Temat: przejsciowka Micro Print

kupilem owa zabawke i  mam pytanko jak  owe cos uzyc na Atarce ??? chodzi mi jakie programy to obslugują, jakie to obsluguje drukarki ??? bo chcialbym jezeli jest mozliwosc podlaczyc drukarke PAnasonic KXP 1150....

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: przejsciowka Micro Print

Iglowki powinny wszystkie - microprint zamienia elektronicznie transmisje szeregowa na rownolegla, z SIO Atari na LPT drukarki. Drukarka fizycznie jest sterowana za pomoca standardowych procedur systemowych w Atari, tyle, ze transmisja jest konwertowana z szeregowej na rownolegla - to zalatwia microprint.

Nie wiem tylko jak w trybie znakowym wyglada konwersja konca wiersza: z 155 (atari) na 13,10 (drukarka).

3

Odp: przejsciowka Micro Print

Miałem podłączoną do Atarki tą drukarkę (panasonic KX 1150). Działała bez problemu.

4

Odp: przejsciowka Micro Print

Z tego co pamiętam (dawno to było i MicroPrint nie mój) to jest wykonywana zamiana EOL-a i to zawsze.

BTW - po chwili googlania: http://www.atari.cuprum.com.pl/centroni.htm

5

Odp: przejsciowka Micro Print

no wlasnie chodzilo mi o to czy bedzie chadzalo na KXP-1150.
Co do strony Monsofta to juz tam bylem i czytalem dawno temu..
i czy da sie tez podlaczyc np: atramentowke hp 5550 ??
jaki jest najlepszy program do textu na atarce ???

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: przejsciowka Micro Print

Nie wiem czy bedzie dzialac Hp 5550, ale na 100% dzialaly Hp 520 i HP670 bo na nich drukowalem. Z najlepszych edytorów to... Xlent lub nasz rodzimy Panther (Panthera latwiej przystosowac do dowolnej drukarki)

7

Odp: przejsciowka Micro Print

Byl taki niemiecki program SPRINT-XL - podobno najlepszy do wyciskania maksimum z drukarki (stylizowany troche na programy na Atari ST  :)  ).

8

Odp: przejsciowka Micro Print

Sprint XL - fajny program, text drukuje czcionkamiz ST (w trybie graficznym). Nie wiem czy uda sie go zmusic do pracy z plujka gdyz wymaga zgodnosci drukarki z standardem Epson FX80.

9

Odp: przejsciowka Micro Print

HP ma wlasne, dziwne standardy, natomiast Epson ma bardzo duza zgodnosc jezeli chodzi o swoje rozne produkty i jezeli jakis program dobrze wspoldziala z Epsonem iglowka, to z Epsonem atramentowym  powinien rowniez dobrze dzialac.

10

Odp: przejsciowka Micro Print

jakby co to Sprinta XL gdzies mam zakopanego w piwnicy-nawet opis do niego mam oryginalny...kiedys Mirage go chyba wydał i program kosztował jak na 8-bitowe warunki calkiem sporo,ale ludzie ktorzy go uzywali wypowiadali sie na jego temat całkiem pozytywnie.

gep/lamers^dial

11

Odp: przejsciowka Micro Print

Tak tylko ze Sprint XL nie jest edytorem. To jest program tylko i wylacznie do drukowania. Text trzeba napisac pod np. Pantherem, wrzucic w text znaczniki (np. od bolda, italic, etc) i dopiero druknac spod Sprint'a. Jesli masz zamiar podlaczac plujke to nie widze sensu stosowania tego programu - te drukarki maja w sobie duuuzo wiecej niz ten program (i wydruk bedzie duzo ladniejszy).

12

Odp: przejsciowka Micro Print

Z tego co pamiętam (dawno to było i MicroPrint nie mój) to jest wykonywana zamiana EOL-a i to zawsze.

Dzieki czemu kląłem na tą zabawkę przy drukowaniu grafiki. Jak dobrze że się zdymiła.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: przejsciowka Micro Print

TOMS mial fajnego Microprinta (o ile to sie tak nazywalo) - mozna bylo w razie koniecznosci wylaczyc konwersje. Podobnie bylo z ichna stacja TOMS 720 (710) w wersji z wbudowanym LPT-em.

14

Odp: przejsciowka Micro Print

Z tego co pamiętam (dawno to było i MicroPrint nie mój) to jest wykonywana zamiana EOL-a i to zawsze.

Nieprawda. Microprint samodzielnie rozpoznaje, czy idzie tekst, czy grafika i decyduje, czy zamieniać EOL->CR+LF, czy nie. I działa skutecznie. Jeśli nie działa, to znaczy, że MicroPrint jest uszkodzony (są delikatne i szybko się dymią).
Ja uważam MP za najlepszy centronics do malucha.

15

Odp: przejsciowka Micro Print

zważywszy, że języków obsługi drukarek jest od groma, nie wierzę, żeby mógł rozpoznać to w każdej sytuacji, a nawet jeśli np. dla ESC/P to działało, to mogło powodować kaszanę w innych. na mojej d100mpc emulującej w 100% Epsona FX80 (ESC/P) grafika sie kaszaniła.
Najlepsze jest drugie pia+qmeg

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: przejsciowka Micro Print

U mnie nigdy się nie kaszaniło. Nie wiem, na jakiej zasadzie to działa, ale działa (a sam nie wierzyłem w skuteczność i dopiero usilne próby znalezienia dziury w całym mnie przekonały). A jakie są programy na Atari używające nowych języków programowania drukarek??? Najnowszy to mój CVN do panthera używający ESC/P2 - starndard sprzed 10 lat.

Praktycznie każdy program łapie standard Epsona, a każda drukarka go emuluje, więc nie widzę problemu.

Z drugiej strony są programy które do poprawnego wydruku WYMAGAJĄ MicroPrinta - np. wydruk z Pentagram Zinu. Drukuje on graficznie, ale po linii i na koniec wysyła EOLa zamiast CR+LF. Kamilos widać miał MicroPrinta.