Temat: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Jako ze wlasnie niedawno dowiedzialem sie z postu kolegi artik-wroc o istnieniu Minix'a na Atari, chciabym sie spytac jakie jeszcze inne systemy Unix'owe instenieja na Atari. Wiem o nastepujacych:
- Mint/Sparemint
- NetBSD
- Minix
- Debian

Czy jest/bylo cos jeszcze ?

Minix dziala na STE calkiem fajnie, chociaz nie ma dostepu do sieci w wersji 1.5 (szkoda).

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2012-08-06 23:42:45)

2

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

SMS 2
Gentoo
no i nie wymieniłeś "czystego" Unixa ( był na pewno w wersji 5 )

( jak kawa wreszcie zacznie działać to może coś mi się jeszcze przypomni :) )

Ostatnio edytowany przez jury (2012-08-07 05:49:26)

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Wprawdzie nie Unix, ale było kiedyś takie coś jak Oberon (http://en.wikipedia.org/wiki/Oberon_(operating_system)) i ponoć na ST też działało, ale na oczy nie widziałem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Było też coś co się po prostu nazywało Linux ( cośtam zapewne )

5

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

http://www.johnshope.com/domains/johnsh … /stoberon/

6

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

http://web.archive.org/web/200111192308 … tml#loc004
Wow, to bylo tego troche

Zastanawiam sie nad instalacja czegos co bedzie calkiem zgrubnie chodzic na STE z 4MB i bedzie mialo dostep do sieci. Minix chodzi calkiem szybko, ale brak sieci. Mint chyba jest za ciezki na ST

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2012-08-07 08:37:55)

7

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Spróbuj to wydanie MiNTa "dedykowane" pod 68000:

http://xaaes.atariforge.net/alpha/XAAES000.ZIP

Ja sie nim kiedyś bawiłem na STE i wcale taki powolny mi się nie wydał, choć było to bardzo dawno temu więc może zapisy w mojej pamięci są błędne :)

8

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Dzieki, popatrze jak to sie zachowuje

9

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Jak ktoś wymania przy mnie słowo mint to staję się agresywny :)
Przecież ten system jest totalnie niestabilny i pierdo*.* się sam z siebie....!

Windows Millenium był bylion razy stabilniejszy niż mint na 1.17 na Falconie z ct63.
Myślałem że ze mna jest coś nie tak, ale Mint-a przeorał mi nasz mistrz od Falconów w Polsce AdamK ..
Jest stabilnej o wiele, ale do stabilności to mu daleko, a usb na Falcim, ech jak sobie pomyślę to robi mi się słabo.
czasami to działa i mozna np. skopiować z 5plików, czasami usb tak wywali mint-a że już tylko trzeba jechać z image obraz całej karty cf ..

Ostatnio edytowany przez AS... (2012-08-07 09:25:04)

10

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

AS... napisał/a:

Jak ktoś wymania przy mnie słowo mint to staję się agresywny :)
Przecież ten system jest totalnie niestabilny i pierdo*.* się sam z siebie....!

Zmyślasz! :P
Ten system pod względem stabilności jest naprawdę w miarę OK i nie pierdzieli się sam z siebie. Jazda po maksie zaczyna się dopiero jak się próbuje bawić na nim w gry czy dema. Choć i tak nie jest źle, bo czasem tylko gra czy demo się wyp* ale systemu nie rusza,  ale są oczywiście przypadki że system po takiej akcji nadaje się jedynie do restartu :)
A do samej "pracy" to jest w porządku, ja przynajmniej nie zaobserwowałem jakichś strasznych rzeczy i miałem kiedyś instalację która conajmniej 2,5 roku pracowała stabilnie.

11

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Spróbuj usb albo cdrw przez scsi :P Pod mintem :)
Mogę oczywiście zaprezentować jak to nie działa przy najbliższej okazji, w głuchołazach prezentowałem własnie Krolowi jak niedziała  i płytkę z nowym downfalem świeżo wypaloną po 3pojeściach w mincie i zwisie dałem sobie spokój :(

W Tosie poszło za pierwszym strzałem kopiowanie 300mb z cdr scsi na Falconiego, piszę cały czas o pracy w trybie 060 .:.

