1

Temat: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Witam

Kiedyś drążyłem na forum temat nagrywania softu do Atari nie poprzez SIO2PC ale normalnie w stacji działającej w pececie .
Po bardzo wielu próbach potrafię już nagrać dowolny plik na dyskietce w stacji blaszakowej a następnie odpalić go na Atari .                      Używam flopa Atari XF551 .
Niestety nie potrafię jeszcze nagrać całych obrazów dyskietki typu .atr
Bardzo prawdopodobne że jest to wina softu którego używam .Jeśli ktos się spotkał z takim problemem proszę o kontakt .
Zainteresowanych moimi dotychczasowymi " osiągnięciami " zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam
Adam

2

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Sprawa się lekko wyjaśniła .Wyczytałem w sieci że program writeatr obsługuje praktycznie wszystkie formaty plików  .atr  ale nie 90kb .
A niestety tych jest najwięcej na sieci.Przy próbie zgrania wywala komunikat że takich plików nieobsługujemy i po ptokach.


Czy istnieje jakiś bezpieczny sposób żeby z atr-a 90kb zrobic np 180kb . To by załatwiało sprawę .


Pozdrawiam

3

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Oczywiscie, ze sie da. Poszukaj sobie na necie opisu formatu .atr. W naglowku tych plikow jest umieszczana wielkosc obrazu w sektorach (sektor = 16 bajtow). Nalezy ja tylko odpowiednio zmienic i dopelnic na koncu odpowiednio plik zerami.

Pozdrawiam,
Black Dot

:: Falling Man Games :: http://fmg.servegame.com :: Macroh Masheen :: http://www.macrohmasheen.com ::

4

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Budowa ATR'a:
http://www2.asw.cz/~kubecj/afmt.htm

Pozdrawiam,
Black Dot

:: Falling Man Games :: http://fmg.servegame.com :: Macroh Masheen :: http://www.macrohmasheen.com ::

5

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Opis już wydrukowałem z w/w stronki ale przyznam szczerze że niewiele mi to mówi . Potestuję to zobaczę co z tego wyjdzie.

6

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

A jakiegoś prostrzego sposobu nie ma niż grzebanie w pliku ?
Na przykład wgrywam plik atr do programu x a potem nagrywam go spowrotem już w odpowiedniej wielkości ( coś co by działało podobnie jak pecetowy Norton Ghost gdzie mogę sobie dowolnie ustawiać wielkość partycji )

7

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Chetnie napisalbym dla Ciebie taki maly programik, ale musze narazie pracowac na trainerem do River Raid'a, a w piatek wyjezdzam na 2 tygodniowy rejs po zatoce :(

Pozdrawiam,
Black Dot

:: Falling Man Games :: http://fmg.servegame.com :: Macroh Masheen :: http://www.macrohmasheen.com ::

8

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

No no jestem pod wrażeniem .Z góry dziękuję i chętnie poczekam .Myślę że nawet nie tyle  dla mnie co dla wiekszej społeczności miłośników Atari byłby taki programik bardzo przydatny .Dostępność do starych blaszaków z dużymi flopami jest teraz bardzo prosty , a często nawet bezpłatny .
Swego czasu zezłomowałem tego spore ilości pracując jeszcze w serwisie jednej ze znachych polskich firm komputerowych ...
A duże dyskietki ludziska z mojej obecnej firmy mi jeszcze do teraz przynosza bo wiedzą że zbieram.
Nawet można by się pokusić później o jakieś kompleksowe opracowanie ,czyli co jak podłączyć pod jakim systemem i jakich programów do tego użyć i opublikowac to na jakiejś stronce .
Pożyjemy zobaczymy.

9

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Oczywiscie, ze sie da. Poszukaj sobie na necie opisu formatu .atr. W naglowku tych plikow jest umieszczana wielkosc obrazu w sektorach (sektor = 16 bajtow). Nalezy ja tylko odpowiednio zmienic i dopelnic na koncu odpowiednio plik zerami.

Niestety nic to nie da, bo writeatr nagrywa tylko 256-bajtowe sektory ( kontroler w pc nie obsluzy 128-bajtowych). Jesli na ATRze sa zwykle pliki, to przegrac je na ATRa 180K. W przeciwnym przypadku ciezka sprawa (latwo sie nie da).

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

10

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

No to kiszka niestety .
Przegrywanie plików nie stanowi dla mnie w tej chwili żadnego problemu ale jak juz jest np gra całodyskowa ,albo jakas dyskietka bootowalna no to mam fryteczki :(
Bo o ile wiem przegranie takiej dyskietki tylko po plikach niewiele da .
Jest jedno rozwiązanie ale u mnie niestety nie działa nie wiem czy to czasem nie jest wina mojego SIO2PC ,chyba że coś źle robię .

Na pececie odpalam programik który jest załóżmy stacją D1 i z niego startuję Atari , moją XF przypiętą do 130 ustawiam na słiczach na D2 i kopiuję .atr ....... kabelek ...... 130 ........ XF551 , teoria jest piękna ale w praktyce u mnie to nie funguje kuuuuuuuuuuuuuuuuuurnaaaaaaaaa !!!!!
Wiem a może złego dosa używam ???
Jaki dos jest najlepszy do XF `ki ???

11

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

No to kiszka niestety .
Przegrywanie plików nie stanowi dla mnie w tej chwili żadnego problemu ale jak juz jest np gra całodyskowa ,albo jakas dyskietka bootowalna no to mam fryteczki :(

No to majstrujesz sobie z ATRa 90 KB plik DC3 i nagrywasz na 5'25 a na Atarce z pliku DC3 robisz prawdziwy dysk 90 KB.

