1

Temat: "NIE" osyfianu sapów!

:arrow: Dokładnie - jak w tytule - mam serdecznie dosyć, ścinania kanałów w muzyczkach, tylko dlatego, że na SAP-ie to będzie się syfić...

W ogóle to w ostatnim Atari800WinPLus`ie jest już wcale niezła emulacja POKEY`a, więc nie widzę dużego problemu żeby ktoś "napisał se" nowego SAP Playera, ewentualnie zrobił jakiegoś patcha na jeden z istniejących.

Pozwoliło by to też na "odpluskwienie" ASMY z kawałków, które zostały poddane już tej niecnej obróbce i wrzucenie na ich miejsce tych samych - ale już nie uszkodzonych ...

Co wy na to :?:

I czy jest to aż tak chorym pomysłem, jakim się wydaje...

I Ty zostaniesz big endianem...

2

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

miker - razem z foxem bedziem komitowac (przy wodce) szczegoly implementacyjne nowego sapliba. Prawda foxiu ? ;)

3

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

czemu zawsze tak jest

Jak trwoga to do ... Foxa      ?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

4

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Mozna prosic o jakies przyklady muzyczek obecnych w ASMA, ktore to sa poddane tej obrobce.

5

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Ależ proszę bardzo:

* Xray: Boremloza, Barymag2_3, Porazka, Timeis, Trep - z tym ze w tym ostatnim to już jest inny problem, Ix wie o co chodzi;

* Greg: Introspection, Power, Toxic_Cream

Generalnie chodzi o okaleczenie basu `16+8bit`...

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Ja osobiscie uwielbiam kawałek "Boremloza" X-raya... zreszta nie tylko ten... Braymag 2_8 i Barymag 2_intro r0l0 ! Boremloza na SAP-ie nie brzmi tak jak w oryginale (soundtrack z Numen-a), dlatego z najnowszego emulca zgrałem sobie to do WAV-a i to katuje namietnie. Sek w tym, ze dopiero Atari800win serii 4.0 potrafi w miare wiernie odgrywac POKEY-owe dzwieki...

Jeżeli ktoś przerabia pod potrzeby SAP-a muzyczki, to IMHO czyni profanacje... POKEY jest przewspaniałym chipem dzwiękowym i jeżeli emulator tego dzwięku (np. SAP Player) nie odtwarza go wiernie, to  należy wymóc na autorze zmiany, a nie przerabiać muzyczki... I tutaj podzielam zdanie Miker-a, mimo, że to co robie na atarce w 95% składam w chwili na emulcu i sofcie PC-towym... jednak twierdze, że to oryginalne Atari powinno być wyznacznikiem, a nie software, który posiada pewne bugi.

AMEN.

7

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

miałem to zrobić, ale brak mi czasu, żeby "skorzystać" z tej emulacji co jest w nowym a800.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

8

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Jeżeli ktoś przerabia pod potrzeby SAP-a muzyczki...

Ja w to akurat nie wierze, pomimo tego, ze wciaz nie rozumiem, co Miker ma na mysli mowiac o:

ścinaniu kanałów w muzyczkach

9

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Marok: jeśli masz tylko emula, to sorki ale tego nie zrozumiesz... :/

Reszta dobrze wie o co chodzi, o czym świadczy post mikey`a o nowym saplibie (podobno poważny)...

...póki co [eot]...

I Ty zostaniesz big endianem...

10

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Jeżeli ktoś przerabia pod potrzeby SAP-a muzyczki, to IMHO czyni profanacje...

Panowie nie panikować ;) nikt nie przerabia .sap'ów pod SAP playera... poprostu w playerze są obcinane na chama pewne częstotliwości (na zero, czyli nie słychać ich wogóle). A to dlatego że robi się bardzo brzydka interferencja przy tworzeniu dzwięku cyfrowo. Jest znaczna różnica przy tworzeniu dźwięku analogowo i samplowaniu go do 44100Hz od cyfrowego generowania... Dla chętnych sprawdzenia o co chodzi, player bez tego "zabezpieczenia" czyli nie obcinający częstotliwości : http://www.fireworks.atomnet.pl/SAP.exe Różnice słychać oczywiście na utworach Porazka, barymag, itp
Takie samo obcinanie jest w Atari800win tyle że tam poprzednio był "błąd" i były obcinane dźwięki również z szumem (często się np. perkusja waliła przez to). W SAP'ie obcinane są "tylko" dźwięki inne niż szum.
Dlaczego tak się dzieje ? Atari w teorii jest w stanie wygenerować dźwięk o częstotliwości do 1.77MHz. W torze analogowym atari to taki dźwięk ładnie się wygładza i zanika. Tymczasem gdy się taki dźwięk emuluje to już dźwięki powyżej 22050Hz zaczynają się chrzanić... Żeby się tego pozbyć to w emulatorze musiałby pracować b. dobry filtr analogowy pracujący powyżej 1.77MHz. W SAP'ie jest prosty filtr pracujący na 705kHz. Ale to nie wystarcza. Dla chętnych posłuchać co się dzieje bez filtra wogóle (czyli "czyste" generowanie na 44100Hz) i bez obcinania częstotliwości : http://www.fireworks.atomnet.pl/SAP2.exe
Polecam zobaczyć co się dzieje z dźwiękiem np. w utworze Tanks J. Husaka.

to należy wymóc na autorze zmiany

Powiem tak: Go away! Leave me alone! :)

Ze scenariusza do polskiej gry:
"Ten Twój kumple może na żywo komentować, gęsto ci się dzieje."
Co autor miał na myśli ?

11

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

to dlaczego w A800WinPLus to już działa, hm?

bo inaczej nawet bym tego tematu nie rozpoczynał... :twisted:

--------------------------------------------------------------------

Mam jeszcze jeden apel do drogich kolegów atarowców (i nie tylko):

W miarę możliwości nie tnijcie kanałów i nie osyfiajcie instrumentów, a skoro się syfić będzie w sapie/pod emulem to trudno. Chyba nie damy się terroryzować tym, u których "nie działa"

a swoją drogą po cichu wierzę w powstanie lepszego sapa (niekoniecznie baj slajt)...

I Ty zostaniesz big endianem...

12

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

to dlaczego w A800WinPLus to już działa, hm?

przecież nie napisałem że to jest nie możliwe, tylko że trzeba zrobić porządny filtr dolno-przepustowy i wywalić blokowanie wysokich częstotliwości :) Napisałem też że ja tego nie zrobię bo: Nie chcę, nie znam się, zarobiony jestem... Jutro, kochany, jutro, ja rozumiem, ale jutro... :)

Słuchałem nowego emulatora i gra zajebiście, ale nie wydaje wam się że gra trochę za wysoko ? Spojrzałem w źródła i przy emulacji Pokeya jest używany zegar NTSC 1789790, a powinien byc palowski 1773470. Odpaliłem jakiś music disc z old-schoolowymi muzyczkami i Amaroute strasznie fałszowało.

Ze scenariusza do polskiej gry:
"Ten Twój kumple może na żywo komentować, gęsto ci się dzieje."
Co autor miał na myśli ?

13

Odp: "NIE" osyfianu sapów!

Reszta dobrze wie o co chodzi, o czym świadczy post mikey`a o nowym saplibie (podobno poważny)...
...póki co [eot]...

Powazny ... jak najbardziej. Soused juz napisal o co chodzi + trzeba sie dobrze
przyjrzec emulacji w nowej galezi a800 i ..... hooray ... mamy idealne sap'y.
Tylko ...... czasu ciagle brak .... a topole na miedzy z rzadka ciche siedza ... czy jakos tak ... :)