1

Temat: Monitor SC1224 - problem

Mam problem z monitorem kolorowym do ST(e) - Atari SC1224. Co się dzieje? ... ano dzieje się tak, że o ile obraz nie budzi żadnych zastrzeżeń, to podłączenie SC powoduje praktycznie zanik dźwięku jak i na monitorze, tak i na osobnych wyjściach chinch w które to oto zaopatrzony jest komputer STe. Po odłączeniu, lub podłączeniu po csync na innym kablu jakiegokolwiek TV dźwięk wraca.

* Zanik dźwięku dla ścisłości objawia się obniżeniem głośności o około 90%, oraz wycięciem górnych częstotliwości.
* Dźwięk "znika" wyłącznie w przypadku YM - monitor nie wpływa na odtwarzane sample

Dla testu zrobiłem coś takiego, że odłączyłem w monitorze pin1 odpowiedzialny za audio, po odłączeniu profilaktycznie sprawdziłem, czy nie ma jakiegoś zwarcia pomiędzy pinem 1 a 13 (masa). No i nie ma ;)-

Co może być powodem takiego zachowania sprzętu?

EDIT:

na innym egz. STe problem jest taki sam - jak by coś.

EDIT:

Dziwne - po odłączeniu w monitorze pinu numer 1 (audio) - mam na wtyku monitorowym 75 omów pomiędzy audio (1) a monochrome output (11). Czy to jest normalne? Pin 11 dla monitora kolorowego raczej nie jest potrzebny? Można to odłączyć? :) -

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-08-07 15:14:26)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Monitor SC1224 - problem

Pin 3 złącza monitorowego w ST jest podłączony do YM2149. Może to na tym pinie jest coś nie tak? Jakieś zwarcie może?

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2012-08-07 15:08:56)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

3

Odp: Monitor SC1224 - problem

pin 3, czyli "General Purpose Out". Czemu to służy i czy potrzebne jest w przypadku w/w monitora?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Monitor SC1224 - problem

General Purpose Output (ST):
The GPO pin is connected to the pin 6 of the internal sound chip YM-2149 and can be freely programmed by applications. Usually not used

źródło: http://info-coach.fr/atari/hardware/interfaces.php

Kombinowanie z GPO: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9129

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: Monitor SC1224 - problem

... czyli spokojnie można to odłączyć. Ok - odłączam więc i zobaczę, co będzie się działo.

... bo na chłopski rozum, to jeśli tylko piny 1 i 3 mają połączenie z YM to rozpięcie tego powinno wstępnie rozwiązać problem. Zobaczymy :)


EDIT:

pin numer 3 był nie podłączony, więc nie ma to wpływu na problem. Kabel monitorowy od SC też nie wpływa sam z siebie na sytuację, gdyż jeśli jest wypięty z płyty nie powoduje problemów.

EDIT:

jest jeszcze ciekawiej. Dokładna analiza tematu wykazuje, że po odłączeniu monitora od zasilania na około 10 minut powoduje, że dźwięk działa wraz z nim poprawnie, lecz tylko przez np. 2-3 minuty, lub też do czasu znacznego spadku głośności chiptune'a. Czyli np. - do czasu, kiedy leci sobie muzyczka i do czasu, kiedy jest zapętlona to wszystko gra, zmieniamy chiptune'a i po spadku głośności dźwięk z YM zanika.

Oszaleje z tym monitorem, pół dnia straconego... ehhh

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-08-07 16:57:02)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Monitor SC1224 - problem

Pin napisał/a:

pół dnia straconego... ehhh

A jaki bagaż doświadczeń ! :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

7

Odp: Monitor SC1224 - problem

... wiesz, spodziewałem się bagażu doświadczeń związanego z trackerami w średniej rozdziałce, która to rozdzielczość na TV / LCD jest makabrycznie nieczytelna i zniechęca mnie do zrobienia na ST czegokolwiek. Stąd decyzja o zakupie monitora 1224, lecz użycie jakiegokolwiek trackera dla YM nie ma w tym przypadku sensu - jeśli najczęściej nic nie słychać z niego ;)- a monitor ma czemuś służyć, a nie stać i się kurzyć.

EDIT:

Kabel monitorowy OK, pin 11 nie był podłączony, pin 1 (audio) rozpięty, na gołym kablu dźwięk działa. Po wpięciu kabla monitorowego do płyty monitora - dźwięk znika. Przy niedokładnym "wsadzeniu" kabla monitorowego do STe i podłączonym SC przy braku zielonego ze składowych RGB - dźwięk jest.

Co jest grane?

EDIT:

składowe rgb do masy wszystkie po 75 omów, pin 1 rozpięty we wtyczce ... dalej to samo. Ktoś ma jakieś pomysły?

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-08-07 22:21:48)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Monitor SC1224 - problem

Chyba znalazłem. Rozłączyłem "AUDIO IN" (pin5) ... no i mam jak na razie wszystko, co potrzeba. Jest obraz i jest dźwięk. Mam nadzieję, że tak pozostanie ;)-

Dzięki - szczególnie dla Jer'a za sugestie na priv ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2012-08-07 23:24:58)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info