry korzystają - lista tutaj),
10. interfejs twardego dysku KMK IDE plus i HDD lub przelotka CF2IDE + karta (dużo wygodniejsze, niż SIO2PC czy SIO2SD).
11. Ultimate - pozwala łatwo upgradować ROM komputera.

Ostatnio edytowany przez mono (2011-09-30 00:06:22)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

3

Odp: Pytanie od nowicjusza

mono napisał/a:

Jeśli chciałbyś odpalać na swoim Atari wszystko co jest dostępne, to rozszerzenia w jakie warto się zaopatrzyć to:
(...)

Zaszalałeś... Ja bym spanikował gdybym zupełnie zielony na wejściu dostał taką listę.

Innym prostym rozwiązaniem jest zakup do gołego 800XL SIDE na allegro. Posiada port na kartę CF, odczytuje pliki XEX i jest łatwy w użytkowaniu.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

4

Odp: Pytanie od nowicjusza

Sidów już nie będzie..
-Zaxon zrobił sobie urlop :(

W tej chwili na allegro jest jakaś dopalona atarka..... :)

5

Odp: Pytanie od nowicjusza

kamil88 napisał/a:

1. Lepiej kupić Atari ze stacją dysków, czy z portem SD?

Myślę, że to zależy jak bardzo chcesz trzymać się oryginalnych rozwiązań, oczekiwania na wczytanie, dźwięku stacji i takie tam.
Jeżeli chcesz korzystać rozsądnie to chyba lepiej jakieś rozwiązanie z SD.
Ja osobiście wolę korzystać ze stacji, mam między innymi 2 sztuki LDW 2000 - jedna w pełni sprawna z różnymi modyfikacjami  typu jakieś turbo podobno czyta dyski sformatowane na pc w dosie (nie sprawdzałem) i takie tam - sam dokładnie nie wiem co ona potrafi a fajnie by było wiedzieć. No i druga niestety nie zawsze działa - wydaje się głowica do wyregulowania bo czasem coś przeczyta.

6

Odp: Pytanie od nowicjusza

conrad napisał/a:

Zaszalałeś... Ja bym spanikował gdybym zupełnie zielony na wejściu dostał taką listę.

A nie lepiej mieć szerszy pogląd na sprawę? Zawsze mi się wydawało, że tak...

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Pytanie od nowicjusza

Na początek wystarczy SIO2PC. Jak zainwestujesz w ten kabelek to później dojdzesz do wniosku, że trzeba zamontować więcej RAMu i stereo.

8

Odp: Pytanie od nowicjusza

> 1. Lepiej kupić Atari ze stacją dysków, czy z portem SD?

wg.mnie lepiej kupic z "portem SD" w tym momencie najlepsze rozwiazanie to SIO2SD, przewaga nad SIO2PC jest chociazby  taka ze nie musisz miec PC w poblizu Atari.

> 2. Czy fanowskie wersje gier, jak np. Jet Set Willy i Bomb Jack będą działały na oryginalnym Atari?

Jet Set Willy dziala na standardowym atari, Bomb Jack jest gra na cardridge wiec bedzie dzialal na standardowym atari 800xl ale jesli chcesz odpalic Bomb Jacka z pliku musisz miec wiecej ramu (jesli juz, to tylko rozszerzenie pamieci zgodne ze standardem atari 130xe)

Ostatnio edytowany przez xxl (2011-09-30 11:21:25)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: Pytanie od nowicjusza

Dziękuje wam za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie, wiem, że gry z C64 brzmią inaczej na emulatorze niż na prawdziwym C64, czy tak samo jest z Atari 800XL?

10

Odp: Pytanie od nowicjusza

Z reguły zabrzmią tak samo. Zresztą C64 też to dotyczy - chodzi o to że gry z c64 inaczej zabrzmią na ... innym c64. To jest akurat kwestia wersji SIDa, a nie emulacji - zresztą, niektóre emulatory umożliwiają wybór.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem