Temat: Uwalona stacja w Falconie

W koncu mam chwile czasu aby uruchomic Falcona ktorego kupilem jakis rok temu, ale siedzial caly czas w pudelku.
Jak na razie wszystko co do niego wlazylem dziala (dolozylem FPU i 14BM ramu), ale stacja dyskietek nie za bardzo dziala.
W wiekszosci przypadkow nie dziala, a jak cos odczyta to za zwyczaj katalog dyskietki i koniec.

Wiem, ze moze uzyc stacji dyskietek od PC i aby to dzialalo nalezy zmienic numer stacji z D1 na D0.

Teoretycznie kazda stacja podejdzie, ale czy znacie jakas stacje od PC ktora szczegolnie nadaje sie do Falcona ?

2

Odp: Uwalona stacja w Falconie

W nowym napędzie 1,44M w złączu zewrzeć piny 10 i 12 lub lepiej zrobić to w złączu flopa na płycie głównej. To są dwa piny sąsiadujące ze sobą, więc kropla cyny załatwi sprawę. Będzie uniwersalnie, i dowolny flop pecetowy i oryginalny falconowy będzie działać.
Można też inaczej: po zdjęciu złącza z przewodu flopa oddzielić przewody 10, 11 i 12 (pasek trójprzewodowy) i obrócić go o 180 stopni podobnie jak w przewodzie pecetowym, po czym złącze zmontować.

Ostatnio edytowany przez jer (2013-07-30 22:02:13)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Wielkie dzieki Jer !!!!
Pamietam cos z daaawnych czasow jak to bylo w PC'tach jak sie mialo 2 flopki, to tasma do jednego z nich musiala byc obrocona.

Jeszcze raz dzieki. Zaraz poszukam jakiegos flopka na ebayu.

4

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Post Jer-a proszę dodać do atariki.

5

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Dobry pomysl.

6

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Monsoft, a otwierałeś tę stację? Może trzeba wydmuchać z niej kurz i przeczyścić głowicę płynem do tego przeznaczonym? Niejednokrotnie ze stacji wydmuchiwałem całe "koty" kurzu. W zasadzie już nie wkładam dyskietek do nowo nabytych stacji bez ich otworzenia i wyczyszczenia.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Tak, stacja miala gruntowne czyszczenie mechanizmu jak i glowic no i nic to nie pomoglo. Nawet nie chce sformatowac dyskietek, a te same dyskietki formatuje bez problemu na STE i na PC.

Wyglada na to iz RTC battery jest tez uwalona bo za kazdym razem kiedy startuje falcona musze ustawiac date i czas.
Chyba bede musial wymienic caly RTC chip na DS12887A

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2013-07-31 09:26:01)

8

Odp: Uwalona stacja w Falconie

podłączam sie w temacie by nie generowac niepotrzebnych topiców:

jak jest z dyskietkami HD w ST/STe?

Mam 1040ST ale nie próbowałem gdyz mam ze setke "dedeków". Niebawem będe miał STe więc pytam, czy są jakieś znaczące różnice w stacjach i czy w razie czego można wymienic na współpracująca z HD-kami lub modować juz wbudowaną - ewentualnie to samo ze stacjami zewnętrznymi.

Zastanawiam czy jest taka sama mitologia jak na Amidze - co to gdy zapytasz to jednym działa innym wręcz odwrotnie. Jedni od wieków na A500 uzywaja HDków jak normalnych dyskietek a inni nawet po sformatowaniu nowej mają garść errorów.

gep/lamers^dial

9

Odp: Uwalona stacja w Falconie

gepard napisał/a:

podłączam sie w temacie by nie generowac niepotrzebnych topiców:

jak jest z dyskietkami HD w ST/STe?

Czyta i zapisuje bez problemu jako DD, nawet w większości napędów nie musisz zaklejać dziury.
Jeśli zaś chcesz użyć stacji HD jako HD w ST/STE/Medze - musisz wstawić Ajaxa (inna wersja WD1772, o ile dobrze pamiętam) na płycie głównej i dolutować bodajże jeden kabelek, ewentualnie dodatkowo zrobić update TOS-u, abyś mógł bezpośrednio z niego formatować w HD.

Sikor umarł...

Odp: Uwalona stacja w Falconie

W STE montowano conajwyżej dwa modele stacji (ja miałem Epsona), więc jeśli są różnice, to raczej dotyczą nośników. W ST było chyba więcej modeli.

Nie używałem za bardzo dyskietek HD, ale nie pamiętam problemów przy okazjach kiedy się to nadażyło. Niektórzy wręcz polecali dyskietki HD przy formatowaniu na 10/11 sektorów na ścieżce.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Mam ponad 100 dyskietek HD sformatowanych w ST i STE i nie zauważyłem żadnych problemów z ich użytkowaniem. Może poza tym, że po paru latach lubią paść, ale to raczej wina ich marnej jakości (niestety producenci dyskietek pod koniec ich produkcji przestali zwracać uwagę na jakość :) ).

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2013-07-31 12:23:55)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

12

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Ja w swoim 1040STE musze zaklejac dziurke bo inaczej nie chce nawet ich ruszyc.

13

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Rzecz polega na tym, by odpowiednio dostosować napęd 1.44M do ST. W napędzie są 3 czujniki: Gęstość, WPRT i czujnik dyskietki (jest lub jej nie ma). Jeżeli decydujemy się na napęd HD, to kontroler powinien być Ajax lub WD1772 02-02. Ten ostatni może wymagać doboru egzemplarza. Czujnik gęstości informuje o typie włożonej dyskietki. Jeśli jest zwarty to DD (720k), rozwarty HD (1,44M).
Do obsługi DD kontroler jest taktowany 8MHz, do HD - 16MHz.
Aby ST mógł obsłużyć format 1,44M musi mieć TOS 2.06, niższe wymagają specjalnych programów formatujących.
Należy także dodać układ pozwalający na automatyczne przełączenie częstotliwości w zależności od stanu czujnika gętości, czyli od rodzaju włożonej dyskietki.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: Uwalona stacja w Falconie

o dziekuje za rzeczowy wywód, czyli jednak nie będzie tak łatwo i przyjemnie, trza przyjrzeć sie dokładnie każdemu napędowi z osobna

gep/lamers^dial

15

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Do st/ste uzywalem Alpsa i Samsunga.....

"wszystko się kiedyś kończy......."

16

Odp: Uwalona stacja w Falconie

AS... napisał/a:

Post Jer-a proszę dodać do atariki.

Monsoft napisał/a:

Dobry pomysl.

Po czym żaden nie ruszył dupy zadał sobie dwóch minut trudu i nie dodał... :/

Sikor umarł...

17

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Gepciu, do ST możesz włożyć każdy (nieprzerabiany i sprawny) napęd pecetowy i zrobić ten myk z paskiem trójprzewodowym. Jeżeli znajdziesz zwory D0 i D1, to wystarczy przełożyć lub przelutować na D0 i nic więcej. Będzie działał. Natomiast montaż HD już wymaga pewnego zachodu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

18

Odp: Uwalona stacja w Falconie

Sikor napisał/a:
AS... napisał/a:

Post Jer-a proszę dodać do atariki.

Monsoft napisał/a:

Dobry pomysl.

Po czym żaden nie ruszył dupy zadał sobie dwóch minut trudu i nie dodał... :/

Ruszyl, ruszy, problem w tym iz nie widze nigdzie dzialu z przerobkami, wiec troche nie wiem gdzie to dodac.