12

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

No to majstrujesz sobie z ATRa 90 KB plik DC3 i nagrywasz na 5'25 a na Atarce z pliku DC3 robisz prawdziwy dysk 90 KB.

Przecież do bez sensu - podwójna nie potrzebna robota ..... (na grzybie robisz Dc3, przenosisz na dyskietke potem na Atari odpalać Dc3 i z powrotem na dyskietke ehhhhh - to ja proponuje kabel sio2pc
podpiac razem ze stacja do Atarki - odpalić Sector Copier'a i kopiowac sektorowo Atr'y na dyski (D2--->D1) rozwiązanie szybkie i przyjemne z zarejestrowaną wersją Ape ;) (gdzie D2 to Atr a D1 nasza stacja przy Atari)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

W jednej z wypowiedzi już wspominałem że próbowałem zgrywać poprzez kabelek .atr na XF`ke ale nie szło .
Jesli to sprawa rejestracji programu no mam problem bo moja wersja nie jest zarejestrowana ot co .

14

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

to nie jest najprawdopodobnie problem rejestracji ale rodzaj kabelka jakiego używasz (na jakim układzie zrobiłeś sobie SIO2PC ???)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

15

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Kupiłem na allegro od gościa który sprzedaje wersję bez wtyczki ( miałem swoją więc problemu nie było ) . Wersja jest jednoukładowa ,typu scalaka nie pamiętam. Ale mogę w domu rozkręcić wtyczke i zobaczę.

16

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

> Przecież do bez sensu - podwójna nie potrzebna robota ..... (na grzybie robisz Dc3, przenosisz na dyskietke potem na Atari odpalać Dc3 i z powrotem na dyskietke ehhhhh - to ja proponuje kabel sio2pc
podpiac razem ze stacja do Atarki

Zgadza sie - najlepsze jest Sio2PC, ale jak ktos nie ma/nie chce miec/czy cos - to jest to chyba jedyna metoda, bo nie znam programu, ktory nagra z ATRa w singlu.

17

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

I nigdy takiego programu nie bedzie na blaszaka. Z prostej przyczyny w singli stacje atarowskie stosuja przy zapisie modulacje FM, a w pozostalych gestosciach MFM. Flopy blaszakowe nigdy tej pierwszej nie obslugiwaly, a ze tego nie da sie obejsc programowo ... wynik znany.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

18

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Chwila chwila , o ile wiem stacja XF551 ma w środku normalny naped 360kb z peceta i jakos nagrywa pojedynczo . Więc co jest grane ???

19

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Bo to kwestia kontrolera, a nie napedu tak naprawde. Kontroler dostarcza napedowi gotowy zmodulowany sygnal do glowicy (w napedzie tylko wzmacniacze siedza).
Sorry, ze to tak poprzednio uproscilem.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

20

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

130K jest MFM, ale tez kontroler pc nie obsluzy, bo 128-bajtowe sektory.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

21

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Dla kontrolera nie ma znaczenia jakie sa sektory wiec MD (czy ED) tez moze grzyb odczytywac czy zapisywac - to tylko kwestia softu. Jesli soft chodzi w oparciu o standardowe procedury to faktycznie mniej niz 256b/sektor sie nie daje.
W stacji LDW (np. bo i w pozostalych tak zapewne jest) procesor wysyla do kontrolera po kolei wszystke bajty jakie maja byc zapisane (wraz ze znacznikami sektorow i danymi miedzysektorowymi widzianymi potem przez kontroler), tylko przy odczycie kontroler sam odnajduje poczatek sektora, a potem znowu odbywa sie to "na piechote", bajt po bajcie wraz z wszystkimi danymi ktorych potem Atari nie dostaje.

Tak wiec moznaby wysylajac i czytajac bezposrednio z rejestru I/O kontrolera czytac i zapisywac na grzybie gestosc rozszerzona...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

22

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

wyjasnijcie mi ten fenomen: grzybowa stacja 1.2mb nie rozpoznaje dyskow 180 i 360 kb,what's up? nasze grzyby.....

gep/lamers^dial

23

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

wyjasnijcie mi ten fenomen: grzybowa stacja 1.2mb nie rozpoznaje dyskow 180 i 360 kb,what's up? nasze grzyby.....

Moja rozpoznaje.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

24

Odp: Nagrywanie softu Atari w stacji 5.25 pracującej w blaszaku.

Oczywiscie, ze sie da. Poszukaj sobie na necie opisu formatu .atr. W naglowku tych plikow jest umieszczana wielkosc obrazu w sektorach (sektor = 16 bajtow). Nalezy ja tylko odpowiednio zmienic i dopelnic na koncu odpowiednio plik zerami.

Niestety nic to nie da, bo writeatr nagrywa tylko 256-bajtowe sektory ( kontroler w pc nie obsluzy 128-bajtowych). Jesli na ATRze sa zwykle pliki, to przegrac je na ATRa 180K. W przeciwnym przypadku ciezka sprawa (latwo sie nie da).

oczywiscie ze sie da - kontroler pctowy obsluguje zarowno fm jak i mfm, sektory moga miec maxymalnie 16kb - tj mozna sobie takie ustawic, kontroler wykona, ale dyskietka bedzie sie nadawac do formatowania. tak czy inaczej... kiedys kiedys waldi/tight trul mi dupe zebym mu napisal kopier z atari na pc - zadka pctowa stacja czytala normalnie, geste niestety nie czytaly w ogole..
no dobra.. zeby nie byc goloslownym postaram sie programik wrzucic (razem z source (asm)) gdzies tutaj, a wlasciwie zmusic vidol'a zeby to zrobil :) (jak bedzie mial siec.. khe khe..)

przechodze na tumiwisizm