Temat: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Kupiłem uszkodzony Atari STe 520, uruchamia się przeważnie w HIGH rozdzielczości, podłączony UltraSatan śmiga. Wczytałem SYSINFO i GEMBencha i wszystko OK!. Ale po kilku minutach używania wywala 4 bomby. Później nie daje już się uruchomić, tylko zawsze wywala 4 bomby. Dopiero po przerwie (jeden dzień) znowu się poprawnie uruchamia, TOS 2.06 sprawdza pamięć bezproblemowo, ale po kilku minutach używania znowu ten sam horror. STe podłączony do TV przez modulator nie daje obrazu, mogę go tylko używać na SM124 albo VGA, ale raz te monitory nie chciały mi wyświetlać obrazu, tak jak by się przełączył na niską rozdzielczość. No i faktycznie podłączyłem do TV i wyświetlił się obraz, ale tylko biały ekran z 4 bombami. Cieszyłem się tylko tym że zadziałał pierwszy raz obraz w niskiej rozdzielczości. Trochę z durniałem. Czy wystarczy wymienić Shifter, no i dlaczego mam po jakimś czasie te bomby?

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Nic się nie powinno przegrzewać, chyba że jakiś element padł lub pada.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Rozumiem też że jak w sysinfo czy w gembenchu (nie pamiętam w którym tak wyświetlało) w testach widniały 100% a niektóre 99% mam się tym nie przejmować?

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

To nie powinno mieć znaczenia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Znajomy miał podobny problem w jego przypadku STE tracił dźwięk po ostygnięciu sprzętu wracał :)
Może jakieś zimne luty czy cuś? :/

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

6

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Ok! Dzięki Adam za odpowiedzi. Sprawdzałem kompa jeszcze z innymi kościami pamięci i na wszystkich pojawiają się 2 bomby. Coś STEfanek mi świruje, nie obędzie się bez lutowania i sprawdzenia płyty głównej. Dziwne jest że do jakiegoś momentu da się go używać wmiare normalnie.

Ostatnio edytowany przez MrKaczorsky (2012-08-04 20:38:04)

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

7

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Gustaw, mam nadzieję że są to zimne luty. Dźwięk chyba mam sprawny, poklik klawiatury jest na obu kanałach, nie wiem jak przetworniki, ale chyba ok.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Jak zimne luty to do piekranika go na 250 stopni :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Brzmi jak porada medyczna z lektury Janko Muzykant lub Antek:
na 3 zdrowaśki ;)

10

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Hej Jarku a jednak zanabyłeś sprzęcik. Powiem Ci tak ja w moim STE dopóki nie zamontowałem na zasilaczu wentylatorka (wewnątrz) to miałem same problemy - oczywiście dodatkowe urządzenia korzystały z zasilacza STE. To nie wymaga nakładu pracy a sprawdzić warto. Pozdrawiam zioma - może znajdziesz coś taniego dla mnie w kraju gringo-sów

11

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

A czy jest sposób na sprawdzenie sprawności zasilacza STE?

12

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Też mam STE, które się krzaczy po nagrzaniu. U mnie jest zimny lut bo jak nacisnę na procesor i zrobię reset chodzi dalej poprawnie do kolejnego zwisu(nie udało mi się jeszcze go zlokalizować, bo czasami długo działa dobrze). Z tego co czytałem to dość częsta usterka w STE.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2012-08-21 13:50:53)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

13

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

a jakie masz objawy?

14

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Wywala bomby (nigdy ich nie liczyłem) lub na czarnym tle parę jasnych pionowych cienkich pasków ( zazwyczaj tak się dzieje (działo) po paru minutach poprawnej pracy). Wymacałem, że coś nie styka w okolicy procesora ale nie styk na podstawce bo procesor wyjmowałem. Przelutowałem okolice procesora i  działał bez górnej blachy tydzień bez problemu. Jak go skręciłem pierwsze włączenie bomby. Teraz czeka na moje natchnienie.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2012-08-21 17:16:17)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

15

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

a co zdjąłeś blache i tak go odpalałes? I można tam dotykac?

16

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Ja może opisze co jest u mnie.
Katując demko Antiques na zimnym sprzęcie wszystko jest OK ale jak pare razy odpale to po pierwszym ekranie po tych digitalnych wstawkach pojawiaja się dwie bombki i system zawisa. Jak się ochłodzi to poleci całe ok. Ale inne demka chodza nawet na ciepło może w tym antiques są efekty wymagające wiekszej mocy i coś się grzeje. Zmieniałem ram na inny i tez potrafił zabombić. Tos zmieniałem spowrotem na 1.62 i takze potrafił zabombic. Zdazało się tez ze nagle pyk.... i jakby to był reset spowrotem procedury startowe tosa. Tak jak by zasilacz nagle zawodził i płyta sie resetuje cos na wzór pecetów. Zaraz potestuje jeszcze teraz demko chodzi juz kilkanascie razy i były ze 2 akcje z bombką. Przestraszył się czy jak? :)

Testy ramu robię programami od µicr0Bee :
memotest.prg ---wszystko OK sprawne
diagnost.prg  ---wszystko OK sprawne

ale...
Czy może ktoś pokazać co popkazuje diagnost.prg w opcji testu Video?
poza tekstem w środku (fonty) i i kolorowych kwadratów jest siatka zuielono niebiesko czerwona i one sa poprzeywane u mnie.

pozatym komputer chodzi dobrze muzy się słucha i to długo i nic się nie zawiesza. Czasem jakas gra no moze dzis raz na vroom były pionowe pasy i zawisł ale za drugim razem poszło OK.

chmmm... co tu myśleć?