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

AS: patrząc jak się z Jurym za MiNTa bierzecie to... Powiem tylko że to nie jest prosty system, trzeba trochę wiedzy żeby go dobrze ustawić. Za to, dobrze ustawiony nie sprawia kłopotów.

Btw. akurat nagrywania płyt CD pod MiNTem bym się nie podejmował.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2012-08-07 10:29:23)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Ale zaraz, zaraz, ja nigdy na ten system nie narzekałem. Bardzo go lubię i z wyjątkiem przypadku kiedy co 2 dni wywalała mi się instalacja ( co jak się okazało było spowodowane spierniczoną wersją OpenTTD która rozwalała fs!!! ) to ten system zawsze działał mi dobrze i stabilnie. Jak pisałem, jedna instalacja pracowała bez problemu 2,5 roku dopóki dysk nie rąbnął.

Ostatnio edytowany przez jury (2012-08-07 19:48:47)

14

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Qrka to może wszystko wyjaśnia że mint jest własnie niestabilny jak się do Falcona podłączy cdrw scsi i próbuje się coś tam wgrywać bądź zgrywać :) Znowu czegos się dowiedziałem :)

15

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Nie bierz tego za pewniaka!
Choć właśnie wydaje mi się że gdzieś, kiedyś czytywałem że CT i scsi to nie jest do końca stabilne połącznie
Ale jako, że nigdy nie podłączałem scsi do Falcona to moje powyższe mądrości na temat tego połączenia są tylko filozofią wyssaną z palca :)

16

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Ale Falcon sam w sobie w mincie nawet działa.
Z nagrywarą (przerobiłem ich kilka i kilka kabli) scsi problem jest.
Znaczącym problemem jest zapewne łacznik między klawiaturą a monitorem mojego Falcona :P

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

SCSI w Falconie jest ponoć problematyczne i wrażliwe. Ja swego czasu (na próbę) nagrałem kilka płyt nagrywarką IDE, ale pod TOSem. Pod MiNTem jak już napisałem wcześniej, nawet bym nie próbował, zresztą to było jeszcze w czasach kiedy nie miałem 060.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Ja kiedys nagrywalem plytki na nagrywarce SCSI pod TOS'em i dzialalo calkiem zgrabnie. Moze roznego rodzaju dopalki cos piernicza ?

19

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Przecia pisze że pod tosem w 060 to wszystko pieknie działa z cdrw scsi..
Jazda jest w mincie.

20

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Adam Klobukowski napisał/a:

SCSI w Falconie jest ponoć problematyczne i wrażliwe. Ja swego czasu (na próbę) nagrałem kilka płyt nagrywarką IDE, ale pod TOSem. Pod MiNTem jak już napisałem wcześniej, nawet bym nie próbował, zresztą to było jeszcze w czasach kiedy nie miałem 060.

niektóre rewizje płyt mają błąd w obsłudze zegara dla SCSI, ale jest do tego patch. W oficjalnej instrukcji Cubase jest informacja jak go założyć.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Clab mk1 ma takiego pacza w serii :)
Dół mojego Falciego to właśnie clab mk1 i jak piszę w Tosie czy to 030 czy 060 scsi działa świetnie, jazda zaczyna się w mincie ...
Co prawda mint-a próbowałem tylko pod 060 .. I potrafi działać pięknie, ale też potrafi się wywalić w najmniej oczekiwanym momencie... Obstawiam że coś jest skopane w mincie.

22

Odp: Linux/Unix/BSD na Atari 16/32

Niestety w tej kwestii zgodzę się z AS-em ale to nie komercja więc nie dziwi brak dopracowania , choć pewnie w tym co Adam napisał też jest ziarno prawdy .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)