1

Temat: abel sio2pc - problemy ;-(

witam

zrobilem sobie kabel sio2pc. w zasadzie wsjo dziala ok, ale...
przerywa mi transmisje jak poruszam nim (czyli kablem).
nie wiem co jest?? czy mozliwe, aby nie laczyla wtyczka sio??
czy kabel powinien byc ekranowany?? wiem, ze ekran nie zaszkodzi
ale np. kabel sio od xca12 ekranu nigdy nie widzial (przynajmniej
te z mojej kolekcji ekranu nie posiadaja).
moze ktos udzielic pomocy i odpowiedziec na te pytania??

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

2

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Witam. Mam podobny problem. Z tym, że układ mam 2-układowy i wenątrz komputera 65XE. Po włączeniu kompa, bardzo długo się zastanawia i po około 5-10 sekundach zaczyna się bootowac z obrazu dysku z PC. Wczyta kilka sektorów i po chwili znowu zatrzymuje się i zastanawia (tak jakby przerwano połączenie), następnie znowu wczytuje itd... próbowałem zmienić ustawienia portu COM, ale na nic to się zdało. Myślałem równiez o luxnych lutach w układzie, ale sprawdziłem i wszystko jest OK więc nie wiem dlaczego tak się dzieje. Próbowałem podłączenia pod XP i APE 2.0.6 a także pod 810 oraz pod WIN98 i APE i jest to samo.

Pozdrawiam
Marcin

3

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

jad: skoro wszystko jest ok do momentu zanim nie poruszysz przewodu, to na 99,9% masz gdzies np. slaby punkt lutowniczy, albo inne niestabilne polaczenie. Kabel od SIO2PC przesyla transmisje rzedu 19200-70000 kbit/s i przy takiej predkosci raczej mozna wykluczyc podatnosc na zaklocenia - no chyba, ze masz w sasiedztwie cyklotron emitujacy bardzo silne pole magnetyczne ;>

mar_tec: z tego co piszesz wyglada to troche bardziej zawile. Jezeli to problem samego sprzetu, to doszukiwalbym sie jakis problemow z masa. Pamietaj, ze nie zawsze masa jako sygnal jest jednoznaczna z masa urzadzenia - byc moze masz te dwie masy odseparowane.
Jezeli jednak sprzetowo wszystko jest OK, to zalecalbym na probe odpalenie np. APE lub SIO2PC DOS-owego. DOS jako system nie-wielozadaniowy caly czas CPU angazuje przewaznie w obsluge jednej aplikacji (choc watpie, zeby ten PC byl tak wolny, zeby nie wyrabial) jednak to pozwoli wykluczyc niestabilnosc systemu.
I jeszcze jedno mi przyszlo do glowy - sprawdz, czy nie masz np. stacji dyskow z tym samym numerem co wirtualny dysk w SIO2PC (APE).

4

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Macgyver dziękuje ze zainteresowałeś się moim przypadkiem. Powiem tak, że uruchamiam APE na ATHLON-ie 1GHz. Mam też gdzies płytę z procesorem PENTIUM III 500MHz i postarams ie wymienić i sprawdzić jak urządzenie chodzi na drugim kompie. Co do podłaczenia dwóch urządzeń na jednym numerku to wykluczam.
Chcę równiez przenieśc swoje dyski atarowskie (mam stacj CA 2001) na pliki *.atr na PC. prosże o pomoc. W jaki spoósb mam to zrobići gdzie mogę znaleźć program SECTOR COPIER 4 ?

Pozdrawiam
Marcin

5

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

macgyver: dzieki. stawiam na wtyczke sio (wzialem z jakiegos starego magnetofonu). podoginam zlaczki, przeczyszcze kontakt-sprejem i zobacze. wykluczam zimne luty.

pozdr

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

6

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

kozystam z SIO2PC i ape117 i dziala poprawnie tylko pod dosem (czystym) pod windows sie kwasi

7

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

a moje SIO2PC dziala tylko pod atari810, a pod APE ani rusz. Jak widzac chyba tylko nielicznym nie sprawia problemow :(

8

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

laoo: mam to samo - mysle, ze jest to zwiazane z tym, ze mam SIO2PC w wersji fizycznie zgodnej z wersja dwu-scalakowa. Nowe APE z nim nie dziala pod windowsem, dlatego Atari 810 r0l0.

