Temat: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Hej, zakupiłem wczoraj ww. Atari wraz z osprzętem, CA-2001, CA12, kilka kaset i kilkadziesiąt dyskietek. Jako, że nigdy wcześniej nie posiadałem Atari dopiero zacząłem szukać w internecie poleceń jak to wszystko uruchomić.
A więc tak, stacja CA-2001 z tyłu ma 4 małe zworki, trzy pierwsze z nich mam w górze, ostatnia przesunięta na dół. Wkładam dyskietkę do stacji, włączam zasilanie, poburczy chwilę, cisza, znowu burczy i na liczniku pokazuje się "39". pali się power i protect. Włączam Atari, pokazuje się "READY" chyba Basica. Klikam "bye" pokazuje się "SELF TEST", resetuje, klikam "dos" i też ""SELF TEST". Próbowałem LOAD"D:", nie działa. Wyskakuje "error 130". Znalazłem też opisy żeby wpisywać LOAD "D:nazwa.programu", a skąd ja mam wiedzieć jak nazywa się program który jest na dyskietce? Jest jakieś polecenie do sprawdzenia tego co jest na dysku? LIST lub DIR jak w DOSie? Nie wiem jak się za to zabrać, bo co nie wpisze to pokazuje mi self test, lub error 130. Może te zworki mam źle ustawione, ale wątpię.

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Włóż dyskietkę do stacji i odpal komputer z wciśniętymi klawiszami Start i Option.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Adam - samo Option - Start to do magnetofonu :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

4

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Wszelkie komendy dot. stacji działają dopiero jak załadujesz DOSa. Atari nie ma wbudowanego dyskowego systemu operacyjnego, stąd błąd 130.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

5

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

trzymanie OPTION, lub OPTION i START skutkują pojawieniem sie "SELF TEST". nic więcej się nie dzieje.

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Włącz stację, włóż dyskietkę ,opuść dżwignie ,naciśnij  i przytrzymaj OPTION ,włącz kompa. Stacja powinna odczytać katalog dyskietki lub wczytać program na niej zapisany.
Jeżeli przejdzie do SELFTESTU to chyba komp nie widzi stacji, lub dyskietka jest niesprawna.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2013-01-31 11:02:24)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

7

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Nie wiem do czego służy ostatni jumper z tyłu, wg opisu do niczego, ale ja zawsze wszystkie miałem w górze. Przestaw go i spróbuj. Jeśli ze stacją, kablem i kompem wszystko jest ok, dyskietka jest w stacji (i coś na niej jest) to zamiast burczenia powinieneś usłyszeć - pi pi pi pi  -odgłos czytania dyskietki

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Też mi się tak wydaje, bo nawet nie probuje z niej czytać. Coś by chociaż zatrzeszczało a tu nic. Od razu self test. To może jednak zworki mam źle ustawione? Jak powinno być. Kabel próbowałem podłączać do stacji w dwa różne wejścia i jest to samo, więc chyba bez znaczenia w którym siedzi. Może dyskietkę źle wkładam?

http://s1.pokazywarka.pl/bigImages/1709993/6003329.jpg

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Przy wkładaniu dyskietki dżwignia ma być poziomo,po włożeniu zamykasz do pionu.
Może być kabel uszkodzony, lub stacja. Zapytaj sprzedawcę czy sprzęt był do końca używany, czy może jest to tzw " leżak z szafy ".

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2013-01-31 11:22:27)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

10

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

No i tak jest, ta dźwignia lekko opada po prostu, ale jak wkładam dyskietkę to trzymam w pionie i później zamykam. To nic nie daje, wszystkie opcje powodują pojawienie się self testu. Może stacja jest uwalona po prostu.

Leżak z szafy, ale to koleś ode mnie z miasta, był u mnie w domu wczoraj wieczorem, razem podłączaliśmy sprzęt, ale wątpię żeby ściemniał, bo to jego ojciec korzystał z Atari, pisał jakieś protokoły wypadków w szpitalu, nawet jest parę dysków z tym. Dzwonił do ojca przy mnie i pytał jak to uruchomić ale ten nie potrafił sobie przypomnieć komend. Jak go odwoziłem to jeszcze poszliśmy do niego i za radą ojca sprawdził jeszcze jedną szafkę, po czym dostałem magnetofon w kartoniku i kolejną paczkę dyskietek. Jeszcze gdzieś podobno leży jakiś kardlige z baterią na którym można było zapisywać dane, bo posiadał baterię, coś ala współczesny pendrive. Ale tego nie mógł znaleźć, odezwie się jak na to natrafi. Tak więc wątpię żeby tu ściema jakaś była. Wszystko w dziadkowej walizce zapakowane naprawdę leżało w tym pokoju na szafie.

Ostatnio edytowany przez banan666 (2013-01-31 11:29:37)

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Ten nadmierny luz dżwigni może być powodem pęknięcia docisku.Odkręć dwie śrubki od tylnej pokrywy, i cztery od spodu. Zdejm obudowe i zrób foto, może coś poradzimy. Jeżeli to leżak to należy mu się czyszczenie i smarowanie.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2013-01-31 11:32:39)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

12

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Miałeś rację, kawałem plastiku utrzymujący bolec dźwigni ułamał się. Czym to kleić najlepiej?

http://s1.pokazywarka.pl/bigImages/1710072/6003573.jpg

13

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Temat rzeka, samo przyklejenie będzie za słabe/nieskuteczne... Poszukaj na forum, są opisane różne patenty naprawy...