EDIT1-------------------------------------
rozebrany bez górnej blachy i klawiatury chodzi juz na demku 20 minut i jest OK :)
działam dalej

EDIT2-------------------------------------
Zauważyłem zależność, mam 2 rodzaje ramu w komputerze 2 kosci innej firmy i 2 innej ale wszystkie o tym samym czasie dostepu 2 bombki sie nie pojawiają gdy włożę je oddzielnie parami. Czyli 2 tej samej firmy w slot 1 i 3 i jest OK juz sie dwie bomby nie pojawiają nawet wczytuje mi się Risky Woods tak jak kiedys jak mialem 1MBramu. Ta gra wlatuje 2 bombami po wlozeniu wszystkich tych róznych simów.
Mozna uzywac tych pamięci oddzielnie bo razem powoduja problemy. Będę musiał kupić 4 takie same.

Ale pozostał problem grzania się zasilacza na demku Antiques. Jak komp był rozebrany to było ok nie resetował się a jak zacząłem dogrzewać zasilacz lampką to zaczynał się resetowac po jakimś czasie. Teraz jak jest złozony to raz się zresetował pewnie się nieco zagrzał ale juz nie bombi :)

Tak że ram musi byc identyczny.

dobranoc.

Ostatnio edytowany przez secon (2012-08-21 21:41:05)

17

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

secon napisał/a:

a co zdjąłeś blache i tak go odpalałes? I można tam dotykac?

Można, tylko drugą ręką trzeba dotykać - trzymać jakiegoś elementu połączonego z MASĄ komputera np. metalowych osłon gniazd.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2012-08-22 06:52:38)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

18

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

dotykałem grzejnika obok aby zdiąć ładunki z siebie
a potem dotykałem elementów
i:
Motorola 68K ciepła albo b. ciepła raczej norma
blitter ziąb chyba nie wykorzystywany akurat był
glue zimny
ram lekko ciepły
shifter ten spod zasilacza ciepły.
za to w zasilaczu te radiatory gorące ze palcem nie potrzymasz

19

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

secon napisał/a:

dotykałem grzejnika obok aby zdiąć ładunki z siebie

Jeśli grzejnik ma połączenie z masą komputera to można i tak choć według mnie mój sposób zapewnia większe bezpieczeństwo dla elektroniki kompa.

secon napisał/a:

za to w zasilaczu te radiatory gorące ze palcem nie potrzymasz

Raczej normalne po dłuższej pracy zasilacza. Dla pewności i swojego spokoju wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne w zasilaczu.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

20

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Ja mam taką kapryśną MEGA STE, nie mam czasu opisywać dokładnie objawów, ale ogólnie od czasu do czasu, zwłaszcza po otwieraniu i zamknięciu obudowy zdarza się jej się bombić, najczęściej 4 bomby przy bootowaniu. Ponowne otwarcie, dociśnięcie złączek fdd, hdd, ew. kości w podstawkach i przestaje wariować.

A próbowaliście "The Univeral 4 Inch Drop Fix?" Objawy częściowo pasują.
http://info-coach.fr/atari/documents/myFAQ.php#drop

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

uicr0Bee napisał/a:

Ja mam taką kapryśną MEGA STE, nie mam czasu opisywać dokładnie objawów, ale ogólnie od czasu do czasu, zwłaszcza po otwieraniu i zamknięciu obudowy zdarza się jej się bombić, najczęściej 4 bomby przy bootowaniu. Ponowne otwarcie, dociśnięcie złączek fdd, hdd, ew. kości w podstawkach i przestaje wariować.

Chyba ST, STF, STM, STFM były solidniej wykonane niż STE, bo nie czytałem o tylu problemach z nimi.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

22

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

czy ja wiem czy STE było gorzej wykonane? elektronika po 23 latach ma prawo szwankować

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

23

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

A znaliście ten sposób z upuszczaniem z 10cm? Ja wczoraj to wyczytałem i lekko się zdziwiłem :) Poskutkował komuś?

Dla próbujących 1. raz,  oczywiście HDD trzeba wyjąć jeżeli jest w środku.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

24

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

Nie próbowałem, ale to daje ten sam skutek co moje naciskanie na procesor bo środek płyty jest niepodparty i przy lądowanie ugina się.
Właściciel tego STE był zdesperowany w czasie jego naprawy
http://allegro.pl/atari-1040st-i2571272616.html

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2012-08-22 12:14:18)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

25

Odp: Czy w ST może się coś przegrzewać?

A zdarza się Wam obraz w negatywie przy bootowaniu, czyli czarne tło i białe logo Atari? MEGA STE 2.06.

darpajdp <-- przy odpowiadaniu na ostatni post nie klikasz "Reply", tylko piszesz od razu w polu niżej, bo inaczej niepotrzebnie cytujesz.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.