1

Temat: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Witam :)
Ostatnio dostałem Atari 1040STe, poszukałem w sieci i nagrałem sobie kilka gier :D nie wiem jednak co mam zrobić, żeby odpalić gry np: JumpingJackFlash bo zajmują więcej niż 800kB(I taka dyskietka jest dl STe nie widoczna). Nie wiem też jaką mam wersję TOS'u (wiem, że niemiecka)...
Generlanie chciałbym opalić gry, które w pełni wykorzystują możliwości Ste. Ponieważ w dawnych czasach taka maszyna była tylko marzeniem dla skromnego posiadacza małej Atarynki to nie mam rozeznania w tej kwestii.Więc jakie gry polecacie?  Pozdrawiam Piter

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Gier wykorzystujących w pełni STE nie ma wiele. Polecam Stardust, Obsession, Substation.

STE powinien spokojnie odczytać dyskietki 800KB, coś musisz źle robić z ich nagrywaniem. W sumie to polecam emulator stacji dysków od lotharka: http://lotharek.pl/

TOS to pewnie 1.62.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2013-04-20 12:17:18)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Fintik napisał/a:

Witam :)
nie wiem jednak co mam zrobić, żeby odpalić gry np: JumpingJackFlash bo zajmują więcej niż 800kB(I taka dyskietka jest dl STe nie widoczna).

Po pierwsze nie nagrywaj 1,44MB na PC - bo pewnie nie masz Ajaxa w STE 9chyba, że ktoś przerobił). W STE spokojnie odczytasz dyskietki do około 900Kb, w odróżnieniu od PC - nie ma na sztywno ustawionej "pojemności"
Poszukaj strony niejakiego Putnika (linki nawet tu na forum) - jak masz stację w PC (koniecznie wbudowaną) - masz tam narzędzie do przerzucania obrazów na prawdziwe dyskietki (Uwaga! Jeśli używasz dyskietek HD PC będzie wymagał zaklejenia okienka).
Powodzenia.

Sikor umarł...

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Yo,
OMNIFLOP http://www.shlock.co.uk/Utils/OmniFlop/OmniFlop.htm PLUS oczywiście dodatkowe drivery.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

5

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Jeżeli ściągasz obrazy dyskietek w postaci plików .ST, nagrasz je na Atari za pomocą programu ST2DISK.
ftp://ftp.lyx.org/pub/atari/Utilities/st2disk.zip
Program wymaga rejestracji, lecz bez niej też działa, różnica jest taka, że co jakiś czas przypomina o tym.

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Dzięki za odzew :D odrazu mi raźniej :D W tzw. międzyczasie dowiedziałem się trochę więc tak. International Karate + podczas próby ładowania pokazuje mi TOS 1.06 ? Nie wiem czy to chodzi o mój. Komputer nie przerabiany bo są plomby. Mam natomiast problem z dyskietkami. Na 50 udało mi się nagrać tylko 4 :( zmieniałem nawet napęd (podpięty do pc) ale to na nic. progam stdisk wyświetla mi komunikat "Address mark not found" zarówno przy próbie formatowania jak i przy próbie wgrania obrazu st. Jest to dla mnie o tyle dziwne, że przed podjętą próbą dawały się one normalnie odczytać... I już nie wiem czy coś źle robię czy czas zrobił swoje i dyskietki są martwe.

Sikor bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem jeżeli gra ma np. 994kB to już z dyskietki jej nie wczytam? chodzi mi np. o JumpingJackSon mam to w wersji rozpakowanej a nie st i zajmuje 994kB :(

Pozdrawiam

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

TOS 1.06 to to samo co 1.6x.

Aby stacja działała, trzeba w niej przełożyć zwrorkę DS (albo przelutować, jak nie ma zworki).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Fintik napisał/a:

pokazuje mi TOS 1.06

Przepraszam, że się wtrącam. Ale czy czasem seryjne STe nie miało 1.62?? :D

Bo jeśli tak, to pytanie teraz, czy Fintik ma ST, czy STe ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Nie, wczesne wersje miały 1.04, ale to bardzo nieliczne maszyny. Późniesze miały 1.06, ale to jeszcze bardziej nieliczna grupa, a ogromna większośc ma 1.62 (nastąpiło tu podkręcenie numeracji, bo 1.62 to tylko trochę zbugfixowane 1.06)

