1

Temat: Atari 800xl, czarny obraz.

Witam, ostatnio dostałem za darmo od kolegi atari 800xl + zasilacz + magnetofon + joy + kasety (widać że o komputer dbano), poinformowano mnie że konsola nie była uruchamiana z 15 lat :P, ale wtedy działała na 100%.  Ucieszony zrobiłem sobie kabel composite video, po podpięciu pod tv czarny obraz, nic się nie dzieje. Postanowiłem zrobić kabel pod SCART po podpięciu do lcd pisze że brak sygnału. I tak oto rozpoczęło się szukanie w sieci, natrafiłem na trop z uszkodzoną pamięcią ram. Rozkręciłem atari przy okazji wymieniłem spuchnięty kondensator, okazało się ze strasznie grzeje się ostatnia pamięć ram. I teraz pytania:

- Czy istnieje możliwość zmniejszenia pamięć ram (chciałbym wyłączyć uszkodzoną kostkę). 
- Czy do wymiany może być ROM. Widać że ktoś przy nim grzebał, tak jakby był już lutowany ale skoro komputer działał 15 lat temu na 100% to chyba rom jest git.

Proszę o pomoc, szkoda aby taki sprzęt się zmarnował. :(

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-16 19:29:13)

2

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Niestety nie jest to możliwe. 800xl potrzebuje wszystkie 8 kostek do działania. Są to kości 1bitowe.
Niestety tylko wymiana.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

3

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Lipa :(, skąd ja wezmę pamięci. Ale czy to możliwe żeby pamięć siadła od leżenia w szafie. Mieżyłem napięcia na zasilaczu, wszędzie było około 5,12v. To nie za wiele?

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-16 20:24:53)

4

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Możliwe, padają ze starości.
A pamięci da się zdobyć.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

5

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Ok. Jako zamienniki znalazłem coś takiego (w moim atari mam takie kości TM 4264-15):
KM41256-15
4 kostki 4164
Czy te spełniają wymogi i czy jest gdzieś lista pamięci zastępczych do atari, skąd można coś takiego wytrzasnąć? Z góry dziękuje za pomoc.

A tak na marginesie znalazłem zdjęcie atari 800xl rev.D, niby moja też rev.D ale tak: u siebie widzę eeprom kasowalny UV i procesor nie jest matowy tylko gładki (obudowa). O co chodzi jakaś podróba ?

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-16 22:03:26)

6

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

4164 kup.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

w1941s napisał/a:

A tak na marginesie znalazłem zdjęcie atari 800xl rev.D, niby moja też rev.D ale tak: u siebie widzę eeprom kasowalny UV i procesor nie jest matowy tylko gładki (obudowa). O co chodzi jakaś podróba ?

Nie wiem, może Atarynka na zdjęciu była przerabiana, ew. twoja była? To że ma inne części, nie znaczy że to podróbka.

8

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Zrób zdjęcie płyty i umieść. Może coś ciekawego się znajdzie.  A ja miałem 3 lub 4 atarynki - czarny obraz, pamięci się grzeją, to zakupiłem po okazyjnej cenie (polecam elecena.pl) wymieniłem i hula!. Z ciekawostek, żadna kostka czterobitowa 4464 mi jeszcze nie padła, ale jednobitowe 4164 masowo.

W razie czego, mam kilka kości jedno i czterobitowych jeszcze.

(edit - wpisałem prawidłowe oznaczenia)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2013-04-17 20:09:18)

9

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Może rom kiedyś się spalił, a serwis, lub wlasciciel nie mając oryginalnego romu wstawil zaprogramowany eprom. Nie sądzę, by tak wyszła z fabryki. Rom na epromie zdarzał się w późnych latach produkcji, ale w serii xe. A może masz 800kę z innym niż standardowy OSem. Może ktos zalozyl tam qmeg?

10

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Nie dowiem sie co siedzi w eepromie dopuki nie naprawie ram :/ .

11

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Była partia 65XE z epromami, ale 800XL nie widziałem

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Nie mam jak zrobić zdjęcia :/ ale znalazłem coś takiego na necie i przepisałem elementy które są inne u mnie (te na zielono oprócz epromu nie są matowe :) ):

http://zapodaj.net/8a977522a3be1.jpg.html

Kto mógłby wysłać mi ram i za ile :)? Tylko się pytam bo obecnie nie mam kasy :/.
I jeszcze jedno jak sprawdzić czy nie padło coś więcej (np. mmu), czy jest jakaś stronka, z opisem co jak sprawdzić. Jak jest z ulotnością danych w epromie kasowanym UV, może zwyczajnie sam się skasował?
Jeśli miałbym kupić 4164 to aby naprawić jedną kość ram (4264-15) w atari,  potrzeba mi 4 układy 4164?

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-17 17:15:21)

13

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Najpierw wymień grzejącą się pamięć, potem się będziesz martwił co dalej. Poczytaj dział "Serwis" na stronie dereatari (patrz sygnatura).

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Czytałem :). To właśnie z dereatari są moje przypuszczenia co do pamięci. Jutro skocze do elektronika po 4164, może będą mieć w co wątpię.

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-17 19:31:38)

15

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

4164 mają w katronix.com.pl za 1.30. Polecam ten sklep.

Mają też w http://www.elektronik.pl/sklep/index.asp?ProductId=774 za 1.01.

16

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

I polecam zainwestować w podstawki - w razie czego łatwiej później podmienić, jakby co.

Sikor umarł...

17

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Jak potrzebujesz pamięci, i parę innych pierdół to mam płytę 800XL na części!!!

18

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Iron napisał/a:

Jak potrzebujesz pamięci, i parę innych pierdół to mam płytę 800XL na części!!!

Jeśli nie znajdę pamięci po sklepach to dam znać. Na PW może Pan wysłać cenę.

EDIT.

W elektroniku facet ma takie pamięci świetnie się składa, kupie sobie na zapas :D. Atarynka wystartowała :D.

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-18 15:35:43)

19

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Gratuluję ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

20

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Ok, muszę jakoś gry nagrać bo te co mam już dawno powysiadały i cacy :>.

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-18 21:37:10)

21

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Jest problem, atari sobie działało i nagle przestaje działać, okazało się że znowu padły te same 2 kości ram co wcześniej :/. Jaka może być tego przyczyna?

Ostatnio edytowany przez w1941s (2013-04-19 18:02:12)

22

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Sprawdź napięcie zasilacza. Powinno być 4,9 - 5,1V.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

23

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

A może bawisz się w pstrykanie wyłącznikiem?
Po wyłączeniu Atari, należy poczekać parę sekund i ponownie włączyć kompa
Pstrykacze nieraz już pożałowali tego co robią

24

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

Nie nie bawię się w pstrykanie -.- , atari normalnie działało bo chciałem nagrać kasetę, przyszedłem do pokoju nagrałem, jak wróciłem zielony ekran, po resecie nic się nie dzieje. Tak dziwi mnie jedna rzecz ten taki kondensator przy włączniku ten od lewej strony, wymieniałem go i już spuchnięty. Na zasilaczu 5.21, na pamięciach około 5.12-5,13.

25

Odp: Atari 800xl, czarny obraz.

5.21 to teoretycznie jeszcze w granicach normy ale już za dużo.

Ostatnio edytowany przez willy (2013-04-19 19:23:05)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477