9

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

najsmieszniejsze jest to ze dobra transmisja przez sio wyglada tak samo na oscyloskopie jak zla transmisja przez sio...
sygnaly niczy nie sa zaklucone.. widac ladowanie pojemnosci, ale tak samo jest na normalnej stacji dyskow
nie rozwiazuje tez problemu pociagniecie zasilania z pc (i wykluczenie problemu masy) za to rozwiazuje problem odpalenie dosa i wykorzystanie dosowego ape... nic nie powiem, ale autorowi nalezy sie skromny kop w zyc

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Problemem może być to, że transmisja do sio2pc puszczana jest na standardowych dla atari poziomach 0-5V. Prawdę powiedziawszy byłem zażenowany, jak wykonywane są interfejsy sio2pc - przewód sio atari i gdzieś na końcu interfejs do zmiany poziomów napięć - to jest bez sensu ! A gdyby interfejs wbudować do kompa (ja tak mam) lub zamontować bezpośrednio na wtyczce sio wówczas transmisja na poziomach RS232 -11 i +11V byłaby znacznie mniej podatna na zakłócenia. Poza tym proponuję sprawdzić lutowanie, a może przewody są uszkodzone ?

Macgyver: Nie potrzeba cyklotronu ! U mnie w firmie robimy falowniki - to potrafi tak siać zakłóceniami elektromagnetycznymi, że o transmisji powyżej 19200 można zapomnieć. Sam PC może być w jakimś stopniu źródłem zakłóceń.

pomidor

11

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

ja mam sio2pc w kompie - to nie rozwiazuje problemu
zreszta co za idiota ma sio2pc gdzie indziej niz po stronie atari - ciagnac zasilanie do scalaka od atarki?? dorabiac druga wtyczke od strony pc??

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Ja mam SIO2PC wewnatrz stacji, z ktorej wychodzi gniazdo DB9 w standardzie rozszycia linii wedlug PC-towego COM-a. Wystarczy tylko kabelek "krosujacy" i wszystko gra ;) Tzn. prawie wszystko, poza APE windzianym ;)

13

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Ja mam sio2pc wewnątrz Atarca i kabel nieekranowany (jakieś 5 metrów) i nie ma żadnych problemów

14

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Ja mam sio2pc (na max232) wewnątrz Atarca i 5-cio metrowy nieekranowany kabel.
Od 2 lat chodzi (na Ape przynajmniej) i nie ma problemów z zakłóceniami albo jakimiśprzerwami w transmisji. Nwet jak idzie Ape pod windą ( 95 albo 98 )

15

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

laoo: mam to samo - mysle, ze jest to zwiazane z tym, ze mam SIO2PC w wersji fizycznie zgodnej z wersja dwu-scalakowa. Nowe APE z nim nie dziala pod windowsem, dlatego Atari 810 r0l0.

A zmieniałeś w konfiguracji (standardowo sio2pc 1 układowe) na 2 układowe ?!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

16

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

A zmieniałeś w konfiguracji (standardowo sio2pc 1 układowe) na 2 układowe ?!

W wersji Trial nie bylo takiej mozliwosci niestety (najnowsze APE pod Windows)

17

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

MACGYVER - rzeczywiście wersja Trial ma tą opcję zablokowaną :(

A wracając do tematu zakłóceń SIO2PC - to jak dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie układu wewnątrz Atarki - dodatkowo należy zamontować gniazdo DB9 w obudowie i za 8-10zł kupić sobie zwykły (z fabrycznie zalanymi wtyczkami i podwójnie ekranowany) przewód szeregowy na rynku dostępne są długości od 1.5m-5m.
I problem zakłóceń przestaje istnieć :)))

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

......na rynku dostępne są długości od 1.5m-5m. za 8-10 zł

u mnie niema na rynku ;) i czemu tak tanio ??? 10zł za 5 metrów ???

"wszystko się kiedyś kończy......."

19

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

Ja mam to na ok. 5 metrowym kawalku skretki (nie pamietam, czy drugie przewody od par w ktorycch leca TxD i RxD maja mase) i zwrocilem ostatnio uwage na przeklamania, a kabelka nie mam mozliwosci skrocic - PC i stacja stoja zbyt daleko :/
Pigula: dlatego nie uzywam tego dziadowsta i jade na Atari810 ;) Albo po prostu "emuluje" ;)

20

Odp: abel sio2pc - problemy ;-(

......na rynku dostępne są długości od 1.5m-5m. za 8-10 zł

u mnie niema na rynku ;) i czemu tak tanio ??? 10zł za 5 metrów ???

Nie wiem, czemu tak tanio - ale od jakiegoś czasu nie opłaca się kupować wtyczek i przewodów osobno (jedna wtyczka z obudową to wydatek około 2-3zł) do tego należy doliczyć około 1,5zł za 1mb przewodu - no chyba, że weźmiesz od razu 100m wtedy wyjdzie po 60-70gr za metr.
Takie są ceny u mnie w województwie...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim