Temat: UltraSatan i nieistniejace partycje

Mam UltraSatana juz od jakiegos czasu, ale jakos nie mialem czasu go uzywac. No ale przyszla pora.
Uzywam HDDrivera 7.80 i pomimo ze np nie mam partycji na karcie SD, przy botowaniu z floppa wykrywa partycje C i D. Przy partycjonowaniu syple bledami ze dysk jest uszkodzony.
Nastpna ciekawosta to iz karta SD ma 2GB, HDDriver rozpoznaje ze jest 1.8GB przy bootowaniu, ale przy robieniu partycji daje do wykorzystania tylko 1GB.

Karta to 2GB Kingston i dziala bezproblemu pod windowsem, linuxem i w aparacie fotograficznym.

Czy ktos mial moze podobne przypadki ? Czy da sie jakos ustawic co by sterownik nie wykrywal partycji ktorym nie ma ?

ADD:
Nawet stworzylem 2 partycje C i D. Z C jest ok a D jest nieuzywalna bo wyglada na to iz zostala przypisana do nastepnego slotu SD, ktory jest pusty.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2012-08-10 18:15:12)

2

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Tak z ciekawości to do jakiego Atarka masz go podłączonego ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

STE, ale to raczej nie jest blad DMA o ktorym Jookie pisze na swojej stronie.
Mnie sie wydaje iz partycje sa wykrywane dlatego iz Ultrasatan ma funkcje hot-swap i nawet jesli nie ma karty w slocie to bedzie dla niej przypisana literka partycji.

Edit:
Dokladnie chyba tak jest.

Ciekawe czy mozna to wylaczyc, bo jesli nie to chyba raczej trzeba miec 2 karty SD aby to chodzilo jakos

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2012-08-10 18:49:25)

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Monsoft: przypisanie literek możesz sobie skonfigurować w HDDRiverze.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Jako użytkownik USatana stwierdzam iż nie trzeba mieć 2 kart w slocie by urządzenie chodziło jak należy.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

6

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

conrad: a tez pokazuja ci sie partycji ktore sa przypisane do urzedzen (bo kazday slot to inne urzedzenie) ?

Jak mam karte z 1 partycja wlorzaona do slotu 1, to pokazuje mi ze mam partycje C i D. C jest ok, ale D to 2 slot, ktory jest pusty. Jak przeloze karte ze slotu 1 to 2 to wtedy do partycji D jest przypisana partycja z karty, a partycja C jest nie do odczytania.
Problem w tym iz nie jestem wstanie zainstalowac HDDrivera, bo sie zawiesz przy instalacaji. Wyglada na to iz sterownik probuje odczytac cos z partycji D, ale ze ona jest jak by wirtualna to sie zawiesza.
Uzywam HDDrivera 7.80

Do te pory uzywalem Satandiska i nie mialem zadnych problemow.

Ktos ma jakies sugestie ?

7

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Nie wymieniam kart - u mnie w slocie 1 i 2 są zawsze te same karty - co najwyżej karta nr 2 jest wyjęta do przenoszenia danych (pierwsza partycja widziana jest i z poziomu TOS i Windows). Rzeczywiście - czy jest karta czy jej nie ma jej partycje na pulpicie są widoczne ale wejść się na nią oczywiście nie da.

Co do instalacji - ja akurat krótko się bawiłem hddriver bo znalazłem na stronie http://atari.8bitchip.info/ gotowe obrazy kart pod USatana w wersjach na 1, 2 i 4GB  podzielone na partycje i z pewną ilością gier. Później jedynie z poziomu TOS zmodyfikowałem je pod siebie. Na tej samej stronie jest zresztą fajny program do tworzenie obrazów kart - dedykowany SD ale np. z CF-kami też sobie radzi.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

8

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

To ze sa partycje na widziane na pulpicie to tam nic. Zawsze mozna usunac ikonke. Najgorzej ze sa widziane w systemie i proba odczytania z partycji przypisanej do urzedzenia gdzie nie ma karty konczy sie bladem.

