1

Temat: Rozszerzenie pamięci RAM

Witam.

Nie dawno pisałem temat że chętnie kupię Atari. Okazuje się że udało mi się wyhaczyć 65 XE (bez expasion). Generalnie chciałbym jak najmniej ingerować w nią, z drugiej znowu strony przydało by się trochę rozszerzyć pamięć ram. Stąd też moje pytanie. Jakie rozwiązanie mogło by być jak najmniej inwazyjne. Z tego co widzę na atariki, są tam schematy RAM-Cartów. Czy dobrze rozumiem, że te układy w zupełności wystarczają na rozszerzenie pamięci ?

Ostatnio edytowany przez SQT (2012-04-11 17:25:32)

2

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Uważam, że w miarę mało inwazyjne będzie Ultimate 1MB. W tym 4 systemy są itp. Ale troszkę jednak lutować trzeba.

3

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Lub vbxe :-) masz 320K i RGB ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Ano, lutownicą trzebaby wjechać do atarki.

5

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Tak, czy siak - dla rozszerzeń typu XE (Rambo, Compy Shop), bez lutowania w środku nie obejdzie się. RAM Carty wykorzystują rozszerzenie w innym obszarze pamięci, więc raczej oprogramowanie wymagające większej ilości RAM-u nie wykorzysta ich. W zasadzie RAM-Carty z podtrzymaniem bardziej przydają się jako "pendrive-y" niż jako rozszerzenie pamięci.

6

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie muszę jeszcze przemyśleć to wszystko bo trochę szkoda mi ją bestiaslko modyfikować.

7

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

@SQT - dlaczego bestialsko? Ja montowałem w 130XE U1MB i może i miałem więcej pracy - musiałem podstawki pod układy wstawić ale generalnie jak masz już układy w podstawkach to lutowania prawie nie ma.

8

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

SQT, jeżeli jak sam piszesz przydałoby się "trochę" rozszerzyć RAM i bez lutowania, to zanabądź 130XE. Ma expansion i 100% więcej RAM niż 65XE :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

@pawel - a no bo tam nic nigdy nie było ruszane. Zaryzykuję nawet stwierdzenie że jest "dziewicza" :)

10

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

I stała się tragedia. Ostatni raz Atari było uruchamiane w środę. Dopiero dzisiaj korzystają z wolnego czasu uruchomiłem je ponownie. Efekt - czarny ekran. Wstępnie wymacałem wszystkie układy scalone i tylko niektóre ramy 4164 grzeją się. Z innych układów tylko procesor daje temperaturę. Jest szansa że to tylko RAM umarł ? Niestety jednak nie było to w pełni sprawne atari jak wyszedł taki bug. Jeśli będzie padnięte w całości no cóż przykro mi będzie :(

Odnośnie jeszcze tych pamięci. Oryginalnie były tam kostki 4164. Spotkałem się również z kościami 4264 a nawet 4864. Z datasheetów wygląda że te wszystkie kości są 64kbx1. CZy to oznacza że mogę użyć z powodzeniem 4264 lub 4864 zamiast oryginalnych 4164 ? Rozkład wyprowadzeń jest taki sam. Pytam osoby bardziej obeznane w tych sprawach.

Ostatnio edytowany przez SQT (2012-04-13 17:34:56)

11

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Możesz użyć. Sprawdź wcześniej napięcie zasilacza, ma być 5V DC.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Czy takie układy będą ok ?

http://obrazki.elektroda.pl/7823831200_1334394268.jpg

Jest taka różnica że na oryginalnych pisze 15 a na tych 10.

13

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Będzie dobrze. Różnica jest w czasie dostępu (RAS) 15 i 10 to odpowiednio 150 i 100 ns.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

14

Odp: Rozszerzenie pamięci RAM

Dzięki, a czy jest jakieś ograniczenie co do czasu dostępu ? Bo widziałem nawet pamięci które mają mają oznaczenie 3 (30ns). Pytam ponieważ w miarę mogę takie (trzydziestki) kupić a nie ma sensu marnować pieniędzy jeśli się to nie sprawdzi.

Ostatnio edytowany przez SQT (2012-04-14 20:36:43)