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Ja robiłem na 2 sposoby.
1. Przykleiłem np kropelką lub żywicą 2 składnikową a po tym," spawałem" lutownicą, dodając trochę obcego tworzywa.
2. Wycinałem blaszkę, wierciłem otwór o średnicy ośki i wklejałem do "koszyczka".
Nr 1 sprawdzony kilka razy.

  Zrób zdjęcie całej stacji.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2013-01-31 12:05:26)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

15

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Można też "związać" odpowiednio grubym drutem, lecz wcześńiej trzeba odkręcić cały mechanizm dociskowy (4 śrubki). Jak dam radę to wieczorem wrzucę fotki.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

16

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Polecam tez lekture watku:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 84#p163884

Kuba Husak na swojej drukarce 3d opracowal metode reprodukcji tych najczesciej pekajacych elementow. Ponoc znacznie wytrzymalsze od oryginalnych.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2013-01-31 12:20:19)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Dla mnie rewelacja.:)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

18

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Już pokleiłem, najpierw kropelką, po 10min, lutownica i wszystkie łączenia potopiłem, a następnie powstałe dołki kawałkiem plastiku stopionego zalałem i lutownicą wygładziłem, siedzi i kręci. Ale na 20 dyskietkach które sprawdziłem wyskakuje mi "boot error", więc chyba trzeba poczyścić stację. Zaraz poczytam dokładniej.

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Weż mały śrubokręt ,nawiń troszkę waty ,zmocz spirytusem,i umyj głowicę. Ponadto umyj prowadnice i nasmaruj rzadkim olejem,najlepiej od maszyn do szycia.Jak nie masz oleju ,zostaw suche.
Poza tym dyskietki się utleniają i nie dość że brudzą głowice to nie chcą być czytane.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

20

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Sprawdziłem nawet co z tym filcem dociskającym dysk do głowicy i jest ok, szyny nasmarowałem wd40 a głowicę patyczkami do uszu zamoczonymi w wódce, bo spirytu nie mam akurat. Dalej nie działa, więc pewnie dyskietki pagibły. Sprawdzę wieczorem resztę, zobaczymy czy się uda coś wczytać. Tak się zastanawiam nad sio2sd i nie wiem czy sens jest kupować, Bo posiadam już hxc do Amigi 1200 i sio2sd do c64 i w sumie nie wiem czy znowu wydawać stówę. Bo tak naprawdę w co innego pogram na Atarynce czego nie ma na c64..Chciałem sobie akurat w Atari grać w gry na kasetach i dyskietkach, ale chyba lipa będzie skoro dyskietki poszły się...

21

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Jak na dyskietce nie ma DOSu czy innego loadera też efekt będzie podobny.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Mam SIO2SD i jestem zadowolony. Tańsze rozwiązanie to zrobić SIO2PC ,zainstalować ASPECT-a .PC pracuje wtedy jako twardy dysk dla ATARKI. Nagrasz dosa na dyskietkę lub dowolny loader , gierki i będziesz miał "powrót do przeszłości". :)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

23

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Ok, ale tych dyskietek co mam przecież już nie wykorzystam, prawda?

24

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

banan666 <-- mówiłeś że na dyskietkach miały jakoby być zapisywane jakieś dokumenty. Z takiej dyskietki nie zabootujesz, nawet jeżeli jest sprawna. Tak jak napisał willy, musisz trafić na taką z DOSem, grą/demem 'całodyskowym', albo jakimś 'mikrodosem' - loaderem plików.
Napisz co się pojawia na wyświetlaczu stacji po zamknięciu różnych dyskietek. Zobaczymy czy stacja rozpoznaje gęstość formatu.
Jak podasz gdzie mieszkasz, to może ktoś się zaoferuje i podskoczy ze sprawną dyskietką, kopierem i paroma dyskami do skopiowania.
Jeżeli nie chcesz inwestować w sio2sd to pomyśl nad zbudowaniem lub kupnem tańszego sio2pc, sio2usb albo wbudowaniu do środka atarki IOBoard. Opis każdego łatwo znajdziesz w sieci.

--edit--
Widzę Rychu mnie wyprzedził.

Odpalając DOSa z sio2pc, sprawdzisz co jest na dyskietkach i będziesz je mógł sformatować (o ile fizycznie są dobre), i coś na nie nagrać aby nacieszyć ucho odgłosami ładowania prosto z dyskietki. sio2pc naprawdę się przydaje. Przecież soft, nawet do nagrania na dyskietki, będziesz ściągał głównie z sieci.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-01-31 13:55:46)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

A więc po włożeniu chyba z 15 dysków, takich podpisanych dos2.5, turbo basic, panther pojawia pojawia się jedno i to samo. Wkładam dysk, włączam ca-2001, zaburczy, licznik leci do 39, odpalam atari z option, licznik spada do 00, piknie raz, na wyświetlaczu stacji pojawia się coś jak GS, a na monitorze boot error. Przekonaliście mnie. Kupię dzisiaj sio2sd, albo sio2pc. Widziałem na stronie lotharka, że dodał mój film z Amigą 1200, muszę poprosić o jakiś rabat za to że umieszcza moje produkcje w celu prezentacji urządzenia, :D. Żartuje oczywiście.
Aha, ja jestem z Elbląga, jakby ktoś z forum był z okolicy to proszę pisać.

Ostatnio edytowany przez banan666 (2013-01-31 14:40:30)