Ja znam ta strone to wczesniej tez uzywalem brazow z tej strony. PP ma wlasny driver i jak prbowalem nadpisac go HDDriverem jak mialem 1 karte no to jest zima.

Jookie  ma na swojej stronie opis konfigue HDDrivera 7.80 ale u niego niby nie ma problemu jak ma 1 karte, no a u mnie jest.

9

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Irek, to się zsynchrionizowaliśmy. Ja też zabrałem się za US po długim czasie jego bezczynnego leżenia u mnie. Próbowałem go z HDDriverem 8.43 na Mega STE i też zawsze mam o jedną partycję więcej niż zakładam. Poza tym z jedną kartą microSD 2GB ciągle mi się wieszał, nie wyświetlał niektórych partycji mimo że wszystkie zakładałem o tym samym rozmiarze - cześć z nich pokazuje, a części nie :(
Na próbę przesiadłem się na ICD Pro 6.5.5. i nie mam ani dodatkowych partycji (no teraz mi wyjaśniliście skąd się biorą) ani żadnych zwisów z tą samą kartą i przy tej samej wielkości partycji, wszystkie są widoczne. Nie wiem tylko jeszcze czy z ICD da się wymieniać dane z PC przez drugą kartę, jak tak to chyba zostanę przy tym. HDDriver ćwiczę na Falconie na dysku IDE i na razie jest OK.

Co do ograniczenia 1GB na większych kartach, to po pierwszym uruchomieniu musisz wejść w SCSI Driver (chyba drugie menu od prawej strony - piszę z głowy, czyli z niczego ;) ) i zaznaczyć opcję .... nazwy nie pamiętam ale małym drukiem jest przy niej "ICD, UltraSatan). Kiedy wcześniej zapyta cię o plik, to wskazujesz hddriver.prg z katalogu AUTO dyskietki z której bootujesz HDDriver. Po restarcie załaduje się HDDriver z aktywną tą opcją i pokaże ci całą dostępną kartę. Po spartycjonowaniu, restarcie i instalacji drivera, chyba znów trzeba to powtórzyć, ale już z plikiem drivera z C:

A opis jookiego ma trochę błędów i nieścisłości jak na mój gust, np. wielkość bootującej partycji wcale nie musi być 16MB czy 32MB. U.Saimet w instrukcji do hddrivera pisze że bootująca partycja może mieć taką samą wielkość jak pozostałe (a to już zależy od wersji TOS) i mi to działa.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-08-11 14:08:57)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Hej Adam,

Dzieki za bardzo cenne info.
Ja na razie cwicze na STE bo dopiero dzisiaj wygralem Falcona na ebayu i zamin sie do niego zabiore to pewnie kupe czasu uplynie.
Mam chaupe w remoncie to tak z doskoku cos probuje.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2012-08-11 22:04:01)

11

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

spoko, siedziałem dwa dni i studiowałem słowo po słowie instrukcje do hddrivera, stronę jookiego, readme do ICD i inne fora + partycjonowałem chyba ze sto razy w-tę-i-we-wtę żeby do tego dojść. Dużo sprzecznych, niejasnych i niepełnych informacji. Zbyt sprzecznych, niejasnych i niepełnych jak na coś tak podstawowego jak instalacja sterownika hdd.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Ogólnie najpełniejsze info na temat dysków, sterowników itp wg mnie napisał DrCoolZic ( Atari Hard Disk & File Systems Reference Guide )

http://info-coach.fr/atari/documents/myDoc.php

Reszta to właśnie "sprzeczne, niejasne i niepełne informacje" :)

13

Odp: UltraSatan i nieistniejace partycje

Dzieki Jury za linka. Faktycznie DrCoolZic odwalil kawal dobrej roboty opisujac wszystko.

Z tego co przetytalem ICD nie kuma duzych partycji TOS&DOS ale mnie wystarczy partycji 32MB do przenoszenia danych.