1

Temat: MAC/65

Witam :)
Po przeglądnięciu mojego archiwalnego softu i źródel, oraz najnowszych tool'sów. Doszedłem do wniosku że chętnie bym się przsiadł na XAsma lub Qasma. Lecz jest jeden malutki problem. Wszystko co dotychczas napisałem było w Mac'u (QA był dla mnie wtedy ..... hehe nie będe się wyrażał), A chciałbym dokończyć LOCKETA (całość zrobiona tylko szlify), Blood Fightera (1 level w 3/4 zrobiony i kupa grafy i troche muzy TL'a), Blood Fire (zarys ale interesujący projekt, można by go dociągnąć do końca). Potrzebowałbym jakiejś rady jak przenieść to z Mac'a do wyżej wymienionych programów (włącznie z makrami, dużo ich używałem). Z góry dziekuje za rady :D

2

Odp: MAC/65

zdaje sie ze jest cos z crossasemlerow co ma tez makra, nie jest to X-Asm czy QAsm, Lewis bodajze tego uzywa

trzeba poszukac we wczesniejszych postach na forum, bo byla tak dyskusja 'co kto lubi' z asemblerow 6502 na PC

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: MAC/65

Najbardziej mi zależy na przekonwertowaniu źródeł na plik tekstowy (Mac miał tokeny jak basic). Najlepiej jeszcze żeby taki program był na PC, bo na Atari to sie zajade 80 dyskietek sourców   :(

4

Odp: MAC/65

Tebe: MAE to nie crossasembler tylko natywny assembler na Atari.... :(

Eagle: polecam Ci zapoznanie sie z MAE. Ma dosyc zblizony zestaw pseudorozkazow (np. .by, .wo pasuje), jest makroasemblerem, obsluguje kompilacje warunkową, potrafi asemblować dla procesora 65c816 i ma jeszcze kilka innych zalet nad QA... ;)
W porównaniu do QA ma w sumie jedna wadę (?), która moze okazać się zaletą. Wymaga rozszerzonej pamięci. Ruszy na 130XE (bo wymaga 4 banków XMS), ale jeśli używasz Sparta DOS X w trybie banked to musisz mieć jeszcze dodatkowe 64KB (w zasadzie 16) na bank systemowy Sparty. A dlaczego ta wada jest zaletą? Od $2000 MAE trzyma źródło, wiec jesli koniec zrodla nie przekroczy $7fff to masz wolną pamięć (np. na asemblację) od $4000 do $b7ff. Jak chcesz wiecej informacji w tym temacie zlap mnie via GG.
Jeśli chcesz ten asembler skontaktuj się z jego autorem Johnem Harrisem: thefrogger (at) sti KROPA net. Jeżeli dostaniesz jakąś nowszą wersję niż 1.2 to podeślij mi proszę mailem. Niedlugo umieszczę w bazie MAE, wiec bedzie i do ściagniecia z AA.

5

Odp: MAC/65

Jesli uzywasz makr, to x-asm odpada. Ale jest wiele innych. Pamietam ze w moich poszukiwaniach crossasemblerow dla 6502 natknalem sie na crossasembler kompatybilny z MAC/65 dzialajacy na zrodlach plain-txt. Znalazlem go albo przez google albo na 6502.org W kazdym razie poszukiwania nie powinny byc trudne.

Sam przed chwila zerknalem. efekt poszukiwan jest tu:

http://www.cs.utah.edu/~schmelze/atari/atasm/index.html

pozdrawiam

6

Odp: MAC/65

No wlasnie Pawel Bulkowski z OUR 5OFT napisal taki ladny crossassembler : OMC . Potrzebny Ci jeszcze tylko jakis przyzwoity edytor dla programistow pod ktory go podpinasz (kolorowanie skladni sie przydaja, jakby cos, to zglos sie po pliki konfiguracyjne :) ).

OMC jest w 100% zgodny z MAC65 (nawet moze tak poszatkowane pliki wynikowe jak oryginal generowac ;) ) i zawiera pare usprawnien jeszcze.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: MAC/65

Dzięki serdeczne za rady. Myśle że teraz to już tylko z górki. A propo rozmawiałem z Liebichem i postanowił udostępnić źródła od swojego Sound Trackera :D Trzymam go za słowo. Może ktoś go dokończy? Bo ja na muzie się nie znam, a mam inne projekty na głowie :) Jak coś to wrzuce gdzieś na serwer source i dam znać :)

8

Odp: MAC/65

Liebich udostepni zrodla, niemozliwe :)

kiedys zdisasemblowalem jego player i probowalem napisac tracker, jednak glowna zaleta trackera byla grafika a nie muzyka :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

9

Odp: MAC/65

http://www.cs.utah.edu/~schmelze/atari/atasm/

powinno wystarczyc jesli kcesz dalej uzywac tej skladni
o ile pamientam to wymaga on plikoow typu plain text
tak winc konwersja (naprosciej PRINT"H:code.asm")
z uzyciem atari800 spokojnie zalatwia sprawe.

o ile nie cza sie babrac z 80 dyskami :D

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: MAC/65

Dzięki. Spróbuje zobaczymy czy się powiedzie ;)

11

Odp: MAC/65

polecam Ci zapoznanie sie z MAE. Ma dosyc zblizony zestaw pseudorozkazow (np. .by, .wo pasuje), jest makroasemblerem, obsluguje kompilacje warunkową, potrafi asemblować dla procesora 65c816 i ma jeszcze kilka innych zalet nad QA... ;)

Problemem mogą być dyrektywy otweirające i zamykające definicję makra oraz zakończenie .IF. MAE teoretycznie od wersji 1.2 toleruje .EN jako zakończenie warunku ale lepiej używać ***, bo z .EN mogą być czasami jaja.

W porównaniu do QA ma w sumie jedna wadę (?), która moze okazać się zaletą. Wymaga rozszerzonej pamięci. Ruszy na 130XE (bo wymaga 4 banków XMS), ale jeśli używasz Sparta DOS X w trybie banked to musisz mieć jeszcze dodatkowe 64KB (w zasadzie 16) na bank systemowy Sparty.

Kiedys była wersja dla 64kB ale zrobić coś na niej więcej niż wyświetlenie "Hello world" jest ciężko.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.