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2013-04-20 21:21:42)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Pin napisał/a:
Fintik napisał/a:

pokazuje mi TOS 1.06

Przepraszam, że się wtrącam. Ale czy czasem seryjne STe nie miało 1.62?? :D

Bo jeśli tak, to pytanie teraz, czy Fintik ma ST, czy STe ;)

Z tego co wiem to STe ale na wszelki wypadek w załączniku dołączam fotkę ;)

Post's attachments

2013-04-20-111.jpg 1.17 mb, liczba pobrań: 1 (od 2013-04-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

11

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Adam - nie znam się, ale 1.06 a 1.6x zawierały się w dwóch różnych romach. Jedne miały bodaj 192 kB nowsze 256. Domniemam, że z punktu widzenia płyty głównej stanowiło to o różnicach w konstrukcji. Jeśli jest tak, jak prawisz to ciekawe jak to zostało rozwiązane technicznie.

Zmierzam do tego, że napis na obudowie komputera po 25 latach niekoniecznie musi stanowić pewnik o zawartości pudła ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Pin: wedle mej wiedzy wszystkie wersje TOSu od 1.06 były na 256KB (i później więcej).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Fintik napisał/a:

Z tego co wiem to STe ale na wszelki wypadek w załączniku dołączam fotkę ;)

Z tej fotki nie wynika - od góry są takie same. Jeśli masz chinche na dźwięk (sztuk dwie) i dwa porty analogowych joyi (DB15 - gniazda jak VGA) z prawej strony - to STE ;)

Sikor umarł...

14

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Dobra dorzucam jeszcze dwie fotki (spodu i tyłu) komputerka. IK+ podczas próby ładowania pokazywało mi 512kB(po prawej stronie ekranu) jakiejś pamięci i 1MB RAM. Skasowałem już tą grę i nie mam jak sprawdzić ponownie co było dokładnie napisane( mam tylko 4 dyskietki ledwo dychające). Koledzy nadal nie wiem co z grami mającymi około 1MB w wersji jednodyskietkowej, bez hdd nie da rady, tak ?
POZDRAWIAM :D

Post's attachments

2013-04-21-113.jpg 1.06 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2013-04-21-114.jpg 915.9 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Jak dla mnie to normalne STE.

Z tymi grami to da radę, tylko ich nagrywanie na PC jest problematyczne, i prawdopodobnie to że nagrywasz je na PC jest powodem że ST nie chce ich czytać.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Dokładnie. Jest to 1040 STE, powinno mieć 1MB RAM, ale poprzez 30 pinowe SIMMy możesz łatwo powiększyć pamięć do 4MB.

Sikor umarł...

17

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Na początku też bawiłem się nagrywając dyskietki DD na PC i niestety efekt było podobny: na 30 dyskietek chodziło z 5-7. IMHO najlepiej zrobisz albo inwestując w Ultrasatana (czyli twardy dysk) albo w HxC Floppy Emulator (czyli sprzętowy emulator stacji dysków na kartę SD).

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

18

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Do nagrywania dyskietek do Atari na PC używam tego programu: http://atari.8bitchip.info/floimgd.php Dotychczas nie miałem z nim żadnych problemów. Wszystkie dyskietki odczytywały się na STE bez zająknięcia :) Przed użyciem tego programu trzeba zainstalować jeszcze sterownik fdrawcmd (do pobrania np. tu: http://simonowen.com/fdrawcmd/ )

Co do wersji TOSu w STE, to ja też mam 1.06, i jak najbardziej jest to STE :) Ale myślę nad zmianą na 2.06,bo 1.06 jest ciut zbugowany :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

19

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Fintik, parę pytań:
1. czy nagrywasz na dyskietkach HD czy DD? Lepiej na DD.

2. czy nagrywasz na stacji USB czy 'zwykłej' - takiej podłączonej do płyty głównej taśmą 34-pin albo wbudowanej w laptopa? Lepiej na 'zwykłej', nie USB.

3. czy to STE, zanabyłeś jako sprawne, czy w stanie nieznanym? Rozbierałeś stację? Warto przynajmniej porządnie przedmuchać sprężonym powietrzem, ale lepiej otworzyć i gruntownie przeczyścić, łącznie z głowicą (w sklepie elektronicznym znajdziesz spray do głowic audio-wideo), oraz prowadnicami wózka głowicy i ślimakiem silnika krokowego ( delikatnie wazeliną techniczną).
Ostatnio rozbierałem kilka stacji amigowych i w środku w prawie każdej były 'koty' z kurzu.

4. czy oprócz nagrywania obrazów .st czy .msa, próbowałeś na PC sformatować dyskietkę na 720k, nagrać jakiś większy plik tekstowy i odczytać go pod TOSem? Albo zamiast pliku tekstowego nagraj jakieś .prg, np. coś stąd:
https://sites.google.com/site/stessential/ , co jest w .zip'ie a nie nie w .st czy .msa.

5. czy obrazy .st, które nagrywasz sprawdzałeś pod emulatorem i tam działają poprawnie?

Ostatecznie, jeżeli wszystko sprawdzisz i upewnisz że poprawnie nagrywasz dyskietki a problem nie zniknie, może się okazać że stacja jest po prostu uszkodzona i trzeba ją wymienić.

Albo umów się z kimś z forum z Twojej okolicy.

Powodzenia.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Cześć Wam :)
na początku chciałem podziękować Wszystkim za tak liczne odpowiedzi :D

Chętnie zobaczę(poczuję) na żywo Satana, czy nie burzy to dla mnie klimatu, jestem trochę staroświecki :lol:
MARCIN1040STFM - dzięki za linki spróbuje z driverem(jak tylko dorwę jakieś dyskietki) , myślałem, że jeżeli w windows XP korzystam z programów dosowych dotyczących fdd to nic nie po3ebuję....

Więc tak.
ad.1 próbowałem nagrywać na HD i DD
ad.2 nagrywam na starej stacji podpinanej tasmą do płyty głównej
ad.3 Ste dostałem od kolegi jako stan nieznany wiem, że mogło złapać trochę wilgoci... (chociaż w STe stacja działa ok, tak mi się wydaje. Dyskietki nie nadają się do użytku po próbie wgrania czegoś na PC. Mam 2 stacje do PC obie bardzo stare.... Dyskietki kupiłem kiedyś na aukcji do amigi... moje stare dyskietki z pc też nie dają się nagrać...
ad.4 Jeżeli udało mi się sformatować dyskietkę to STe widzi pliki bez problemu :)
ad.5  nie mam emulatora ST, pewnie niebawem się to zmieni.

Jeżeli się uda mi się dotrzeć to wezmę Atari na zlot do Olsztyna :) chętnie zasięgnę Waszej opinii co do stanu technicznego :)

Chciałbym Was jeszcze zapytać czy jest sens robić sobie kabel do wyjścia TV (po wysokiej), czy lepiej zainwestować w kabel (po niskiej) np. ATARI --> Euro? Chodzi mi o jakość sygnału, czy jest jakaś różnica?
(z góry przepraszam za off-topic)
Pozdrawiam
Piter

Ostatnio edytowany przez Fintik (2013-04-22 16:55:22)

ATARI 800XE, XF 551 DISK DRIVE, 3 x Quick Shot, Dos własnej produkcji z muzyką robioną na CHAOS MUSIC COMPOSER by L.K. AVALON - Tak było kiedyś ... Teraz ATARI800WIN 4.0 ... I UWAGA MAM JUŻ 800XE i 65XE, 130XE, XC 12 z KSO Turbo, CA 12, zasilacz oraz kabel AV :P ostatnio doszło 1040STe :D

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Wyjście monitorowe (RGB) ma zdecydowanie lepszą jakość niż TV.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Użyj programu o którym pisze Marcin. B.dobry!

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

23

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Potwierdzam program który linkuje marcin1040stfm jest super działa bez problemów oczywiście dyskietki HD1,44 formatujemy z zaklejonym okienkiem.
ps.
warunek jest jeden stacja w pcecie musi byc ta wbudowana na USB nie działa.
Najlepiej zainwestować we floppy emulator od Lotharka.
http://www.lotharek.pl/category.php?kid=7
Montuje się go do srodka atari zamiast stacji i masz zasadniczo jak by ona tam była jedynie nośnik zmienia się na karte SD :)

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Kłamiecie, program, który ja podałem też jest b. dobry super. :->










.

Ostatnio edytowany przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM (2013-04-26 10:03:24)

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

25

Odp: uruchamianie gier na ATARI 1040STe

Może nawet lepszy, bo obsługuje większą ilość formatów dyskietek :) Ale jakoś nie dane mi było go spróbować :)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)